Dietetyczny obiad na szybko - triki, dzięki którym skrócisz czas gotowania

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-04 10:27:29

Zdrowa dieta często kojarzy się z długimi godzinami spędzonymi w kuchni. Czy tak musi być? Oczywiście, że nie! Można gotować smacznie, zdrowo i… szybko.

Przekonaj się, że pożywny obiad można przygotować nawet w kilkanaście minut. Poznaj nasze praktyczne wskazówki, które zdecydowanie przyspieszą gotowanie i sprawdź najlepsze przepisy na ekspresowe obiady.

 


Najważniejsze informacje o tym, jak skomponować zdrowy obiad i ile kalorii powinien zawierać, napisaliśmy w artykule: Dietetyczny obiad - wszystko co musisz wiedzieć. Jeżeli myślisz o o odchudaniu, koniecznie do niego zajrzyj.

W tym tekście skupiamy się na tym, jak przyspieszyć gotowanie, a tym samym zminimalizować czas na przygotowywanie posiłków. Zapraszamy do lektury!


Spis treści:

 - Półprodukty - kapitalny sposób na skrócenie czasu gotowania

 - Czy warto gotować raz na 2 dni?

 - Piekarnik i parowar - sposób na szybki dietetyczny obiad

 - Zamrażanie - warto czy nie?

 - Zainwestuj w dobry sprzęt


1. Wykorzystuj półprodukty

Półprodukty naprawdę ułatwiają życie. Sprawiają, że łatwiej jest urozmaicić dietę, a przede wszystkim szybciej przygotować posiłek.
 
Półprodukty to inaczej produkty przejściowe. Takie, które zostały już wstępnie przetworzone, ale wymagają dalszej obróbki.
 
Od razu należy wspomnieć, że jedną z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania jest wykorzystywanie produktów najwyższej jakości i niskim stopniu przetworzenia. Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele półproduktów spełniających te kryteria.
 
Co jest szczególnie warte polecenia?
  • gotowane nasiona roślin strączkowych np. ciecierzyca czy fasola
  • konserwowe warzywa, np. kukurydza
  • mieszanki kasz i ryżów 
  • mrożone mieszanki warzywne
  • gotowe surówki

Z wykorzystaniem półproduktów, dietetyczny obiad można przygotować naprawdę szybko.
 
Zamiast moczyć i gotować suche nasiona ciecierzycy (co trwa dobrych kilka godzin), można wykorzystać gotowaną cieciorkę i w kilka minut ją podgrzać. Warto sprawdzić nasz szybki przepis na zapiekaną cieciorkę. Jeżeli nie jedliście jeszcze ciecierzycy w tej formie, zdecydowanie warto spróbować.
 
W sezonie jesienno-zimowym niezastąpione są mrożone mieszanki warzywne. Zamiast obierać, oczyszczać, pokroić i gotować po kawałku brokuła, kalafiora i marchewki, wystarczy kupić gotowy miks warzyw i tylko wrzucić do parowaru.
 
W naszej bazie przepisów znajdziecie sporo receptur z wykorzystaniem mrożonek, polecamy spróbować na przykład warzywa na patelnię po włosku.
 
Każdy dietetyczny obiad powinien zawierać sporą porcję warzyw, najlepiej surowych. Tutaj z pomocą przychodzą gotowe surówki.
 
Samodzielne szatkowanie warzyw na surówkę jest bardzo czasochłonne, a te dostępne w warzywniakach są naprawdę dobrej jakości i nie wymagają żadnego przygotowania. Warto po nie sięgać. Zobaczie ten przykładowy zestaw obiadowy - to właśnie połączenie jednogarnkowej potrawy i gotowej surówki. Czas uszykowania tego szybkiego obiadu to około 20 minut.
 

2. Gotuj na 2 dni

Gotowanie na 2 dni to jedna z kilku możliwości, którą dajemy do wyboru naszym pacjentom, dla których układamy diety odchudzające online.
 
 To właśnie ta opcja niezmiennie cieszy się największą popularnością. Dlaczego? Ponieważ skraca czas gotowania o połowę, a co jeszcze ważniejsze, pozwala rzeczywiście gotować tylko co drugi dzień, a nie codziennie. Oznacza to m.in. więcej wolnego czasu w tygodniu czy mniejszą ilość naczyń do zmywania.
 
Obiad przygotowany dzień wcześniej, można bez problemu przechować w lodówce i spożyć następnego dnia. W zdecydowanej większości przypadków nie wpłynie to na jego smakowitość, a strata wartości odżywczej naprawdę nie będzie duża. Z naszego punktu widzenia, gotowanie na 2 dni to naprawdę zdrowy kompromis.
 
Przykładowy schemat powtarzalności dni, który proponujemyw układanych przez nas dietach odchudzających online. Te same kolory, na które zaznaczono poniedziałek i wtorek oraz środę i czwartek, oznaczają gotowanie tych samych dań 
 

3. Wykorzystuj piekarnik i parowar

Parowar jest kapitalnym urządzeniem. Nie tylko ze względu na to, że pozwala na przygotowanie lekkostrawnych i niskokalorycznych dań.
 
Jego olbrzymim atutem jest fakt, że wszystkie składowe obiadu można do niego po prostu przełożyć i przez 20 minut parowania w ogóle zapomnieć o gotowaniu. Obróbka termiczna obiadu nie wymaga żadnego zaangażowania.
 
Warto także zwrócić uwagę, że to bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Przykładem szybkiego dietetycznego obiadu, przygotowanego w calości w parowarze jest ten przepis na dorsza z warzywami.
 
Piekarnik również dużo ułatwia. Porcję mięsa czy ryby wystarczy przyprawić, delikatnie skropić oliwę i zapiec w piekarniku. Przy okazji, zapiec można również ziemniaki czy bataty.To kolejna metoda obrórki termicznej, która nie wymaga naszego zaangażowanie. Do tego wystarczy zaserwować gotową surówkę i tani, dietetyczny obiad na szybko gotowy.
 
 

4.  Zamrażanie - tak czy nie?

Przygotowane samodzielnie półprodukty, a nawet całe dania obiadowe warto zamrażać! Mrożenie w niewielkim stopniu wpływa na wartość odżywczą potrawy, a niesamowicie ułatwia życie.
 
Co można mrozić? Praktycznie wszystko! Możesz zamrozić ugotowany ryż, kaszę czy makaron. Jeżeli samodzielnie gotujesz nasiona roślin strączkowych, również możesz ugotować podwójną porcję, a niewykorzystaną część zamrozić.
 
Świetnie sprawdza się mrożenie bulionu. Dzięki takiemu gotowcowi w zamrażalniku, przygotowanie zupy może zająć nawet 10 minut.
 
Żeby się przekonać, warto spojrzeć na przepis na aromatyczna zupę krem z marchewki i selera lub zupę krem z ziemniaków i pora. Druga propozycja to prawdziwy dietetyczny obiad  "z niczego".  Z resztą, gotowe zupy również można przełożyć do większego pojemniku i przechowywać w zamrażalniku. Genialnie sprawdzą się w awaryjnych sytuacjach. 
 

5. Zainwestuj w dobry sprzęt

Aby gotowanie było szybsze i przyjemniejsze warto wspomagać się dobrej jakości sprzętem. Jakim? Wszystko zależy od tego, po jakie dania sięgasz najczęściej.
 
W każdej kuchni przyda się porządny zestaw noży. Warto zainwestować też w dobrą obieraczkę, która skróci czas przygotowywania warzyw. Jeżeli samodzielnie robisz surówki, niezastąpiony będzie malakser lub rozdrabniacz.
 
Wcześniej, wspomniano już o parowarze i piekarniku, ale całe dania obiadowe można przygotować również urządzeniach wielofunkcyjnych, takich jak thermomix.
 
Znacie inne triki na przyspieszenie gotowania? A może chcielibyście podzielić się sprawdzonym przepisem na dietetyczny obiad na szybko? Czekamy na Wasze komentarze!
 
Zainteresował Cię ten tekst? Przeczytaj także nasz poradnik: "Jak zorganizować kuchnię w czasie odchudzania". Czeka tam na Ciebie kolejna porcja sprawdzonych tipów.
O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore