Jak skutecznie zahamować apetyt?

Jak skutecznie zahamować apetyt?

Dieta odchudzająca powinna być ułożona w taki sposób, aby z jednej strony doprowadzała do spalania tkanki tłuszczowej, z drugiej nie powodowała uciążliwego uczucia głodu. Dobrze dobrana kaloryczność jadłospisów oraz wybieranie odpowiednich produktów umożliwiają osiągnięcie tych dwóch celów. Co jednak zrobić, jeżeli rzeczywistość okazuje się inna? Przedstawiamy sześć wskazówek, które skutecznie pomagają zapanować nad nadmiernym apetytem.

 

1. Jedz częściej, ale mniej

Jedzenie 4-5 posiłków dziennie, o mniej więcej stałych porach pozwala uregulować rytm dnia. Mimo że na początku może być to trudne, organizm szybko przyzwyczaja się do tej zasady i sam upomina się o posiłek w zaplanowanej porze.


Każdy dzień należy rozpoczynać od śniadania, które najlepiej zjeść do godziny od wstania. Po kolejne posiłki dobrze jest sięgać co około 3 godziny. Kolacja powinna być spożywana na 3-4 godziny przed snem. Tak częste sięganie po żywność sprawia, że przez cały dzień odczuwane jest uczucie sytości,  to minimalizuje ryzyko podjadania. Oczywiście, jadłospis należy zaplanować w taki sposób, aby jego całkowita kaloryczność nie przekraczała indywidualnego limitu kalorycznego.

 

2.Nie głódź się!

Stosowanie restrykcyjnych diet nie tylko jest niebezpieczna dla organizmu, ale również nieskuteczne. Ile dni można wytrzymać na diecie o bardzo małej ilości kalorii, która wiąże się z ciągłym uczuciem głodu? Drastyczne zmniejszenie kaloryczności, ilości lub objętości posiłków zdecydowanie zwiększa ryzyko pojawienia się wilczego, trudnego do opanowania apetytu. W takim wypadku porażka zazwyczaj nie kończy się na małej dodatkowej przekąsce, ale obfitym, bogatokalorycznym posiłku. Jest to jeden z wielu argumentów potwierdzających, że racjonalna dieta oparta na zasadach zdrowego odżywiania przynosi najlepsze efekty.

Polecamy również artykuł: "Jak jeść zdrowo? 12 zasad zdrowej diety"

 

3. Więcej pij

Wiele osób nieświadomie myli uczucie głodu z pragnieniem. W przypadku ochoty na kolejny posiłek, dobrze jest najpierw coś wypić. Najlepszym rozwiązaniem jest napój bezkaloryczny, jak woda, herbata czy napar ziół. Po napoje warto również sięgać pomiędzy posiłkami – wypełniają żołądek, przez co również wyzwalają uczucie sytości. Butelka wody mineralnej znajdująca się zawsze pod ręką, może skutecznie rozwiązać problem nadmiernego apetytu.

Polecamy również artykuł: "Czy wiesz co pijesz?"

 

4. Spożywaj błonnik

Błonnik pokarmowy to grupa różnorodnych substancji pochodzenia roślinnego. Ich wspólną cechą jest oporność na działanie enzymów trawiennych. Błonnik nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym, ale mimo to pełni wiele ważnych funkcji w żywieniu człowieka. Jego ważną cechą jest zdolność do pęcznienia pod wpływem wody. Dzięki temu zwiększa swoją objętość w żołądku i wywołuje uczucie sytości. Mechanizm też wykorzystywany jest podczas diet odchudzających, w których błonnik pokarmowy odgrywa ważną rolę. W jakich produktach się znajduje? Przede wszystkim w warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Polecamy również artykuł: "Błonnik pokarmowy - czy nie brakuje go w twojej diecie?"

 

5. Sięgaj po niskokaloryczne zapychacze

Kiedy pojawi się duża ochota na kolejny posiłek, a zaplanowany jadłospis nie pozwala na jego spożycie, ratunkiem mogą okazać się małe przekąski. Warto wiedzieć, że niektóre produkty cechują się naprawdę znikomą wartością kaloryczną i ich zjedzenie nie zaburzy dziennego bilansu kaloryczne. Sięganie po przekąski nie może jednak stać się regułą – należy traktować je jako awaryjne rozwiązanie. O jakich produktach mowa? Przede wszystkim o warzywach – mix sałat, ogórek świeży lub kiszony, pomidor, rzodkiewka, szpinak czy cukinia to jednej z najlepszych rozwiązań w takiej sytuacji.

Czy wiesz, że...
Najczęściej problemy z nadwagą wynikają z błędów żywieniowych, które nieświadomie popełniamy. To te złe nawyki żywieniowe sprawiają, że nawet jeżeli schuniemy kilka kilogramów za jakiś czas wracamy do starej wagi.

Dlatego aby wyeliminować złe przyzwyczajenia warto prowadzić Dziennik Kalorii, który nie tylko pomoże zindentyfikować błędy żywieniowe, ale także nauczy jak ich unikać stosując zdrowe zamienniki. Dzięki temu efekty odchudzania będą trwałe, a nie tylko chwilowe. Dowiedz się więcej »

Polecamy również artykuł:" 10 zdrowych przekąsek poniżej 100kcal"

 

6. Zrezygnuj ze słodyczy

Awaryjną przekąską absolutnie nie mogą być słodycze. Spożycie jednego słodkiego batonika  może skończyć się ponownym atakiem głodu. Źle dobrana dieta, bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym (a takimi są m.in. słodycze) jest przyczyną wahań glikemii w ciągu dnia. Spożycie produktu bogatego w cukier powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. W takiej sytuacji organizm produkuje większe ilości insuliny – hormonu regulującego stężenie glukozy we krwi. Nagły wyrzut insuliny może powodować gwałtowne obniżenie stężenie glukozy. Jest to niekorzystna sytuacja dla organizmu, który broniąc się przed nią, na nowo wyzwoli silne uczucie głodu i ochoty na słodką przekąskę. Efekt? Po jakimś czasie ponownie pojawia się silny apetyt na słodycze.

Polecamy również artykuł: "Słodkie na diecie? 5 propozycji na smaczne i zdrowe przekąski"

 

W jaki sposób radzicie sobie, gdy okazuje się, że posiłki zaplanowane w jadłospisie nie wsystrczają?

Jak skutecznie poskromić apetety? Czekamy na Wasze sugestie w komentarzach!

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!