Ksylitol - słodka alternatywa

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-23 08:13:17

Cukier spożywczy, produkowany z trzciny cukrowej lub buraków, pozbawiony jest substancji odżywczych. Jednocześnie stanowi znaczące źródło energii i przyczynia się do rozwoju licznych schirzeń. Dla wielu osób jego całkowite wyeliminowanie z diety jest praktycznie niemożliwe. Z pomocą przychodzą zdrowsze zamienniki cukru – mniej kaloryczne, a często także zdrowsze. Jednym z nich jest ksylitol.

 

cukier

 

Jedna łyżeczka białego cukru stołowego waży 5g, a jej spożycie dostarcza organizmowi 20kcal. Codzienne słodzenie 3 ciepłych napojów dwoma łyżeczkami cukru powoduje, że wartość energetyczna diety jest wyższa o 120kcal. Tyle samo kalorii dostarcza posmarowana masłem kanapka z wędliną i warzywami. Nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych zaleceń dietetycznych dla osób z nadwagą, jest ograniczenie spożywania cukru. Warto jednak pamiętać, że z powodów zdrowotnych cukier odradzany jest każdemu. Jego spożywanie m.in. zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, zaburzeń lipidowych, próchnicy, a nawet powoduje zaburzenia hormonalne.


Ksylitol to z chemicznego punktu widzenia alkohol. Z alkoholem etylowym nie ma jednak nic wspólnego – nie wprowadza w stan odurzenia, nie uzależnia ani nie niszczy wątroby. Nie jest cukrem, a to oznacza, że jest bezpieczny dla zębów i nie powoduje szkodliwych wahań glikemii, sprzyjających cukrzycy i utrudniących odchudzanie. Jest również mnie kaloryczny niż cukier stołowy. 100g ksylitolu to źródło 240kcal. To o 1/3 kalorii mniej. Jego dużą zaletą jest też fakt, że wyglądem i smakiem nie różni się od zwykłego cukru. Również ma postać drobnych białych kryształków i charakteryzuje się podobną siłą słodzenia. Jest równie odporny na działanie wysokiej temperatury. Oznacza to, że z powodzeniem można go stosować do przygotowywania dietetycznych ciast.

 

ksylitol


Warto zwrócić uwagę, że ksylitol, w przeciwieństwie do wielu słodzików, jest substancją całkowicie naturalną. Pozyskiwany jest z drewna brzozy, choć obecnie produkuje się go również z kukurydzy. Co więcej, w niewielkich ilościach powstaje w ludzkim organizmie podczas metabolizmu glukozy. Substancja ta dopuszczona jest do obrotu w 35 krajach i nie ustalono dla niej ADI, to znaczy dopuszczalnego dziennego spożycia. Oznacza to, że jest zupełnie bezpieczna.

 

Wartość odżywcza ciasteczek owsianych słodzonych ksylitolem, obliczona przy pomocy Dziennika Kalorii:

 

ciastka owsane


Wielokrotne badania wykazały, że ksylitol ma właściwości bakteriobójcze, przez co stosowany jest w profilaktyce próchnicy (dodawany jest m.in. do past do zębów). Polecany jest w przypadku grzybicy przewodu pokarmowego i w sytuacjach, gdy potrzebna jest odbudowa mikroflory jelit. Może być stosowany przez osoby z cukrzycą i zaburzeniami lipidowymi – nie powoduje wzrostu stężenia glukozy we krwi. Bardzo dobrze sprawdza się również podczas kuracji odchudzających, ale należy pamiętać, że mimo prozdrowotnych właściwości, stanowi dodatkowe źródło kalorii.


Ksylitol można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach, a coraz częściej także w marketach i większych sklepach spożywczych. Ceny rozpoczynają się od 30zł za kilogram.

 

O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły