dieta dla par
Computer Phone Computer Phone

Cheat Day, czyli dietetyczne obżarstwo. Czy to coś dla Ciebie?

Katarzyna Janiak Katarzyna Janiak
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-03 12:34:04

Przejście na dietę odchudzającą wiąże się z koniecznością odstawienia produktów o wysokiej smakowitości takich jak chipsy, słodycze, fast-foody, a nawet tradycyjne dania kuchni polskiej.

Istnieje jednak koncepcja, że te produkty i potrawy mogą być elementem diety odchudzającej.

Jak to możliwe? 

Sprawdź, czym są cheat day, jakie są możliwości planowania w diecie niezdrowych przekąsek i przekonaj się, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie!


Spis treści:

Czym dokładnie jest cheat day/meal?

Cheat day to jeden dzień w ciągu tygodnia, dwóch tygodni bądź miesiąca, kiedy możesz zrobić sobie wolne od diety. Zakłada on jedzenie produktów zwykle “zakazanych” w trakcie odchudzania tzn. bogatych w tłuszcze nasycone, trans oraz cukry proste.

Mają one wysoką smakowitość, ale jednocześnie są niezdrowe i dostarczają ogromnej ilości pustych kalorii. Są też gęte energetycznie tzn. ich niewielka ilość może być prawdziwą bombą kaloryczną, a jednocześnie, ze względu na małą objętość, nie zaspokoić głodu. 

Cheat meal jest okrojoną wersją cheat day, ponieważ ogranicza się tylko do zjedzenia jednego “zakazanego” posiłku w ciągu tygodnia czy miesiąca.


Cheat day może przyjąć różny kształt, ale najczęściej sprowadza się do jednego z trzech rozwiązań:

1. Jesz ile i co chcesz -  pierwsza z opcji oznacza totalny luz i przyzwolenie na niczym nieograniczone sięganie po wysokokaloryczne i wysoko przetworzone produkty (na przykład fast food’y, słodycze, ciastka, coca colę). Wówczas nie musisz przejmować się liczbą spożytych kalorii i jesz to na to masz ochotę bez kontrolowania wielkości porcji czy kaloryczności


2. Jesz co chcesz, ale trzymasz się deficytu kalorycznego - druga droga to możliwość jedzenia produktów z „czarnej listy”, ale tylko i wyłącznie do momentu, kiedy zaspokoisz wyznaczony dzienny limit kalorii;


3. Jesz w większości zdrowo, nie liczysz kalorii - trzecia opcja zakłada jedzenie głównie zdrowych, domowych posiłków, ale bez konieczności liczenia kalorii i ważenia przygotowanych potraw. Nadal musisz zwracać uwagę na to, co jesz, ale możesz trochę wyluzować i nie przejmować się wielkością porcji. Możesz pozwolić sobie na kanapkę z białym pieczywem lub lody na deser po obiedzie.


Cheat day ma na celu złapanie oddechu od diety, co ma pomóc w wytrwaniu na niej, dzięki czemu odchudzanie będzie skuteczniejsze. Czy tak faktycznie jest?


Poznaj wady i zalety cheat day

Cheat day to rozwiązanie dietetyczne, które niegdyś miało spore grono zwolenników. Zwłaszcza wśród osób trenujących i wartościujących jedzenie na “czyste”, czyli zdrowe i to niezdrowe. Czy jest to słuszne i czy cheat day faktycznie może pomóc w procesie odchudzania? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom tego rozwiązania.


Wady, z których trzeba sobie zdawać sprawę

Głównym minusem tej metody jest fakt, że jeśli raz pozwolisz sobie na chwilę słabości, to może ona przeciągnąć się na kolejne dni i szybko zmienić w stałą tendencję.

Trudno oderwać się od produktów o wysokiej smakowitości, zwłaszcza, że niektóre z nich, jak słodycze będące połączeniem cukru i tłuszczu, mają działanie uzależniające. Dlatego powrót do diety po niepohamowanym obżarstwie może okazać się niezwykle trudny.

Co więcej, regularne jedzenie niezdrowych potraw znacznie utrudni wypracowanie pożądanych nawyków żywieniowych.

Sama koncepcja cheat day zakłada, że dieta jest męcząca, trudna, a oszukany dzień jest oddechem i chwilą wytchnienia od katorżniczej redukcji. Przy takim nastawieniu trudno wypracować sobie zdrowe nawyki, które zostałyby z nami na lata.

Poza tym, dieta wcale nie ma być czymś trudnym. Powinna być dostosowana do preferencji danej osoby i zakładać spożycie pysznych, ale zdrowych i niskokalorycznych posiłków.

Taka jest układana przez nas dieta odchudzająca online która uwzględnia styl życia i preferencje smakowe pacjenta. Zawiera same pyszne przepisy. Będąc na dopasowanej do Ciebie, smacznej diecie masz mniejszą chęć na niezdrowe przekąski. Dlatego już teraz sprawdź ofertę indywidualnej diety online.

Inną ciemną stroną cheat day jest szok, który może wywołać w Twoim organizmie.

Jeśli dotąd odżywiałaś się zdrowo, jadłaś dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb, gotowanego mięsa, a nagle objesz się pizzą i słodyczami, nie dziw się, gdy dotkną Cię poważne problemy trawienne. Prawdopodobnie pojawią się bóle brzucha, wzdęcia, a być może nudności i biegunka.

Pamiętaj również o tym, że jeden cheat day może oznaczać aż kilka tysięcy zjedzonych kalorii! Trudno Ci to sobie wyobrazić? Może nie zdajesz sobie sprawy ile kalorii zawierają restauracyjne dania. Średnio jest to aż 1200 kcal na jeden posiłek. Bez liczenia alkoholu, słodkich napojów czy deseru.

Załóżmy, że umawiasz się ze znajomymi we włoskiej knajpce. Zamawiasz pizzę i zjadasz ją w całości, bo po całym tygodniu restrykcyjnej diety po prostu nie możesz się powstrzymać. Przynajmniej to był najmniejszy rozmiar pizzy… ale uwaga cała porcja dostarczyła aż 1000 kcal!

Mimo wszystko, dobrze odpocząć od diety. Twoi znajomi decydują się na zamówienie deseru. Również korzystasz z tej opcji, w końcu masz cheat day, należy Ci się po całym tygodniu ciężkiej pracy na swoją sylwetką! Decydujesz się na niewielkiej ilości tiramisu i… kolejne 250 kcal zjedzone! Do tego wino - na początku decydujesz się na wytrawne, ale do deseru znacznie lepiej będzie pasowało półsłodkie.

Wypijasz w sumie dwie lampki, więc to niewiele, prawda? No cóż, to kolejne 250 kcal, które musisz doliczyć do swojego limitu kalorycznego. Podsumowanie kolacji: 1500 kcal, znikome wartości odżywcze, wyrzuty sumienia, a także zaprzepaszczone pół tygodnia diety jednym posiłkiem… Zakładając, że Twój dzienny deficyt kaloryczny wynosił 500 kcal to właśnie 3 dni diety poszły na marne. Dosłownie w kilka godzin. Czy było warto?

Cheat day to również wyrzuty sumienia i ogromne poczucie winy, które mogą pojawić się po zjedzeniu boagtokalorycznego posiłku. Jednodniowe obżarstwo często kończy się staraniami o radykalne obniżenie wartości kalorycznej diety i wpadnięcie w spiralę głodu i chęci podjadania.

Musisz zdawać sobie również sprawę, że cheat day to nie do końca sprawdzony i zbadany sposób odchudzania. Nie prowadzono na ten temat szerszych badań, a jego skuteczność nigdy nie została naukowo potwierdzona.

Zalety, o których warto wiedzieć

Z drugiej strony strategia cheat day ma też swoje plusy. Dietetycy i specjaliści w zakresie zdrowego odżywiania wskazują, że częściowa rezygnacja z restrykcyjnego przestrzegania diety może mieć swoje pozytywne strony. 

Po drugie, Twój organizm także potrzebuje odpoczynku i chwili na regenerację. Bez tego nie jest możliwe dalsze pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Dobrze jednak, żeby zjedzenie porcji lodów czy małej paczuszki chipsów nie było “cheatowaniem” czy oszukiwaniem, a elementem zwykłej, codziennej diety.

Nie chodzi tu o to, żeby jeść takie produkty codziennie. Natomiast od czasu do czasu można skusić się na niewielkie odstępstwo, co pozwoli zachować lepszą kondycję psychiczną podczas długotrwałego odchudzania. Dzięki temu możesz uniknąć rzucenia się na jedzenie w chwili słabości, co poprawi rezultaty odchudzania.

Pamiętaj jednak, że najlepiej cały czas kontrolować kaloryczność, tego co jesz, żeby uniknąć sytuacji opisanej wcześniej, kiedy na zwykłej kolacji ze znajomymi jesz kilka tysięcy kalorii. Sprawne wyliczanie kaloryczności umożliwia Dziennik Kalorii. Dzięki temu narzędziu w dosłownie kilkanaście sekund sprawdzisz jaka jest kaloryczność Twojego posiłku. Możesz to zrobić niezauważenie nawet podczas spotkania ze znajomymi. 

Polecamy również artykuł: Ile kalorii powinna mieć moja dieta?

Jeśli faktycznie chcesz odpocząć od diety możesz na kilka dni przejść na swoje zero kaloryczne. Jest to ilość energii odpowiadająca Twojemu całkowitemu zapotrzebowaniu kalorycznemu (CPM). Możesz je wyliczyć w Kalkulatorze CPM uzupełniając swoje parametry i aktywność fizyczną. Ta ilość energii sprawi, że ani nie schudniesz, ani nie przytyjesz. Zwiększenie limitu kalorycznego pozwoli odpocząć od diety, a także da większą możliwość niewielkich odstępstw, takich jak zjedzenie ulubionego batonika czy porcji lodów.

Pamiętaj, aby we wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek, ponieważ właśnie to jest gwarantem osiągnięcia zakładanych rezultatów. Nie przeginaj w żadną stronę. Ani z obsesyjnym odchudzaniem i głodówkami, ani z przesadnym objadaniem się.

Weź pod uwagę, że jeden dzień wolnego od diety, liczenia kalorii, ważenia poszczególnych produktów może dobrze Ci zrobić, pozytywnie nastroić do dalszej pracy i zmotywować do kolejnych wysiłków.

Istotne jest, aby cheat day był dokładnie zaplanowany i stosowany nie częściej niż raz na tydzień. Zastanów się jednak, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie prawidłowo skomponowana dieta? Wówczas nie będziesz musiał robić sobie dnia wolnego, a Twój organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania.

Polecamy również artykuł: Jak skutecznie opanować głód na diecie? 12 konkretnych rad.


Przepisy, dzięki którym cheat meals nie będą potrzebne 

Jeśli jesteś na diecie, to pewnie doskonale wiesz, że właściwe odżywianie pomoże Ci w walce z nadmiarem zmagazynowanej w Twoim organizmie tkanki tłuszczowej. Być może dieta kojarzy Ci się wyłącznie z sałatkami, ograniczeniami i niezbyt smacznymi potrawami? Pamiętaj, że zdrowe odżywianie wcale nie musi być nudne! Możesz wzbogacić ją o zdrowe i odchudzone zamienniki chipsów, słodyczy czy fast-foodów. Jak to zrobić? To bardzo proste!

Sprawdź nasze przepisy na tradycyjne dania w zupełnie nowych odsłonach. Dzięki naszym świetnym przepisom nie będziesz potrzebowała oszukanego dnia, a po swoje ulubione danie możesz sięgnąć w każdej chwili.

Poniżej przedstawiamy Ci sprawdzone przepisy na pyszne zamienniki niezdrowych produktów. Sprawdź, jak doskonale smakują frytki z marchewki, rozkoszuj się wybornymi chipsami z jarmużu lub pochrup ciecierzycowe chrupki. Jeśli masz ochotę na coś większego, skuś się na burgera z indykiem i awokado. W smaku jest genialny, a co więcej to zupełnie zdrowe i pełnowartościowe danie.

Burger curry na ostro
126
kcal
w 100g
1   60 min

Burger curry na ostro

Fit lody z ogórka i melona
23
kcal
w 100g
1   15 min

Fit lody z ogórka i melona

Marchewkowe frytki
66
kcal
w 100g
2   45 min

Marchewkowe frytki

Chrupki z ciecierzycy
194
kcal
w 100g
4   50 min

Chrupki z ciecierzycy

Polecamy również artykuł: Jak samodziolnie zaplanować dietę? Praktyczny poradnik.

Co wybrać: cheat day czy zbilansowaną dietę?

Oczywiście, jeśli raz na jakiś czas zdarzy Ci się odejść od diety i pozwolić na oszukany dzień, nic złego się nie stanie. Pamiętaj jednak o tym, że cheat day ma służyć na odpoczynek i regenerację organizmu, przełamywanie kryzysu i zwiększanie motywacji do dalszej wytężonej pracy, a nie niekończącemu się obżarstwu.

Ponadto strategia cheat day niesie ze sobą spore ryzyko w postaci dolegliwości pokarmowych, tycia czy nawet zarzucenia diety. Zdecydowanie z tego rodzaju rozwiązań nie powinny korzystać osoby otyłe i dopiero rozpoczynające dietę.


Pamiętaj, aby zawsze rozsądnie wybieać produkty spożywcze. Z pewnością jednak lepszą i rozsądniejszą drogą będzie stosowanie dobrze ułożonej, urozmaiconej i zbilansowanej diety. Dzięki temu nie będzie potrzeby robienia sobie przerwy w odchudzaniu i sięganie po ulubione batoniki, fast food`y, czy tabliczkę czekolady.

Zdrowa dieta zagwarantuje Ci, że Twój organizm otrzyma odpowiednią dawkę niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin, składników mineralnych oraz innych  składników odżywczych. W końcu, prawidłowo ułożona dieta doprowadzi Cię do upragnionego celu, czyli szczupłej, atrakcyjnej i zgrabnej sylwetki. 

Przejdź na ukladana przez nas dietę odchudzającą online a zapomnisz, że się odchudzasz. Nasze smakowite przepisy zawierają wiele alternatyw dla kalorycznych dań, takich jak pizza, burgery czy lody. W dodatku to Ty masz realny wpływ na kaloryczność swojej diety!

Wystarczy, że zmniejszysz tempo odchudzania, a dietetyk ustali dla Ciebie nowy jadłospis z większą liczbą kalorii, na którym z pewnością będzie Ci łatwiej wytrwać. Sprawdź ofertę diety online a cheat day nie będzie Ci potrzebny!


O autorze

Katarzyna Janiak Katarzyna Janiak

Dietetyk kliniczny, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Propaguje racjonalną, zbilansowaną dietę i filozofię zero waste.  Pracuje z pacjentami z nadwagą, chorobami dietozależnymi oraz sportowcami.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus
Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!