-
Wczytywanie
-
Wczytywanie
-
Wczytywanie
-
Wczytywanie
-
Wczytywanie
-
Wczytywanie
-
Wczytywanie
-
Wczytywanie
-
Wczytywanie
Jakie ćwiczenia pozwolą Ci szybko schudnąć?
Podczas kuracji odchudzającej szczególną uwagę należy zwrócić na dwie kwestie – dietę oraz aktywność fizyczną. Dobrze dopasowane jadłospisy oraz starannie opracowane, regularne treningi potrafią zdziałać cuda. O ile wiedza o prawidłowej diecie jest dość rozpowszechniona, o tyle temat aktywności fizycznej jest wciąż mało znany. Jak zatem ćwiczyć, aby schudnąć?
Wybór Ćwiczeń
Jeżeli podstawowym celem treningu jest spalanie tkanki tłuszczowej, najlepiej wybierać ćwiczenia o charakterze aerobowym, czyli tlenowym. Charakteryzują się one małą, średnią bądź umiarkowaną intensywnością i angażują duże partie mięśni. Za najskuteczniejsze formy ćwiczeń tlenowych uważa się m.in. marsz, marszobieg, jogging, jazdę na rowerze czy pływanie.
Aby sprawdzić, ile kalorii organizm spala podczas wykonywania tych czynność, wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora spalania kalorii. Jest to unikalne urządzenie, pozwalające nie tylko na zapoznanie się z wydatkiem energetycznych związanym z treningiem, ale także umożliwiające zaplanowanie indywidualnego treningu. Dzięki kilku kliknięciom można sprawdzić, że godzinny bieg z prędkością 8km/godzinę pozwala przeciętnie na spalenie aż 498 kcal, podczas gdy spacerowanie przez ten sam okres czasu to wydatek energetyczny rzędu około 210 kalorii.
Wartą wykorzystania funkcją jest porównywanie wydatku energetycznego związanego z wykonywaniem różnych ćwiczeń. I tak, wraz z uzyskaniem informacji o 210 kcal spalonych podczas marszu, jednocześnie widoczna jest informacja, że tyle samo kalorii organizm zużyje w czasie 15 minut bardzo szybkiego biegania czy 20 minut szybkiego pływania stylem klasycznym.
Jak Ćwiczyć Żeby Spalać Tłuszcz?
Każdy trenujący powinien pamiętać, że ludzki organizm potrafi pozyskiwać energię z kilku źródeł, a tkanka tłuszczowa jest tylko jednym z nich. Należy więc pamiętać, że nie każda kaloria spalona podczas treningu pochodzi z tłuszczu.
Na początku aktywności fizycznej energia pozyskiwana jest w większości z glikogenu, czyli cukru zgromadzonego w wątrobie i mięśniach. Wraz z czasem trwania wysiłku organizm zaczyna intensywniej spalać tkankę tłuszczową, a coraz mniej wykorzystuje inne źródła energii. Trudno jest precyzyjne określić ten moment. Wiadomo jednak, że spalaniu tkanki tłuszczowej najbardziej sprzyjają treningi o umiarkowanej intensywności, ale długim czasie trwania.
Kontroluj Tętno
Trenerzy polecają, aby w czasie wysiłku kontrolować swoje tętno. W tym celu warto skorzystać z prostego wzoru:
HRmax= 220-wiek (w latach)
HR max (z ang. maximal heart rate) oznacza maksymalne tętno, czyli największą częstotliwość pracy serca na minutę. Przykładowo, HRmax dla osoby w wieku 30 lat wynosi 190. Nie oznacza to jednak, że powinna ona ćwiczyć, utrzymując tętno stale na tym poziomie. Aby najefektywniej spalać tkankę tłuszczową, zaleca się ćwiczenia z intensywnością 70-75% tętna maksymalnego. Wspomniana osoba powinna więc starać się, aby podczas treningu jej pulsometr wskazywał wartości w przedziale 133-143. Dodatkowo, warto, aby przed treningiem sprawdziła, ile kalorii może dzięki niemu spalić. Można to zrobić, korzystając z naszego wielofunkcyjnego licznika.
TOP 10
Które ćwiczenia pozwalają spalić największą ilość kalorii? Jak łatwo sprawdzić, rekordową ilość kalorii organizm wykorzystuje podczas szybkiego nurkowania na zatrzymanym wdechu (aż 1580 kcal w czasie 100minut!).
Bardziej dostępną i równie intensywną dyscypliną jest bieganie. Podczas 100 minut bardzo szybkiego biegania (15km/h) organizm spala przeciętnie 1400kcal. Ten sam czas poświęcony na bieganie z tempem 14km/h pozwala na spalenie 1280 kcal, a z tempem 10km/h powoduje wydatek rzędu 1050 kcal.
Następną godną uwagi dyscypliną jest pływanie. W czasie 100 minut treningu pływania motylowego organizm spala około 1380 kcal. Nieco mniej, podczas szybkiego pływania stylem klasycznym - 1030 kcal.
Z dużym wydatkiem energetycznym wiąże się również jazda na rowerze. 100 minut jazdy na rowerze z prędkością 25-30km/godz pozwala na spalenie 1200kcal. Zbliżoną ilość kalorii można również wykorzystać, uprawiając szybkie kajakarstwo (1250kcal/100minut), piłkę ręczną (1200kcal/100minut) czy ćwiczyć na ergonometrze wioślarskim (1200kcal/100 minut)
TOP 10 Aktywności
W obliczeniach przyjęliśmy, że waga osoby ćwiczącej to 60 kg.
Aktywność | Wydatek energetyczny [100 minut] |
---|---|
Nurkowanie na zatrzymanym oddechu (tempo szybkie) | 1580 kcal |
Bardzo szybkie bieganie 15km/h | 1400kcal |
Pływanie stylem motylowym | 1380 kcal |
Windsurfing (ślizg, pompowanie) | 1350kcal |
Bieganie 14km/h | 1280 kcal |
Ergonometr wioślarski, szybkie tempo | 1200 kcal |
Piłka ręczna | 1200 kcal |
Squash | 1200 kcal |
Bieganie 10km/h | 1050 kcal |
Pływanie stylem klasycznym, szybko | 1030 kcal |
Plan Treningów
Treningi, których celem jest poprawa wyglądu sylwetki, powinny uwzględniać dwa rodzaje ćwiczeń - ćwiczenia aerobowe z intensywnością 70-75% tętna maksymalnego oraz ćwiczenia oporowe (z wykorzystaniem hantli, taśm, obciążników). Pierwsze z nich powodują utratę tkanki tłuszczowej, a drugie kształtują konkretne partie mięśni. Ich połączenie pozwala na uzyskanie najlepszych efektów.
Na ćwiczenia aerobowe należy znaleźć czas co najmniej 4 razy w tygodniu, a czas ich trwania nie powinien być krótszy niż 30 minut. Trening siłowy dobrze jest zaplanować dwa razy w tygodniu, ale powinny oddzielać je 2-3 dni przerwy, tak, aby mięśnie miały wystarczająco dużo czasu na pełną regenerację. Zakładając więc, że treningi będą odbywać się 6 dni w tygodniu, poniedziałki i środy można przeznaczyć na ćwiczenia siłowe, wtorki, czwartki, piątki i soboty na ćwiczenia aerobowe.
Więcej informacji na temat jak biegać aby skutecznie spalać tkankę tłuszczową przeczytasz w tym artykule »
Dlaczego Warto Korzystać z Kalkulatora?
Układając plan treningowy, należy szacować ilość spalanych kalorii. Jest to szczególnie istotne dla osób, które zamierzają schudnąć, myślą o rozbudowanie tkanki mięśniowej czy po prostu chcą dobrze dopasować dietę do swojej aktywności fizycznej.
Licznik spalania kalorii to unikalne urządzenie, które pozwala w łatwy sposób obliczyć wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną. Dzięki niemu można sprawdzić, ile kalorii spalanych jest podczas wykonywania konkretnych ćwiczeń i wzajemnie je porównywać.
Najbardziej użyteczną funkcją jest jednak obliczanie całkowitego wydatku energetycznego. Dzięki kilku kliknięciom można zsumować ilość kalorii spalonych podczas pojedynczego treningu lub w ciągu całego tygodnia, np. w czasie wszystkich odbytów treningów aerobowych i siłowych.
Co zyskujesz, korzystając z kalkulatora spalania kalorii?
- precyzyjnie planujesz treningi
- wiesz, ile kalorii spalasz w czasie każdego treningu
- nie tracisz czasu na nieskuteczne ćwiczenia
- szybko osiągasz zamierzone cele
- jeszcze bardziej motywujesz się do ćwiczeń
Co dalej?
Jeżeli planujesz treningi w domu to zanim zdecydujesz się na zakup drogiego sprzętu, przeczytaj koniecznie nasz poradnik » Pomoże on Ci w wyborze odpowiedniego wyposażenia.
Korzystaj regularnie z tego narzędzia!
Kalkulator spalania kalorii umożliwia sprawdzenie wydajności wybranego przez ciebie ćwiczenia, jak również pozwoli ci porównać różne ćwiczenia między sobą, dzięki czemu możesz wybrać rodzaj aktywności, która spełnia twoje wszystkie oczekiwania.
Zaplanuj swój własny trening:
Zaplanuj Trening pozwoli ci stworzyć swój własny plan treningowy podając szczegółowe informacje o ilości spalonych przez ciebie kalorii w poszczególnych ćwiczeniach jak i podczas całego treningu.