Najlepsza aplikacja do liczenia kalorii iOS

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-09 13:35:38
Aplikacje do szacowania kaloryczności diety to niezastąpione narzędzie dla osób dbających o swoją sylwetkę. Pozwalają nie tylko na kontrolowanie kaloryczności spożywanych produktów i posiłków, ale też ułatwiają zmianę nawyków żywieniowych i mobilizują do działania.
 
Aplikacji liczących kalorie jest wiele.  Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, żeby wybrać tę najlepszą.
 
 

Jak działają apki do liczenia kalorii na iOS

Większość aplikacji, takich jak nasz Dziennik Kalorii, fitatu, myfitnesspal, kcalmar, yazio czy fat secret działa w podobny sposób. Ich główna funkcją jest kontrolowanie ilości spożywanych kalorii.  Celem ich używania jest zazwyczaj utrata wagi, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych i po prostu dbanie o zdrowie. Wiele z nich posiada zarówno wersję na androida, dostępną w google play, jak i wersję na iOS. To na tej drugiej opcji skupimy się w tym artykule.
 
W pierwszym kroku, po podaniu masy ciała, wzrostu, rodzaju pracy i stylu życia, aplikacja szacuje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie, na smartfonie można krok po kroku zaplanować dla siebie zestaw posiłków, zapisywać wszystkie spożyte produkty i potrawy, a przez to wygodnie kontrolować liczbę kalorii w diecie. W przypadku większości aplikacji możesz wybrać swój cel i zaznaczyć, czy chcesz schudnąć, a jeżeli tak, to ile dokładnie kilogramów.
 

Na co warto zwrócić uwagę, szukając najlepszej aplikacji do liczenia kalorii na iPhone?

Praktycznie wszystkie najpopularniejsze aplikacje do liczenia kalorii, dostępne na telefonach Apple, posiadają wersję darmową jak i premium.  Cena abonamentu w wersji premium różni się w zależności od aplikacji, ale zazwyczaj jest naprawdę niska i wynosi około kilkunastu złotych miesięcznie. Wersja płatna oznacza dużo dodatkowych funkcji i zdecydowanie warto w nią zainwestować. 
 

Czym powinna się cechować dobra aplikacja do obliczania kalorii?  Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcjonalności i dodatki, na które warto zwrócić uwagę.

 
Łatwa, intuicyjna obsługa i przejrzysty interfejs.
 
Aplikacja ma w końcu ułatwiać bieżące robienie notatek. Zapisanie zjedzonego dania powinno zajmować dosłownie chwilę i zamykać się w kilku kliknięciach. 
 
Tworząc aplikację Dziennik Kalorii,  mieliśmy na uwadze przede wszystkim wygodę użytkownika. Wiemy, że całe życie nie skupia się wokół zdrowego odżywiania i jedzenia. Chcieliśmy, żeby nasza aplikacja była jak najbardziej wygodna, a zapisywanie posiłków szybkie i sprawne. Udało nam się! W Dzienniku Kalorii wystarczą 4 intuicyjne kliknięcia, aby zapisać spożyty produkt .
 

Ekran główny Dziennika Kalorii - aplikacji do planowania diety i aktywności fizycznej:

 
 
Polskojęzyczna baza produktów w aplikacji. 
 
Wybierając aplikację mobilną, koniecznie sprawdź, czy aplikacja zawiera dużą bazę produktów spożywczych i to koniecznie z polskich sklepów. Niestety, aplikacje pracujące na zagranicznych bazach produktów są mało użyteczne. Nie znajdziesz w nich produktów, które w Polsce są dostępne w osiedlowym sklepiku, w Lidlu czy Biedronce.  Takie braki naprawdę utrudniają korzystanie z apki. Co da Ci rozbudowana baza produktów skoro znajdziesz w niej mnóstwo produkty z amerykańskich sklepów, ale za to zabraknie polskiego pieczywa, twarogu czy ulubionego jogurtu z Biedronki?
 
Spójrz na poniższy zrzut ekranu z Dziennika Kalorii. Zadbaliśmy o to, żeby nie zabrakło tam żadnego popularnego produktu z polskiego sklepu.  Jeżeli czegoś Ci zabraknie, bo np. wprowadzono do sklepu nowość lub przebywasz chwilowo za granicą, aplikacja posiada funkcję dodawania nowych produktów do naszej bazy. Wystarczy tylko podać ilość kalorii i zawartość składników odżywczych.
 

Przykładowe śniadanie i drugie śniadanie zaplanowane w Dzienniku Kalorii:

 
 
Obszerna baza zdrowych przepisów. 
 
Aplikacja nie powinna być tylko licznikiem kalorii.  Dobra aplikacja do liczenia kalorii na iphona powinna także posiadać wbudowane ciekawe, dietetyczne przepisy. To zdecydowanie ułatwi Ci korzystanie z aplikacji i będzie inspiracją do zdrowego gotowania. W Dzienniku Kalorii znajdziesz ponad 1000 fit przepisów opracowanych przez polskich dietetyków. Są to dania z produktów dostępnych w polskich sklepach i powszechnie lubiane przez Polaków. Nie znajdziesz w nich trudnodostępnych, wyszukanych składników. Większość z nich świetnie sprawdzi się jako posiłki dla całej rodziny. Dzięki temu możesz zarazić wszystkich domowników pasją do zdrowego odżywiania!
 
Kilka z ponad 1000 przepsiów dietetyka, dostępnych w naszej aplikacji.
 
Sprawdź także nasz Kalkulator Idealnej Wagi i przekonaj się, czy Twoja masa ciała jest prawdłowa.
 
Rozbudowane funkcjonalności.
 
Dobra apka powinna mieć dużo przydatnych funkcjonalności - m.in. ciekawe opcje monitorowania postępów, kontrolowanie wartości odżywczych posiłków, rejestr spożytych płynów, możliwość dodawania własnych produktów spożywczych i potraw. Świetnym rozwiązaniem jest także możliwość korzystania z przepisów innych użytkowników. W Dzienniku Kalorii zadbaliśmy o te jak i wiele innych funkcji. Wiemy, że sama informacja o liczbie spożytych kalorii to nie wszystko. 
 
Zapis pomiarów antromopometrycznych w Dzienniku Kalorii:
 
 
Polski system metryczny
 
Dziennik Kalorii to narzędzie stworzone w Polsce. Aby obsługa aplikacji była naprawdę prosta, korzystamy z produktów dostępnych w polskich sklepach, z polskich baz danych, a także z polskiego systemu metrycznego. Oznacza to, że znajdziesz tutaj takie jednostaki, jak gramy, a nie funty czy uncje. W zagranicznych aplikacjach do śledzenia kalorii często stosowane są właśnie takie, nietypowe dla naszej kultury jednostki.
 
 
Możliwość rejestrowania treningów
 
Dbając o dietę, zazwyczaj zwracamy również uwagę na styl życia i aktywność fizyczną. Każdy trenieng to przecież dodatkowa porcja spalonych kalorii. Bardzo wygodnie jest, kiedy w jednej aplikacji można jednocześnie planować jadłospisy jak i treningi.  W Dzienniku Kalorii możesza zanotować każdy odbyty trening. Aplikacja automatycznie obliczy, ile kalorii spaliłeś w czasie trenignu i doliczy je bilansu energetycznego
 
Rejestrowanie aktywności fizycznej w Dzienniku Kalorii:
 
 
Możliwość skorzystania z pomocy dietetyka i sprawna obsługę klienta w polskim języku
 
Początkowo, możesz mieć pytania i wątpliwości. Wsparcie profesjonalistów, którzy podpowiedzą, na co zwrócić uwagę, a  razie potrzeby doradzą, jak się odżywiać, ułatwi osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Zwróć uwagę, że wiele zagraniczych aplikacji na iphone nie posada polskojęzycznego supportu. Wymiana maili w obcym języku na temat dietetycznych niuansów może okazać się sporym utrudnieniem w korzystaniu z aplikacji.
 
 
Wsparcie innych osób na diecie.
 
Duża społeczność osób korzystająca z aplikacji, zgromadzona np. na dedykowanej grupie na facebooku czy wewnętrzym forum to spore ułatwienie. Integracja z innymi użytkownikami, ktorzy chcą schudnąć,  umożliwia wymianę doświadczeń i motywuje do wprowadzania kolejnych zmian w swoim stylu życia. Sugestie od innych osób na diecie, wspólne dyskusje o dzienniku żywności,  fitnessie i listach zakupów naprawdę pomagają w redukcji wagi.
 
Dla osób odchudzających się naszą pomocą, przygotowaliśmy specjalną grupę na portalu facebook - Nie trać motywacji w odchudzaniu. To świetne miesjce na poznanie osób, które odchudzają się przy użyciu Dziennika Kalorii lub układanej przez naszych dietetyków Diety Extra Smacznej,
 
 
Polecamy także artykuł o deficycie kalorycznym, w którym omówiliśmy najważniejsze kwestie związane z odchudzaniem przez liczenie kalorii.
 
Tradycyjne tabele kalorii można już nazwać reliktem przeszłości. Dobra aplikacja do liczenia kalorii, którą można wykorzytywać np. na smartfonie Apple to świetne narzędzie, pomocne w walce z nadmiernych kilogramami, złymi nawykami żywieniowymi i ciągłym podjadaniem.
 
Kalkulatory kalorii, które ułatwiają zapoznanie się z kalorycznością poszczególnych produktów i potraw, mogą z powodzeniem stanowić podstawowe źródło informacji o wartościach odżywczych i kaloryczności posiłków. Liczne funkcje aplikacji sprawiają, że korzystanie z nich to czysta przyjemność, a obliczenia w kalkulatorze bmi czy sprawdzanie, który produkt ma mniej kalorii może wręcz stać się formą zabawy. Dzięki systematyczności i  samodzielnym bilansowaniu swojej diety, możesz osiągnąć spektakularne efekty.
 
 
Kliknij i zainstaluj Dziennik Kalorii na swoim telefonie:
 
 
 
 
 
 
O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus
Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!