Błędne oszacowanie kaloryczności popularnych produktów

Czy nie masz wrażenia że odchudzasz się przez całe życie? A mimo to ciągle nie możesz uzyskać upragnionej wagi czy sylwetki? Wydaje Ci się, że jesz zdrowo a mimo to Twoja waga nie spada? 

Aby znaleźć rozwiązanie tych problemów dziś przyjrzymy się bliżej jakie błędy w przeszacowaniu kaloryczności potraw bądź produktów możesz codziennie popełniać.

Każdy z nas na pewno popełnia błędy, które musi zidentyfikować, aby skutecznie przeprowadzić proces redukcji lub utrzymać wagę. Podczas diety niezastąpionym pomocnikiem jest Dziennik Kalorii. Użytkownicy dziennika chudną znacznie szybciej osiągają zamierzony cel, ponieważ wiedzą czego się wystrzegać, wzrasta ich świadomość żywieniowa. 

Nie wierzysz, że możesz tak mylnie oceniać ile kilokalorii masz na swoim talerzu? Udowodniło to badanie z 2019 roku [1], w którym wzięło udział aż 890 studentów psychologii. Badanie to wykazało, że aż 35% wysokokalorycznych przekąsek jest uznawane jako niskokaloryczne. 

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak łatwe jest odchudzanie i że eliminacja produktów gęstych kalorycznie pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset kilokalorii w ciągu dnia. Miłej lektury!

Słodzisz? Czy wiesz że pijesz kalorie?

Cukier w gorących napojach 

Zobacz ile kalorii ma filiżanka herbaty:

Słodzona herbata

2 łyżeczki cukru zawierają 40 kilokalorii, czyli jeżeli pijesz 5 ciepłych słodzonych napoi to musisz dodać do swojego zapotrzebowania aż 200 pustych kalorii!  Za to możesz zjeść duży kawałek dietetycznego ciasta. Nie wiesz czym słodzić? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł  Co zamiast cukru?

Możesz oszczędzić:

 • 40 kcal jednorazowo
 • 4000 kcal miesięcznie (jeżeli pijesz 5 razy dziennie napój słodzony 2 łyżeczkami cukru)

Soki

Zobacz ile kalorii ma 100 ml soku owocowego:

Soki

To częsta pułapka dla odchudzających się osób. Soki dostarczają około 50 kalorii na 100 ml, czyli 1 szklanka soku (250 ml) ma średnio 150 kalorii! Wypijając ją nie czujesz sytości i masz chęć zjeść jeszcze posiłek. Co więcej wiele osób nie wlicza tych kalorii to swojego bilansu! Więc jeżeli wypijesz 2 szklanki soku każdego dnia przez miesiąc dodasz aż 9000 kalorii do swojego zapotrzebowania! Czyli ponad 1 kg tłuszczu, jeżeli te kalorie będą powyżej Twojego zapotrzebowania. 

Zawsze staraj się wybierać świeże owoce: mają one więcej błonnika charakteryzują się znacznie większą sytością.

Możesz oszczędzić:

 • 150 kcal jednorazowo
 • 9000 kcal miesięcznie (jeżeli pijesz 2 szklanki (2x250ml) soku dziennie)

Słodzone napoje gazowane 

Zobacz ile kalorii jest w 100 ml napoju:

napoje gazowane

Do tej grupy zaliczamy: oranżady, lemoniady oraz napoje typu cola. Są one źródłem cukrów prostych: w 1 szklance zawierają około 5 łyżeczek cukru i 95 kalorii! Pijąc 1l dziennie takiego napoju będziesz mieć o pustych 400 kalorii więcej, a tygodniowo aż 2800 kalorii! Tyle wynosi średnie dzienne zapotrzebowanie mężczyzny mającego 35 lat, ważącego 85 kg o wzroście 180 cm mającego niską aktywność fizyczną! 

Udowodniono, że gazowane napoje słodzone wpływają istotnie na wzrost nadwagi i otyłości, a także cukrzycy, refluksu, chorób sercowo naczyniowych oraz układu pokarmowego, a także próchnicy zębów. 

Napoje gazowane staraj zamienić na wodę, a w wyjątkowych przypadkach jeżeli masz na nie ogromną chęć wybieraj je ale w wersji zero lub light.

Możesz oszczędzić:

 • 95 kcal jednorazowo
 • 2850 kcal miesięcznie (jeżeli wypijesz 1 szklankę (250 ml) napoju typu cola dziennie)

Tradycyjna polska kuchnia

Sałatka jarzynowa

Zobacz ile kalorii ma 100g sałatki jarzynowej:

Tradycyjna kuchania kojarzy się wszystkimi z mało dietetycznymi potrawami. Podajmy tu przykład sałatki jarzynowej z dodatkiem majonezu, której mimo dużej zawartości warzyw kaloryka waha się w przedziale od 130 do 230 kcal na 100 g. Dodając 1 łyżkę majonezu do swojej porcji sałatki i zakładając, że pojawiła się ona na Twoim talerzu 2 razy w tygodniu przez miesiąc zjesz dodatkowo aż 1350 kcal, a żeby je spalić musisz spacerować przez około 7 godzin! 

Możesz oszczędzić:

 • 130 kcal jednorazowo
 • 1350 kcal miesięcznie (jeśli sałatka jarzynowa z 2 łyżkami majonezu pojawia się u Ciebie 2 razy w tygodniu)

Panierowanie 

Zobacz ile kalorii ma 100g kotleta panierowanego i grillowanej piersi:

Panierowane kotlety (schabowy czy z piersi z kurczaka) też często znajdują się na stołach Polaków, są zazwyczaj serwowane podczas rodzinnych uroczystości czy niedzielnego obiadu. Jeżeli zamiast smażyć mięso w panierce grillujesz lub je upieczesz zaoszczędzisz ok. 200 kcal na 100 g produktu, czyli przyjmując, że średni kotlet waży około 200 g zaoszczędzisz aż 400 kalorii! Dużo prawda? Tyle kilokalorii możesz spalić ćwicząc jogę przez 3 godziny! Jeżeli chcesz odkryć polską kuchnię w dietetycznej odsłonie koniecznie zobacz nasze pyszne przepisy

Możesz oszczędzić:

 • 400 kcal jednorazowo
 • 1600 kcal miesięcznie (jeżeli kotlet panierowany o wadze 200g pojawia się raz w tygodniu)

Wędliny

Zobacz ile kalorii ma 100g wędliny:

Zostając w temacie mięsa: czy zwracasz uwagę na wędliny które wybierasz do kanapek? Jeśli jako dodatek wybierzesz chudą szynkę drobiową to zaoszczędzisz około 200 kilokalorii na 100 g produktu. Gdy na Twojej kanapce co drugi dzień w ciągu miesiąca pojawi się, na przykład, 50 gram kiełbasy podsuszanej to możesz spożyć o 1500 kilokalorii więcej w ciągu miesiąca! Koniecznie zobacz porównanie tych dwóch produktów, które przygotowałam za pomocą naszego Kalkulatorowi kalorii. 

Możesz oszczędzić:

 • 100 kcal jednorazowo
 • 1500 kcal miesięcznie (jeżeli kanapki z kiełbasa o wadze 50g pojawiają się co drugi dzień przez miesiąc)

Sery

Zobacz ile kalorii ma 100g sera:

     Popularnym składnikiem kanapki w każdym polskim domu jest ser żółty. Oczywiście, ten produkt jest bogaty w wapń, ale niestety jest także źródłem nasyconych tłuszczy. Możesz go zastąpić jego białym bratem, czyli chudym serem twarogowym, który jest źródłem białka, co na pewno wpłynie pozytywnie na sytość po posiłku. Jeżeli martwisz się, że nie uzupełnisz zapotrzebowania na wapń wypij szklankę 2% mleka!  

Możesz oszczędzić:

 • 135 kcal jednorazowo
 • 2025 kcal miesięcznie  (jeśli kanapka z 50 gramami żółtego sera pojawi się u Ciebie co drugi dzień)

A może coś na słodko?

Osładzając sobie dzień, często dodajemy kilkaset kilokalorii do swojego zapotrzebowania. Czy w czasie redukcji można sięgać po słodkie przekąski? Oczywiście! Należy jednak wybierać te desery bądź słodycze, które są niskokaloryczne.

Pączki 

Zobacz ile kalorii ma 100g pączka i dietetycznego ciasta:

Przygotowany przez Ciebie domowy deser może mieć ponad dwa raz mniej kilokalorii niż ten kupny. Dobrym przykładem będą pączki, które w 100 g mogą mieć nawet ponad 400 kcal! Jest to spowodowane, tym że są smażone na głębokim tłuszczu, co na pewno zwiększa ich smakowitość, ale również kolosalnie podnosi ich kaloryke. Zamiast pączka możesz zjeść dwa duże kawałki dietetycznego ciasta! Jeśli szukasz ciekawych przepisów na dietetyczne desery, zobacz nasze propozycje

Możesz oszczędzić:

 • 400 kcal jednorazowo
 • 1600 kcal miesięcznie (jeżeli zjesz 4 pączki w miesiącu)

Jogurty smakowe 

Zobacz ile kalorii ma 100g jogurtu:

 

Kupujesz jogurty smakowe? To częsta dietetyczna pułapka, w którą wpadamy. Wiesz, że jogurt naturalny ma dwa razy mniej kilokalorii na 100 g produktu? Pamiętaj, że jogurt o smaku jakiegoś owocu nie zastąpi codziennej porcji świeżych owoców, za to doda do Twojej diety dużo pustych kalorii. Wiesz, że jeden jogurt smakowy o masie 200 g  spożywany codziennie w skali miesiąca da nam o 3000 kilokalorii więcej niż jogurt naturalny o tej samej gramaturze? Aby spalić tą różnicę trzeby by biegać szybkim tempem przez 6 godzin!

Możesz oszczędzić:

 • 100 kcal jednorazowo
 • 1500 kcal miesięcznie (jeżeli jogurt smakowy o masie 200 gram pojawi się u Ciebie w menu co drugi dzień)

Banany suszone

Zobacz ile kalorii ma 100g bananów suszonych i bananów świeżych:

Suszone owoce często są pułapką kaloryczną, w którą nieświadomie wpadamy. Często do produktów suszonych dodawane są tłuszcze roślinne lub cukier w celu ich konserwacji, przedłużenia ich trwałości, co zwiększa jeszcze ich kaloryczność. Przykładowo 100 g suszonego banana ma 389 kcal, ta sama ilość świeżego owocu zawiera 89 kcal. Czyli żeby spożyć tyle samo kalorii ile zawiera 100 g suszonej wersji możesz zjeść aż 3 małe świeże banany!

Możesz oszczędzić:

 • 90 kcal jednorazowo (30 gram porcji)
 • 1080 kcal miesięcznie (jeżeli suszone banany będą się u Ciebie powiały 3 razy w dygodniu w porcji 30 gram)

Rodzynki 

Zobacz ile kalorii ma 100g rodzynek i świeżych winogron:

Rodzynki są idealnym składnikiem dań słodkich, jak i pysznym dodatkiem do wytrawnych potraw i sałatek. To rodzynki wysuszone winogrona. Kaloryczność rodzynek może się różnić w zależności od  wysuszenia winogron, ale także od dodatków, którymi się je konserwuje (cukier, tłuszcz): średnio mają one 300 kcal w 100 gramach, natomiast świeży owoc zawiera około 63 kilokalorii. Dodając do owsianki 100 g rodzynek, zamiast takiej samej ilości winogron, zjadasz 240 kcal więcej. Żeby spalić tę różnicę trzeba sprzątać dom przez około godzinę.

Możesz oszczędzić:

 • 240 kcal jednorazowo
 • 960 kcal miesięcznie (jeżeli porcja 50g rodzynek  pojawi się u Ciebie 2 razy w tygodniu)

Lody 

Zobacz ile kalorii ma 100g lodów i sorbetu:

Wśród wielu znanych rodzajów lodów najmniej kalorii mają sorbety. Ponad 60% ich składu to woda. Zawartość tłuszczy w sorbetach jest bardzo niska, ponieważ nie zawierają mleka, śmietany ani jajek. Natomiast tradycyjne lody są podawane z takimi dodatkami jak wysokoenergetyczną czekoladą, bakaliami czy bitą śmietaną. Średnia kaloryczność lodów wynosi 160 kcal na 100 gram, natomiast sorbetów około 80 kcal. Jeżeli w letnich miesiącach lody zawitają w naszym menu 3 razy w tygodniu to dodamy do swojego bilansu aż 960 kalorii w ciągu miesiąca.

Możesz oszczędzić:

 • 80 kcal jednorazowo
 • 960 kcal miesięcznie (jeżeli będziesz jeść 100 gram lodów 3 razy w tygodniu)

Śniadania

Jajecznica

Zobacz ile kalorii ma 100g jajecznicy:

Często jesz na śniadanie jajecznicę? Jakie dodajesz do niej dodatki? Wiesz, że mogą mieć one istotny wpływ na jej kalorie? Na przykład boczek, który zwiększy jej kaloryczność nawet o 100 kalorii na 100 gram, czyli jedząc taką jajecznicę, o łącznej wadze 300 gram dodasz sobie aż 300 kalorii. Będą to nasycone tłuszcze, które niekorzystnie wpłyną na układ krążenia! Jeżeli będziesz jeść taką jajecznicę 3 razy w tygodniu to dodasz sobie w miesiącu aż 3600 kcal. Aby spalić te kalorie trzeba spacerować przez 17 godzin! Niech wysoko kaloryczne dodatki zastąpią na przykład warzywa, czy chuda wędlina. Koniecznie zobacz nasze porównanie jajecznic

Możesz oszczędzić:

 • 300 kcal jednorazowo
 • 3600 kcal miesięcznie (jeżeli będziesz jeść jajecznicę z boczkiem o masie 300 gram 3 razy w tygodniu)

Słone przekąski

Chipsy

Zobacz ile kalorii ma 100g chipsów i pieczonych frytek:

Chipsy nie dość że są wysokokaloryczną przekąską (540 kcal/100g), to do tego są smażone często na utwardzonym oleju palmowym. Niestety ma on zły wpływ na zdrowie: podnosi stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi, co zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Dobrym zamiennikiem chipsów są na przykład frytki z piekarnika, które mają 172 kcal na 100 gram, więc możesz zaoszczędzić aż 368 kcal Aby je spalić trzeba iść na godzinny aerobik!
Możesz oszczędzić:
 • 386 kcal jednorazowo
 • 2944 kcal miesięcznie (jeżeli zjesz porcje chipsów o wadze 100g dwa razy w tygodniu)

Fast Food: czyli szybkie jedzenie szybkie kalorie

Burger

Zobacz ile kalorii ma 100g burgera:

Burgery to smaczny i coraz bardziej popularny fast food. Możesz go przygotować w wersji fit, wymieniając tłuste mięso na chude, dodając do niego dietetyczny sos. Zobacz naszą dietetyczną wersję tego fast foodu.
Możesz oszczędzić:
 • 120 kcal jednorazowo
 • 480 kcal miesięcznie (jeżeli zjesz burgera o wadze 200g dwa razy w miesiącu)

Frytki

Zobacz ile kalorii jest w 100g frytek:

Każdy uwielbia smak fastfoodowych frytek, a wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia.  Kaloryczność frytek zależy przede wszystkim od sposobu ich przyrządzenia: w restauracjach typu fastfood są one smażone na głębokim tłuszczu, co powoduje że porcja frytek o gramaturze 100 g ma 239 kcal. Porównując je do kaloryczności pieczonych frytek z batatów za oszczędzamy aż 90 kalorii na 100 gram produktu. Umówmy się że mało kto zje tylko 100 gram frytek: średnia porcja wynosi 200 gram, czyli w jednym posiłku można spożyć o 180 kalorii mniej. Jeżeli jemy fastfood nawet raz w tygodniu, to w ciągu 1 miesiąca możesz zaoszczędzić w ten sposób 720 kalorii! 

Możesz oszczędzić:

 • 180 kcal jednorazowo
 • 1440 kcal miesięcznie (jeżeli frytki o wadze 200 gram będą się pojawiać w Twoim menu 2 razy w tygodniu)

Zobacz ile kalorii ma 100g frytek i ziemniaków

Innym bardzo dobrym wyborem są często krytykowane… ziemniaki! Tak czy wiesz że 100 gram ugotowanych ma tylko 86 kalorii? Czyli dla porównania żeby zjeść 239 kalorii z ugotowanych ziemniaków musisz mieć ich na talerzu aż 206 gram!

Możesz oszczędzić:

 • 150 kcal jednorazowo
 • 1200 kcal miesięcznie (jeżeli 200 gramowa porcja frytek będzie pojawiać się w Twoim menu 2 razy w tygodniu)

Podsumowanie

Dzięki wprowadzeniu wyżej wymienionych zmian produktowych w swojej diecie możesz zaoszczędzić w skali miesiąca aż 37 393 kilokalorii, jest to równowartość około 5 kg tkanki tłuszczowej!

Jeżeli Twoja waga nie ruszyła, jesteś na diecie i nie chudniesz to musisz wiedzieć, że stoi za tym brak deficytu kalorycznego. Okazuje się, że metoda "na oko", średnio sprawdza się także w przypadku odchudzania.

Znasz jeszcze jakiś przykład produktu, który wpędził Ci w dietetyczną pułapkę? Koniecznie napisz komentarz pod artykułem!

 

Literatura

Horne D, Palermo R, Neumann MF, Housley R, Bell J. Can People Accurately Estimate the Calories in Food Images? An Optimised Set of Low- and High- Calorie Images from the food-pics database. Appetite. 2019 Aug 1;139:189-196.
O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły