Ile kalorii można spalić na rowerze stacjonarnym?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kalorii spalasz na rowerze stacjonarnym? W tym artykule przeczytasz, od czego zależą efekty treningu oraz jak osiągnąć cel w odchudzaniu, dzięki systematyczności i dopasowaniu sprzętu do indywidualnych potrzeb. Mamy nadzieję, że te podpowiedzi pomogą Ci szybko i definitywnie pozbyć się zbędnych kilogramów.


Co wpływa spalanie kalorii na rowerze stacjonarnym?

Na rzeczywiste spalanie kalorii na rowerze stacjonarnym wpływa kilka czynników. To one decydują, czy Twój trening odchudzający jest efektywny. Liczba spalonych kalorii zależy przede wszystkim od:
 
 • Masy ciała użytkownika. Im więcej ważysz, tym więcej kalorii spalasz. Eksperci zwracają uwagę, że ważnym czynnikiem jest tempo metabolizmu spoczynkowego, w skrócie RMR. Kluczowe znaczenie dla poziomu RMR ma beztłuszczowa masa Twojego ciała, czyli przede wszystkim mięśnie. Dlaczego? Ponieważ, to właśnie mięśnie sa tkanką, która "pracuje" i potrzebuje do tego energii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ważąc więcej, potrzebujesz więcej energii, aby wprawić ciało w ruch.

 • Intensywności i czasu trwania treningu. Zwiększając poziom oporu, musisz pedałować mocniej i szybciej. Przez to spalasz więcej kalorii. Nie bez znaczenia jest czas jazdy. Trenując dłużej, osiągniesz lepsze efekty.

Polecamy także nasz poradnik o tempie odchudzania.

Tempo spalania kalorii a efekty w odchudzaniu

Na początku chcemy przypomnieć Ci jedną zasadę: spalanie dużej liczby kalorii nie oznacza automatycznie spalania kalorii wyłącznie z tkanki tłuszczowej. Przeczytaj, jak to działa.
 
W czasie aktywności fizycznej organizm potrzebuje "paliwa". Uzyskuje je z różnych źródeł.  Najważniejszymi źródłami energii wykorzytywanymi w czasie wysiłku fizycznego, są:
 
 • glikogen mięśniowy
 • trójglicerydy zlokalizowane w mięśniach
 • glukoza z krwi
 • wolne kwasy tłuszczowe z krwi

podstawowa przemiana materii kalkulator


Jeśli chcesz schudnąć, musisz trenować tak, aby maksymalnie wykorzystać ostatnie z wymienionych źródeł energii - wolne kwasy tłuszczowe, które pochodzące przede wszsytkim ze spalania tkanki tłuszczowej. W tym celu konieczne jest utrzymywania tętna na określonym poziomie, i to przez cały czas jazdy na rowerku. Za optymalne uważa się tentno 130 uderzeń na minutę. 
 
Gdybyś kierował się wyłącznie wydatkiem kalorycznym, mogłoby się okazać, że wylewasz sporo potu, ale chudniesz niewiele. W czasie ćwiczeń nie powinieneś więc przesadzać z intensywnością. Unikaj zadyszki, która sugeruje, że organizmowi zaczyna brakować tlenu i przechodzi na beztlenowe pozyskiwanie energii. W tym "trybie" nie schudniesz zbyt szybko!
 
Oczywiście, nie ma żadnej magicznej granicy (czasowej ani wysiłkowej), po której organizm zaczyna spalać tłuszcz. Beta-oksydacja tłuszczu zaczyna się już od pierwszej minuty treningu, ale pozostaje na bardzo niskim poziomie, dopóki nie osiągniesz odpowiedniego tętna. Uzyskanie optymalnych efektów wymaga stałego kontrolowania pulsu i tempa jazdy. 
 
 

Spokojnie i długo czy intensywnie i krótko - jak dobrać plan treningowy?

Spalaniu tkanki tłuszczowej sprzyjają spokojne, ale długotrwałe treningi, w czasie których utrzymujesz tętno na poziomie 50-65% wartości maksymalnej (ok. 130 uderzeń na minutę). W takich okolicznościach organizm zaczyna pozyskiwać większość energii w wyniku beta-oksydacji tłuszczu. 
 
Bardzo intensywne i krótkie ćwiczenia sprawiają, że spalasz wyłącznie cukry (w procesie tlenowym lub beztlenowym). Jeśli chcesz przede wszystkim schudnąć, taki trening w ogóle nie ma sensu. Zrobisz o wiele lepiej planując ćwiczenia, które mieszczą się w niskich granicach tętna. Już godzina jazdy na rowerze i regularne treningi 2-3 razy w tygodniu to świetny sposób, aby spalić kalorie i pozbyć się nadwagi.
 

Rower stacjonarny - ile kcal spalisz przez 30 lub 60 minut?

Korzystając z kalkulatów i tabel możesz obliczyć, ile kcal spalasz w czasie jazdy na rowerze stacjonarnym. Pamiętaj, że wartość ta zależy od intensywności treningu oraz Twojej aktualnej wagi. 
 
W czasie szybkiej jazdy rowerem w domu przez 30 minut, spalisz:

Jazda na rowerze treningowym przez jedną godzinę, w szybkim tempie, pozwoli Ci spalić:


licznik spalonych kalorii


Powyższe obliczenia zostały wykonane w Kalkulatorze Spalania Kalorii - bezpłatnym narzędziu, w którym możesz sprawdzić skuteczność ćwiczeń, porównać skuteczność różnych forma aktywności fizycznej i obliczyć wydatek kaloryczny treningu.

Jak widzisz, wszystko zależy od Twojej masy ciała. Powyższe wartości traktuj jako szacunkowe. Na szczęście , w czasie treningu na rowerze stacjonarnym możesz sprawdzić, ile kcal naprawdę spaliłeś.

Jak sprawdzić ilość spalanych na rowerze kalorii?

Jedną z najważniejszych metod monitorowania, jest pomiar aktualnego pulsu. Chcesz zmusić organizm do redukcji tkanki tłuszczowej? W takim razie utrzymuj bicie serca na wspomnianym już poziomie 50-65%. Istotna jest przy tym dokładność pomiaru. Trzy najczęściej wykorzystywane sposoby na pomiar pulsu to:

 • Sensory wbudowane w rączki roweru. To bardzo wygodna, choć najmniej dokładna opcja. Trudno jest poprawnie zmierzyć puls w ten sposób, dlatego wynik trzeba uznać za wartość orientacyjną
 • Smartband lub smartwatch z pulsometrem. Prawidłowo, ciasno zapięta opaska, mierzy tętno na nadgarstku. To dokładniejsza metoda, która pomaga panować nad przebiegiem treningu
 • Pas piersiowy do pomiaru pulsu. Ostatnie rozwiązanie zapewnia najbardziej precyzyjny pomiar wartości. Połączenie pasa z wyświetlaczem pozwala na bieżąco sprawdzać, czy tętno utrzymuje się na poziomie potrzebnym do betaoksydacji tłuszczu

Polecamy także artykuł: Jak ćwiczyć, żeby schudnąć.


Jak długo jeździć na rowerze treningowym, żeby schudnąć? 

Dietetycy wskazują, że do utraty 1 kg tkanki tłuszczowej trzeba spalić co najmniej 7000 kcal, najlepiej w strefie tętna, która wymusza beta-oksydację tłuszczu. Zakładając, że godzina jazdy na rowerze pozwala spalić 500 kcal, efekty ćwiczeń będą widoczne już po 14 dniach ćwiczeń przez 60 minut dziennie. Jeśli wydłużysz trening to 90 minut, zwiększysz tempo spalania kalorii na rowerze, redukcję tkanki tłuszczowej i odchudzanie. Jak widzisz, jest o co walczyć!
 

Rowerek stacjonarny - sprzęt, który pomoże Ci schudnąć

Regularna jazda na rowerze stacjonarnym, to obok zrównoważonej diety, świetny sposób na szybką redukcję tkanki tłuszczowej.
 
Świetnej jakości rowery stacjonarne, od renomowanych, niemieckich producentów znajdziesz w sklepie Gorilla Sports. Na stronie sklepu, poza dobrym sprzętem w rozsądnej cenie,  znajdziesz także kompleksowy poradnik, jak dobrze wybrać rowerej treningowy. Dowiesz się z niego, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie części wyposażnia i funkcjonalności rowerków są szczególnie istotne.
 
 
Podsumowując, jeśli chcesz osiągać widoczne efekty w czasie treningu fitness, pamiętaj:
 
 • Większą ilość kalorii organizm spala w czasie spokojnego, ale długotrwałego wysiłku, dlatego mierz puls

 • Dopasuj czas ćwiczeń do wydolności organizmu, a efekty zagwarantuje nawet kilkanaście minut dziennie

 • Wybierz wysokiej jakości rower do domu, który ma dedykowane tryby dla osób, które pragną schudnąć
O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore