Dieta Diamondów (rozłączna)

Zalety:
  • wysokie spożycie warzyw,
  • niski koszt diety.
Wady:
  • spore spożycie białka, mogące obciążać nerki u osób dotkniętych schorzeniami tego narządu,
  • zbyt niskie spożycie tłuszczów, co może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego, hormonalnego, nerwowego a także pogorszenia kondycji skóry; może ponadto dojść do niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K),
  • ryzyko rozwoju niedoborów pokarmowych (zwłaszcza cynku, żelaza czy witamin z grupy B),
  • skomplikowane zasady komponowania posiłków, dotyczy to przede wszystkim zasady niełączenia węglowodanów z białkami,
  • brak regularności spożywania posiłków i rezygnacja ze śniadania, co może prowadzić do osłabienia organizmu, spadku koncentracji,
  • sprzyja wypracowaniu niewłaściwych nawyków żywieniowych.

W skrócie

Dieta Diamondów, czyli dieta niełączenia lub Fit for Life Program to model odżywiania wzbudzający sporo kontrowersji. Dieta ta najbardziej kojarzona jest z konieczności rozdzielania w jednym posiłku produktów stanowiących źródła węglowodanów i białek. Jednak to tylko jedna z zasad diety Diamondów. W tym modelu żywienia szczególną wagę przykłada się do pór spożywania posiłków, które skorelowane są z dobowym rytmem organizmu. Pierwszy posiłek należy spożyć dopiero po godzinie 12, co jest sprzeczne z podstawowymi zasadami współczesnej dietetyki. Zgodnie z  nimi zalecane jest spożycie śniadania po przebudzeniu, co ma na celu pobudzenie metabolizmu.
Dieta rozłączna uważana jest za model żywienia, który może być stosowany w celu redukcji masy ciała, ale jej stosowanie powinno być ograniczone czasowo. Dłuższa kontynuacja diety może sprzyjać bowiem rozwojowi niedoborów pokarmowych i pogorszeniu stanu zdrowia, a także utrwaleniu niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Na czym polega?

Dieta Diamondów powstała w latach 80 – tych dwudziestego wieku, a jej autorami byli Marilyn i Harvey Diamond. Diamond jako doktor nauk żywieniowych opracował i przetestował dietę na sobie, co doprowadziło go do znacznej redukcji masy ciała. Autorzy diety niełączenia uważają, że ich model żywienia pomaga zachować doskonały stan zdrowia i można go stosować przez całe życie – jednak współczesna dietetyka przeczy tym założeniom.
Założeniem diety jest dostosowanie sposobu odżywiania do fizjologicznego cyklu funkcjonowania organizmu. Zaleca się spożywanie posiłków pomiędzy godziną 12.00 a 20.00. W tym okresie organizm bez trudu strawi je i przyswoi z przewodu pokarmowego cenne składniki odżywcze. Od godziny 20 do 4 rano jest czas na regenerację i odżywienie komórek ciała. W tym czasie nasz organizm odpoczywa podczas snu, co oznacza powstrzymanie się od przyjmowania posiłków. Z kolei między godziną 4 rano a południem ciało oczyszcza się ze szkodliwych metabolitów powstałych w procesach przemiany materii – w tym czasie można spożywać jedynie świeże warzywa i owoce. Zalecenia te nie są poparte aktualnymi badaniami.
Kolejną ważną zasadą, charakterystyczną dla diety Diamondów jest niełączenie w jednym posiłku węglowodanów i białek. Autorzy diety wychodzą z założenia, że tego typu produkty są trawione przez inne enzymy trawienne i jednoczesne ich spożywanie nadmiernie obciąża układ trawienny. Węglowodany są trawione w środowisku zasadowym, zaś białka – w środowisku kwaśnym. Wyklucza to zatem jednoczesne trawienie tych składników pokarmowych. Prowadzi do zalegania treści pokarmowej w żołądku i jelitach, fermentacji i gnicia pokarmu, co sprzyja nadwadze i pogorszeniu samopoczucia.
Produkty węglowodanowe to:
  • pieczywo,
  • makarony,
  • kasze,
  • ziemniaki,
  • owoce,
  • rodzynki.
Z kolei źródła białka, które nie powinny być spożywane łącznie z węglowodanami to:
  • mięsa,
  • ryby i owoce morza,
  • jaja,
  • mleko i produkty mleczne.
Istnieje ponadto grup produktów neutralnych, wobec których nie ma konieczności rozdzielania z białkami czy węglowodanami. Do tej grupy należą:
  • zioła,
  • warzywa,
  • tłuszcze,
  • czosnek,
  • kiełki,
  • grzyby.
Co można jeść na diecie Diamondów? Między godziną 4 rano a południem można spożywać niewielkie ilości świeżych warzyw i owoców lub soków. Między godziną 12 a 20 zalecane jest spożywanie gotowanych warzyw, kasz i makaronów, nasion i orzechów, mięs i ryb oraz produktów mlecznych. W tym oknie żywieniowym należy spożyć trzy główne posiłki. Po godzinie 20 należy powstrzymać się od jedzenia.
Dodatkowe zasady diety Diamondów to m. in.:
  • konieczność spożycia trzech posiłków dziennie,
  • niełączenie w jednym posiłku różnych źródeł białka (np. mięsa i jajek),
  • zachowanie godzinnego odstępu między przyjmowaniem posiłków i napojów,
  • zachowanie półgodzinnej przerwy między spożyciem świeżych owoców a posiłku,
  • spożywanie na kolację białka, a pierwsze dwa posiłki powinny być węglowodanowe,
  • brak ściśle ustalonej kaloryczności diety – ustalając bilans kaloryczny należy uwzględnić cel dietetyczny (redukcja masy ciała/utrzymanie masy ciała) oraz indywidualną wartość całkowitej przemiany materii.
Rozkład makroskładników w diecie Diamondów jest następujący: 60% wartości energetycznej diety powinno pochodzić z węglowodanów, 30% z białek i 10% z tłuszczów. Są to proporcje mocno odbiegające od tych rekomendowanych, które zakładają spożywanie około 20% białka, 50% węglowodanów i 30% tłuszczów.
Czego nie jeść na diecie Diamondów? Niezalecane jest spożywanie cukru, słodyczy, napojów gazowanych, alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty. Wyeliminować należy także fast – foody oraz wędliny. Zalecane jest również ograniczenie spożycia czerwonego mięsa.

Czy można schudnąć?

Dieta Diamondów nie powinna być traktowana jako typowa dieta odchudzająca. Oczywiście możliwa jest redukcja masy ciała, która wynika z ograniczenia ilości przyjmowanych kalorii czy wyeliminowania fast foodów bądź słodyczy. Jednak dieta ta sprzyja wieczornym i porannym napadom głodu, co może spowolnić utratę masy ciała. Ponadto – z racji ryzyka niedoborów pokarmowych – dieta ta nie powinna być kontynuowana przez dłuższy czas, a zatem nie sprawdzi się jako środek do stopniowej i bezpiecznej redukcji tkanki tłuszczowej.
Dobrą alternatywą dla diety Diamondów jest Dieta Extra Smaczna. To indywidualna dieta odchudzająca, układana przez doświadczonych dietetyków. Jej stosowania doprowadza do systematycznego spadku masy ciała. Jednocześnie jest to dieta zdrowa, dobrze zbilansowana i ucząca prawidłowych nawyków żywieniowych, dzięki czemu zakończenie jej stosowania nie prowadzi do efektu jojo.

Czy stosowanie diety jest bezpieczne?

Dieta Diamondów nie jest dietą dla wszystkich. Jeśli stosowana jest przez okres kilku – kilkunastu dni to być może nie wpłynie negatywnie na zdrowie. Jednak długotrwałe stosowanie diety może prowadzić do zaburzeń zdrowotnych, spowodowanych niewłaściwym rozkładem makroskładników diety, a także niedoborami dotyczącymi mikroskładników.
Diety Diamondów nie powinny stosować osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, np. chore na cukrzycę. Pomijanie śniadania może prowadzić do rozwoju hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi. Ponadto spożywanie węglowodanów bez dodatku białka może sprzyjać nagłym skokom glukozy we krwi i krótszemu uczuciu sytości. Z racji wysokiego spożycia białka, dieta Diamondów nie jest polecana osobom z chorobami nerek.
Z racji wysokiego spożycia warzyw, ten model żywienia może być źle tolerowany przez osoby starsze, a także cierpiące na choroby przewodu pokarmowego.

Czy dieta zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze?

Dieta Diamondów zakłada spożywanie sporych ilości warzyw i owoców, dostarcza zatem niemało witamin i minerałów, a także antyoksydantów. Jednak warzywa i produkty zbożowe są źródłem kwasu fitynowego. Związek ten określany jest mianem składnika antyodżywczego, gdyż może wiązać wapń, tworząc jego nieprzyswajalne sole i ograniczając jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Wraz z wysokim spożyciem białka może to prowadzić do niedoborów wapnia – z tego względu diety Diamonda powinny unikać zwłaszcza kobiety w okresie okołomenopauzalnym, w ciąży i karmiące piersią oraz osoby w podeszłym wieku. Dieta może ponadto prowadzić do niedoborów żelaza, a także witaminy B12, co wynika z ograniczenia spożycia mięsa czerwonego. Ponadto dieta zakłada zbyt niskie spożycie tłuszczów – zalecane jest jego spożycie na poziomie 20 – 35%, zaś w diecie Diamondów tłuszcz dostarcza zaledwie 10% kalorii.

Czy jest łatwa w stosowaniu?

Dieta Diamondów nie jest łatwa dietą – zasady jej komponowania odbiegają bowiem znacząco od ogólnych przyzwyczajeń żywieniowych. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie jadłospisu, nie ma możliwości spożywania przekąsek między posiłkami. Długa przerwa w przyjmowaniu posiłków może sprzyjać napadom niekontrolowanego apetytu.

Przepisy
W diecie Diamondów należy zwracać uwagę na podstawową zasadę niełączenia węglowodanów z białkami w jednym posiłku. Z tego względu trudno jest korzystać z powszechnie dostępnych przepisów. Konieczne jest stosowanie przepisów dostępnych dla tego modelu żywienia, a w przypadku samodzielnego komponowania posiłków – uważne czytanie etykiet ze składem produktów.
Przykładowe przepisy w diecie Diamondów:
Sałatka owocowa 56 kcal   5 min

Sałatka owocowa

Gruszkowo-jabłkowa owsianka 160 kcal   30 min

Gruszkowo-jabłkowa owsianka

Kremowe lody z banana 89 kcal   15 min

Kremowe lody z banana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolorowy omlet 70 kcal   30 min

Kolorowy omlet

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jedzenie w restauracji
Stosując dietę Diamondów można spożywać posiłki w restauracjach, konieczne jest jednak ich zmodyfikowanie. Nie najlepszym wyborem jest zamawianie całego dania obiadowego, które najczęściej opiera się na połączeniu mięsa i ryby z warzywami oraz kaszą/makaronem/ziemniakami. Można np. zamówić rybę z samymi warzywami, mięso z duszonymi warzywami, sałatkę z tuńczykiem i mozarellą czy azjatycką zupę z warzywami i makaronem ryżowym.
Alkohol
Dieta Diamondów wyklucza spożywanie alkoholu. Wynika to zarówno z kaloryczności napojów alkoholowych, jak i negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie.
Uczucie sytości
W przypadku spożywania posiłków węglowodanowych, brak połączenia ich z białkami może sprzyjać szybszemu trawieniu pokarmu i gwałtownemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi. Prowadzi to do wyrzutu insuliny, redukcji poziomu glukozy we krwi i szybkiego odczuwania głodu. Także niskie spożycie tłuszczów może sprzyjać szybszemu pojawieniu się głodu po posiłku. Niewłaściwe zbilansowanie diety wraz z zaleceniem ograniczenia posiłków do południa może sprzyjać chęci podjadania pomimo, że posiłki z racji wysokiej zawartości warzyw mają sporą objętość.
Smak
Dieta Diamondów umożliwia spożywanie rozmaitych posiłków, skomponowanych z wielu produktów. Zachowując zasadę niełączenia węglowodanów i białek, nadal można skomponować smaczne posiłki.
Koszty
Koszty diety Diamondów nie są wysokie, gdyż jadłospis bazuje na podstawowych produktach spożywczych.
Rola aktywności fizycznej
Dieta rozłączna nie zakłada konieczności regularnej aktywności fizycznej. Mając jednak na uwadze pozytywny wpływ treningu na zdrowie oraz sylwetkę, warto zadbać o regularne uprawianie sportu.

Okiem dietetyka

Dieta Diamondów nie jest modelem żywienia polecanym każdemu. Nie jest to typowa dieta odchudzająca, gdyż rozdzielanie węglowodanów i białek nie przyczynia się w bezpośredni sposób do redukcji masy ciała. Efekt ten zależy natomiast od stworzenia deficytu kalorycznego – a to osiągnąć można stosując jadłospis lepiej zbilansowany pod kątem wartości odżywczych. 
Kontrowersje związane ze zbyt niskim spożyciem tłuszczu i wysokim białka, a także brak regularności przyjmowanych posiłków, skłaniają do poszukiwania bardziej racjonalnej i zdrowej diety. Najlepiej jest podjąć współpracę z dietetykiem, który w oparciu o stan zdrowia i cel dietetyczny opracuje indywidualnie skomponowaną dietę. Opcją godną polecenia jest Dieta Extra Smaczna - indywidualna dieta odchudzająca, układana przez doświadczonych dietetyków klinicznych.
Przykładowy jadłospis diety Diamondów:
Powyższy jadłospis to przykład jednodniowej diety Diamondów. Zgodnie z zasadami tej diety składa się z trzech posiłków, z czego pierwsze dwa to posiłki węglowodanowe, a w trzecim dominuje białko. Zgodnie z najważniejszym założeniem diety Diamondów, żaden z posiłków nie łączy w sobie bogatych źródeł węglowodanów białek.
Warto zwrócić uwagę, że jadłospis cechuje niska kaloryczność. Aż 70% wartości energetycznej diety pochodzi z węglowodanów, 19% z białka i zaledwie 17% z białka. Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że nie jest to zgodne z aktualnymi rekomendacjami żywieniowymi. Zarówno duże spożycie węglowodanów jak i niskie spożycie tłuszczów nie jest korzystne dla zdrowia.
 
 

Zobacz inne diety: