Cheat Day, czyli dietetyczne obżarstwo. Czy możesz sobie na nie pozwolić?

Bycie na diecie wiąże się z określonymi wyrzeczeniami i poświęceniem. Trzeba zrezygnować z wielu produktów i przestrzegać restrykcyjnych zasad. Czy na pewno? Wyobrażasz sobie dietę, na której możesz sięgnąć po frytki, pizzę, słodycze czy hamburgera? Uważasz, że coś takiego nie istnieje? Jest to jak najbardziej prawdziwe. Taka metoda odchudzania to cheat day, czyli oszukany dzień. Cała koncepcja oparta jest na założeniu, że jeden dzień bez diety nie odbije się negatywnie na Twojej masie ciała i nie będzie miał wpływu na proces odchudzania. Mało tego, coraz większa liczba specjalistów i ekspertów uważa, że ten sposób redukcji masy ciała umożliwia zrzucenie większej liczby kilogramów. Jak jest naprawdę?

 

 

Czym jest cheat day?

Cheat day to jeden dzień w ciągu tygodnia, dwóch tygodni bądź miesiąca, kiedy możesz zrobić sobie wolne od diety. Oczywiście jak większość tego typu nowinek przywędrował do nas z Ameryki. Choć trudno w to uwierzyć, mimo stereotypowego postrzegania społeczeństwa USA jako otyłego i mającego niewiele wspólnego ze zdrowiem, to właśnie Amerykanie są pionierami w dziedzinie odchudzania i treningu.


Cheat day może przyjąć różny kształt. Możesz wybrać spośród trzech dróg.  Pierwsza z nich oznacza totalny luz i przyzwolenie na niczym nieograniczone sięganie po wysokokaloryczne i wysoko przetworzone produkty (na przykład fast food’y, słodycze, ciastka, coca colę). Wówczas nie musisz przejmować się liczbą spożytych kalorii, w myśl zasady, że jutra może nie być.

Druga droga to możliwość jedzenia produktów z „czarnej listy”, ale tylko i wyłącznie do momentu, kiedy zaspokoisz wyznaczony dzienny limit kalorii.


Trzecia opcja to możliwość zjadania domowych posiłków bez konieczności liczenia kalorii i ważenia przygotowanych potraw. Nadal musisz odżywiać się zdrowo, choć nie jest konieczne przejmowanie się wielkością porcji. Można pozwolić sobie na kanapkę z białym pieczywem lub lody na deser po obiedzie.


Taka metoda odchudzania może wydawać się dziwna, niezdrowa, ryzykowna, a wręcz szkodliwa. Tym bardziej, jeśli regularnie ćwiczysz, zdrowo się odżywiasz i unikasz wszelkich pokus. Ma jednak swoje zalety i stale rosnące grono zwolenników, którzy twierdzą, że w ten sposób są w stanie łatwiej wytrwać na diecie i osiągnąć zamierzone rezultaty.

 

Kiedy możesz zrobić sobie cheat day?


Na cheat day możesz pozwolić sobie dopiero po kilku tygodniach odchudzania. Dlaczego? Ponieważ oznacza to, że jesteś już zdyscyplinowany i udało Ci się osiągnąć pierwsze dietetyczne sukcesy. Co więcej, prawodpodobnie doszło do zmniejszenia Twojej podstawowej przemiany materii. Zmniejszył  się również poziom leptyny, która odpowiedzialna jest za regulację gospodarki energetycznej organizmu. Skutkuje to wzrostem apetytu.

Istnieje teoria mówiąca, że jednodniowy cheat day wywołuje wzrost wydzielania leptyny, co bezpośrednio oznacza zmniejszenie łaknienia i przyspieszenie metabolizmu.Takie działanie pozwala wytrwać dłużej na diecie i przezwyciężyć pojawiające się kryzysy.

 

 

 

Polecamy również artykuł: Jak skutecznie zahamować apetet?


Poznaj wady i zalety cheat day


Musisz mieć świadomość, że cheat day ma swoje wady i zalety, choć jego skutki są bardzo indywidualne i zależą od konkretnych cech Twojego organizmu (między innymi szybkości przemiany materii, poziomu tkanki tłuszczowej, poziomu tkanki mięśniowej).

Głównym minusem tej metody jest fakt, że jeśli raz pozwolisz sobie na chwilę słabości, to może ona przeciągnąć się na kolejne dni i szybko zmienić w stałą tendencję. Wkrótce może się okazać, że zapomnisz o tym, czym naprawdę jest cheat day. Co więcej, regularne jedzenie niezdrowych potraw znacznie utrudni wypracowanie pożądanych nawyków żywieniowych. Niestety, ludzie mają to do siebie, że nie lubią rzeczy nieprzyjemnych i wymagających wysiłku. Dlatego powrót do diety po niepohamowanym obżarstwie może okazać się trudny i pracochłonny.

Inną ciemną stroną cheat day jest szok, który może wywołać w Twoim organizmie. Jeśli dotąd odżywiałaś się zdrowo, jadłaś dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb, gotowanego mięsa, a nagle objesz się pizzą i słodyczami, nie dziw się, gdy dotkną Cię poważne problemy trawienne. Prawdopodobnie pojawią się bóle brzucha, nudności, a być może wymioty i biegunka.

Pamiętaj również o tym, że jeden cheat day może oznaczać aż kilka tysięcy zjedzonych kalorii! To potężna dawka, a musisz wiedzieć, że już jeden kaloryczny i nieodpowiednio zbilansowany posiłek wystarczy, aby w Twoim organizmie wzrósł poziom zbędnej tkanki tłuszczowej. Uczeni z Uniwersytetu w Oxfordzie w toku prowadzonych badań zaobserwowali, że jednorazowe obżarstwo może spowodować zwiększenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie aż o 30g.


Cheat day to również wyrzuty sumienia i ogromne poczucie winy, które mogą pojawić się po zjedzeniu boagtokalorycznego posiłku. Jednodniowe obżarstwo często kończy się staraniami o radykalne obniżenie wartości kalorycznej diety i wpadnięcie w spiralę głodu i chęci podjadania.
 

Muisz zdawać sobie również sprawę, że cheat day to nie do końca sprawdzony i zbadany sposób odchudzania. Nie prowadzono na ten temat szerszych badań, a jego skuteczność nigdy nie została naukowo potwierdzona.

 


Z drugiej strony strategia cheat day ma też swoje plusy. Dietetycy i specjaliści w zakresie zdrowego odżywiania wskazują, że częściowa rezygnacja z restrykcyjnego przestrzegania diety może mieć swoje pozytywne strony. Stanowi swoistą nagrodę za czas wyrzeczeń i wytrwanie w podjętych postanowieniach. Paradoksalnie po spożyciu smacznego (najczęściej niezdrowego i bardzo kalorycznego) posiłku możesz mieć więcej motywacji do dalszych ćwiczeń i pracy nad sobą. Po drugie, Twój organizm także potrzebuje odpoczynku i chwili na regenerację. Bez tego nie jest możliwe dalsze pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Daj sobie i swojemu ciału odrobinę wytchnienia.


Zwolennicy tej metody wspominają również, że cheat day przyspiesza przemianę materii i wspomaga proces odchudzania. Twój organizm przyzwyczajony już do diety, mniejszych porcji i lekkiego jedzenia, nagle dostaje karkołomne zadanie w postaci strawienia sporej ilości hamburgerów, ciastek i innych kalorycznych dań. I musi sobie z tym poradzić.

Polecamy również artykuł: Ile kalorii powinna mieć moja dieta?

 


Pamiętaj, aby we wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek, ponieważ to właśnie jest gwarantem osiągnięcia zakładanych rezultatów. Nie przeginaj w żadną stronę. Ani z obsesyjnym odchudzaniem i głodówkami, ani z przesadnym objadaniem się.
Weź pod uwagę, że jeden dzień wolnego od diety, liczenia kalorii, ważenia poszczególnych produktów może dobrze Ci zrobić, pozytywnie nastroić do dalszej pracy i zmotywować do kolejnych wysiłków.

Istotne jest, aby cheat day był dokładnie zaplanowany i stosowany nie częściej niż raz na tydzień.Zastanów się jednak, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie prawidłowo skomponowana dieta? Wówczas nie będziesz musiał robić sobie dnia wolnego, a Twój organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania.

Polecamy również artykuł: Jak jeść zdrowo? 12 zasad zdrowej diety

 

Zdrowa i zbilansowana dieta lepsza niż cheat day


Jeśli jesteś na diecie, to pewnie doskonale wiesz, że właściwe odżywianie pomoże Ci w walce z nadmiarem zmagazynowanej w Twoim organizmie tkanki tłuszczowej. Być może dieta kojarzy Ci się wyłącznie z sałatkami, ograniczeniami i niezbyt smacznymi potrawami? Pamiętaj, że zdrowe odżywianie wcale nie musi być nudne! Jak to zrobić? To bardzo proste!


Ciekawe, inspirujące i zbilansowane diety znajdziesz na stronie: http://kalkulatorkalorii.net/landing/dieta-extra-smaczna. Są przygotowane przez profesjonalnych dietetyków, więc w pełni bezpieczne i skuteczne. Jeśli dodatkowo połączysz ćwiczenia z aktywnością fizyczną, o swoje wyniki możesz być w pełni spokojna. Będą szybkie, a przede wszystkim trwałe. Bez konieczności stosowania strategii cheat day. Wejdź na stronę: http://kalkulatorkalorii.net/landing/dieta-extra-smaczna i zamów dietę specjalnie dla siebie!


A może masz ochotę na smaczną przekąskę? Marzą Ci się frytki lub chipsy? Odkryj te przysmaki w zupełnie nowych, zdrowych odsłonach. Dzięki naszym świetnym przepisom nie będziesz potrzebowała oszukanego dnia, a po swoje ulubione danie możesz sięgnąć w każdej chwili.


Sprawdź, jak doskonale smakują frytki z marchewki, rozkoszuj się wybornymi chipsami z jarmużu lub pochrup ciecierzycowe chrupki. Jeśli masz ochotę na coś większego, skuś się na burgera z indykiem i awokado. W smaku jest genialny, a co więcej to zupełnie zdrowe i pełnowartościowe danie.
  

Polecamy również artykuł: Jak zaplanować dietę? Praktyczny poradnik w 3 krokach

Co wybrać: cheat day czy zbilansowaną dietę?


Oczywiście, jeśli raz na jakiś czas zdarzy Ci się odejść od diety i pozwolić na oszukany dzień, nic złego się nie stanie. Pamiętaj jednak o tym, że cheat day ma służyć na odpoczynek i regenerację organizmu, przełamywanie kryzysu i zwiększanie motywacji do dalszej wytężonej pracy, a nie niekończącemu się obżarstwu. Ponadto strategia cheat day niesie ze sobą spore ryzyko w postaci dolegliwości pokarmowych, tycia czy nawet zarzucenia diety. Zdecydowanie z tego rodzaju rozwiązań nie powinny korzystać osoby otyłe i dopiero rozpoczynające dietę.


Pamiętaj, aby zawsze rozsądnie wybieać produkty spożywcze. Nawet Twoje cheat days powinny być przemyślane. Z pewnością jednak lepszą i rozsądniejszą drogą będzie stosowanie dobrze ułożonej, urozmaiconej i zbilansowanej diety. Dzięki niej nie będziesz miała ochoty na robienie sobie przerwy w odchudzaniu i sięganie po ulubione batoniki, fast food`y, czy tabliczkę czekolady. Zdrowa dieta zagwarantuje Ci, że Twój organizm otrzyma odpowiednią dawkę niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin, minerałów oraz innych  składników odżywczych. W końcu, prawidłowo ułożona dieta doprowadzi Cię do upragnionego celu, czyli szczupłej, atrakcyjnej i zgrabnej sylwetki, o której zawsze marzyłaś.

 

 

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły