Czy wszystkie kalorie są sobie równe ?

Nadmiar kalorii prowadzi do rozwoju nadwagi i otyłości. Ich nieodobór - przeciwnie - umożliwia utratę masy ciała. Czy źródło kalorii ma jakiekolwiek znaczenie? Jaka jest różnica pomiędzy kaloriami pochodzącymi ze zdrowej sałatki a tymi z tłustych frytek? Po co te wszystkie sugestie o zdrowym odżywianiu?  
 
 

Co trzeba wiedzieć o kaloriach?

W najprostszych słowach kaloria jest jednostką energii. Dokładnie, jest to ilość energii potrzebna do ogrzania jednego grama wody o jeden stopień Celcjusza. Liczba kalorii wymienionych na etykietach żywności odzwierciedla ilość potencjalnej energii, która może być wykorzystana przez organizm.
Nasz organizm wykorzystuje tą energię do podtrzymania wszystkich procesów życiowych, czyli krążenia krwi, oddychania, pracy mięśni itp. Nadmiar energii  jest przechowywany w postaci tłuszczu. Pod względem zawartości energii wszystkie kalorie są sobie równe, niezależnie czy pochodzą one od tłuszczów, węglowodanów czy białek.
 
Sprawdź także, czy czm jest deficyt kaloryczny i dlaczego musisz o nim pamiętać, jeżeli się odchudzasz.
 
Jeden gram białka zawiera cztery kalorie, węglowodany mają taką samą ilość kalorii, podczas gdy tłuszcz posiada aż dziewięć kalorii w jednym gramie (alkohol ma siedem, ale nie należy do makroskładników, ponieważ nie jest on niezbędny do przetrwania organizmu). Liczby te są prawdziwe bez względu na to  z jakiego rodzaju żywności kalorie pochodzą. Innymi słowy, jeden gram cukru z ciastka ma właśnie tyle samo kalorii co gram cukru z marchewki . Nienasycone kwasy tłuszczowe z migdałów dostarczaja równą ilość kalorii co tłuszcz nasycony z masła. 
Natomiast to w jaki sposób organizm wykorzystuje kalorie z tych źródeł sprawia, że różnią się one między sobą. Białko odbudowuje uszkodzone tkanki, wchodzi w skład niektórych hormonów i enzymów . Tłuszcze amortyzują narządy wewnetrznę i są niezbędne do wchłaniania witamin A, D , E i K. Tłuszcze nienasycone przyczyniają się do poprawy stężnia dobrego cholesterolu we krwi, a niektóre badania sugerują, że tłuszcze nasycone i tłuszcze trans mogą podwyższać stężenie cholesterolu, zwiększając ryzyko chorób serca.
 
kalkulator odchudzania
 
 

Czy to co jem wpływa na mój metabolizm? 

Wydatek energii przez organizm w celu trawienia nazywamy termogenezą lub efektem cieplnym żywności . Oznacza to, że nasze ciało spala kalorie podczas trwienia, wchłaniania i transportowania  substancji odżywczych z pokarmów, które spożywamy. W związku z tym, każdy posiłek powoduje niewielki wzrost metabolizmu .
 
Większość badań wskazuje, że białko ma największy efekt termiczny, co oznacza, że organizm wydatkuje najwięcej energii do jego metabolizowania. Spożywanie białek może zwiększyć metabolizm nawet o 30 procent, natomiast zwiększenie metabolizmu wywołane przez tłuszcze i  węglowodany wynosi w granicach 5 procent. 
 
Dzięki temu, że białka pomagają nam spalać kalorie i dają uczucie sytości na o wiele dłużej niż to robią weglowodany i tłuszcze, mają one tak ogromne znaczenie w dietach odchudzających. Szczególnie w dietach wysokobiałkowych, czy niskowęglowodanowych , dietetycy wymieniają częściowo węglowodany na rówą ilości białka, zachowując tą samą ilość kalorii, równocześnie uzyskując większy wydatek energii organizmu w celu ich trawienia. 
 

Ważna jest tylko ilość kalorii czy też ich źródło?

 
Zanim jednak wymienisz każdy posiłek na proteinowy shake, pamiętaj że rodzaj pokarmu z którego pochodzą spożywane przez Ciebie kalorie warunkuje w jaki sposób twój organizm zużywa tą energię.  Węglowodany nie zapewniają uczucie sytości tak samo jak białka, ale są one w organizmie głównym źródłem energii dla wszystkich organów. Jednak w przeciwieństwie do tego kuszącego, słodkiego ciasteczka, węglowodany pochodzące z owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych dostarczają błonnika, witamin i minerałów, które pomagają osiągnąć i utrzymać dobrą formę oraz wymarzoną sylwetkę. (6 źródeł zdrowych węglowodanów)
 
Znaczącą rolę odgrywa również czas w którym spożywamy kalorie. Organizm z większym prawdopodobieństwem spali szybciej kalorie - zamiast przechowywać je w postaci tłuszczu - gdy jest pozbawiony energii (np. rano lub po ciężkim treningu). Kalorie wtedy są najczęściej używane jako źródło energii  do przechowywania glikogenu lub naprawy tkanek. Dlatego też niektóre diety opierają się na jedzeniu wielu, małych posiłków w ciągu dnia zamiast tradycyjnych trzech. Dzięki zachowaniu równomiernych odstępów pomiędzy posiłkami, energia pochodząca z posiłków służy organizmowi do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb ciała na energię .
 
Chcesz schudnąć? Możemy Ci w tym pomóc i ułożyć dla Ciebie indwidualną dietę online. Zbialnsujemy ją pod względem zawartośc kalorii oraz makroskładników odżywczych. Wykluczymy produkty, których nie lubisz. Dopasujemy jadłospis do Twojego stylu życia. Dzięki naszej pomocy schudniesz, nauczysz się jeść zdrowo i utrzymasz efekty diety na długie lata.
 
dietetyk Ada
 

WNIOSKI

 
Podsumowując, wszystkie kalorie są równe pod względem energii, którą dostarczają, ale różnią się w znacznym stopniu swoją rolą w organizmie . Odpowiednią ilość kalorii z białka, węglowodanów i tłuszczy zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dobrze rozplanowany harmonogram dań i przekąsek może również pomóc jak najlepiej wykorzystać energię z każdej spożytej kalorii, zmniejszając zapotrzebowanie organizmu do przechowywania większej ilości tłuszczu.
O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus