Nietolerancja laktozy. Co jeść, a czego unikać?

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-03 14:02:38

Nietolerancja cukru mlecznego to dolegliwość, która wymaga stosowania specjalistycznej diety.

Co może spożywać osoba, która źle się czuje po zjedzeniu produktów zawierających laktozę? Z jakich produktów powinna całkowicie zrezygnować? Czy w jajkach jest laktoza? A co z jedzeniem masła?

W tym praktycznym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o diecie w nietolerancji laktozy.


Spis treści:

Nietolerancja laktozy - objawy i charakterystyka choroby

Laktoza to inaczej cukier mleczny. Jego głównymi źródłami są mleko oraz przetwory mleczne. Nietolerancja laktozy występuje, kiedy organizm nie produkuje enzymu odpowiadającego za trawienie tego cukru - laktazy. Enzym ten produkowany jest w jelicie cienkim. 

Typy nietolerancji laktozy:

 • wrodzony - brak lub upośledzone wydzielanie enzymu od urodzenia,
 • nabyty - zmniejszenie ilości lub zahamowanie wydzielania laktazy wskutek przebytych chorób układu pokarmowego,
 • hipolaktazja dorosłych - niemowlęta i małe dzieci mają więcej laktazy, która umożliwia im trawienie mleka matki. Z wiekiem, jej wydzielanie się zmniejsza, zwłaszcza jeśli w diecie brakuje mleka i produktów mlecznych. Jeśli zostanie ono wykluczone na dłuższy czas to również dochodzi do niedoboru laktazy. Dotyczy to aż 37% społeczeństwa Polski.

Osoba z nietolerancją laktozy odczuwa nieprzyjemne dolegliwości po ich spożyciu wiążące się z brakiem możliwości ich trawienia i wchłaniania.


Objawy nietolerancji laktozy to:

 • ból brzucha, 
 • wzdęcia i gazy
 • uczucie przelewania w brzuchu, 
 • biegunki,
 • kolki u niemowląt, 
 • nudności i wymioty (u niektórych).

Dolegliwości pojawiają się zwykle od kilku do nawet kilkunastu godzin po spożyciu produktu z laktozą, dlatego często trudno bezpośrednio powiązać je ze spożytym produktem. Nasilenie dolegliwości zależne jest od ilości spożytego produktu. 


Szczegółowe informacje na temat charakterystyki tego schorzenia najdziesz w atykule:  "Nietolerancja laktozy - objawy, leczenie, diagnostyka" Jeżeli jeszcze go nie czytałeś, koniecznie zajrzyj!


Nietolerancja laktozy - dieta

Zaprzestanie spożywania posiłków z laktozą jest podstawową metodą leczenia nietolerancji. Jest też możliwość przyjmowania suplementacji z enzymem laktazą.

Wyeliminowanie z diety mleka oraz produktów z niego wytwarzanych może mieć konsekwencje zdrowotne, jeśli jadłospis nie jest odpowiednio zbilansowany. Przetwory mleczne to najlepsze i najbogatsze źródło wapnia w diecie przeciętnego Polaka. Jego niedobory są przyczyną groźnych powikłań. U dzieci mogą powodować krzywicę, a u dorosłych osteoporozę. Dlatego przy tej metodzie leczenia niezbędne jest uwzględnienie innego źródła wapnia w diecie. 

Dodatkowo, fermentowane produkty mleczne są dobrym źródłem bakterii probiotycznych wpływających zbawiennie na naszą florę bakteryjną. Przy rezygnacji z ich spożycia dobrze jest wprowadzić do diety inny produkt wspomagający korzystną florę bakteryjną.

Dieta osoby z nietolerancją laktozy powinna być dobrze zbilansowana nie tylko pod względem zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów. Należy dbać o to, żeby dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ze szczególnym uwzględnieniem wapnia. Nasi dietetycy układają diety bezlaktozowe, zarówno dla osób, które po prostu zadbać o zdrowie, jak i tych, którzy jednocześnie chcą schudnąć. Nasza dieta to gwarancja smacznych posiłków i wyraźnych efektów.

Poniżej znajdziesz informacje, jakie produkty należy ograniczyć w diecie niskolaktozowej, a które wręcz przeciwnie, powinny się w niej regularnie znajdować. 

Produkty z laktozą - to musisz wiedzieć

Czego nie jeść?

W zależności od stopnia nietolerancji konieczne jest całkowite wykluczenie mleka krowiego (oraz mleka innych ssaków) i wszystkich produktów mlecznych z diety lub też ograniczenie spożycia tych produktów, które zawierają laktozę w dużych ilościach. Decyzję o tym, na co można sobie pozwolić, należy podjąć na podstawie obserwacji własnego organizmu. Konieczne jest analizowanie, po których produktach dolegliwości świadczące o nietolerancji się nasilają, a po których nie występują żadne objawy. 

Wiele osób z nietolerancją laktozy dobrze toleruje fermentowane produkty mleczne - jogurty, kefiry i maślanki. Zawierają one bakterie mlekowe, które powodują częściowy rozkład laktozy. 


Zawartość laktozy w produktach spożywczych

Nazwa produktu zawartość laktozy w produkcie (g/100g produktu)
Mleko odtłuszczone w proszku 51
Mleko pełne w proszku 39
Mleko owcze 5,1
Mleko krowie 0,5% 4,9
Maślanka 0,5% 4,7
Mleko krowie 2% 4,7
Mleko krowie 3.2% 4,6
Jogurt naturalny 2% 4,6
Mleko kozie 4,4
Kefir 2% 4,1
Śmietana 12% 3,9
Śmietana 18% 3,6
Serek ziarnisty 3,3
Ser biały półtłusty 3,2
Śmietana 30% 3,1
Ser biały chudy 3,1
Ser biały tłusty 2,9
Ser topiony 1
Ser typu feta 1
Sery żółte 0,1

Największą zawartości laktozy charakteryzują się mleko krowie ( ale taż kozie, owcze i inncyh ssaków), mleka w proszku, maślanka, jogurty i kefiry. Spośród produktów mlecznych najmniejsze ilości laktozy znajdują się w serach żółtych, serach typu feta i topionych. Należy jednak pamiętać, że sery żółte powinny być w diecie mocno ograniczone, a sery topione najlepiej całkowicie wyeliminować.


Czy w maśle jest laktoza?

Tak, masło zawiera laktozę, ale w bardzo niewielkiej ilości i przez zdecydowaną większość osób z nietolerancją jest dobrze tolerowane. Zawartość laktozy w maśle wynosi zaledwie 0.6g/100g. Eliminacja masła jest konieczna w przypadku wrodzonej alaktazji.


Dieta bez laktozy - co jeść?

Alternatywą dla mleka i jego przetworów są ich bezlaktozowe odpowiedniki oraz napoje roślinne. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz tego typu produktów i warto regularnie po nie sięgać. Dlaczego? Ponieważ całkowite wyeliminowanie mleka i przetworów mlecznych wiąże się ze znacznym obniżeniem zawartości wapnia w diecie. Produkty bezlaktozowe są wzbogacane w ten składnik odżywczy. Zawierają podobne ilości wapnia co mleko krowie. Kupując napoje roślinne należy czytać skład i wybierać takie, które są wzbogacane w wapń.


Polecane przepisy bezlaktozowe:


Laktoza to nie tylko mleko

Laktoza to nie tylko mleko i jego pochodne. Wykluczenie tych produktów oraz posiłków, w których dodatek mleka jest widoczny nie powinno stanowić trudności. Większym wyzwaniem może być wykluczenie dań, gdzie zupełnie nie spodziewamy się obecności laktozy. Dlatego podstawą jest czytanie etykiet! Niewieki ilości laktozy bardzo często znajdują się różnego rodzaju słodyczach - ciastach, czekoladach, lodach, cukierach. Czasami można znaleźć ją nawet w produktach wytrawnych np. w panierce gotowych potraw mięsnych lub rybnych, bułkach rogalach. Nie wszystkie produty z laktozą trzeba całkowicie eliminować u każdego chorego. Jeśli Twoja nietolerancja jest nasilona czytaj za każdym razem etykiety lub pytaj sprzedaców o skład. Przy mniejszej nietolerancji wystarczy, że skupisz się na mleku i jego przetworach. 


Czy jajka zawierają laktozę

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jaja to nabiał i czy w jajkach jest laktoza. Jajka nie zawierają laktozy ani białek mleka krowiego. Nie jest to produkt mleczarski. Mogą być bezpieczne spożywane przez osoby z nietolerancją. Nabiałem powinno nazywać się wyłącznie produkty mleczne. Jak już wcześniej wspominaliśmy, kluczowym problemem w odpowiednim zbilansowaniu diety bezlaktozowej jest odpowiednia podaż wapnia. Zgodnie z zaleceniami, dorosła osoba powinna dostarczać dziennie od 800 - 1000 mg tego mikroskładnika. Wpływa to na prawidłową kondycję kości i zapobiega powstawaniu osteoporozy w przyszłości. Co więcej ten składnik jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego! Dostarczenie odpiedniej ilości tego mikroskładnika może być kłopotliwe, dlatego warto skorzystać z diety bez laktozy, układnej przez naszych dietetyków. Nasza dieta jest odpowiednio zbilanoswana i jednocześnie łatwa w stosowaniu.

Nie tylko ilość wapnia w danym produkcie jest ważna, ale też jego przyswajalność. Produkty mleczne są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia. Jego wchłanialność zwiększa:

 • laktoza (którą z wiadomych przyczyn w tym przypadku musimy pominąć). 
 • witamina D, 
 • inulina, 
 • fruktooligosacharydy, 
 • niektóre aminokwasy, 
 • kazeina, 
 • odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w danym produkcie.

Na obniżenie przyswajalności wapnia ma wpływ obecność:

 • szczawianów, 
 • kwasu fitynowego.

Mleko jest tak dobrym źródłem wapnia właśnie ze względu na obecność laktozy, kazeiny oraz dobrych proporcji wapnia do fosforu. Produkty roślinne, takie jak szczaw, szpinak, jarmuż będą zawierały gorzej przyswajalny wapń. Nadal jest jednak wiele produktów, które mogą być jego dobrym źródłem. Zawsze warto też wzbogacić swoją dietę w dodatek inuliny oraz suplementować witaminę D. 


Polecamy także artykuł: "Sposoby na płaski brzuch, czyli jak pozbyć się wzdęć od kuchni."


Najlepsze źródła wapnia w diecie:

Produkt Zawartość wapnia (mg)/100 g Ile trzeba zjeść, żeby dostarczyć odpowiedniej ilości wapnia (1000 mg)

Produkty mleczne

Ser gouda  807  5 plastrów
Ser feta 500 200 g
Jogurt naturalny 2% 170 588 g
Mleko 2% 120 3 szklanki
Mleko sojowe wzbogacane w wapń 120 3 szklanki
Kefir 2% 103 970 g
Ser twarogowy półtłusty 94 1064 g

Mięso i ryby

Sardynki w oleju 330 300 g
Sardynki w pomidorach 250 400 g
Śledź solony 62 1612 g
Sandacz świeży 49 2040 g
Wołowina, szponder 27 3704 g

Pieczywo i produkty zbożowe

Otręby pszenne 119 840 g
Chleb żytni razowy 71 1408 g
Płatki owsiane 54 1852 g
Bułka grahamka 24 46 szt.

Warzywa

Soja, nasiona suche 240 416 g
Pietruszka liście 193 518 g
Fasola, nasiona suche 163 613 g
Jarmuż 157 637 g
Boćwina 97 1031 g
Szpinak 93 1075 g
Kapusta włoska 77 1298 g

Owoce

Figi suszone 203 493 g
Morele suszone 139 719 g
Rodzynki 78 1282 g
Maliny 35 2857 g

Pestki i orzechy

Mak 1266 79 g
Migdały 239 418 g
Orzechy laskowe 186 538 g
Orzechy pistacjowe 135 741 g
Słonecznik 131 763 g
Nasiona sezamu 114 877 g
Orzechy włoskie 87 1149 g
Orzechy arachidowe 58 1724 g

Po zapoznaniu się z powyższą tabelą może wydawać się, że dostarczenie wapnia z dietą jest niemal niemożliwe, zwłaszcza dla osoby z nietolerancją laktozy. Nikt przecież nie zje pół kilograma orzechów lub kilogram rodzynek, żeby zapewnić sobie odpowiednią podaż tego składnika. Należy więc wybierać produkty, które są dobrym źródłem wapnia i ubogacać nimi dietę. Weźmy jako przykład np. owsiankę z:

 • 50 g płatków owsianych, 
 • 1 szklanki mleka sojowego, 
 • 1 łyżki migdałów, 
 • 3 suszonymi figami, 
 • 3 suszonymi morelami.

Dostarczy nam łącznie ponad 500 mg wapnia, czyli już połowę dziennego zapotrzebowania już w pierwszym posiłku! 


Najlepsze źródła bakterii probiotycznych 

Kolejnym składnikiem, który tracimy rezygnując z produktów mlecznych, a konkretnie ich fermentowanych odmian, są bakterie probiotyczne. Jest to jednak znacznie mniejszy problem niż w przypadku wapnia, ponieważ z łatwością dostarczymy je z innych źródeł. Nie ma też określonych norm, którymi powinniśmy się kierować. Wystarczy, że dietę wzbogacimy w:

 • bezlaktozowe fermentowane produkty mleczne - jogurty, kefiry, maślanki, 
 • kiszonki - kiszone ogórki, kapusta,
 • zakwas buraczany, chlebowy,
 • kombuchę.

Jak ułożyć dietę przy nietolerancji laktozy?

Poniżej znajdziesz prostą instrukcję, jak krok po kroku ułożyć całodzienny plan żywieniowy z ograniczeniem produktów zawierających laktozę.

Poniższy jadłospis został ułożony dla kobiety. Zawiera około 1500 kalorii. Ponieważ jest to jednocześnie dieta odchudzająca, zaplanowaliśmy, aby 20-22% wartości energetycznej diety pochodziło z białek, 27-30% z tłuszczów i 50-55% z węglowodanów. Zgodnie z normami żywienia, jadłospis powinien zawierać około 800mg wapnia.


Śniadanie bez laktozy

Śniadanie to pierwszy posiłek spożywany w ciągu dnia. Dobrze jest sięgać po niego do godziny od wstania, tak, aby zapobiec zbyt długiemu głodzeniu. Zwyczajowo, na śniadanie planuje się potrawy mleczne - owsianki, koktajle mleczne, mleko z platkami, jogurt z dodatkami. Wszystkie te propozycje nie powinny być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy. Rozwiązaniem jest stosowanie roślinnych zamienników mleka - mleka bez laktozy czy jogurtu bezlaktozowego. Zazwyczaj są one produkowane na bazie soi. Bez problemu można kupić je w każdym większym sklepie.

W przykładowym jadłospisie na pierwsze śniadanie zaplanowaliśmy jogurt bezlaktozowy z dodatkiem borówek amerykańskich i otrębów pszennych. To przepyszna i bardzo wartościowa propozycja na dobry początek dnia.

Obliczenia wykonywane są przy użyciu aplikacji Dziennik Kalorii. Zawartość kalorii, białek, węglowodanów i tłuszczów jest oznaczona jako zbyt niska. To nie błąd. W diecie zaplanowano dopiero jeden z 5 posiłków. Kolejne będą wzbogacać jadłospis o następne porcje tych  składników. Po zaplanowaniu całego dnia, zawartość kalorii, białek, tłuszczów i węglowodanów powinna podświetlić się na zielono, co będzie oznaczać, że dieta została dobrze zbilansowana.


Pomysły na śniadanie bez laktozy:


Drugie śniadanie

Drugie śniadanie to posiłek zazwyczaj jadany poza domem. Musi być wygodny do spakowania i zjedzenia w pracy czy szkole. Najprostszym rozwiązaniem są kanapki. Osoba na diecie niskolaktozowej musi pamiętać, że powinna zrezygnować nie tylko z wszelkiego rodzaju serów, ale także masła i niektórych rodzajów pieczywa - bułki maślanej, bajgla, rogala mlecznego. Wszystkie te produkty zawierają w swoim składzie laktozę i mogą nasilić dolegliwości jelitowe.

W naszym jadłospisie, na drugie śniadanie zaplanowaliśmy kanapkę z gotowanym jajkiem.  Podstawą kanapki jest razowy chleb żytni - produkt całkowicie bezpieczny. Jajko z kolei  to dobre źródło pełnowartościowego białka oraz wapnia (47mg/100g). Jak już wspominaliśmy, jajka to nie nabiał i nie zawierają laktozy. 


Bezlaktozowe przepisy na drugie śniadanie:

Kanapka we włoskim stylu 174 kcal   2 min

Kanapka we włoskim stylu


Lunch

To kolejny posiłek zjadany poza domem. Powinien być bardziej treściwy, ale również bezproblemowy w transporcie. Mogą być to sałatki (bogate w wapń są sałatki z dodatkiem ryb, ciecierzycy, jarmużu czy kapusty) lub dania wygodne do odgrzania w kuchni pracowniczej, a więc przede wszystkim dania jednogarnkowe. Wśród tych drugich, szczególnie bogatowapniowe są potrawy zawierające nasiona roślin strączkowych - soję, ciecierzycę, bób czy fasolę.

W planowanym przez nas jadłospisie na lunch zaproponowaliśmy sałatkę ze świeżych warzyw z tuńczykiem i kukurydzą. Tuńczyk wzbogaci jadłospis o pełnowartościowe białko, zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe i jod. Duża ilość warzyw dostarczą mnóstwa składników odżywczych, a jednocześnie, przy niskiej kaloryczności, wypełnią żołądek i wywołają uczucie sytości.

Bezlaktozowe przepisy na lunch:

Sycąca sałatka z awokado 66 kcal   15 min

Sycąca sałatka z awokado

Obiad bez laktozy

Obiad tradycyjnie traktowany jako posiłek aż trzydaniowy. Współcześnie odchodzi się od takiej formy. W większości domów to dwa dania -  zupa i danie główne, a coraz częściej tylko danie główne. Co jeść na obiad przy nietolerancji laktozy? Z dodatków skrobiowych można sięgać po wszystkie propozycje - ziemniaki, kasze, ryż, makaron. Mięsa i ryby również nie zawierają w składzie cukru mlecznego. Pod lupę trzeba wziąć przede wszystkim sosy i zupy. Te mogą zawierać dodatek śmietany lub mleka.

Ponieważ w układanym przez nas jadłospisie zdecydowanie brakuje węglowodanów i tłuszczów, na obiad zaplanowaliśmy dwie potrawy. Pierwsza to zupa krem marchewki - sycąca zupa bez dodatku mlecznego oraz słonecznik - znakomite źródło zdrowych tłuszczów oraz wapnia. Na ten moment zawartość wapnia w jadłospisie wynosi niecałe 700mg.

Przepisy na obiad bez laktozy:

Chilli con carne z ryżem 129 kcal   45 min

Chilli con carne z ryżem


Kolacja bez laktozy

Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być spożywany na około 2-3 godziny przed snem. Może być to potrawa na zimno lub na ciepło. Na kolację dobrze sprawdzają się kanapki, jogurty (w tym przypadku jogurty bezlaktozowe), tortille i nieskomplikowane dania jednogarnkowe. Dobrze, aby był to posiłek węglowodanowo - białkowy.

Aby w naszym jadłospisie uzupełnić zawartość białka i wapnia, zaplanowaliśmy w nim danie na bazie łososia z dodatkiem pełnoziarnistego makaronu i zielonej pietruszki (pietruszka ma aż 193mg wapnia/100g!)


Ułożenie diety bezlaktozowej może sprawiać na początku nieco kłopotu. Laktoza dodawana jest często do żywności na etapie produkcji i może znajdować się w produktach nie mających nic wspólnego z mlekiem. Poza wyeliminowaniem z diety produktów zawierających ten cukier, konieczne jest również prawidłowa zbilansowanie diety, po kątrm zawartości makroskłaników, witamin i pierwiastów mineralnych. 

Aby mieć pewność, że stosowana dieta jest dobrze zbilansowana i nie będzie niedoborowa, najlepiej powierzyć jej ułożenie najlepiej powierzyć wykwalifikowanym dietetykom. Nasza dieta bezlaktozowa to:

 • zbilansowany, smaczny jadłospis,

 • odpowiednia podaż wapnia z dietą, 

 • obfitość naturalnych probiotyków, 

 • szybkie i proste przepisy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z dokładnym opisem smacznej i zbilansowanej dietą bez laktozy.


O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore