Dieta Wolumetryczna

Typ: Zbilansowana
Cel: Zmniejszenie masy ciała
Przekonanie: Będziesz tracił od około 0.5 kg do kilograma tygodniowo
Teoria: Ludzie zazwyczaj jedzą podobną ilość produktów spożywczych każdego dnia. Ponieważ niektóre produkty mają mniej kalorii, wypełniając swój talerz własnie nimi będziesz dosatrczać mniej kalorii swojemu organizmow bez zmniejszenia ilości produktów spożywanych dziennie. Owoce i warzywa zapewniają uczucie sytości i można je jeśc w większych ilościach np 0.5 kg marchwi posiada tyle samo kalorii co 35 gram orzeszków ziemnych: http://kalkulatorkalorii.net/porownanie-produktow/263-500-marchew_337-35-orzeszki+ziemne#wynik

Na czym polega Dieta Wolumetryczna?

Dieta wolumetryczna nie ma zaplanowanych jadłospisów na każdy dzień, ale dostarcza dużo informacji na temat zasad odżywiania, które powinieneś zastosować, jeżeli chcesz schudnąć. Z  przewodnika tej diety dowiesz się jak rozszyfrować gęstość energetyczną produktów spożywczych i dokonywać prawidłowych wyborów, które pomogą Ci w walce z głodem. Żywność dzielimy na cztery grupy. Kategoria 1 (produkty o bardzo niskiej gęstości energetycznej) obejmuje niezawierające skrobię owoce i warzywa, chude mleko i zupy na bazie rosołu. Kategoria 2 (produkty o niskiej gęstości energetycznej) to zawierające skrobię owoce i warzywa , zboża, płatki śniadaniowe, mięso o niskiej zawartości tłuszczu, rośliny strączkowe. Kategoria 3 (produkty o średniej gęstości energetycznej) zawiera mięso, ser, pizzę, frytki, sos sałatkowy, chleb, precle, lody i ciasta. Natomiast kategorii 4 (produkty o dużej gęstości energetycznej) zawiera krakersy, chipsy, cukierki, czekoladę, ciastka, orzechy, masło i olej. Będziesz mógł spożywać duże ilości produktów należących do kategorii 1 i 2, będziesz musiał uważać na ilość spożywanych przez ciebie produktów z kategorii 3 i całkowicie wykreślić ze swojego jadłospisu, a przynajmniej zmniejszyć do minimum spożywanie produktów z kategorii 4. Każdego dnia będziesz jadł śniadanie, obiad, kolacje oraz kilka przekąsek i deser. Książki opisujące dietę wolumetryczną zawierają przepisy i kilka przykładowych planów posiłków, ale dla ciebie najważniejsze będzie poznanie filozofii diety wolumetrycznej i wprowadzenie jej w życie, a ściślej mówiąc do jadłospisu.
Pokarmy z dużą zawartością wody odgrywają dużą rolę w diecie wolumetrycznej, ponieważ woda zwiększa wagę żywności nie zmieniając ilość kalorii . Dlatego twój jadłospis powinien być bogaty w takie produkty jak np.zupy (80 do 95 procent wody), owoce i warzywa (80 do 95 procent wody), jogurty (75 procent wody), makarony (65 procent wody).
Twórcy diety zachęcają zastępywania produktów na które masz często ochotę podobnymi, ale mniej kalorycznymi : np chipsy zastąp chrupiącymi marchewkami z hummusem. 

Czy można schudnąć na diecie wolumetrycznej?

Bardzo prawdopodobne. Na ogół dieta bogata w żywność o niskiej gęstości energetycznej dostarcza mniej kalorii, promuje uczcie sytości i utratę wagi.

Czy istnieje ryzyko dla zdrowia ?

Nie stwierdzono poważnych zagrożeń i skutków ubocznych podczas stosowania tej diety. 

Czy dieta spełnia zapotrzebowania na mikro i makro składniki?

Tłuszcz: Powinien stanowić 35 procent wszystkich kalorii spożywanych podczas jednej doby – badana, przykładowa propozycja menu diety wolumetrycznej spełnia powyższe zalecenia.
Białka: Spożycie białka wtrakcie diety wolmetrycznej mieści się granicach normy wynoszącej od 10 do 35 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Węglowodany: Dieta Wolumetryczna dostarcza 55 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie pochodzącego z węglowodanów, a zalecane jest od 45 do 65 procent. 
Sól: Zalecana dzienna maksymalna dawka to 2300 miligramów sodu, ale jeśli masz powyżej 51 lat lub/i masz nadciśnienie tętnicze, cukrzycę  lub przewlekłe choroby nerek, twój limit wynosi 1500 mg. Dieta wolumetryczna nie ma żadnych wskazówek dotyczących spożycia soli. Jej przykładowe dzienne menu przekracza zalecane maksimum, ale jeśli będziesz kontrolować ilość soli w spożywanych przez ciebie produktach, powinieneś nie przekraczać zalecanej normy.

Inne kluczowe składniki odżywcze:

Błonnik: Zalecana dawka, która promuje uczucie sytości i dobre trawienie to 22 do 34 gram błonnika dziennie. Warzywa, owoce, fasola i produkty pełnoziarniste zawierają duże ilości błonnika i stanawią bardzo ważny element tej diety.
Potas: Zalecana ilość tego pierwiastka wynosi 4700 mg na dobę – nie jest tak łatwo ją dostarczyć z żywnością (np. banany są bogate w potas, ale musiałbyś jeść około 11 bananów dziennie, by dostarczyc organizmowi odpowiednią dawkę potasu). Ile potasu będziesz dostać organizmowi na diecie wolumetrycznej zależy w dużej mierze od Ciebie. Dlatego, że będziesz prawdopodobnie jadł więcej owoców i warzyw niż przed stosowaniem tej diety, dostarczysz więcej tego pierwiastka niż wcześniej.
Wapń: Ten pierwiastek jest niezbędny nie tylko do budowy i utrzymania kości, ale również naczyń krwionośnych i funkcjonowania mięśni. Zalecana dzienna dawka wynosi od 1000 do 1300 mg. Spożywając  produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu i inne produkty zawierające ten pierwiastek (np. amarantus, natka pietruszki, brokuły, komosa ryżowa) powinieneś dostarczyć zalecaną ilość tego pierwiastka wraz z dietą.
Witamina B 12:  Dorośli powinni dostarczać 2,4 mikrogramów tego składnika dziennie. Jest on krytyczny dla prawidłowego metabolizmu komórkowego. Ryby takie jak łosoś i pstrąg są bogatym źródłem tej witaminy.
Witaminy D: Dorośli, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego muszą dostarczyć 15 mikrogramów witaminy D z jedzeniem lub jako suplement diety (ważne dla obniżenia ryzyka złamań kości). Ryby i słońce są  podstawowym źródłem witaminy D podczas stosowania diety wolumetyrycznej.
Zalecany suplement diety? Nie

Jak łatwo jest stosować dietę wolumetryczną?

Nie powinieneś głodować podczas stosowania diety wolumetrycznej, gdyż codziennie menu przewiduje przekąski i desery. Dieta wolumetryczna koncentruje się na poprawie twoich nawyków żywieniowych na zdrowsze. Dieta wolumetryczna nie ograniczenia całych grup żywieniowych, dzięki czemu szanse na pozostanie na niej są wyższe .
Wygoda: Możesz dowolnie układać swój jadłospis, ale musisz postępować zgodnie z wytycznymi diety. Alkohol spożywany z umiarem jest dozowolony. Książki opisujące dietę wolumetryczną zawierają wskazówki ułatwiające ułożenie indywidualnego planu posiłków.
Przepisy: Istnieją setki przepisów na przekąski, zupy, kanapki, makarony, dania wegetariańskie i inne pomysłowe dania, które zmniejszą gęstość energetyczną dziennie spożywanych przez ciebie produktów.
Restauracja: Jedzenie w restauracji jest dozowlone , musisz po prostu dokonywać odpowiednich wyborów. Dobra rada: zaczynaj od zamówienia niskokalorycznej zupy lub warzywnej sałatki.

Alkohol: Wina, gin z tonikiem i lekkie piwo mają mniejszą gęstość energetyczność niż np  Pina Colada czy margarita. Kobiety powinny spożywać nie więcej niż jeden drink dziennie, a mężczyźni nie więcej niż dwa .

Uczucie sytości: Nie powinieneś czuć głodu na tej diecie, jeżeli zastosują się do jej wytycznych. Owoce, warzywa, zupy, chude źródła białka jak drób, owoce morza, tofu i fasola pozwolą Ci kontrolować swój apetyt.
Smak: Nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych dań – możesz je poprostu odpowiednio zmodyfikować. Jeśli lubisz naleśniki to zmniejsz ilość oleju czy masła, zastosuj razową mąkę i zamiast dżemu czy syropu, dodaj świeżych owoców. 

Czy dieta wolumetryczna jest kosztowna?

Artykuły spożywcze, które bedziesz kupywał podczas tej diety nie powinny kosztować cię więcej niż te, w które zazwyczaj się zaopatrywałeś.

Jaka jest rola aktywności fizycznej?

Filozofia diety wolumetrycznej porusza tematy głównie związane z odżywianiem. Chociaż codzienny minimum 30-minutowego specer i inne formy aktywności fizycznej są bardzo zalecane.

Zobacz inne diety:

Komentarze

Zapisz się na newsletter!

Publikujemy sprawdzone wskazówki jak skutecznie gubić kilogramy. W pierwszym numerze otrzymasz ebooka:

Czy błonnik to cudowny środek na odchudzanie?