dieta dla par
Computer Phone Computer Phone

Otyłość - choroba XXI wieku

Nadmierne kilogramy i otłuszczona sylwetka kojarzone są przede wszystkim z defektem kosmetycznym. Mało kto zdaje sobie sprawę, że Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała otyłość jako chorobę, a więc jak każda inna choroba wymaga leczenia i nie powinna być bagatelizowana.

Porady psychologów, coachów czy wypowiedzi osób publicznych na temat akceptowania własnej nieatrakacyjnej sylwetki są dużym błędem. Nadmierna masa ciała nie wiąże się z gorszym wyglądem (bo przecież szczuplejszy nie zawsze znaczy piękniejszy), ale przede wszystkim jest obciążeniem dla zdrowia.

 

 

Zdrowotne konsekwencje otyłości

Nadwaga i otyłość to duży problem epidemiologiczny w krajach o dobrej sytuacji gospodarczej. Nadmierne kilogramy zwiększają ryzyko choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego i niewydolności mięśnia sercowego. Osoba otyła ma również tendencję do zwiększonej krzepliwości krwi, co może skutkować zawałem serca czy udarem mózgu. Jedynymi konsekwencjami tej choroby nie są jednak tylko schorzenia kardiologiczne. Otyłość sprzyja również cukrzycy, znacząca zwiększa ryzyko chorób nowotworowych (przede wszystkim jelita grubego, gruczołu krokowego, piersi, szyjki macicy, endometrium, jajników i pęcherzyka żółciowego). Jeszcze innymi konsekwencjami otyłości są choroby zwyrodnieniowe stawów, kamica pęcherzyka żółciowego, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego czy w końcu zaburzeń psychosocjologicznych.

W Polsce już co druga osoba dorosła ma nadwagę lub jest otyła. Dlaczego? Zdecydowanie najważniejszą przyczyną jest rozwój cywilizacyjny,a co za tym idzie zmiana stylu życia.  Otyłość spowodowana jest przede wszystkim zbyt dużą wartością energetyczną diety oraz za  niską aktywnością fizyczną. Czynniki genetyczne czy zaburzenia hormonalne odgrywają w rozwoju otyłości zdecydowanie mniejszą rolę.

 

Jak sprawdzić, czy mam otyłość?

Jak sprawdzić, czy nasza masa jest odpowiednia czy też wymaga leczenia? Warto posłużyć się kilkoma wskaźnikami. Najpowszechniej używanym jest wskaźnik masy ciała, czyli popularne BMI, który określa stosunek masy ciała do wzrostu. Aby go sprawdzić wystarczy podzielić  masę ciała przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Wskaźnik BMI można również obliczyć przy pomocy  prostego kalkulatora, dostępnego Tutaj.

Za prawidłowy wynik uznaje się wartościach z zakresu 18,5-24,9. Wynik powyżej 25 wskazuje na nadwagę, a powyżej 30 pozwala zdiagnozować otyłość.

Bardziej wiarygodnym metodą diagnostyki jest badania składu ciała. Na otyłość wskazuje zawartość tkanki tłuszczowej wyższa niż 30% u kobiet i 25% u mężczyzn.

Przy stwierdzonej otyłości warto dodatkowo sprawdzić wskaźnik WHR, czyli stosunek talii do bioder. Pozwala on wyróżnić dwa rodzaje otyłość. Aby wyznaczyć wskaźnik WHR wystarczy obwód talii podzielić przez obwód bioder. Wynik powyżej 1 u mężczyzn i powyżej 0,85 u kobiet wskazuje na otyłością brzuszną, która uważna jest za szczególnie szkodliwą dla zdrowia.

 

Leczenie otyłości

Co zrobić, jeżeli wskaźnik BMI (lub wynik analizy składu ciała) wskazuje na otyłość lub nadwagę? Podstawą leczenia jest odpowiednie postępowanie dietetyczne. Specjaliści zalecają stosowanie diety niskoenergetycznej, której kaloryczność jest 300-1000 kcal niższa niż całkowite zapotrzebowanie organizmu. W jadłospisach 45-55% energii powinno pochodzić z węglowodanów, przy czym powinny dominować węglowodany złożone. Tłuszcze powinny dostarczać 25-30% wartości energetycznej diety, a białko około 15-20%. Dodatkowo zaleca się, aby dieta zawiera większe ilości błonnika pokarmowego, który wywołuje szybsze uczucie sytości. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie indywidualnej diety, np. układanej przez naszych dietetyków Diety Extra Smacznej.

 

Bardzo ważne jest, aby dietę uzupełnić o regularną aktywność fizyczną, która nie tyko pozwala spalić dodatkową liczbę kalorii, ale także zmniejsza ryzyko zdrowotnych konsekwencji otyłości. Więcej informacji na temat planowania treningów można znaleźć Tutaj.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również leki wspomagające odchudzanie. Są one zarezerwowane tylko dla niektórych chorych i można zażywać je wyłącznie pod kontrolę lekarza. Najbardziej popularną substancją jest orlistat, która hamuje wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego, przez co organizm nie jest w stanie go wykorzystać, ale wydala wraz z kałem.

Osoby z dużą otyłością mogą skorzystać z zabiegów chirurgicznych, które stanowią najbardziej drastyczną metodę leczenia i wykonywane są tylko u pacjentów z otyłością olbrzymią. Nieoperacyjnym, ale radykalnym rozwiązaniem jest również stosowanie balonu żołądkowego, który hamuje łaknienie i ułatwia ograniczenie ilości przyjmowania pokarmów.

Każda z tych metod musi być jednak uzupełniona o dietę i sama w sobie, bez odpowiedniego postępowania żywieniowego nie przynosi satysfakcjonujących efektów. Co więcej zdrowa, niskokaloryczna dieta jest jedynym sposobem leczenie otyłości pozbawionych jakichkolwiek działań niepożądanych.

 

Otyłość uważna jest za epidemią XXI wieku, która wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najistotniejszą metodą jej leczenie jest odpowiednie postępowanie żywieniowe oraz regularna aktywność fizyczna. Odpowiednia kuracja odchudzająca pozwala uzyskać naprawdę spektakularne efekty o nie tylko wizualne, ale także zdrowotne.

 

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły