Ksylitol - słodka alternatywa

Cukier spożywczy, produkowany z trzciny cukrowej lub buraków, pozbawiony jest substancji odżywczych. Jednocześnie stanowi znaczące źródło energii i przyczynia się do rozwoju licznych schirzeń. Dla wielu osób jego całkowite wyeliminowanie z diety jest praktycznie niemożliwe. Z pomocą przychodzą zdrowsze zamienniki cukru – mniej kaloryczne, a często także zdrowsze. Jednym z nich jest ksylitol.

 

cukier

 

Jedna łyżeczka białego cukru stołowego waży 5g, a jej spożycie dostarcza organizmowi 20kcal. Codzienne słodzenie 3 ciepłych napojów dwoma łyżeczkami cukru powoduje, że wartość energetyczna diety jest wyższa o 120kcal. Tyle samo kalorii dostarcza posmarowana masłem kanapka z wędliną i warzywami. Nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych zaleceń dietetycznych dla osób z nadwagą, jest ograniczenie spożywania cukru. Warto jednak pamiętać, że z powodów zdrowotnych cukier odradzany jest każdemu. Jego spożywanie m.in. zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, zaburzeń lipidowych, próchnicy, a nawet powoduje zaburzenia hormonalne.


Ksylitol to z chemicznego punktu widzenia alkohol. Z alkoholem etylowym nie ma jednak nic wspólnego – nie wprowadza w stan odurzenia, nie uzależnia ani nie niszczy wątroby. Nie jest cukrem, a to oznacza, że jest bezpieczny dla zębów i nie powoduje szkodliwych wahań glikemii, sprzyjających cukrzycy i utrudniących odchudzanie. Jest również mnie kaloryczny niż cukier stołowy. 100g ksylitolu to źródło 240kcal. To o 1/3 kalorii mniej. Jego dużą zaletą jest też fakt, że wyglądem i smakiem nie różni się od zwykłego cukru. Również ma postać drobnych białych kryształków i charakteryzuje się podobną siłą słodzenia. Jest równie odporny na działanie wysokiej temperatury. Oznacza to, że z powodzeniem można go stosować do przygotowywania dietetycznych ciast.

 

Ikona diety

Ograniczenie kalorii nie musi oznaczać głodowania

Dobrze zbilansowana dieta, zawierająca produkty o niskim współczynniku glikemicznym, bogate w błonnik oraz o niskiej gęstości energetycznej sprawi, że nie będziesz czuć głodu mimo nawet dużego deficytu kalorii.

Dowiedz się więcej »

ksylitol


Warto zwrócić uwagę, że ksylitol, w przeciwieństwie do wielu słodzików, jest substancją całkowicie naturalną. Pozyskiwany jest z drewna brzozy, choć obecnie produkuje się go również z kukurydzy. Co więcej, w niewielkich ilościach powstaje w ludzkim organizmie podczas metabolizmu glukozy. Substancja ta dopuszczona jest do obrotu w 35 krajach i nie ustalono dla niej ADI, to znaczy dopuszczalnego dziennego spożycia. Oznacza to, że jest zupełnie bezpieczna.

 

Wartość odżywcza ciasteczek owsianych słodzonych ksylitolem, obliczona przy pomocy Dziennika Kalorii:

 

ciastka owsane


Wielokrotne badania wykazały, że ksylitol ma właściwości bakteriobójcze, przez co stosowany jest w profilaktyce próchnicy (dodawany jest m.in. do past do zębów). Polecany jest w przypadku grzybicy przewodu pokarmowego i w sytuacjach, gdy potrzebna jest odbudowa mikroflory jelit. Może być stosowany przez osoby z cukrzycą i zaburzeniami lipidowymi – nie powoduje wzrostu stężenia glukozy we krwi. Bardzo dobrze sprawdza się również podczas kuracji odchudzających, ale należy pamiętać, że mimo prozdrowotnych właściwości, stanowi dodatkowe źródło kalorii.


Ksylitol można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach, a coraz częściej także w marketach i większych sklepach spożywczych. Ceny rozpoczynają się od 30zł za kilogram.

Czy wiesz, że...
Nasi dietetycy mogą ułożyć dla Ciebie dietę, idealnie dopasowaną do Twoich preferencji. Dzięki temu dieta będzie nie tylko skuteczna, ale także dopasowana do Twojego trybu życia oraz na pewno będzie Ci smakować.
Więcej informacji na temat naszych diet przeczytasz na stronie zalety Diety Extra Smacznej »

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!