Jak samodzielnie ułożyć dietę cukrzycową? Przykładowy jadłospis

Jak samodzielnie ułożyć dietę cukrzycową? Przykładowy jadłospis

Dieta cukrzycowa to niezbędny element leczenia osób z podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Odpowiednio skomponowane jadłospisy pomagają unormować glikemię, a przez to znacznie poprawić wyniki badań. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie indywidualnej diety, skrojonej na potrzeby konkretnego organizmu. Jak ułożyć taki jadłospis? Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje.

 

Dieta osoby z cukrzycą powinna spełniać wszystkie kryteria zdrowego odżywiania. Jej podstawę powinny stanowić produkty węglowodanowe o niskim indeksie glikemicznym. Nie może zabraknąć w niej także chudego mięsa, ryb, warzyw i owoców oraz źródeł zdrowych tłuszczów. Dokładny poradnik na temat produktów polecanych i przeciwwskazanych w cukrzycy znajdziesz w artykule na temat zasad diety o regulującej poziom cukru we krwi.

Wartość kaloryczna diety powinna być indywidualnie dopasowana. W razie problemów z nadwagą lub otyłością konieczne jest obniżenie wartości energetycznej jadłospisów. Około 50% energii powinno pochodzić z węglowodanów, 30% z tłuszczów i 20% z białek. Dieta powinna dostarczać również około 30g błonnika pokarmowego dziennie.

Ważne jest, aby posiłki były jadane regularnie, kilka razy dziennie. Zazwyczaj zaleca się spożywanie 5 posiłków. Systematyczne jadanie posiłków sprzyja unormowaniu stężenia cukru we krwi.

Ikona diety

Ograniczenie kalorii nie musi oznaczać głodowania

Dobrze zbilansowana dieta, zawierająca produkty o niskim współczynniku glikemicznym, bogate w błonnik oraz o niskiej gęstości energetycznej sprawi, że nie będziesz czuć głodu mimo nawet dużego deficytu kalorii.

Dowiedz się więcej »

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku ułożyć jadłospis dla osoby z cukrzycą typu 2. Taka sama dieta jest zalecana także osobom ze stanem przedcukrzycowym.

Poniższy jadłospis układany jest dla 40-letniej kobiety z cukrzycą typu 2. Z powodu nadwagi, planowana dieta ma mieć kaloryczność obniżoną do 1500 kalorii. 50% wartości energetycznej diety ma pochodzić z węglowodanów (głównie o niskim indeksie glikemicznym), 30% z tłuszczów oraz 20% z białek. Planowana zawartość błonnika w diecie to 30-35g.

 

Śniadanie

Pierwszy posiłek powinien być dość obfity. Może dostarczać nawet 25% wartości energetycznej całodziennej diety. Dobrymi propozycjami na śniadanie dla cukrzyka są kanapki na razowym pieczywie, dania jajeczne oraz produkty mleczne (jak mleko, kefir, jogurt czy maślanka) z wartościowymi dodatkami.

W układanym jadłospisie na śniadanie zaproponowano kanapkę na bazie razowego pieczywa żytniego. Jego indeks glikemiczny jest zdecydowanie niższy niż białego chleba. Dodatkowo, to świetne źródło błonnika, witamin i składników mineralnych. Serek wiejski wzbogaca jadłospis o pełnowartościowe białko, a rzodkiewka i kiełki to składniki, które nie tylko nadadzą kanapce wyjątkowego smaku, ale dodatkowo dostarczą kolejną porcję składników odżywczych.

Obliczenia wykonywane są przy użyciu aplikacji Dziennik Kalorii. Zawartość kalorii, białek, węglowodanów i tłuszczów jest oznaczona jako zbyt niska. To nie błąd. W diecie zaplanowano dopiero jeden z 5 posiłków. Kolejne będą wzbogacać jadłospis o następne porcje tych  składników. Po zaplanowaniu całego dnia, zawartość kalorii, białek, tłuszczów i węglowodanów powinna podświetlić się na zielono, co będzie oznaczać, że dieta została dobrze zbilansowana.

 

Czy wiesz, że...
Doskonałą metodą na przyspieszenie odchudzania, są regularne treningi. Jednak, żeby przekładały się one na wymierne efekty, konieczne jest aby ćwiczenia były tak dobrane, aby koncentrowały sią spalaniu tkanki tłuszczowej, a nie węglowodanów.
Jeżeli chcesz otrzymać plan treningowy, który koncentruje się na maksymalizacji spalania tkanki tłuszczowej zapoznaj się z planem treningowym opracowanym przez naszą trenerkę Anię Konieczny. Szczegóły Plan Treningowy na intensywne spalanie tkanki tłuszczowej »

 

Inne polecane przepisy:

Warzywny omlet z białek jaj 52 kcal   2     30 min

Warzywny omlet z białek jaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugie śniadanie

To posiłek jadany zazwyczaj poza domem. Powinien być wygodny w transporcie. Wiele osób ceni sobie, gdy do zjedzenia drugiego śniadania niepotrzebne są sztućce. Dzięki temu można bez problemu zjeść je na przykład w pracy, przy biurku. Właśnie taki danie zostało zaplanowane w naszym przykładowym jadłospisie. Stanowią go po prostu dwa produkty spożywcze - orzechy i pomarańcza. Takie składniki wzbogacają dietę o zdrowe tłuszcze i solidną porcję antyoksydantów.

 

 

Inne polecane przepisy:

Ciekawa sałatka z kaszą jaglaną 77 kcal   2     30 min

Ciekawa sałatka z kaszą jaglaną

 

 

 

 

 

 

 

 

Lunch

To kolejny posiłek jadany zazwyczaj poza domem. W zależności od preferencji może mieć formę kanapki, sałatki, zupy czy dania głównego. Powinno być to danie lekkie, ale jednak sycące.

W układanej przez nas diecie cukrzycowej na lunch zaproponowano kaszotto. To świetny pomysł na pożywny posiłek, który można ze sobą zabrać do pracy. Kaszotto obfituje m.in. w węglowodany złożone, błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, magnez i cynk. Jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a walory smakowe naprawdę miło zaskakują.

 

 

Inne polecane przepisy:

Gazpacho - andaluzyjski chłodnik 28 kcal   3     15 min

Gazpacho - andaluzyjski chłodnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obiad

Obiad to najobfitszy ze wszystkich posiłków spożywanych w ciągu dnia. Tradycyjnie składa się z dwóch, a nawet trzech dań (trzecim daniem jest deser). Dzisiaj coraz częściej odchodzi się od tego schematu, głównie ze względu na ograniczony czas na gotowanie.

Dietetyk układający nasz przykładowy jadłospis zaproponował jednodaniowy i ekspresowy w przygotowaniu obiad. To łosoś pieczony w piekarniku, z dodatkiem kaparów, pomidorów, rozmarynu i papryczki chilli. Ryba, czyli świetne źródło kwasów omega-3,  serwowana jest z brązowym ryżem - kolejnym węglowodanowym dodatkiem o niskim indeksie glikemicznym.

 

 

Inne polecane przepisy:

Chilli con carne z ryżem 82 kcal   6     45 min

Chilli con carne z ryżem

Warzywne curry z cieciorką 54 kcal   4     30 min

Warzywne curry z cieciorką

Kolacja

Ostatni posiłek w ciągu dnia zaleca się jadać na około 3 godziny przed snem. Nie należy go pomijać! Kolacja powinna dostarczać około 20-25% wartości energetycznej diety. Może być serwowana na zimno lub na ciepło. Przy bardzo ograniczonej ilości czasu, można zaplanować na nią takie samo dania, jak na śniadanie.

W naszej diecie na kolację zaplanowano sałatkę z awokado.  To wielowarzywna, sycąca sałatka, którą można traktować jako prawdziwą bombę witaminowo - mineralną. Dzięki niej w diecie uzupełniono zawartość tłuszczu i białka.

 

 

Inne polecane przepisy:

 

 

 

 

 

 

 

 

Ułożony jadłospis spełnia wszystkie założone na początku kryteria. Dietetyk zadbał o to, aby dieta zawierała odpowiednią ilość białek, tłuszczów i węglowodanów. Obfituje również w błonnik pokarmowy. Z produktów węglowodanowych pojawią się w nim wyłącznie te o niskim indeksie glikemicznym. Dostarcza także mnóstwa witamin i składników mineralnych.

 

Układanie diety cukrzycowej - praktyczne wskazówki

  • Zaplanuj 5 posiłków dziennie. Ważne jest, aby jeść mniej, ale częściej.
  • Unikaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Wybieraj te o niskim.(informacje o tym, jakie to produkty znadziesz TUTAJ)
  • Pamiętaj o rybach. Powinny być jadane co najmniej 2 razy w tygodniu.
  • Z mięs sięgaj wyłącznie po chude gatunki.
  • Uwzględniaj w jadłospisie chude produkty mleczne  - to świetne źródło białka i wapnia.
  • Nie zapominaj o warzywach i owocach.
  • Ogranicz smażenie. Zamiast smażyć częściej wykorzystuj gotowanie, gotowanie na parze, grillowanie, duszenie i pieczenie.
  • Pamiętaj o zdrowych tłuszczach. Znajdziesz je w rybach morskich, a także orzechach, pestkach, nasionach, nierafinowanych olejach.
  • Staraj się, aby dieta była różnorodna.
  • Uzględniaj w jadłospise dobre źródła błonnika pokarmowego


Aby mieć pewność, że jadłospis jest dobrze zbilansowany i będzie służył zdrowiu, najlepiej powierzyć jego ułożenie doświadczonym dietetykom klinicznym. Nasi dietetycy mogą dla ułożyć dla Ciebie dietę cukrzycową, która będzie dostosowana potrzeb Twojego organizmu oraz Twojego trybu życia. Powodują one nie tylko spalanie tkanki tłuszczowej, ale także skutecznie pomagają unormować glikemię. Więcej informacji na temat naszej diety znajdziesz TUTAJ.

 

Polecamy również artykuł: Stan przedcukrzycowy - praktyczny poradnik

 

 

Polecamy także:

Skomentuj ten artykuł:

comments powered by Disqus