dieta dla par
Computer Phone Computer Phone

Dieta Wolumetryczna

W skrócie:

Dieta wolumetryczna uznawana jest za jedną z najzdrowszych i najskuteczniejszych diet odchudzających. Jej istotą jest bazowanie na produktach o niskiej gęstości energetycznej, czyli takich które mają mało kalorii nawet w dużej objętości. Dzięki temu dieta cechuje się niską kalorycznością, a jednocześnie daje uczucie sytości. Podczas jej stosowania można trwale zmienić nawyki żywieniowe, co powoduje systematyczne spalanie tkanki tłuszczowej i zapobieganie efektowi jojo.

Skuteczność 5/5
Bezpieczeństwo 4/5
Trudność prowadzenia 4/5

Zalety

  • Bardzo skuteczna
  • Wygodna w stosowaniu
  • Pozwala na uwzględnianie indywidualnych preferencji smakowych
  • Wyjątkowo sycąca
  • Tania

Wady

  • Brak gotowych jadłospisów/ harmonogramu diety

Na czym polega Dieta Wolumetryczna?

Dieta wolumetryczna nazywana jest również dietą objętością. Jej autorką jest amerykańska dyplomowana dietetyczka, Barbara Rolls. Słowo ”wolumetryczna” odnosi się do najważniejszego założenia diety. Jej podstawową zasadą jest preferowanie produktów o niskiej kaloryczności i dużej zawartości wody. Są to produkty o niskiej gęstości energetycznej. Oznacza to, że dostarczają małej liczby kalorii nawet w dużej objętości.
Zastępowanie produktów o wysokiej kaloryczności, ich niskokalorycznymi odpowiednikami powoduje, że osoba odchudzająca się może jeść tak samo duże ( a często nawet większe) porcje posiłków jak przed rozpoczęciem diety. Dzięki temu można skutecznie zmniejszyć masę ciała, nie odczuwając jednocześnie głodu.

 Autorka diety podzieliła produkty na 4 grupy, w zależności od ich wartości energetycznej:

Produkty o bardzo niskiej gęstości energetycznej

Produkty o niskiej gęstości energetycznej

Produkty o średniej gęstości energetycznej

Produkty o wysokiej gęstości energetycznej

0-60 kcal/100

61-150 kcal/100g

151-400 kcal/100g

401-900 kcal/100g

Można spożywać bez ograniczeń

Należy kontrolować ilość i wielkość porcji (dobowo)

Należy kontrolować ilość i wielkość porcji (tygodniowo)

Należy ograniczać lub eliminować

 

Czy można schudnąć na diecie wolumetrycznej?

Zdecydowanie tak. Stosowanie diety zgodnie z jej zaleceniami powoduje zmniejszenie kaloryczności jadłospisów o koło 500 kalorii dziennie. Powoduje to utratę masy ciała w tempie 0,5-1 kilograma tygodniowo. Właśnie takie tempo odchudzania jest najbardziej polecane przez specjalistów. Powolna, ale systematyczna utrata masy ciała minimalizuje ryzyko wystąpienia efektu jojo.

Czy stosowanie diety wolumetrycznej jest bezpieczne?

Tak. Dieta bazuje na zdrowych, niskoprzetworzonych produktach, które są bezpieczne dla zdrowia, a jednocześnie obfitują w witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Jest to dieta, którą z powodzeniem może być stosowana przez całe rodziny. Znakomicie sprawdza się nie tylko jako dieta odchudzająca, ale także zdrowa dieta w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Czy dieta wolumetryczna zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze?

Tak, o ile jest dobrze zbilansowana. Produkty szczególnie polecane (z pierwszej i drugiej kategorii) to przede wszystkim warzywa, owoce, niskoprzetworzone produkty zbożowe, chude produkty mleczne, chude mięso i ryby. Są to najważniejsze składniki zdrowej diety, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Powinny stanowić podstawę każdego posiłku diety wolumetrycznej.

Wachlarz produktów spożywczych, które można wykorzystywać w diecie wolumetrycznej jest bardzo szeroki, a co za tym idzie pojawiają się w niej produkty o zróżnicowanej wartości odżywczej. Dzięki temu, podczas planowania jadłospisów, można tak dobrać pokarmy, aby dieta była idealnie zbilansowana i zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe organizmu.

Czy podczas diety zalecane jest zażywanie suplementów?

Nie ma takiej potrzeby. Dobrze zbilansowana dostarcza wszystkich składników odżywczych. Należy jedynie pamiętać o witaminie D, której przyjmowanie jest rekomendowana w okresie jesienno - zimowym, niezależnie od stosowanej diety.

 

Czy dieta wolumetryczna jest łatwa w stosowaniu?

Tak, ponieważ daje możliwość samodzielnego planowania diety i pozwala sięgać po wiele, różnych produktów spożywczych. Nie jest monotonna, a stopień urozmaicenia i trudności przygotowania posiłków można dobierać indywidualnie.

Należy zdawać sobie sprawę, że choć podstawowe założenia diety wydają się proste, jej zbilansowanie jest dość wymagające. Poza zwracaniem uwagi na gęstość energetyczną produktów spożywczych, należy jednocześnie przestrzegać indywidualnego zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze, w tym przede wszystkim na zawartość białek, tłuszczów i węglowodanów. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dietetyka, który dostosuje dietę do indywidualnych potrzeb żywieniowych konkretnej osoby. To najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze podejście do odchudzania.

Przepisy

Istnieją setki przepisów na przekąski, zupy, kanapki, makarony, dania wegetariańskie i inne pomysłowe dania, które zmniejszą gęstość energetyczną dań. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz w naszym dziale z przepisami.

Przepisy, które można wykorzystywać na diecie wolumetrycznej:

 
Zupa meksykańska z nutką chilli 33 kcal   4     60 min

Zupa meksykańska z nutką chilli

Chilli con carne z ryżem 66 kcal   6     60 min

Chilli con carne z ryżem

Szybka sałatka z cytrusową nutką 56 kcal   1     5 min

Szybka sałatka z cytrusową nutką

Zupa ogórkowa z zielonym koperkiem 15 kcal   1     30 min

Zupa ogórkowa z zielonym koperkiem

Niskokaloryczna sałatka w słoiczku 33 kcal   1     5 min

Niskokaloryczna sałatka w słoiczku

Delikatny krem z cukinii 18 kcal   4     45 min

Delikatny krem z cukinii

 

Jedzenie w restauracji

Jedzenie w restauracji jest dozwolone. Należy jedynie dokonywać odpowiednich wyborów żywieniowych. Niedopuszczalne jest spożywanie posiłków w restauracjach typu fast food. Serwowane w nich posiłki charakteryzują się dużą zawartością tłuszczu, a to wpływa na ich kaloryczność i wysoką gęstość energetyczną.

Dla osób stosujących dietę wolumetryczną dobrym wyborem są restauracje wegetariańskie. Większość dań wegetariańskich bazuje na warzywach, czyli produktach o niskiej wartości kalorycznej. Jedząc poza domem warto sięgać przede wszystkim po sałatki.

Dobra rada: zaczynaj od zamówienia niskokalorycznej zupy lub warzywnej sałatki. To produkty o niskiej gęstości energetycznej.

Alkohol

Napoje alkoholowe nie są zalecane. Stanowią źródło “pustych kalorii” i mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Niemniej, w przypadku ich konsumpcji również należy zwracać uwagę kaloryczność poszczególnych napojów.

Wytrawne wina, gin z tonikiem i lekkie piwo mają mniejszą gęstość energetyczność drinki z dodatkami soków i syropów barmańskich.

Uczucie sytości

Nie stanowi żadnego problemu. Dieta wolumetryczna bazuje na posiłkach o dużej objętości, którymi zdecydowanie można się najeść.

Smak

Nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych dań, możesz je po prostu odpowiednio zmodyfikować, wykluczając produkty o wysokiej gęstości energetycznej i zastępując je produktami niskokalorycznymi.

Dania diety wolumetrycznej są naprawdę smaczne, różnorodne potrawy, z których każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Koszty

Dieta wolumetryczna może składać się wyłącznie z tanich produktów, ale (jeżeli chcesz) możesz włączyć do niej także droższe przekąski.

Rola aktywności fizycznej

Filozofia diety wolumetrycznej porusza tematy głównie związane z odżywianiem. Niemniej, warto uzupełnić ją o regularne treningi, skoncentrowane na spalaniu tkanki mięśniowej i kształtowaniu sylwetki.

 

Okiem dietetyka...

“Dieta wolumetryczna to wygodna, bezpieczna, a przede wszystkim naprawdę skuteczna dieta. Właśnie dlatego układana przez nasz zespół Dieta Extra Smaczna korzysta z jej założeń. Dzięki temu możemy uwzględniać indywidualne preferencje dietetyczne naszych klientów, a jednocześnie zagwarantować im wysoką skuteczność odchudzania z naszą pomocą. Dodatkowo, Dieta Extra Smaczna uwzględnia indywidualne zapotrzebowanie na energię, białka, tłuszcze oraz węglowodany.

Co więcej, aby odchudzanie było jeszcze skuteczniejsze i nie towarzyszyło mu uczucie głodu, układając jadłospisy nasi dietetycy zwracają szczególną uwagę na wartość energetyczną potraw oraz wysoką wartość odżywczą wykorzystywanych produktów spożywczych. Takie podejście to gwarancja sukcesu w odchudzaniu, “

 

 

Przykładowy jadłospis

Powyższy jednodniowy jadłospis prezentuje przykładowy zestaw posiłków odpowiedni dla diety wolumetrycznej. Warto zwrócić uwagę, że każdy z zaproponowanych posiłków bazuje na produktach o niskiej gęstości energetycznej - warzywie lub owocu. W przypadku śniadania jest to ogórek, drugiego śniadania - jabłko, przekąski - pomidor, obiadu - sos warzywny, a kolacji rzodkiewka, szczypiorek, zielony ogórek oraz pomidor.

Co więcej, każdy z posiłków ma dość dużą objętość, przez co jego spożycie gwarantuje uczucie sytości i zapobiega niezaplanowanemu podjadaniu.

Warto również zwrócić uwagę na prawidłową zawartość białek, tłuszczów oraz węglowodanów w jadłospisie. Jest ona zgodna z aktualnymi rekomendacjami i wynosi kolejno 22, 51 i 33% wartości energetycznej diety. Prawidłowa zawartość wszystkich makroskładników jest szczególnie ważna dla zdrowia. Zarówno niedobór jak i nadmiar każdego z nich ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Zaproponowana jednodniowa dieta dostarcza także odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego.

Z praktycznego punktu widzenia, warto także zauważyć, że jadłospis składa się z tanich i łatwodostępnych produktów spożywczych. Jego realizacja jest prosta i szybka i poradzi sobie z nią nawet osoba niedoświadczona w kuchni. Co więcej, wszystkie z zaproponowanych dań to typowe, domowe potrawy, dzięki czemu można zaserwować je całej rodzinie. Takie podejście eliminuje konieczność oddzielnego gotowania dla osoby odchudzającej się.

Zobacz inne diety:

Ikona diety

Ułożymy Ci indywidualną dietę, która uwzględni nie tylko kalorie,
ale także białka, tłuszcze, węglowodany, wapń, jod, selen, błonnik...

Dowiedz się więcej »