Poznaj najlepszą aplikację do liczenia kalorii na Android

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2024-01-30 12:01:59

Szukasz dobrej aplikacji, która pomoże Ci schudnąć, kontrolować kaloryczność spożywanych posiłków i zadbać o zdrowie? Aplikacji mobilnych do liczenia kalorii na Android jest wiele. Podpowiemy Ci, jak wybrać tą najlepszą.

Jak działają aplikacje „liczniki kalorii” i dlaczego warto ich używać?

Stosowanie diety o obniżonej kaloryczności jest niezawodną i jedyną naprawdę skuteczną metodą odchudzania. Spożywanie mniejszej liczby kalorii niż w rzeczywistości potrzebuje organizm, mobilizuje go do spalania własnych tkanek, w tym tkanki tłuszczowej. Waga spada, a sylwetka wygląda coraz lepiej. Mechanizm ten dokładnie omówiliśmy w artykule w naszym kompleksowym poradniku o deficycie kalorycznym.  Jeżeli jeszcze go nie czytałeś, zdecydowanie polecamy do niego zajrzeć.

Liczenie kalorii może wydawać się trudne i czasochłonne. Aplikacje mobilne zdecydowanie ułatwiają to zadanie. Zainstalowane na smartfonie, są zawsze pod ręką. Po wprowadzeniu podstawowych danych obliczają indywidulany limit kaloryczny i szacują tempo zmiany masy ciała.

W ciągu dnia na bieżąco kontrolują, ile kalorii zostało już spożytych, a na ile można sobie jeszcze pozwolić. Wystarczy traktować je jako dziennik żywności i odnotowywać każdy spożyty posiłek i przekąskę. Brzmi skomplikowanie? Naprawdę, wcale takie nie jest.

Aplikacji do liczenia kalorii na telefon jest kilka. Najpopularniejsze z nich to naszego autorstwa Dziennik Kalorii, Kcalmar, FatSecret, myfitnesspal i Fitatu. Wszystkie z nich posiadaja wersje darmowe oraz rozbudowane, płatne wersje premium. Koszt abonamentu nie jest duży i wynosi maksymalnie kilkanaście złotych miesięcznie. Najlepsze aplikacje do liczenia kalorii są zdecydowanie warte tego wydatku.


Jak wybrać dobrą aplikację do liczenia kalorii na telefon?

Prosta obsługa i wygodny interfejs

Wybierając apkę, warto zwrócić uwagę, aby była łatwa w użyciu i intuicyjna, a zapisanie spożytego posiłku zajmowało naprawdę niewiele czasu. Jeżeli rejestrowanie posiłku będzie skomplikowane albo czasochłonne, szybko stracisz motywację i zapomnisz o liczeniu kalorii.

Tworząc Dziennik Kalorii, traktowaliśmy tę kwestię priorytetowo. Zależało nam, aby nasza aplikacja była prosta, intuicyjna i naprawdę skutecznie pomagała w odchudzaniu. Jej interfejs jest przejrzysty, a do zarejestrowania spożycia posiłku wystarczą 4 kliknięcia! Co to oznacza w praktyce? Po spożyciu posiłku wyciągasz telefon, poświęcasz kilka sekund na wprowadzenie danych, sprawdzasz, ile kalorii możesz jeszcze zjeść tego dnia (aplikacja automatycznie to obliczy) i zapominasz o liczeniu kalorii aż do następnego posiłku. Proste? Zdecydowanie tak!
Ekran główny Dziennika Kalorii - prostej aplikacji umożliwiającej kontrolowanie ilości spożywanych kalorii

Szybkie układanie jadłospisu

Aplikacje do liczenia kalorii można wykorzystywać w dwojaki sposób. Część osób traktuje je jako prosty kalkulator kalorii i spisuje w nich na bieżąco, co spożywa. Notując każdy spożyty posiłek, aplikacja na bieżąco sumuje liczbę spożytych kalorii, jednocześnie informując, ile kalorii można jeszcze zjeść, aby nie przekroczyć dziennego limitu kalorycznego.

Możliwe jest także samodzielne ułożenie diety odchudzającej. Jadłospisy można układać z wyprzedzeniem i stosować je jako diety ułożone przez dietetyka. Dziennik Kalorii posiada wiele funkcji, ułatwiających samodzielne układanie diety. Na podstawie wprowadzonych danych oszacuje dzienny limit kaloryczny, podpowie, ile białka, tłuszczów i węglowodanów spożywać dziennie, a także zasugeruje, które produkty spożywcze obfitują w każdy z nich.

Dzięki tym funkcjom samodzielne planowanie diety jest naprawdę proste i daje możliwość spożywania dokładnie tych posiłków i produktów, które naprawdę lubisz.

Całodzienna dieta zaplanowana w Dzienniku Kalorii przez jednego z naszych użytkowników. Zwróć uwagę, że aplikacja oblicza  nie tylko kaloryczność jadłospisu, ale także zawartość makroskładników: 

 

Jeżeli interesuje Cię tema samodzielnego planowania diety, polecamy poradnik: Jak ułożyć skuteczną dietę?


Rozbudowana baza produktów spożywczych z polskich sklepów

Szalenie ważną kwestią jest rozbudowana polskojęzyczna baza produktów spożywczych. Chodzi o produkty dostępne aktualnie w sklepach, w których robisz zakupy, na przykład w Żabce, Lidlu, Biedronce czy małym osiedlowym sklepiku.

Wiele aplikacji zagranicznych nie posiada w swojej bazie takich produktów, co znacznie utrudnia korzystanie z nich. Na nic przyda Ci się aplikacja, w której nie znajdziesz polskiego pieczywa, tradycyjnego twarożku, wędliny czy ulubionego jogurtu.

W Dzienniku Kalorii zadbaliśmy o to, żeby nie zabrakło żadnego popularnego produktu spożywczego. Nasza baza zawiera około 18 tysięcy produktów.  Jeżeli jednak czegoś nie znajdziesz, bo na przykład w sklepie pojawił się nowy produkt sezonowy lub wyjechałeś za granicę, bardzo szybko możesz dodać do aplikacji dany produkt spożywczy. Wystarczy tylko wprowadzić wartości z etykiety znajdującej się na opakowaniu. 

 
Zrzut ekranu z Dziennika Kalorii - posiłki zaplanowane z produktów dostępnych w polskich sklepach:
 

Smaczne, zdrowe przepisy

Rozbudowana baza produktów spożywczych to nie wszystko. Aplikacja ma ułatwiać odchudzanie, a więc warto, żeby była wzbogacona o zdrowe, dietetyczne przepisy. Najlepiej takie, które nie są skomplikowane w przygotowaniu i składają się z łatwodostępnych składników. 

O tym również pamiętaliśmy, tworząc Dziennik Kalorii. W rozwój naszej aplikacji było zaangażowanych kilkoro dietetyków, którzy dodali do niej ponad 1000 fit przepisów. Możesz je dodawać do swoich jadłospisów, a w razie potrzeby dowolnie modyfikować. Co ważne, nasza aplikacja jest cały czas rozwijana i aktualizowana. Nowe przepisy pojawiają się w niej regularnie. Wszystko po to, aby motywować Cię do działania i udowodnić, że zdrowe gotowanie nie musi być pracochłonne ani skomplikowane.

 
Przykładowe dietetyczne przepisy dostępne w Dzienniku Kalorii:

Polecamy także nasz poradnik o tempie odchudzania. Tłumaczymy w nim, ile kilogramów mozna schudnąć w miesiąc oraz jakie są wady i zalety różnych temp odchudzania.


Lista zakupów

Możliwość wygenerowania listy zakupów to jedna z wielu prostych funkcji, które bardzo ułatwiają życie. Jeżeli aplikacja używana jest głównie w celu samodzielnego układania jadłospisów, lista zakupów, dostępna pod ręką na Twoim smartfonie jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem.

Rozbudowane funkcjonalności

Wybierając aplikację do liczenia kalorii na telefon, zwróć uwagę, na to, jakie funkcjonalności posiada. Apka nie powinna być zwykłym licznikiem kalorii.  Powyżej wspomnieliśmy o liście zakupów, ale przydatnych funkcji może być znacznie więcej. Z naszego doświadczenia wynika, że najważniejsze to:
  • monitorowanie objetości spożytych płynów,
  • możliwość dodawania własnych przepisów i produktów,
  • możliwość publikowania swoich przepisów i korzystania z przepisów innych użytkowników aplikacji,
  • rozbudowane raporty i wykresy umożliwiające śledzenie postępów w odchudzaniu.

Różnorodne funkcje aplikacji ułatwiają osiągnięcie zamierzonego celu i zmianę nawyków żywieniowych.

Wszystkie z powyższych funkcjonalności są dostępne w Dzienniku Kalorii. Co więcej, nasza aplikacja jest cały czas rozwijana i regularnie wprowadzamy nowe funkcjonalności, które sugerują nam użytkownicy. Masz jakiś pomysł na jej ulepszenie? Koniecznie daj nam znać!

 
Wyznacznie celu i tempa odchudzania w Dzienniku Kalorii:

Możliwość planowania treningów

Dobrze wiemy, że najlepsze efekty przynosi stosowanie diety niskokalorycznej i regularne treningi. Właśnie dlatego uważamy, że dobra aplikacja na androida do liczenia kalorii powinna umożliwiać rejestrowanie aktywności fizycznej. 

W Dzienniku Kalorii możesz zaplanować trening. Aplikacja posiada bazę wielu różnych aktywności i popularnych ćwiczeń fitness. Po wybraniu konkretnego rodzaju treningu i określeniu jego czasu trwania, aplikacja oszacuje wydatek energetyczny z nim związany i doliczy go do Twojego zapotrzebowania kalorycznego.

 
 

Polskie jednostki

Zwróć uwagę, że nie wszystkie aplikacje używają polskiego systemu metrycznego. W zagranicznych apkach jednostkami miary są niekiedy funty czy uncje. Wybierając program dla siebie, wybierz taki, który został stworzony na polski rynek, dla polskich klientów. To da Ci gwarancję, że wszystko, także jednostki miar, będą dostosowane do Twoich potrzeb.

Polskojęzyczna obsługa, pomoc wykwalifikowanych dietetyków i rozbudowana społeczność

Jeżeli do tej pory uważałaś/-eś, że aplikacja to tylko elektroniczne narzędzie, nie trafiłaś/-eś na naprawdę dobry produkt.

Nie można zapomnieć, że aplikacje tworzą ludzie. Mamy tutaj myśli zarówno twórców aplikacji, osoby zaangażowane w obsługę i pomoc użytkownikom, jak i społeczność użytkowników, których łączy wspólny cel. 

Korzystając z Dziennika Kalorii, możesz liczyć na profesjonalną obsługę, pomoc wykwalifikowanych dietetyków i wsparcie innych użytkowników aplikacji. Chcemy pomóc Ci osiągnąć Twój cel.  Staramy się nie być anonimowi. Utrzymujemy z naszymi klientami kontakt mailowy i stworzyliśmy dla nich zamkniętą grupę na portalu Facebook. Wszystko po to, aby naprawdę skutecznie pomagać, inspirować i motywować do zmian.

 
 

Na początku korzystania z każdego elektronicznego narzędzia możesz mieć pytania i trudności. Pomyśl, jakim utrudnieniem może być korzystanie z aplikacji, która nie gwarantuje żadnego wsparcia albo obsługuje klientów wyłącznie w obcym języku?

Aplikacja do liczenia kalorii na Android to świetne narzędzie, które ułatwia walkę z nadmiernymi kilogramami i skutecznie motywuje do zdrowego odżywiania. Pamiętaj, że nie powinien być to jedynie mobilny licznik kalorii.

Wybierając apkę dla siebie, zwróć uwagę, żeby była prosta w obsłudze, przygotowana na polski rynek i miała rozbudowane funkcjonalności. Powinna posiadać obszerną bazę danych, sprawnie obliczać  zapotrzebowanie kaloryczne, liczbę spalonych kalorii,  a także wartości odżywcze żywności. Dobrze byłoby również, gdyby zawierała sprawdzone, dietetyczne przepisy kulinarne  Najlepsza aplikacja oferuje polskojęzyczny support i dostęp do społeczności zaangażowanych użytkowników, którzy pomogą Ci osiągnąć zamierzony cel.

 
 
Kliknij i zainstaluj Dziennik Kalorii na swoim telefonie:
 
 
 

Dziennik Kalorii — Twoja aplikacja do odchudzania

Aplikacja do odchudzania to narzędzie, które znacząco ułatwia śledzenie kalorii, dzięki czemu szybciej uzyskasz wymarzony rezultat. Jest to dodatkowa motywacja i nieodzowna pomoc w procesie utraty wagi. Wybierając Dziennik Kalorii, z łatwością obliczysz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na podstawie spożywanych produktów i aktywności fizycznej. Nie jest to po prostu kolejna aplikacja do liczenia kalorii oraz makroskładników. To interaktywny asystent, który pomoże Ci w przezwyciężeniu słabości i wdrożeniu zdrowych nawyków do Twojego życia. Ściągnij naszą aplikację już dziś i przekonaj się, jakie ma możliwości!

Aplikacje do liczenia kalorii na Android - FAQ

Jak obliczyć, ile kalorii jeść?

Samodzielne liczenie kalorii i tworzenie zdrowych planów żywieniowych może zająć Ci sporo czasu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile masz dziennie pokonanych kroków oraz spalonych kalorii, wypróbuj aplikację Dziennik Kalorii. Znajdziesz w niej wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym Twoje odchudzanie będzie bardziej efektywne.

Jaką aplikację do liczenia kalorii wybrać?

Dobra aplikacja do liczenia kalorii to taka, która jest obsługiwana w języku polskim i zawiera aktualną bazę produktów dostępnych w polskich sklepach. Świetnym wyborem będzie na przykład Dziennik Kalorii. Korzystanie z tej aplikacji jest proste i szybko przynosi pożądane rezultaty.

Ile kalorii dziennie jeść, żeby schudnąć?

Odpowiedź na to pytanie możesz znaleźć w aplikacji liczącej kalorie. To narzędzie umożliwi Ci śledzenie spożywanych kalorii i obliczenie optymalnego deficytu kalorycznego. W efekcie bez problemu określisz, ile powinieneś zjeść, żeby schudnąć.

O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore