Czy wiesz, co pijesz?

Potocznie wszystkie wody butelkowane nazywane są wodami mineralnymi.

To duży błąd! Na rynku dostępne są różne rodzaje wód, o różnym składzie i jakości. Tak jak w przypadku każdego produktu spożywczego, przed zakupem wody, należy dokładnie przeanalizować jej etykietę.

wodaDobra woda jest znakomitym źródłem składników mineralnych i to takich, których często brakuje w jadłospisach. Co więcej, składniki te cechują się bardzo dobrą przyswajalnością i mogą być szybko wykorzystywane przez organizm.  W wodzie można znaleźć tak cenne minerały jak magnez, wapń czy jod. Woda może być także dobrym źródłem wodorowęglanów, siarczanów oraz pierwiastków śladowych. Warto sięgać po taki rodzaj wody, który najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom.


Czym różnią się wody mineralna, źródlane i woda z kranu? Przede wszystkim zawartością substancji odżywczych. Według tradycyjnego podziału, zgodnego z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2004 roku, wodą mineralną można nazywać wodę pierwotnie czystą pod względem czystości mikrobiologicznej i chemicznej, o stałym składzie mineralnym oraz charakteryzującą się szczególnym wpływem na zdrowie ludzi. Woda źródlana również jest mikrobiologicznie i chemicznie czysta, ale jej skład nie różni się od składu wody przeznaczonej do zbiorowego zaopatrywania ludzi. Podsumowując… od wody z kranu różni się jedynie ceną.


Aby wybrać dobrą wodę, nie wystarczy tylko odszukać na etykiecie informacji, że jest to woda mineralna. Należy również sprawdzić stopień jej mineralizacji. Na etykieice nalezy szukać hasła "całkowita zawartość rozpuszczonych składników mineralnych".

Zdrowy, dorosły człowiek powinien sięgać po wody średniozmineralizowane, najlepiej takie, w których suma składników mineralnych jest wyższa niż 1000mg/l.


mineralizacjaJaką wodę wybrać?

Jeżeli potrzebujesz wapnia

Wapń jest pierwiastkiem, który buduje kości i zęby. Ważmy jest szczególnie w profilaktyce osteoporozy, dla kobiet ciężarnych i karmiących. Powinny o nim pamiętać również osoby mające problemy z kurczami mięśni. Na niedobory wapnia narażone są szczególnie osoby spożywające małe ilości przetworów mlecznych.

Jeżeli szukasz wody bogatej w wapń, wybierz taką, która zawiera więcej niż 150mg wapnia w litrze, np. Muszyniankę lub Piwniczankę.


Jeżeli potrzebujesz magnezu

Magnez również jest pierwiastkiem budującym kości i zęby. Bierze udział w skurczu mięśni i warunkuje prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Polecany jest osobom o zwiększonej aktywności fizycznej, pracującym umysłowo i mającym problemy z nadciśnieniem tętniczym. Podobnie jak wapń, polecany jest także przy kurczach mięści.

Woda o wysokiej zawartości magnezu powinna zawierać go w ilości co najmniej 50mg/l. Kryteria te spełnijają np. Muszynianka czy Magnesia.


Jeżeli masz problemy z nadkwasotą

Osoby z problemami gastrycznymi powinny zwracać uwagę na zawartość wodorowęglanów w wodzie. Wodorowęglany neutralizują kwaśną treść żołądkową.

Dobrym źródłem wodorowęglanów są wody o zawartości co najmniej 600mg wodorowęglanów w litrze. Przykładami są Muszynianka i Piwniczanka.


Jeżeli dużo ćwiczysz

Powinieneś wybierać wody średnio- i wysokozmineralizowane, z większą ilością sodu i chlorków. Osoby uprawiające sport  mogą również sięgać po wody z dużą zawartością magnezu, ze względu na jego wpływ na pracę mięśni. Kryteria te spełniają m.in. Staropolanka i Muszynianka.


Jeżeli kupujesz wodę dla całej rodziny

Wybieraj wodę o średniej mineralizacji. Nie ograniczaj się do jednej marki, ale co jakiś czas sięgaj po inną wodę. Pamiętaj jednak, że dla niemowląt i dzieci odpowiednia jest woda o niskim stopniu mineralizaji.

Wodami o średnim stopniu mineraizami są m.in Cisowianka i Nałęczowianka. Przykładem wody o niskiej mineralizacji jest Dobrowianka.


Czy rzeczywiście należy pić co najmniej dwa litry wody każdego dnia?


znak zapytania


Woda powinna być głównym napojem spożywanym w ciągu dnia. Jest zupełnie bezkaloryczna i nie trzeba jej uwzględniać przy obliczaniu kaloryczności diety. Absolutnie nie ma jednak powodu, dla którego miałaby stanowić jedyny rodzaj płynu w diecie. Rekomendacje dotyczące zalecanego spożycia wody dotyczą w rzeczywistości wszystkich spożywanych napojów. Dlatego też obliczając spożycie płynów, poza czystą wodą, należy brać pod uwagę także soki, herbaty, napary ziół, kawę czy zupy. Warto także pamiętać, że dobym źródłem wody są również niektóre warzywa i owoce np. arbuz, melon czy ogórki.


zapotrzebowanie


Podsumowując...

  • Kupując wodę butelkowaną, wybieraj wodę mineralną, nie źródlaną.

  • Zwracaj uwagę na całkowitą mineralizacją wody i wybieraj taką, która zawiera co najmniej 1000mg składników w litrze.

  • W zależności od indywidualnych potrzeb, wybieraj wodę o odpowiedniej zawartości poszczególnych składników mineralnych.

  • Pamiętaj, że woda powinna być głównym napojem w diecie, ale możesz sięgać także po inne, najlepiej bezkaloryczne płyny.

O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore