dieta dla par
Computer Phone Computer Phone

Sposoby na płaski brzuch, czyli jak pozbyć się wzdęć od kuchni

Nawet szczupłe osoby mogą zmagać się z uciążliwymi wzdęciami, które wpływają niekorzystnie na wygląd, pogarszają samopoczucie i zmniejszają pewność siebie. Chcesz bez obaw wciskać się w opięte ubrania i mieć pewność, że Twój brzuch będzie wyglądał dobrze? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie produkty sprzyjają płaskiemu brzuchowi, a jakie lepiej wyeliminować z diety.

Spis treści:

Jak jeść, by mieć płaski brzuch?

Jedna sprawa to zrzucenie nadprogramowego tłuszczyku, który często, zwłaszcza u mężczyzn, w pierwszej kolejności odkłada się właśnie w okolicy brzucha. Zastosowanie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu umożliwi schudnięcie i pozbycie oponki. Co jednak, jeśli mimo szczupłej sylwetki męczą Cię nawracające wzdęcia? Czy znasz to uczucie nieprzyjemnego wypełnienia, pomimo głodu? Źle się z tym czujesz i cały czas chodzisz w obszernych bluzkach i dresach, byleby to zatuszować? Sprawdź co pomoże Ci w walce o płaski brzuch i dobre samopoczucie, a z co lepiej wyeliminować z jadłospisu.

Jedz regularnie

Spożywanie 4-5 posiłków dziennie, najlepiej w stałych odstępach usprawni pracę Twojego przewodu pokarmowego. Staraj się go nie przeciążać - nie jedz za dużych porcji i kończ posiłek w momencie, gdy poczujesz sytość. Nie spiesz się przy jedzeniu. Spożywając posiłki powoli lepiej poczujesz smak, jak również lepiej pogryziesz pokarm i unikniesz połykania powietrza przy jedzeniu. To zapobiegnie powstawaniu wzdęć.

Zadbaj o florę bakteryjną

Coraz więcej mówi się o wpływie bakterii jelitowych nie tylko na nasze trawienie, a właściwie na cały organizm. Jedz produkty fermentowane i na zakwasie, z którymi dostarczysz użytecznym mikroorganizmów. Wzbogać swoją dietę o:

  • naturalne jogurty, kefiry, maślanki, 
  • pieczywo na zakwasie, 
  • kiszonki, 
  • kombuchę.

Możesz też rozpatrzeć przyjmowań probiotyków, zwłaszcza jeśli przechodzisz lub jesteś po kuracji antybiotykowej.


kalkulator odchudania


Jedz zielone

Wzdęcia to problematyczna sprawa, ale jeszcze bardziej wstydliwe stają się, jeśli towarzyszy im nadmierne oddawanie gazów. Ich przykry zapach niweluje jedzenie sałat i ziół np. natki pietruszki, mięty, sałaty, rukoli. Wzbogać w nie swój jadłospis, by pozbyć się krępującego problemu.

Nawodnienie kluczem do płaskiego brzucha

Picie odpowiedniej ilości płynów, czyli ok. 2 litry dla kobiet, 2,5 litra dla mężczyzn jest bardzo ważne w profilaktyce wzdęć. Odpowiednie nawodnienie poprawia perystaltykę jelit i jest niezbędne do utrzymania w nich prawidłowej flory bateryjnej. Genialnie sprawdzą się tu różnego rodzaju napary ziołowe - mięta, rumianek, koperek, dziurawiec. W sklepach znajdziesz też gotowe mieszanki ziół stworzone z myślą, by usprawnić trawienie. Podstawą nawodnienia powinna być woda i niesłodzone napoje.

Strączki? Tak, ale odpowiednio ugotowane

Spożycie roślin strączkowych może nasilać procesy fermentacyjne w jelitach, a co za tym idzie zwiększać wzdęcia. Żeby tego uniknąć należy odpowiednio długo moczyć strączki przed gotowaniem. To nie tylko przyspiesza gotowanie, ale również zmniejsza ilość substancji, które mogą sprzyjać wystąpieniu nieprzyjemnych dolegliwości. Większość nasion roślin strączkowych najlepiej namoczyć na noc przed ugotowaniem. Do samego gotowania warto dodać liście laurowe lub kopertek, które jeszcze bardziej poprawią rezultaty moczenia.

Odstaw słodycze

Cukry proste zawarte w słodyczach, ciastach, słodzonych napojach i sokach będą pokarmem dla złej flory jelitowej. Jej nadmierny rozwój może doprowadzić do wzdęć i problemów z wypróżnianiem. Pamiętaj, że słodycze to potężne źródło kalorii. Jeżeli trudno Ci z nich zrezygnować, koniecznie przeczytaj nasz poradnik Zdrowe słodycze - co warto wiedzieć, w którym podpowiadamy, na jakie słodkości można sobie pozwalać na diecie.

Uważaj na to co pijesz

Nie tylko słodkie napoje są niezalecane. Również wszelkiego rodzaju gazowane płyny, nawet jeśli nie mają dodatku cukru, mogą sprzyjać powstawaniu wzdęć. Należy też unikać alkoholu, który w nadmiernych ilościach zaburza perystaltykę jelit i spowalnia trawienie.

Unikaj tłustych potraw

Spożywanie tłustych, ciężkich potraw obciąża układ pokarmowy. Nie wspominając już o tym, że przyczynia się do przyrostu nadprogramowych kilogramów. Zwróć też uwagę na obróbkę termiczną - lepiej zastąpić smażenie gotowaniem, duszeniem lub pieczeniem w folii.

Sprawdź również artykuł "9 skutecznych ćwiczeń na płaski brzuch, do wykonania w domu".

Płaski brzuch = zdrowe jelita

Blisko 30% osób skarży się na problemy z nadmiernymi wzdęciami i gazami. Ogromne znaczenie w ich zwalczaniu ma dieta. Wzdęcia mogą być również objawem chorób układu pokarmowego i nie tylko. Ich przewlekłe występowanie może świadczyć o:

  • zespole jelita nadwrażliwego, 
  • celiakii, 
  • nietolerancji laktozy, 
  • chorobach trzustki, 
  • niedoczynności tarczycy, 
  • przeroście bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO),
  • chorobach żołądka, 
  • chorobach jelit, 
  • chorobach wątroby.

Dlatego, jeśli mimo stosowania racjonalnej diety nadal czujesz się źle skontaktuj się z lekarzem. 


Dieta to klucz do zdrowych jelit i płaskiego brzucha. W pozbyciu się wzdęć pomoże Ci jadłospis dostosowany do Twoich potrzeb. Możesz go samodzielnie ułożyć w Dzienniku Kalorii - naszej aplikacji, która pomoże Ci przejąć kontrolę nad dietą.

Wystarczy, że określisz swój cel, a aplikacja wyznaczy Twoje limity kaloryczne i podpowie, ile makroskładników należy dziennie planować. Ponad 1000 fit przepisów od naszych dietetyków sprawi, że samodzielne zaplanowane zdrowej diety będzie szybie i wygodne.


O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus
Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!