Skuteczna dieta, czyli co jeść, aby zrzucić zbędne kilogramy raz na zawsze

 

Kwestia skutecznej diety dyskutowana jest przez wielu badaczy, dietetyków, lekarzy, a także osoby odchudzające się. Jak wiadomo, dieta diecie nierówna. Niestety źle dobrany jadłopis potrafi szybko zniechęcić do trzymania diety przynosząc niepotrzebną frustracje. Czy istnieje zatem skuteczna metoda odchudzania, która pozwoli nie tylko szybko, ale również trwale pozbyć się zbędnych kilogramów?

Skąd bierze się nadwaga?

Problem nadwagi, a przede wszystkim otyłości jest jednym z ważniejszych, przed którymi stoi współczesny świat. Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia podają, że już blisko 641 milionów ludzi zmaga się z otyłością. Zaś w samej Europie na tę dolegliwość cierpi blisko 165 milionów osób. Polska staje się niechlubnym liderem rankingów otyłości. Jak wynika z Raportu Bieżące statystyki otyłości i nadwagi w Polsce,  z tymi schorzeniami zmaga się blisko 50% Polaków. W związku z powyższym uznano ją za jedną z chorób cywilizacyjnych. Otyłość staje się przyczyną aż 3 milionów zgonów rocznie, o czym informuje raport opublikowany w magazynie The Lancet.

Należy pamiętać, że otyłość wiąże się również z wieloma negatywnymi następstwami, między innymi w postaci zwiększonego ryzyka zachorowań na cukrzycę, nadciśnienie, zwyrodnienia stawów, niektóre nowotwory (szczególnie jelita grubego), choroby serca, wątroby, a także trzustki. Nadwaga, a później otyłość są wynikiem zbyt dużej ilości przyjmowanych kalorii. Ich nadmiar magazynowany jest w organizmie w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej. Ponadto współczesny tryb życia nie zawsze sprzyja zdrowemu odżywianiu się. Brak czasu, pośpiech, zbyt duża liczba obowiązków powodują, że często odżywiamy się źle i nieregularnie. Śmieciowe jedzenie pozbawione wartości odżywczych, posiłki jedzone późno w nocy, brak energetycznych śniadań sprawiają, że organizm zaczyna w szybkim tempie zwiększać swoją masę. Późniejsze zredukowanie zbędnych kilogramów nie jest już takie proste.

Nadwaga to efekt wielu lat zaniedbań, złych nawyków żywieniowych, a także braku aktywności fizycznej. Zatem zastosowanie krótkiej diety nie da pożądanych efektów. Aby mówić o skutecznej diecie odchudzającej, trzeba zreorganizować swój styl życia i wykształcić nowe, zdrowsze nawyki. Tylko takie podejście do odchudzania daje naprawdę dobre efekty.

 

Zasady dobrze zbilansowanej diety

Należałoby zacząć od stwierdzenia, że dieta powinna być różnorodna i bogata we wszystkie produkty, dostarczające organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i mikroelementów. Ponadto istotne jest, aby jeść regularnie. Optymalnym wyborem jest 5 mniejszych posiłków dziennie. Regularne jedzenie zabezpiecza przed wystąpieniem nagłych napadów głodu i  niekorzystnym wahaniom stężenia glukozy we krwi. W czasie jedzenia należy pamiętać o dokładnym przeżuwaniu pokarmu, co przyczynia się do poprawy trawienia.

Trzeba mieć na względzie, że zdrowej diety nie zastąpią szeroko reklamowane w ostatnich latach suplementy. Mogą one stanowić jedynie jej uzupełnienie, natomiast nie powinny być głównym źródłem witamin i mikroelementów. Warto zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej (między innymi sosów instant, zupek z torebki, fast-food’ów), ponieważ zawierają duże ilości tłuszczu i mogą zwiększać poziom złego cholesterolu we krwi.

Ostatni posiłek należy spożywać nie później niż na dwie godziny przed snem. W innym przypadku mogą pojawić się problemy z zaśnięciem spowodowane pracą układu pokarmowego. Powinno zadbać się również o ograniczenie w menu cukrów prostych, tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu, a także nadmiernych ilości soli, ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie i może prowadzić do nadciśnienia. Sól z powodzeniem można zastąpić ziołami.

Istotne w diecie jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. Dlatego należy wypijać 2-3 litry wody dziennie. Usuwa ona toksyny z organizmu, transportuje składniki odżywcze do poszczególnych komórek ciała, a także wspiera utrzymanie stałej temperatury ciała.

Polecamy rownież artykuł: Jak jeść zdrowo? 12 zasad zdrowej diety

 

Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie, a czego lepiej unikać?

Produkty zbożowe

Przetwory zbożowe to bardzo istotny składnik prawidłowej diety. Są doskonałym źródłem błonnika, a także węglowodanów złożonych. Dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych, witamin, a przede wszystkim energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego powinny się one znaleźć w codziennym menu. Ważne jest jednak, aby właściwie je wybierać. Zdecydowanie warto wprowadzić do swojego jadłospisu pełnoziarnisty chleb, ponieważ zawiera znacznie więcej błonnika niż białe pieczywo. Co więcej, charakteryzuje się również większą ilością witamin i potrzebnych składników mineralnych. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B (między innymi niacyny i kwasu foliowego), cynku, żelaza, selenu i magnezu. Jego spożywanie zmniejsza ryzyko zapadalności na choroby serca, cukrzycę, nowotwory i otyłość. Białe pieczywo w związku z tym, że wypiekane jest z białej mąki o niskim typie nie posiada w zasadzie żadnych składników odżywczych i charakteryzuje się zdecydowanie wyższym indeksem glikemicznym, co powoduje mniejszą sytość, a tym samym może powodować spożycie większej sumy kilokalorii, co sprzyja tyciu.

Polecamy także artykuł: Jaki chleb jeść na diecie?

Nie należy zapominać również o gruboziarnistych kaszach, przede wszystkim jęczmiennej, orkiszowej, pęczaku i gryczanej, ponieważ zawierają dużą ilość błonnika, regulującego pracę jelit i sprzyjającego redukcji masy ciała. W kaszach gruboziarnistych jest go znacznie więcej niż w drobnoziarnistych (np. kaszy mannie i kaszy kukurydzianej). Co więcej, zawierają witaminy z grupy B, niacynę, kwas foliowy, a także  żelazo, magnez, fosfor, cynk, selen, miedź i wapń. Biały ryż warto zastąpić brązowym, ponieważ ma aż 4 razy więcej błonnika i składników mineralnych. Ryż biały pozbawiony jest witamin z grupy B oraz 50% magnezu i fosforu, w porównaniu do ryżu nieprzetworzonego.

Podsumowując, będąc na diecie warto zrezygnować z białego ryżu, makaronu z białej mąki, jasnego pieczywa oraz drobnoziarnistych kasz. Mają wyższy indeks glikemiczny, wyższą kaloryczność, a przy tym zawierają mniej wartościowych składników odżywczych.

Spójrz na przykład:
Chleb żytni razowy zawiera 213 kalorii w 100 gramach.
Chleb baltonowski zawiera 246 kalorii w 100 gramach.


Warzywa i owoce

W zdrowej diecie nie powinno zabraknąć warzyw. To doskonale źródło witamin, błonnika, a także niezbędnych składników mineralnych. Zawierają witaminy A, B, C, D, E, kwas foliowy, luteinę, beta-karoten, antyoksydanty. Spożywanie warzyw gwarantuje uczucie sytości na długi czas. Dietetycy sa zgodni co do tego, że w pierwszej kolejności należy sięgać po warzywa. Są mniej kaloryczne, zawierają mniej cukrów i mają niższy indeks glikemiczny niż owoce. Należy jednak pamiętać, że istnieją wyjątki i niektóre z nich są dość kaloryczne. To na przykład nasiona roślin strączkowych oraz bataty (1 duży batat zawiera około 200 kalorii).

W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć owoców. Można po nie śmiało sięgać, nie zapominając jednak o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim należy zrezygnować z przetworów owocowych (głównie soki i syropy, a także dżemy), ponieważ zawierają duże ilości cukru, który sprzyja gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej w organizmie.

Trzeba pamiętać, że owoce, mimo, że zdrowe, są słodkie, a przez to dość kaloryczne. Nie można sięgać po nie w nieograniczonych ilościach i zawsze należy wliczać je do kaloryczności diety. Należy ograniczać również spożywanie owoców wysokokalorycznych, między innymi daktyli, winogron, bananów i kokosów. Zamiast nich z powodzeniem można jeść: melony, arbuzy, porzeczki, maliny, pomarańcze, grejpfruty, jabłka czy śliwki.

Oprócz surowych owoców, warto od czasu do czasu sięgnąć po te suszone (ważne, żeby były bez dodatku cukru), ponieważ to dobre źródło dużych ilości błonnika pokarmowego, a także witamin i minerałów.

Spójrz na przykład:
Śliwki zawierają 46 kalorii w 100 gramach.
Suszone daktyle zawierają 282 kalorii w 100 gramach.

Mleko i przetwory mleczne

Przetwory mleczne są doskonałym źródłem wapnia, witaminy A, D, B2, a także pełnowartościowego białka. Zdecydowanie warto regularnie uwzględniać je w swojej diecie. Produkty tłuste należy zastąpić tymi o obniżonej zawartości tłuszczu. Doskonałe będą półtłuste lub chude. Nie powinno się stosować produktów całkowicie odtłuszczonych, ponieważ zmniejszają one wchłanialność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E, K. Żółte sery, sery pleśniowe i serki topione powinny być zastąpione twarożkami lub serami o obniżonej zawartości tłuszczu.

Będąc na diecie warto zrezygnować z jogurtów i smakowych serków homogenizowanych, a także różnego rodzaju deserów i przekąsek mlecznych. Zawierają duże ilości cukru, co nie pozostaje bez wpływu na sylwetkę. Lepiej wybierać jogurty lub serki naturalne i dodawać do nich świeże lub suszone owoce. Będzie na pewno zdrowiej i tak samo smacznie.
 
Ponadto należy unikać serka mascarpone, a także śmietany 30 i 36%. Wynika to głównie z ich wysokiej kaloryczności i nikłych wartościach odżywczych.

Spójrz na przykład:

Ser gouda zawiera 356 kalorii w 100g
Biały ser chudy zawiera 113 kalorii w 100g

Mięso

W przypadku wyrobów mięsnych w diecie warto stosować się do następujących zaleceń. Przede wszystkim istotne znaczenie dla odchudzania się ma sposób przygotowywania mięsa. Zdecydowanie należy zrezygnować ze smażenia i tradycyjnego pieczenia. Lepszym rozwiązaniem będzie gotowanie na parze, grillowanie, duszenie bądź pieczenie w piekarniku. Warto pamiętać, że smażenie w wysokiej temperaturze sprzyja powstawaniu szkodliwych związków, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

Z codziennego menu powinno zniknąć tłuste mięso (wołowina, wieprzowina, kaczka, baranina), a zamiast niego powinno się wybierać chude (indyk, kurczak, chudy schab, królik, polędwica wołowa). Dieta powinna być uboga w wysokotłuszczowe i wysokokaloryczne przetwory mięsna, takie jak: konserwy, tłuste wędliny (między innymi baleron, boczek), parówki, pasztety.

Istotna jest także jakość danego produktu. Wiele z tańszych artykułów mięsnych zawiera w sobie ogromne ilości tłuszczu, mięsa oddzielonego mechanicznie i całą masę sztucznych dodatków, które mogą negatywnie oddziaływać na organizm. Warto za każdym razem czytać etykietę tego typu produktów i porównywać ich kaloryczność oraz skład.

Spójrz na przykład:
Kaczka zawiera 316 kalorie w 100 gramach.
Indyk zawiera 104 kalorie w 100 gramach.

Ryby

Ryby są ważnym produktem w każdej dobrze zbilansowanej dietcie. To doskonałe źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, pełnowartościowego białka, składników mineralnych (wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, a także cennego jodu) oraz witaminę D. Warto spożywać przede wszystkim ryby takie jak: sola, morszczuk, mintaj, dorsz, pstrąg, szczupak, sandacz. Wysokokaloryczne są z kolei węgorz, śledź, makrela czy sardynki. Dodatkowo należy pamiętać, że duże ryby kumulują w sobie dużo metali cieżkich i dimetylortęci (węgorz, miecznik, rekin).

Należy unikać ryb w puszkach, sosach pomidorowych, węgorza, ryby maślanej, pangi, tilapii (te trzy gatunki często hodowane są w sztucznych warunkach, przy użyciu antybiotyków). Dodatkowo, aby obniżyć kaloryczność ryb należy unikać smażenia i korzystać z innych sposobów przygotowania (między innymi pieczenia, grillowania lub gotowania na parze).
Spójrz na przykład:
Flądra zawiera 70 kalorii w 100 gramach.
Węgorz zawiera 104 kalorii w 100 gramach.

Tłuszcze

Tłuszcze dostarczane organizmowi powinny w dużej mierze pochodzić z orzechów, ryb, awokado, pestek dyni i słonecznika i olejów roślinnych (np. rzepakowy, oliwa z oliwek). Jednocześnie należy unikać produktów bogatych w utwardzone tłuszcze trans, które znajdują się między innymi w margarynach, fast food’ach, wyrobach ciastkarskich i cukierniczych, frytkach oraz ograniczać nasycone kwasy tłuszczowe, znajdujące się przede wszystkich prduktach zwierzęcych.

Polecamy także artykuł: Zły tłuszcz konta dobry tłuszcz

 


 
Jajka

Są istotnym składnikiem diety i doskonałym źródłem białka, wapnia i minerałów. WHO zaleca, aby ich tygodniowe spożycie nie przekraczało 10 sztuk. Ważne jest pochodzenie jajek. Zdecydowanie warto sięgać po jajka od kur z wolnego wybiegu lub chowu ściółkowego.

Polecamy również artykuł: Jak samodzielnie ułożyć skuteczną dietę?

Podsumowanie

Te kilka kluczowych grup prduktów włączonych do diety na stałe przyczyni się do właściwego funkcjonowania organizmu i będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie. Istotne jest, aby one na stałe zagościły w codziennym życiu, a nie były tylko chwilową fascynacją.

Dobierając odpowedni deficyt kaloryczny oraz bazując na wyżej opisanych grupach produktów można znacznie łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Ponadto warto wspomóc efekty odchudzania poprzez aktywność fizyczną. Taka kombinacja pozwoli cieszyć się zgrabną sylwetką i dobrym zdrowiem przez wiele lat.

 

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!