Jak samodzielnie ułożyć dietę obniżającą poziom cholesterolu? Praktyczny poradnik

Wysokie stężenie cholesterolu we krwi jest niebezpieczne dla zdrowia. Podstawową, zupełnie naturalną i pozbawioną jakichkolwiek działań niepożądanych metodą leczenia tej dolegliwości jest stosowanie odpowiedniej diety.

Jak ją ułożyć? Podpowiadamy, jak robią to profesjonaliści.



Dieta osoby z podwyższonym stężeniem cholesterolu lub trójglicerydów we krwi to dieta lecznicza. Musi być dobrze przemyślana i skrupulatnie opracowana. Powinna być zgodna z zasadami zdrowego odżywiania i uwzględniać produkty mające pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu. Jednocześnie należy w niej unikać pokarmów, które podwyższają stężenie cholesterolu i trójglicerydów oraz mogą powodować nadmierną masę ciała. Dokładne informacje na temat produktów zalecanych i przeciwwskazanych w tych schorzeniu znajdziesz w artykule "Dieta na obniżenie cholesterolu".

Poniższy jadłospis układany jest dla otyłego mężczyzny. Kaloryczność jego diety została oszacowana na 1650 kalorii. 20% wartości energetycznej diety ma pochodzić z białek, 30% z tłuszczów i 50% z węglowodanów. Zgodnie z zaleceniami w diecie mają zostać uwzględnione źródła zdrowych nienasyconych tłuszczów. Nie może zabraknąć w niej również błonnika pokarmowego i antyoksydantów. Sprawdź, jak zaplanować taką dietę kork po korku.


Śniadanie

Pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien dostarczać około 25% wartości energetycznej całej diety. Ponieważ zazwyczaj na jego przygotowanie nie ma wiele czasu, warto na śniadanie planować danie szybkie w przygotowaniu. Tak właśnie zrobiono w układanym jadłospisie. Zaproponowano w nim jogurt naturalny z dodatkiem płatków owsianych, jabłka i migdałów. Zwróć uwagę, że żaden ze składników tego posiłku nie jest przypadkowy.

Naturalny jogurt to świetne źródło białka i wapnia. Płatki owsiane zawierają beta - glukany. Badania naukowe udowodniły, że ich spożywanie powoduje obniżenie stężenie cholesterolu, cholesterolu LDL (“złego” cholesterolu) oraz trójglicerydów. Jabłka zawierają błonnik pokarmowy, a migdały obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe. To idealny zestaw dla osoby z problemami lipidowymi.

Obliczenia wykonywane są przy użyciu aplikacji Dziennik Kalorii. Zawartość kalorii, białek, węglowodanów i tłuszczów jest oznaczona jako zbyt niska. To nie błąd. W diecie zaplanowano dopiero jeden z 5 posiłków. Kolejne będą wzbogacać jadłospis o następne porcje tych  składników. Po zaplanowaniu całego dnia, zawartość kalorii, baiłek, tłuszczów i węglowodanów powinna podświetlić się na zielono, co będzie oznaczać, że dieta została dobrze zbilansowana.



Inne polecane przepisy:

Drugie śniadanie

Ponieważ jest to posiłek jadany zazwyczaj poza domem, powinien być wygodny w transporcie. Warto, aby była to po prostu odżywcza, niezbyt kaloryczna przekąska.

W układanym jadłospisie dietetyk zaplanował posiłek składający się z dwóch oddzielnych produktów - orzechy włoskie i pomarańczę. Taki zestaw dostarczy organizmowi antyoksydantów i zdrowych kwasów tłuszczowych. Co więcej, nie trzeba rezerwować czasu na jego przygotowanie, a składniki są tanie i łatwo dostępne.


Inne polecane przepisy:

Lunch

To kolejny posiłek jadany zazwyczaj w pracy. W zależności od indywidualnych preferencji może mieć formę zupy, drugiego dania, sałatki czy nawet kanapki.

W naszym jadłospisie na lunch zaproponowano pyszną sałatkę z pomidorkami koktajlowymi i kremowym sosem. Przy małej kaloryczności ma sporą objętość. Oznacza to, że posiłek będzie sycący. Sałatka warzywna to bomba odżywcza. Zawiera mnóstwo witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.


Inne polecane przepisy:

Obiad

To najobfitszy posiłek spożywany w ciągu dnia. Może dostarczać aż 35% wartości energetycznej jadłospisu. Powinien być sycący i naprawdę pożywny. W zależności od upodobań w ramach tego posiłku można zaplanować jedno, dwa, a nawet trzy dania.

Aby przygotowywanie posiłków nie było obciążające, w układanym jadłospisie dietetyk zdecydował się tylko na jedno danie. To wyśmienity łosoś z kaparami, pomidorami i czosnkiem, zapiekany w piekarniku. Łosoś to świetne źródło kwasów omega-3, które m.in. działają przeciwzapalnie, obniżają ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszają stężenie trójglicerydów. Warto zwrócić uwagę także na czosnek - badania potwierdziły, że obniża stężenie cholesterolu.



Polecamy także nasz artykuł o dietetycznych obiadach, w któym rozwinęlimy temat zdrowego niskoakloycznego gotowania i przedstawiliśmy jeszcze więcej przepisów od naszych dietetyków.


Inne polecane przepisy:

Warzywne curry z cieciorką 55 kcal   30 min

Warzywne curry z cieciorką

Kolacja

Kolacja powinna być lekkostrawna. Jej spożywanie zaleca się planować na około 3 godziny przed snem.  Może być to posiłek jadany na ciepło jak i na zimno.

W układanym jadłospisie na kolację zaplanowano bułkę grahamkę, z szynką z indyka, sałatą i kiełkami. To sycąca i pożywna propozycja. Pieczywo typu graham dostarcza węglowodanów złożonych, błonnika, witamin z grupy B oraz wielu składników mineralnych. Chuda wędlina to z kolei świetne źródło białka.

Inne polecane przepisy:

Buraczane smoothie 47 kcal   5 min

Buraczane smoothie





Ułożony jadłospis spełnia wszystkie założone kryteria. Jest urozmaicony. Składa się z wielu różnych, ale ogólnodostępnych produktów spożywczych. Zawiera odpowiednie ilości białek, tłuszczów i węglowodanów. Obfituje także w zdrowe tłuszcze oraz związki o właściwościach antyoksydacyjnych. Jego stosowanie powinno powodować systematyczną utratę masy ciała oraz poprawić wyniki badań.

Polecamy również artykuł: Zaburzenia lipidowe - kompendium wiedzy.


Dieta przy wysokim cholesterolu - praktyczne wskazówki

  • Staraj się, aby dieta była różnorodna. Dzięki temu będzie bogatsza w składniki odżywcze.
  • Wykorzystuj wyłącznie produkty wysokiej jakości, o jak najlepszym składzie i jak najmniejszym stopniu przetworzenia.
  • Planuj 4-5 posiłków dziennie. Lepiej jeść częściej, ale mniej.
  • Pamiętaj, aby co najmniej 2-3 razy w tygodniu sięgać po ryby, najlepiej morskie.
  • Nie smaż! Zamiast smażenia wykorzystuj gotowania, gotowanie na parze, pieczenie, grillowanie i duszenie.
  • Pamiętaj o zdrowych tłuszczach. Znajdziesz je w rybach morskich, a także orzechach, pestkach, nasionach, nierafinowanych olejach.
  • Unikaj margaryn, słodyczy, produktów cukierniczych.
  • Nie zapominaj o błonniku pokarmowym. Wspomaga odchudzanie i ma świetny wpływ na gospodarkę lipidową.
  • Regularnie sięgaj po warzywa i owoce. Są niezastąpionym źródłem antyoksydantów.

Ułożenie diety możesz powierzyć profesjonalistom. Nasi dietetycy układający  dietę na cholesteromogą przygotować dla Ciebie jadłospisy, które nie tylko działają odchudzająco, ale także w naturalny sposób wspomagają leczenie zaburzeń lipidowych. Takie rozwiązanie to gwarancja, że otrzymasz dietę idealną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.


Czym wyróżnia się nasza dieta?

  • szybkie i nieskomplikowane potrawy,
  • łatwodstępne produkty,
  • uwzględnianie preferncje smakowych,
  • możliwość wymiany posiłków,
  • wygodna aplikacja,
  • wsparcie dietetyka.

dieta na zbicie cholesterolu


O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus