Indeks Glikemiczny a kalorie i odchudzanie. Zrozum glukozowy Roller Coaster

Czy kiedykolwiek po schrupaniu batonika dostałeś nagły przypływ energii, a następnie poczułeś się spowrotem głodny i zmęczony? Lepiej już przekąsić warzywną kanapkę z pełnoziarnistym pieczywem, która doda ci sporą dawkę energii trwającej godziny.

Podczas gdy niektóre pokarmy powodują intensywne skoki poziomu cukru we krwi, inne utrzymują go na bardziej stałym poziomie. Indeks glikemiczny pokazuje jak węglowodany zawarte w  żywności wpływają na nasz poziom cukru w organiźmie . 

 
 

Glukozowy Roller Coaster - dlaczego jest to tak ważne?

 

Żywność o niskim indeksie glikemiczym ma wartość poniżej 55, natomiast wszystkie produkty o indeksie powyżej 70 są uważane  za żywność o wysokim indeksie glikemicznym. Większość owoców i warzyw oraz produktów pełnoziarnistych posiadają indeks glikemiczny o wartościach pomiędzy 30 a 40.

Na drugim końcu skali znajdują się między innymi ziemniaki o indeksie wynoszącym 80 czy białe pieczywo o wartości równej aż 95. Jeśli produkty żywnościowe nie zawierają węglowodanów, to nie będą miały też indeksu glikemicznego. Jednak produkty bogate w białka i tłuszcze mogą obniżyć wartość indeksu glikemicznego, gdy są spożywane z żywnością o wysokim indeksie!


kalkulator BMI


Ponieważ produkty o niskim indeksie glikemicznym utrzymują  stały poziom cukru we krwi, a te z wysokim indeksem glikemicznym powodują jego dramatyczne skoki, pokarmy o niskim indeksie glikemicznym są polecanymi przez dietetyków. Ciało trawi produkty z wysokim indeksem glikemicznym szybko, a to oznacza, że szybko też odczuwamy spowrotem głód i zmęczenie. Wygląda na to, że pączek jest teraz wrogiem publicznym numer jeden! ( ale jak można pozbyć się tego słodkiego nałogu? znam 5 sposobów jak najszybciej pokonać uzależnienie od słodyczy)

Warto wiedzieć, że nie istnieje takie narzędzie, jak kalkulator indeksu glikemicznego, który często poszukują osoby z curzycą i insulioopornością Dostępne są jednak wygodne tabele, w których wygodnie można sprawdzić IG praktycznie każdego produkt spożywczego zawierającego węglowodany. W tabelach wystarczy odszukać interesujące hasło np. pączek indeks glikemiczny.

 
 
 

Indeks glikemiczny a kalorie

Tak, jak wspomniano wcześniej, wartość indeksu glikemicznwgo informuje o tym, jak szybko po spożyciu danego produtu spożywczego rośnie stężenie glukozy we krwi. Indeks glikemiczny w żaden sposób nie jest powiązany z wartością kaloryczną produktów.


Chcesz sprawdzić, kaloryczność jakiegoś produktu? Możesz zrobić to przy pomocy Kalkulatora Kalorii. Jeżeli chiałbyś kontrolować liczbę kalorii w ciągu dnia, niezastąpionym narzędziem jest Dziennik Kalorii - profesjonalna aplikacja do kontrolowania kaloryczności i jakości diety.

Wzloty i upadki

Niektóre badania sugerują, że dieta zawierająca głównie produkty z  niskim indeksem glikemicznym może nam pomóc w utracie wagi poprzez wyeliminowanie nadmiernego i pojawiającego się nagle uczucia głodu. Może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 utrzymując stabilny poziom cukru we krwi.
 
Z drugiej strony, niektóre badania wykazały brak różnic w poziomie głodu, sytości lub energii po jedzeniu produktów o wysokim lub niskim indeksie glikemicznym. Jednym z wytłumaczeń wyników tych badań jest sposób w jaki naukowcy izolują żywność. W prawdziwym świecie poza murami laboratorium, ludzie jedzą pokarmy w kombinacji wszystkich innych wartości odżywczych, dlatego wyniki badań nie muszą się potwierdzać  w życiu codziennym. Dodatkowo, wpływ spożywanych pokarmów na stężenie glukozy we krwi różni się w zależności od osoby, gdyż organizm każdego z nas jest niepowtarzalny!
 
Niestety, wzorowanie się wyłącznie na skali indeksu glikemicznego nie jest dobrym pomysłem.

Po pierwsze nie została jeszcze stworzona jej oficjalna wersja. Wyszukiwanie wartości indeksu niektórych pokarmów może nam wskazywać na wiele różnych wartości np. indeks glikemiczny banana oscyluje pomiędzy 30 a 62, więc trudno powiedzieć, która wartość jest prawdziwa. Właśnie dlatego, że indeks jest niski nie oznacza, że możemy zajadać się tymi produktami bez ograniczeń.

Przykładowo gruszka i batonik Snickers mają taką samą niską wartość indeksu równą 41, ale jest oczywiste, które z nich jest bardziej pożywne. Powodem tak niskiego indeksu, a tak wysokiej kaloryczności batonika jest to, że większość jego kalorii pochodzi z tłuszczu a nie węglowodanów. Warto jednak wiedzieć, które węglowodany powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie ( 6 źródeł zdrowych węglowodanów) biorąc pod uwagę ich indeks glikemiczny i własną intuicję...

 
O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore