Aplikacje do liczenia kalorii w posiłkach - co warto wiedzieć?

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-04 13:37:43
Liczenie kalorii posiłków to znana i ceniona metoda odchudzania. Pozwala na kontrolowanie liczby spożywanych kalorii i utrzymanie deficytu energetycznego, co finalnie prowadzi do spadku masy ciała. Co zrobić, aby liczenie kalorii było szybkie i naprawdę skuteczne? Odpowiedź jest prosta - korzystać z aplikacji do liczenia kalorii w posiłkach.`​
 
 
 

Jak działają aplikacje do liczenia kalorii w posiłkach?

Aplikacja do liczenia kalorii posiłków to narzędzie, dzięki któremu można szybko i wygodnie zapisywać zjedzone dania. Po zapisaniu dania automatycznie wyliczana jest jego kaloryczność oraz zawartość białek, tłuszczów i węglowodanów. Możesz więc w wygodny sposób kontrolować, ile kalorii zostało zjedzonych w ciągu dnia, a na ile możesz sobie jeszcze pozwolić. Jest to prosty sposób, dzięki któremu możesz przejąć kontrolę nad kalorycznością swojej codzienniej diety. 
 
Spójrz na poniższy zrzut ekranu z Dziennika Kalorii -  naszej autorskiej aplikacji do liczenia kalorii w posiłkach.
 
 
Na powyższym zrzucie ekranu widzisz całodzienną dietę, jednego z użytkowników naszej aplikacji. Użytkownik zapisał w niej 5 dań.  Zwróć uwagę, że przy każdym z nich widać, ile dokładnie ma kalorii.
 
Koniecznie spójrz także na wskaźniki zamieszczone u góry ekranu. Informują one tym, ile kalorii zostało spożytych łącznie, w ciągu całego dnia, a także, ile białek, tłuszczów i węglowodanów zawiera jadłospis. Wszystkie wskaźniki podświetlają się na zielono, a to oznacza, że jadłospis został dobrze zbilansowany.
 
Gdyby zawartość kalorii lub któregoś z makroskładników była nieodpowiednia, dany wskaźnik zostałby podświetlony na czerwony kolor.
 
Polecamy także artykuł: Deficyt kaloryczny - klucz do sukcesu w odchudzaniu.
 

Jakie dodatkowe funkcje posiadają aplikacje do liczenia kalorii posiłków?

Niektóre aplikacje do liczenia kalorii w posiłkach są bardzo proste i umożliwiają wyłącznie zliczanie zjadanych w ciągu dnia kalorii. Inne to naprawdę rozbudowane narzędzia, posiadające mnóstwo funkcji ułatwiających prowadzenie zdrowej diety.
 
Naszą aplikację - Dziennik Kalorii -  tworzymy i rozbudowujemy już od 12 lat. Od tego czasu skorzystało z niej kilka tysięcy klientów. Przeciętny użytkownik naszej aplikacji chudnie 4,5 kilograma miesięcznie, ale znamy także użytkowników, którzy przy jej pomocy zrzucili kilkadziesiąt kilogramów.
 
Jak im się to udaje?  Właśnie dzięki wielu rozbudowanym funkcjonalnością aplikacji, które sprawiają, że liczenie kalorii jest łatwe, szybkie i przyjemne. Jakie to konkretnie funkcje?
 
  • szacowanie zapotrzebowania kalorycznego

 
Aby liczenie kalorii było skuteczne, musisz znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne i wiedzieć, ile kalorii dziennie spożywać.
 
Brzmi skomplikowanie? Dziennik Kalorii obliczy wszystko za Ciebie. Po wprowadzeniu danych dotyczących Twojej masy ciała, stylu życia i preferowanego tempa odchudzania, aplikacja oszacuje Twój indywidualny dzienny limit kaloryczny. To niezwykle istotna funkcja. Błędne obliczenia (zarówno za duży jak i za mały limit kaloryczny) mogą naprawdę bardzo utrudnić odchudzanie.
 
Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego w Dzienniku Kalorii.
 
 
  • obszerna baza produktów z polskich sklepów

Aby liczenie kalorii w naszej aplikacji było proste i szybkie zadbaliśmy o to, żeby można było w niej znaleźć praktycznie każdy produkt spożywczy, dostępny w polskich sklepach. 
 
W przeciwieństwie do aplikacji zagranicznych, w nasze apce znajdziesz typowo polskie produkty, jak twaróg, razowy chleb czy jogurt z lokalnej mleczarni. Co więcej, nasza baza zawiera mnóstwo produktów marek własnych z popularnych dyskontów, jak Biedronka czy Lidl. 
 
 
  • zdrowe przepisy od dietetyków

Aby ułatwić planowanie zdrowego menu, w naszej bazie znajdziesz obszerną bazę dietetycznych przepisów, opracowanych przez naszych dietetyków. Aktualnie w aplikacji zostało zapisanych ponad 1000 przepisów, ale regularnie dodajemy kolejne. Większość z nich to tanie, łatwe i szybkie w przygotowaniu dania, bazujące na produktach dostępnych w każdym spożywczaku.
 
Dzięki tak obszernej bazie przepisów zaoszczędzisz mnóstwo czasu (koniec z szukaniem pomysłów na zdrowy obiad dla całej rodziny!) oraz pieniędzy (liczba naszych przepisów odpowiada kilkunastu książkom kulinarnym). 
 
Przykładowe przepisy dietetyków zapisane w aplikacji Dziennik Kalorii.
 
 
  • Możliwość wprowadzania własnych przepisów

Są takie przepisy, z których regularnie korzystasz? W Dzienniku Kalorii możesz wprowadzać własne przepisy. Raz wprowadzony przepis możesz wykorzystywać wielokrotnie podczas zapisywania spożytych posiłków. To spora oszczędność czasu. Jeżeli chcesz, przepis możesz udostępnić innym użytkownikom naszej apki. Serdecznie do tego zachęcamy! Dzięki temu baza sprawdzonych, fit przepisów w naszej aplikacji stale rośnie, a stosowanie diety może zmienić się w prawdziwą kulinarną przygodę.
 
 
  • Opcja wprowadzania pomiarów

Aby śledzić skuteczność diety, w Dzienniku Kalorii możesz zapisywać swoja masę ciała, obwody, a nawet zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej.  Na podstawie wprowadzanych danych zostaną przygotowane wykresy, dzięki którym można wygodnie obserwować postępy odchudzania.
 
Przykładowy raport odchudzania jednej z użytkowniczek Dziennika Kalorii.
 
 
  • Możliwość rejestrowania treningów

Odpowiednią dietę dobrze jest uzupełnić regularnymi treningami. W naszej aplikacji można planować i zapisywać treningi. Co więcej, aplikacja automatycznie oszacuje wydatek energetyczny związany z treningiem i doliczy go do limitu kalorycznego. Dzięki temu dodatkowe kalorie będziesz mógł uwzględnić, planując przekąski okołotreningowe lub po prostu zwiększyć porcje zjadanych posiłków w dniu trenignu.
 
 
  • Wsparcie dietetyka i innych użytkowników

Nawet korzystając z najlepszej aplikacji wspomagającej odchudzanie, coś może być niejasne. Aplikacja Dziennik Kalorii to nie tylko narzędzie do planowania diety. Nasza apka to także rozbudowana społeczność osób na diecie, doświadczeni dietetycy i polskojęzyczna obsługa.
 
Masz typowo żywieniowe pytanie? Zawsze możesz napisać do dietetyka. Zatrudniamy dietetyków klinicznych, którzy czuwają nad rozwojemy aplikacji, poprawnością jej działania i odpowiadają na pytania użytkowników. Potrzebujesz wsparcia technicznego? Pomoże Ci obsługa, która codziennie odpisuje na maile i pracuje na infolinii.  Chcesz porozmawiać o ulubionych przepisach? Podyskutuj z innymi użytkownikami aplikacji na naszej zamkniętej grupie wsparcia.
 
 
 
 
  • Wygodna wersja mobilna

Dobra aplikacja do liczenia kalorii w posiłkach powinna mieć wersję desktopową jak i mobilną. Dziennik Kalorii dostępny jest w wersji komputerowej w bardzo rozbudowanej wersji. Wersja na telefon jest prostsza, ale za to umożliwia ekspresowe zanotowanie każdego spożytego posiłku. To bardzo wygodne roziwązanie. Aby nie popełnić błędu i nie zaniżać kaloroczności codzienniej diety, notatki warto prowadzić na bieżąco, a nie dopiero pod koniec dnia.  Z Dziennika Kalorii możesz korzystać na swoim Iphonie jak i telefonie z systemem Android.
 
Liczenie kalorii przy pomocy wygodnej aplikacji to naprawdę skuteczna metoda odchudzania, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Dzięki niej możesz samodzielnie planować swoją dietę i jeść te potrawy, które naprawdę lubisz. Nie ma innego tak elastycznego podejścia do tworzenia indywidualnej diety. Zacznij szacować kaloryczność spożywanych posiłków i przekonaj się, że odchudzanie może być naprawdę proste.
O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore