Błonnik pokarmowy - czy nie brakuje go w twojej diecie?

Błonnik pokarmowy to grupa różnorodnych substancji, znajdujących się w produktach pochodzenia roślinnego.  Ich wspólną cechą jest oporność na działanie enzymów trawiennych. Oznacza to, że błonnik nie jest rozkładany w ludzkim organizmie i nie ma wartości odżywczej. Czy zatem jest zbędnym elementem diety? Absolutnie nie.

 

serce

 

Włókno pokarmowe, bo tak również nazywany jest błonnik, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Wpływa na procesy trawienne i pracę przewodu pokarmowego. Jego dobroczynne działanie rozpoczyna się już w jamie ustnej, gdzie stymuluje żucie i nasila produkcję śliny. W żołądku błonnik pęcznieje pod wpływem wody, przez co zwiększa swoją objętość i wywołuje szybsze uczucie sytości. Właściość ta jest wykorzystywana w dietach odchudzających, w tym, w układanej przez naszych dietetyków Diecie Extra Smacznej.

Zwiększone spożycie błonnika sprzyja rozwojowi mikroflory przewodu pokarmowego. Ponadto, składnik ten poprawia perystaltykę jelit, oczyszcza je i przeciwdziała zaparciom. Dzięki temu mechanizmowi dieta bogatobłonnikowa zalecana jest w profilaktyce uchyłków jelit, nowotworów jelita grubego czy kamicy żółciowej.

 

brzuch

 

Składnik ten jest również ważny w profilaktyce oraz podczas leczenia  miażdżycy i cukrzycy. Zaleca się, aby w dieta osoby dorosłej zawiera co najmniej 25g błonnika. W przypadku diety bogatobłonnikowej, jego zawartość w dziennym jadłospisie powinna wynosić 30-40g. Należy pamiętać, że zwiększenie spożycia błonnika w diecie wymaga jednocześnie zwiększenia ilości wypijanych napojów.

Źródłami błonnika pokarmowego są 3 grupy produktów spożywczych - warzywa, owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Spośród owoców szczególnie bogate we włókno pokarmowe są owoce drobnopestkowe, jak maliny, jeżyny, truskawki czy kiwi oraz owoce suszone - rodzynki, śliwki, żurawina, morele, figi.

Z warzyw najbardziej obfitymi źródłami błonnika są nasiona roślin strączkowych (groch, soja, fasola, ciecierzyca) oraz warzywa kapustne (kapusta, brukselka, kapusta włoska).

Dieta bogatobłonnikowa powinna również zawierać niskoprzetworzone produkty zbożowe, które również obfitują we włókno pokarmowe. Nie może w niej zabraknąć razowego chleba, brązowego ryżu, grubych kasz, otrębów czy pełnoziarnistej mąki.

zboża

 

Warto zwrócić uwagę, że produkty zbożowe nisko- i wysokoprzetworzne znacząco różnią się zawartością błonnika. Przykładowo, jedna kromka chleba baltonowskiego zawiera 1,5g błonnika, podczas gdy jednak kromka chleba zawiera aż 3g tej substancji. 100g ryżu białego to źródło 2,4g błonnika, a brązowego aż 8,7g.

Jak zatem ułożyć jadłospis, w którym nie zabraknie błonnika? Przykładowym śniadaniem może być kanapka z razowego żytniego chleba, z dodatkiem chudego białego sera, rzodkiewką i sałatą. Na drugie śniadanie do naturalnego jogurtu warto dodać płatki owsiane (7g błonnika/100g) oraz suszone śliwki (9,4g błonnika w 100g). Do dania obiadowego zamiast ziemniaków (1,5g błonnika/100g) lepiej dodać kaszę gryczaną (6g błonnika/w 100g). Świetnym podwieczorkiem będzie sałatka owocowa, a na kolację można sięgnąć po bułkę grahamkę (6,7g błonnika/100g) z pastą z soczewicy (9g błonnika/100g).

 

Przykład śniadana, składającego się z produktów bogatobłonnikowych, zaplanowanego w Dzienniku Kalorii:

sniadanie

 

Produkty bogate w błonnik są jednocześnie bogate w wiele substancji odżywczych. Stanowią ważny składnik zdrowej diety i warto dbać o ich odpowiednią ilość w diecie.

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły