Dieta Dukana

Typ: Wysokobiałkowa

Cel: Zmniejszenie masy ciała

Przekonanie: Stracisz około 5 kilogramów w ciągu pierwszego tygodnia, następnie od kilograma do dwóch tygodniowo, aż osiągniesz swój cel jedząc tyle, ile chcesz (oczywiście stosując się do zasad diety)

Teoria: Liczenie kalorii nie jest dobrym sposobem na pozbycie się wszystkich nadprogramowych kilogramów. Natomiast białko jest potęgą odchudzania, gdyż jest sycące i wolniej trawione przez organizm. Gdy dieta składa się głównie z białka, a węglowodany i tłuszcz zostaną ograniczone do minimum, nastąpi szybka utrata masy ciała. Ograniczenie węglowodanów, które są preferowanym źródłem energii dla organizmu, zmusza ciało, aby włączyć do tego procesu alternatywne źródło energii -  tłuszcz magazynowany w tkance tłuszczowej. Plan diety w późniejszych etapach przewiduje powrót do takich produktów jak chleb, ser i owoce, ale w ściśle określony sposób.

Jak działa dieta Dukana?

Przyzwyczaj się do wielu zasad. Wszystkie cztery fazy Dieta Dukana – nazwa pochodzi od jego twórcy francuskiego lekarza Pierre Dukana, są pełne nakazów i zakazów, a nawet najmniejsza wpadka jest uważana za destrukcyjną. Podczas pierwszej fazy zwanej “atakiem”  możesz jeść produkty, będące źródłem wyłącznie chudego białka. Następny etap to tzw "faza naprzemienna" pozwalająca wprowadzić do diety 28 warzyw nie zawierających skrobi, które można jeść co drugi dzień. W trzeciej fazie " utrwalenia "dodasz więcej pokarmów, nawet niewielkie ilości pieczywa pełnoziarnistego, niektóre owoce i sery. Faza 4 ma za zadanie utrzymać osiągnięte efekty. Podczas niej możesz jeść wszystko, pod warunkiem, że jeden dzień w tygodniu będzie uwzględniać jadłospis zgodny z zasadami fazy 1.

Czy można schudnąć na diecie Dukana?

Utrata wagi często jest dość duża, szczególnie w pierwszej fazie diety. Natomiast statystyki pokazują, że osiągniete efekty nie zawsze są długotrwałe.

Czy istnieje ryzyko dla zdrowia?

Krótkoterminowa, wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa dieta nie jest raczej szkodliwa dla zdrowia. Natomiast skutki długoterminowej diety są jeszcze nieznane. Po procesie trawienia, białko tworzy kwas moczowy, który musi być wyeliminowany. Ze względu na dużą ilość białka, nerki muszą pracować intensywniej, co może też pogorszyć istniejące już problemy z pracą nerek (Dukan polemizuje : picie wystarczającej ilości wody usprawnia pracę nerek). Wyłączenie całych grup żywności, a mianowicie produktów pełnoziarnistych i owoców, może również zwiększyć  ryzyko niedoborów żywieniowych.
Dodatkowo może wystąpić uczucie zmęczenia, nieświeży oddech, suchość w ustach i zaparcia - są to skutki uboczne diety niskowęglowodanowej.

Czy dieta Dukana spełnia zapotrzebowania na mikro i makroskładniki ?

Tłuszcz: Powinien stanowić 35 procent wszystkich kalorii spożywanych podczas jednej doby – badana, przykładowa propozycja menu diety Dukana wyniosła 20 procent.

Białka:  Pierwsze fazy diety Dukana przekraczają zalecaną ilość spożywanego białka czyli 35 procent wszystkich kalorii.

Węglowodany: Pierwsze trzy fazy diety dostarczają średnio od 27 do 38 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie pochodzące z węglowodanów. Dopiero ostatnia faza pozwala na osiągniecie zalecanego pułapu czyli od 45 do 65 procent.

Sól: Zalecana dzienna maksymalna dawka to 2300 miligramów sodu, ale jeśli masz powyżej 51 lat lub/i masz nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub przewlekłe choroby nerek, twój limit wynosi 1500 mg. Spożywanie soli w fazie ataku może wynieść nawet 3900 miligramów dziennie, natomiast w ostatniej fazie diety spada do
2 300 mg.

Inne kluczowe składniki odżywcze:

Błonnik: Zalecana dawka, która promuje uczucie sytości i dobre trawienie, to 22 do 34 gram błonnika dziennie. Pierwsza faza dostarcza tylko 4 gramy błonnika dziennie, druga faza tylko 11 gram błonnika. Dopiero dodanie produktów pełnoziarnistych w ostatniej fazie podnosi ilość spożywanego błonnika do bardziej akceptowalnych 26 gramów.
Potas: Zalecana ilość tego pierwiastka wynosi 4700 mg na dobę – nie jest tak łatwo ją dostarczyć z żywnością (np. banany są bogate w potas, ale musiałbyś jeść około 11 bananów dziennie, by dostarczyc organizmowi odpowiednią dawkę potasu). Po przeanalizowaniu wszystkich faz diety Dukan – wszystkie cztery fazy dalekie są od postawionego celu.
Wapń: Ten pierwiastek jest niezbędny nie tylko do budowy i utrzymania kości, ale również naczyń krwionośnych i prawidłowego funkcjonowania mięśni. Zalecana dzienna dawka wynosi od 1000 do 1300 mg. Beztłuszczowy nabiał jest nieodłącznym składnikiem diety Dukana i chociaż zawiera mniej wapnia niż ten z wyższą zawartością tłuszczu to podczas diety Dukana ilość spożywanego wapnia jest wystarczająca.
Witamina B 12: Dorośli powinni dostarczać 2,4 mikrogramów tego składnika dziennie. Jest on krytyczny dla prawidłowego metabolizmu komórkowego. Jadłospis diety Dukana przekroczył rekomendowaną ilość witaminy B12.
Witaminy D: Dorośli, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego muszą dostarczyć 15 mikrogramów witaminy D z żywnością lub jako suplement diety (ważne dla obniżenia ryzyka złamań kości).  Żadna próbka menu w analizowanych fazach nie spełniła powyższego zalecenia.

Czy łatwo jest stosować dietę Dukana?

Jak bardzo lubisz zasady? Jeśli lubisz być informowany o tym co, ile i kiedy masz jeść, bez względu na stopień trudności i ilość wyrzeczeń podczas stosowania diety, powinieneś docenić za to dietę Dukana . Pomimo iż najbardziej restrykcyjne fazy są krótkie, silna wola będzie ci potrzebna podczas stosowania tej diety.
Wygoda: Istnieje bardzo dużo prostych przepisów dety Dukana. Jedzenie w restauracjach jest dozwolone, ale alkohol jest zakazany podczas wczesnych faz diety. 
Jedzenie w Restauracji: Nie ma problemu, pod warunkiem, że zamawiasz potrawy z listy dozwolonych produktów. Jeśli jesteś podczas pierwszej fazy, spróbuj zamówić stek z przystawką z owoców morza. Podczas drugiej fazy możesz już domówić niektóre gotowane na parze warzywa. Tylko upewnij się, że szef kuchni nie doda do nich oleju lub masła.
Alkohol: Dopiero w trzeciej fazie możesz napić się lampki wina albo szklanki piwa.
Uczucie sytości: Eksperci żywieniowi podkreślają znaczenie sytości w dietach odchudzających. Nie powinieneś być głodny podczas stosowania diety Dukana. Białko jest sycące, a przy okazji dieta Dukana nie przewiduje żadnego limitu kalorii .
Smak : Ze względu na brak wielu tradycyjnych przypraw i olejów w diecie Dukana, będziesz musiał użyć dozwolonych ziół i przypraw w celu polepszenia smaku przygotowanych przez ciebie posiłków.

Czy dieta Dukana jest kosztowna ?

Białko zwierzęce i produkty mleczne są dość drogie, szczególnie jeśli kupujesz je w dużych ilościach.

Jaka jest rola aktywności fizycznej?

Aktywność fizyczna jest wymagana. Dukan zachęca do codziennego 20-minutowego, szybkigo marszu w pierwszej fazie; 30 do 60 minutowego marszu podczas drugiej fazy, 25 minutowego  w fazie trzeciej i czwartej .

Zobacz inne diety:

Komentarze