Czy sam deficyt kaloryczny wystarczy, żeby schudnąć?

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-14 11:57:21
Utrzymywanie deficytu kalorycznego powoduje spalanie tkanki tłuszczowej i utratę masy ciała.
 
Do gabinetów dietetycznych często zgłaszają się jednak osoby, które trzymają dietę, ale niestety nie chudną. Dlaczego? Czy sam deficyt kaloryczny może nie wystarczać?
 
deficyt kaloryczn - dieta
 
 
Model bilansu energetycznego zakłada 3 możliwe sytuacje:
 
1. dodatni bilans energetyczny, kiedy spożywanych jest więcej kalorii niż potrzebuje organizm, co skutkuje przyrostem masy ciała;
2. ujemny bilans energetyczny, czyli sytuację, kiedy utrzymywany jest deficyt energetyczny; spożywanych jest mniej kalorii niż potrzebuje organizm, a co za tym idzie, masa ciała spada;
3. zerowy bilans energetyczny, kiedy dieta pokrywa zapotrzebowanie energetyczne organizmu i masa ciała nie zmienia się.
 
Zgodnie z tym modelem, sam deficyt kaloryczny wystarczy, aby schudnąć. Spożywanie mniejszej liczby kalorii niż wynika z całkowitego zapotrzebowania energetycznego, zmusza organizm do spalania własnych tkanek, w tym przede wszystkim tkanki tłuszczowej. Efektem jest zmniejszenie masy ciała i poprawa wyglądy sylwetki.
 
Teoretycznie więc, można zajadać się fast -foodami, kontrolować liczbę spożywanych kalorii i chudnąć. Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Dlaczego jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie?
 
  • Jeżeli ten temat nie jest dla Ciebie zupełnie zroumiały, polecamy zajrzeć do naszego tesktu, w którym dokładnie tłumaczymy, co to jest deficyt kaloryczny i na czym polega klucz do sukcesu w odchudzaniu.

Zdrowa dieta czy tylko deficyt kaloryczny?


O odchudzaniu trzeba myśleć długoterminowo. Celem nie jest (a przynajmniej nie powinna być) szybka utrata masy ciała i osiągniecie wyznaczonej masy ciała na konkretną okazję czy dzień.
 
Celem odchudzania powinno być wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych. To nowe nawyki pomogą schudnąć, a przede wszystkim utrzymać efekty odchudzania na długie lata.
 
Okres stosowania diety powinien być etapem, w czasie którego dochodzi do nauki, jak jeść zdrowo. To świetna okazja na zidentyfikowanie popełnianych do tej pory dietetycznych błędów, ale także poznanie nowych przepisów czy zrozumienie, na jakie wielkości porcji można sobie pozwolić.
 
 
Właśnie tak wygląda odchudzanie z naszą aplikacją - Dziennikiem Kalorii.
 
Notując, jakie produkty spożywasz, zorientujesz się, które posiłki są bardzo kaloryczne, a które nie. Zobaczysz, które z Twoich ulubionych potraw mogą na stałe pozostać w Twoim menu, a z których lepiej byłoby zrezygnować.
 
Używając Dziennika Kalorii przejmiesz kontrolę nad swoją dietą, schudniesz, a co najważniejsze - nauczysz się jeść zdrowo i utrzymasz efekty odchudzania na długie lata.
 
Nie bez znacznie jest prawidłowy dobór produktów spożywczych. Owszem, tak jak wspomniano wcześniej, sam deficyt kaloryczny wystarczy, żeby schudnąć. Niemniej, samo liczenie kalorii bez przestrzegania zasad zdrowego odżywiania może być przyczyną powstania niedoborów żywieniowych.
 
Konsekwencjami źle zbilansowanej diety jest pogorszenie samopoczucia i zdrowie. Warto pamiętać, że odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób, np. na choroby nowotworowe, cukrzycę, miażdżycę czy dnę moczanową.
 

Deficyt kaloryczny nie wystarcza?

Na konsultacje dietetyczne prowadzone przez naszych dietetyków stosunkowo często zgłaszają się osoby, twierdzące, że pilnują diety, utrzymują deficyt kaloryczny, ale ich masa ciała nie spada.
 
Jaka może być tego przyczyna?
 

Dwie najczęstsze przyczyny to:

 - złe oszacowanie zapotrzebowania energetycznego, a dokładniej zawyżenie jego wartości,
 - złe oszacowanie kaloryczności spożywanych posiłków - nieświadome spożywanie “dodatkowych kalorii”.
 
Jedna i druga sytuacja sprowadza się do tego samego - nie utrzymywania deficytu kalorycznego. Jeżeli deficyt kaloryczny nie jest utrzymywany, nic dziwnego, że masa ciała nie spada.Jak dochodzi do takich sytuacji?
 
Oszacowanie całkowitego zapotrzebowania kalorycznego nie jest prostym zadaniem i nawet dietetykom trochę czasu zajmuje nabranie wprawy w obliczeniach.
 
Największą trudnością jest oszacowanie, ile kalorii zużywanych jest na aktywność fizyczną. I nie chodzi tutaj tylko o treningi, ale także wykonywaną pracę, styl życia czy spontaniczną aktywność fizyczną.
 
Aby zminimalizować ryzyko błędu, można skorzystać z naszego Kalkulatora CPM, który pomoże oszacować całkowite zapotrzebowanie energetycznego.
 
Pamiętaj - od otrzymanej wartości należy odjąć wartość deficytu. Jeżeli nie wiesz, ile kalorii odjąć, zajrzyj do naszego poradnika Jaki deficyt kaloryczny jest najlepszy?
 
Dla ułatwienia można także skorzystać z Kalkulatora Odchudzania, który od razu podpowie, jaka energetyczność diety będzie najlepsza.
 
kalkulator odchudzania
 
Dużo szerszym zagadnieniem jest niedoszacowanie kaloryczności spożywanych posiłków.
 
Aby być w tym zakresie dokładnym, należy zliczać kaloryczność każdego produktu użytego do przygotowania potrawy i to w bardzo skrupulatny sposób. Wystarczy kilka drobnych błędów, aby zaniżyć kaloryczność jadłospisu o kilkaset kalorii. Jak to możliwe?
 
Kilkanaście przykładów tego typu błędów opisaliśmy w artykule: Czy warto liczyć kalorie? i naprawdę bardzo zachęcamy do jego przeczytania. Przedstawiliśmy w nim dietetyczne pułapki, które potrafią całkowicie zaburzyć odchudzanie
 
Podsumowując, utrzymanie deficytu kaloryczne jest niezbędne, aby zredukować masę ciała. Jednocześnie, jest to jedyny wystarczający czynnik, aby dieta faktycznie działała odchudzająco. Nie zmienia to jednak faktu, że warto starać się, aby jadłospisy odchudzające składały się z produktów wysokiej jakości, co ma olbrzymie znaczenie dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia.
 
Jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie?
 
Udaje Ci się bez problemu utrzymać deficyt kaloryczny i gubić zbędne kilogramy?
 
A może masz jakieś trudności?
 
Zostaw komentarz - postaramy się pomóc! :)
 
 
dziennik kalorii
O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore