Jaki chleb jeść na diecie?

Pieczywo stanowi ważną część codziennego menu. Dla wielu osób kanapki to obowiązkowy element śniadania i posiłku do pracy. Nie ma w tym nic złego. Chleb jest cennym składnikiem diety i dostarcza wielu składników odżywczych. Trzeba jednak wiedzieć, po jakie pieczywo sięgać, szczególnie, kiedy walczy się z nadmierną masą ciała.

 

 

Po pierwsze mąka

W naszym kraju pieczywo produkowane jest zazwyczaj z dwóch rodzajów mąki - żytniej i pszennej. To jednak nie rodzaj zboża, które zostało wykorzystane do produkcji mąki powinno być najważniejszym kryterium przy jej wyborze.

Mąki dzielone są również ze względu na typ. Typ mąki oznacza zawartość składników mineralnych w 100kg mąki. Na przykład mąka pszenna typ 500 ( tzw. “”biała” mąka) zawiera 500g składników mineralnych w 100kg mąki, a mąka pszenna typ 1850 (mąka graham) zawiera 1850g składników mineralnych w 100kg. Łatwo więc wyciągnąć wniosek, że to ta druga dostarczy organizmowi więcej składników odżywczych.


Kupując pieczywo, należy zdawać sobie sprawę, że im niższy typ mąki, z której zostało wyprodukowane pieczywo, tym mniejsze są jego wartości odżywcze. Mąki o najwyższym typie (czyli 1850 i 2000) produkowane są z całych ziaren zbóż. Dzięki temu charakteryzuję się wyższą zawartością m.in. magnezu, cynku, folianów i witamin z grupy B. Mąki produkowane z całego ziarna są także lepszym źródłem błonnika pokarmowego i mają niższy indeks glikemiczny.

 

Powszechne przekonanie, że mąka żytnia jest zdrowsza niż mąka pszenna nie jest zupełnie prawdą. Różnią się one wartością odżywczą, ale porównując zawartość poszczególnych składników odżywczych, nie zawsze mąka żytnia wypada lepiej. Obydwa rodzaje mąk o wysokim typie można uznać za produkty o dużej wartości odżywczej, które warto uwzględniać w diecie. Na sklepowych półkach trudno jednak znaleźć pieczywo pszenne wyprodukowane z mąki pełnoziarnistej.

 

Na drożdżach czy na zakwasie?


Prawdziwy chleb żytni powinien być produkowany na zakwasie, bez dodatku drożdży. Zakwas chlebowy to źródło dzikich drożdży, cennych kwasów oraz bakterii mlekowych. Jego dodatek zwiększa przyswajanie wapnia i żelaza, poprawia pracę jelit i pobudza trawienie. Chleb na zakwasie charakteryzuje się także lekko kwaśnym smakiem, większą wilgotnością i specyficznym smakiem.

Chleby pszenne dostępne w piekarniach produkowane są z udziałem drożdży. Producenci częściej dodają do nich spulchiacze, sztuczne kwasy i substancje zapobiegające pleśnieniu. Same drożdże są zupełnie bezpiecznym składnikiem, ale zazwyczaj pieczywo z ich dodatkiem jest gorszej jakości niż pieczywo na zakwasie. Ich wyprodukowanie jest jednak szybsze i prostsze.

 

Ile kalorii ma kromka chleba?

Produkty piekarnicze cechuję się nie tylko różną wartością odżywczą, ale także różną kalorycznością. Poniższa tabela i wykres przedstawiają wartość kaloryczną różnych gatunków pieczywa w 100g, obliczoną przy pomocy Kalkulatora Kalorii.

Zestawienie w interaktywnej formie dostępne jest TUTAJ.

 

 

 

Powyższe zestawienie nie uwzględnia typowej gramatury porcji. Tymczasem kromki chleba razowego, baltonowskiego czy chrupkiego nie ważą tyle samo. Warto zwrócić uwagę, że produktem najbardziej kalorycznym w zestawieniu jest żytni chleb chrupki, stosowany często jako zamiennik chleba podczas diety odchudzającej. Jego kromka waży jednak tylko 7g, podczas gdy kromka chleba razowego około 35g.

Poniższa tabela przedstawia kaloryczność pojedyńczych porcji. Dzięki niej można sprawdzić, ile kalorii ma jedna kromka chleba czy jedna bułka.

Zestawienie w formie interaktywnej dostępne jest TUTAJ.

 

Dla przykładu, jednak kromka chleba żytniego dostarcza 74 kalorie, jedna bułka grahamka - 270 kalorii, a bułka kajzerka - 190 kalorii.

 

Jaki chleb wybierać na diecie?

Podczas diety odchudzającej zaleca się spożywanie produktów o niskiej kaloryczności i wysokiej wartości odżywczej. Spośród pieczywa, kryteria te spełniają przede wszystkim chleb razowy (zarówno pszenny jak i żytni), chleby graham oraz bułki grahamki.

Unikać należy pieczywa wyprodukownego z jasnej mąki  (np. chleb baltonowski, bułki kajzerki) oraz produktów maślanych. Popularna bułka kajzerak to aż 190k kalorii. W jadłospisach można uwzględniać również pieczywo z dodatkiem ziaren - słonecznika, nasion lnu, pestek dyni, nasion chia - które stanowią dodatkowe źródło składników odżywczych.

Polecamy również artykuł: Jak jeść zdrowo? 12 zasad zdrowej diety

 

Jak kupić dobry chleb? - praktyczne wskazówki

 

  • Sprawdź skład - im krótszy tym lepiej. Prawdziwe pieczywo powinno składać się jedynie z mąki, wody, soli i zakwasu lub drożdży
  • Doczytaj, z jakiego typu mąki wyprodukowano chleb - im wyższy, tym lepiej.
  • Upewnij się, że chleb nie zawiera karmelu (E150). Producenci dodają go do produków z białej mąki, aby zabarwić pieczywo i upodobnić je do chleba pełnoziarnistego
  • Jeżeli nie masz dostępu do etykiety, pamiętaj, że prawdziwy chleb powinien być zwarty, dość ciężki i wilgotny.
  • Nie sugeruj się hasłami “tradycyjny”, “staropolski” czy “wiejski”. Często wprowadzają w błąd.

 

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!