Jak samodzielnie ułożyć dietę na zaparcia? Praktyczny poradnik krok po kroku

Podstawową metodą leczenia zaparć jest stosowanie odpowiedniej diety. Sięganie po posiłki obfitujące w błonnik pokarmowy i produkty przyspieszające pracę jelit, potrafią w szybki sposób przynieść dużą ulgę. Jak powinna wyglądać dieta osoby borykającej się z problemem zaparć? Sprawdź, jak układają ją fachowcy.

Prawidłowa dieta osoby z zaparciami powinna z jednej strony spełniać wszystkie zalecenia zdrowego odżywiania, z drugiej kłaść szczególny nacisk na produkty służące pracy jelit. Zawartość błonnika pokarmowego w całodziennym jadłospisie powinna wynosić około 30g. Wraz z czasem stosowania diety, jego spożycie można stopniowo zwiększać.

Zalecane spożycie białek, tłuszczów i węglowodanów jest takie samo jak u osób zdrowych. Wynosi odpowiednio 12-15%, 30% i 50- 55% wartości energetycznej diety.

 

Poniższy jadłospis układany jest dla kobiety z nadwagą. Jego kaloryczność została oszacowana na 1500 kalorii. Białka powinny dostarczać około 20% wartości energetycznej diety (w dietach odchudzających zalecane jest wyższe spożycie białka), tłuszcze około 30% i węglowodany około 50%. Zakładana ilość błonnika pokarmowego wynosi 40g.

 

Śniadanie

Aby pobudzić układ pokarmowy z samego rana, na śniadanie zaplanowano kanapkę na bazie razowego pieczywa żytniego, z dodatkiem chudej wędliny, sałaty i kiszonego ogórka. Razowe pieczywo to doskonałe źródło błonnika, a kiszone ogórki dostarczają bakterii probiotycznych. Obydwa składniki znakomicie poprawiają pracę jelit. Posiłek uzupełniono o świeży owoc - pomarańczę. To kolejne dawka błonnika i bogate źródło wielu składników odżywczych.

Obliczenia wykonywane są przy użyciu aplikacji Dziennik Kalorii. Zawartość kalorii, białek, węglowodanów i tłuszczów jest oznaczona jako zbyt niska. To nie błąd. W diecie zaplanowano dopiero jeden z 5 posiłków. Kolejne będą wzbogacać jadłospis o następne porcje tych  składników. Po zaplanowaniu całego dnia, zawartość kalorii, białek, tłuszczów i węglowodanów powinna podświetlić się na zielono, co będzie oznaczać, że dieta została dobrze zbilansowana.

 

 

Inne polecane śniadania:

Drugie śniadanie

Ponieważ drugie śniadanie zjadane jest zazwyczaj poza domem, ma formę szybkiej przekąski. Jest to szczególnie ważne dla osób żyjących w biegu i nie mających zbyt dużo czasu na gotowanie.

Na ten posiłek przewidziano orzechy pistacjowe. Dostarczają one cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i magnezu. Zawarty w nich tłuszcz nadaje “poślizg” treści pokarmowej, dzięki czemu szybciej przesuwa się przez jelita.

 

 

Inne polecane drugie śniadania:

Domowy jogurt owocowy 66 kcal   5 min

Domowy jogurt owocowy

Aby dostarczyć wraz  dietą dużej ilości warzyw, na lunch zaplanowano solidną porcję mieszanki chińskich warzyw. Wzbogacą one dietę o dużą porcję błonnika. Dodatkowo, w posiłku uwzględniono oliwę z oliwek - kolejne źródło zdrowych tłuszczów.

Po warzywa mrożone można sięgać w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do świeżych produktów roślinnych jest ograniczony. Mieszanki warzywne są niezwykle wygodne. Przygotowanie dania na ich bazie zajmuje kilkanaście minut. Cechują się także dużą wartością odżywczą. Mrożenie powoduje minimalną utratę witamin.

 

Inne polecane potrawy na lunch:

Chilli con carne z ryżem 129 kcal   45 min

Chilli con carne z ryżem

Obiad

W celu zwiększania ilości błonnika w diecie oraz uzupełnienia białka (na ten moment dieta zawiera zdecydowanie za mało obydwu składników), na obiad zaplanowaną dietetyczną wersję grochówki.

Groch to doskonałe źródło błonnika (15g/100g). Wędzona szynka z indyka i kiełbasa drobiowa, które zostały uwzględnione w przepisie, dostarczają z kolei sporej porcji pełnowartościowego białka. Zupa przyprawiana jest majerankiem. To przyprawa poprawiająca trawienie.

 

Inne propozycje obiadów:

Orientalny ryż z warzywami 108 kcal   20 min

Orientalny ryż z warzywami

Kolacja

Ostatni posiłek zawiera aż 3 produkty o znakomitym wpływie na pracę jelit - warzywa, oliwę z oliwek oraz miód. To lekka sałatka z miodowo-musztardowym dressingiem, która idealnie nadaje się na delikatną kolację. Jest smaczna, pożywna i nie obciąży przewodu pokarmowego w godzinach nocnych.

Inne polecane pomysły na kolację:

Tak ułożony jadłospis spełnia wszystkie założone na początku kryteria. Jest zgodny z zasadami zdrowego odżywiania, mieści się w zalecanej kaloryczności oraz dostarcza odpowiedniej ilości białek, tłuszczów, węglowodanów i błonnika pokarmowego. Jego zaplanowanie nie było łatwe, ale dzięki dobrej znajomości wartości odżywczej produktów spożywczych, udało się go idealnie zbilansować.

 

Jak ułożyć dietę na zaparcia - praktyczne wskazówki

1. Z produktów zbożowych wykorzystuj tylko pełnoziarniste. Doskonale poprawiają pracę jelit.

2. Regularnie sięgaj po warzywa i owoce. Są niezastąpionym źródłem błonnika.

3. Pamiętaj o fermentowanych produktach mlecznych. Uzupełnieą mikroflorę jelit.

4. Unikaj produktów zapierających - m.in. białego pieczywa, białego ryżu, czekolady, czerwonego wina, marchwianki.

5. Nie zapomnij o rybach. Należy spożywać je co najmniej dwa razy w tygodniu.

6. Planuj w diecie chude gatunki mięs. Ograniczaj tłuste.

7. Postaraj się, aby dieta była bardzo różnorodna. Dzięki temu dostarczych organizmowi różnych składników odżywczych.

 

Aby mieć pewność, że jadłospis jest dobrze zbilansowany i będzie służył zdrowiu, najlepiej powierzyć jego ułożenie doświadczonym dietetykom klinicznym. Nasi dietetycy, układający dietę na zaparcia, opracowują indywidualne plany żywieniowe szyte na miarę potrzeb konkretnego organizmu. Efektem ich stosowania jest nie tylko systematyczny spadek masy ciała, ale także zdecydowana poprawa pracy jelit i brak problemów z wypróżnianiem. Więcej informacji na temat tej diety znajdziesz TUTAJ.

Polecamy także artykuły: Domowe sposoby na zaparcia oraz Dieta na zaparcia. Co jeść, a czego unikać.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły