dieta dla par dieta dla par
Computer Phone Computer Phone
 • Wczytywanie
 • Wczytywanie
 • Wczytywanie
 • Wczytywanie
 • Wczytywanie
 • Wczytywanie
 • Wczytywanie
 • Wczytywanie
 • Wczytywanie
← Powrót
 • Wczytywanie

Kalkulator kalorii

Najbardziej zaawansowany kalkulator w Polsce.

Ponad 18 000 produktów

Dzięki temu narzędziu:

Sprawdzisz wartości odżywcze produktów

Wartości odżywcze jabłka

Porównasz kaloryczność produktów

Porównaj Wartości odżywcze

Obliczysz kaloryczność dowolnego przepisu

Oblicz wartości odżywcze dowolnego przepisu
132 kcal
8 kcal
89 kcal
229 kcal

Dlaczego warto liczyć kalorie?

Wraz z pożywieniem do naszego organizmu trafiają białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Wszystkie z nich są niezbędne do życia, ale tylko niektóre dostarczają kalorii. Czy wiesz, jak obliczyć wartość energetyczną diety?

Wydatek energetyczny organizmu wyrażany jest najczęściej w kaloriach. Kaloria jest w rzeczywistości jednostką ciepła, ale w dietetyce oznacza ilość energii, którą ludzki organizm może przyswoić z pożywienia. Co ciekawe, wartość energetyczna żywności podawana jest w kilokaloriach, a powszechne używane słowo kalorie jest błędne. Jedna sztuka znanych drażetek tic tac tak naprawdę dostarcza naszemu organizmowi 2 kilokalorie.

Wygodnym narzędziem umożliwiającym sprawdzenie wartości energetycznej poszczególnych produktów spożywczych jest nasz kalkulator kalorii. Zawiera on szeroką bazę produktów spożywczych i umożliwia szybkie obliczenie wartości kalorycznej konkretnego produktu, potrawy czy nawet całego posiłku.

Energetyczna równowaga

Źródłami kalorii dla naszego organizmu są białka, tłuszcze i węglowodany, czyli składniki produktów spożywczych, po które sięgamy każdego dnia. Jeżeli jadłospis zawiera więcej kalorii niż wynoszą potrzeby organizmu, dochodzi do przyrostu masy ciała, czyli po prostu do odkładania dodatkowych kilogramów tkanki tłuszczowej. W sytuacji, gdy dostarczane jest tyle kalorii, ile wynosi indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, masa ciała nie zmienia się. Nie tracimy kilogramów, a także ich nie przybywa.

Co zrobić, aby masa ciała zaczęła się zmniejszać? Kluczem jest zastosowanie diety o mniejszej wartości energetycznej niż potrzebuje organizm. Jej zaplanowanie jest bardzo proste, wystarczy podczas układania jadłospisu sprawdzać kaloryczność produktów. Z czasem pozwoli to wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe.

Planowanie Diety

Należy pamiętać, że równie ważne co ilość kalorii, są źródła, z których je dostarczamy. Dietetycy zwracają uwagę, że największa ilość kalorii powinna pochodzić z węglowodanów - około 45-60%. Znaleźć je można w produktach zbożowych, warzywach i owocach. Następne w kolejce są tłuszcze - nie więcej niż 30%. Ich źródłami są wszystkie tłuszcze stosowane w kuchni, ale także jaja, przetwory mleczne, mięso, wędliny, ryby, orzechy i pestki. Polecamy nasz przewodnik po źródłach zdrowych tłuszczy »

Białka powinny stanowić około 10-20% wartości energetycznej diety. Składnik ten zawarty jest przede wszystkim w chudych gatunkach mięs i ryb, nasionach roślin strączkowych oraz chudych przetworach mlecznych. Nasze narzędzie poza obliczaniem wartości energetycznej diety podaje również zawartość węglowodanów, tłuszczów i białek, dzięki czemu, planując dietę, możesz oszacować ich zawartość w jadłospisie.

To Trzeba Wiedzieć

Warto wiedzieć

Częstym błędem osób samodzielnie układających diety jest nieznajomość pewnych szczegółów, mających wpływa na wartość odżywczą i kaloryczność posiłków. Podstawą jest oczywiście, odpowiedni dobór produktów spożywczych. I tak, spośród przetworów zbożowych należy wybierać te jak najmniej przetworze. Przykład? Zamiast białego ryżu, który w 100g dostarcza 130 kcal i 0g błonnika, zdecydowanie lepiej wybrać ryż naturalny (brązowy). Ten rodzaj ryżu w 100g dostarcza 100kcal, 2g wartościowego błonnika pokarmowego i zdecydowane więcej witamin i składników mineralnych. Sięgając w sklepie po bułkę, lepiej wybrać bułkę grahamkę, której 100g dostarcza tylko 270kcal niż bułkę maślanką z rodzynkami. Ta druga zawiera w 100g aż 310 kcal. Podobne różnice można zauważyć porównują chleb baltonowski z chlebem razowym, kaszę manną z kaszą gryczaną czy płatki kukurydziane z owsianymi.

O ile informacja, że ciemne pieczywo jest zdrowsze od jasnego jest powszechnienie znana, o tyle zdecydowanie mniej osób wie, jak wybierać ryby, wędliny czy sery. Licząc kalorie, warto pamiętać, że słynny łosoś, chociaż zdrowy, jest dość kaloryczny. Porcja grillowanego łososia (200g) to źródło prawie 550kcal, podczas gdy taka sama porcja grillowanego dorsza dostarcza niewiele ponad 200 kcal. Spośród serów, lepiej sięgać po chude twarogi (plaster dostarcza około 25 kcal) niż żółte sery (około 107kcal w takiej samej porcji). Jeżeli chodzi o wędliny, należy unikać tych z widocznym tłuszczem. 100g mielonki to około 206kcal, a 100g szynki z indyka to tylko 126 kcal.

Dobrze Przygotuj

Ważną kwestią jest również odpowiednie przygotowanie produktów. Oczywiście, najbardziej polecanymi metodami obróbki kulinarnej są gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie, duszenie i grillowanie. Smażenie nie tylko zwiększa kaloryczność posiłków, ale także sprawia, że stają się ciężkostrawne i obciążają przewód pokarmowy. Jedna łyżka oleju użytego do smażenia to dodatkowe (i zupełnie zbędne!) 90 kcal. Porcja gotowanych ziemniaków (200g) dostarcza 116 kcal, podczas gdy taka sama porcja frytek to aż 504 kcal.

Zaplanuje Dietę Świadomie

Zaplanuje Dietę Świadomie

Dlaczego zdrowa dieta jest tak istotna? To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Organizm każdego człowieka potrzebuje czegoś innego, aby móc funkcjonować na najwyższych obrotach. Każdego dnia należy dostarczać mu odpowiedniej ilości węglowodanów, białka, tłuszczu, błonnika, wszystkich witamin i składników mineralnych. Dzięki temu można poprawić swoje samopoczucie, zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym, poprawić zdrowie i wpłynąć na wygląd. Warto więc kontrolować wartość odżywczą swojej diety i starać się, aby spełniała rekomendowane przez specjalistów normy.

Jakie korzyści przynosi świadome planowanie diety?

 • czujesz się lepiej, a Twój organizm sprawniej funkcjonuje
 • masz kontrolę nad wartością kaloryczną diety i swoją masą ciała
 • dostarczasz swojemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje
 • poprawiasz swój wygląd
 • zapobiegasz chorobom w przyszłości

Co dalej?

Jeżeli intersuje Cię ta tematyka przeczytaj nasz poradnik jak ułożyć dietetyczne śniadanie. Następnie zobacz poradnik na temat pełnowartościowego obiadu, który da Ci pozytywny zastrzyk energii (link do artykułu ». Na koniec dowiedz się co jeść na kolację aby było zdrowo i smacznie.

Na zakończenie jeszcze raz gorąco zachęcamy do regularnego korzystania z naszego licznika kalorii, pozowoli Ci to nie tylko uzyskać piękną sylwetkę, ale przede wszystkim pomoże Ci ją zachować na długie lata.

 

 

 

Sprawdzanie kaloryczności potraw:kobieta z jogurtem

 

 

 

Tabela kalorii umożliwia sprawdzenie wartości odżywczychwybranych przez ciebie potraw: ile kalorii, białka, tłuszczu oraz węglowodanów znajduje się w wybranym przez ciebie produkcie. Informacja o wartościach odżywczych i zapotrzebowaniu kalorycznym pozwoli ci z większą swobodą i pewnością dokonywać prawidłowych wyborów żywieniowych oraz stosować się do zasad zdrowego odżywiania.

 

Komponowanie własnych dań i porównanie ich wartości odżywczych:

Młoda para z tabletem

Licznik kalorii umożliwia komponowanie codziennego planu posiłków. Każda osoba ma inne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne zależne od wieku;wagi, wzrostu i aktywności fizycznej.

Każdy z nas ma również inne przyzwyczajeniażywieniowe. Dlatego wiele czynników wpływa na powodzenie jak i niepowodzenie stosowanych przez nas diet, które powinny być układane w sposób indywidualny, uwzględniając nasze wszystkie potrzeby kaloryczne jak i smakowe.