Aplikacja do liczenia kalorii - sprawdź, jak ułatwić sobie odchudzanie

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-04 13:33:37
Liczenie kalorii to popularna i jedyna skuteczna metoda odchudzania. Początkowo, może wydawać się skomplikowana i czasochłonna, jednak istnieją narzędzia - programy i aplikacje - które naprawdę skutecznie ułatwiają to zadanie. Zobacz, jak działają aplikacje do liczenia kalorii i jakie efekty przynosi korzystanie z nich.
 

Aplikacje do liczenia kalorii

Na rynku dostępnych jest kilka aplikacji do liczenia kalorii. Są one skierowana dla osób odchudzających się, dbających o zdrowy styl życia oraz sportowców. Pomagają samodzielnie zaplanować dietę, kontrolować dzienne spożycie kalorii i makroskładników. Bardziej dopracowane apki posiadają także funkcje rejestrowania treningów.
 
Aplikacje w wersji na komputer mają sporą przewagę w stosunku do aplikacji mobilnych - zazwyczaj są bardziej rozbudowane, a w wersjach premium, posiadają naprawdę wiele użytecznych funkcji. Ich wykorzystywanie pozwala zapanować nad kalorycznością diety, wyłapać popełniane błędy żywieniowe i zbudować nowe, zdrowe nawyki dietetyczne. Idealnym rozwiązaniem jest jednak aplikacja na komputer, która posiada również uproszczoną wersję mobilną. Dzięki temu, apka jest cały czas pod ręką, co znacznie umożliwia korzystanie z niej.
 
Liczeniem kalorii i odchudzaniem przy użyciu tej metody zajmujemy się już kilkanaście lat. Na przykładzie stworzonej przez nas aplikacji - Dziennika Kalorii - pokażemy Ci, jak tego typu narzędzia działają i na jakie funkcje warto zwrócić uwagę. 
 

Jak działają aplikacje do liczenia kalorii na komputer?

Po zarejestrowaniu w serwisie zostaniesz poproszony o podanie podstawowych danych o sobie i wyznaczenie celu korzystania z aplikacji. Może to być odchudzanie, stabilizacja masy ciała lub rozbudowa tkanki mięśniowej.
 
Na podstawie wprowadzonych danych aplikacja obliczy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, uwzględniające podstawową przemianę materii jak i wydatki energetyczne związane z aktywnością fizyczną. Niektóre popularne aplikacje do liczenia kalorii umożliwiają samodzielny wybór tempa odchudzania. To świetna opcja. Sam możesz zadecydować, w jakim tempie chcesz chudnąć, a co za tym idzie jakiej kaloryczności dietę stosować. Zwróć uwagę, że szybkie tempo odchudzania oznacza bardziej restrykcyjną dietę. Wolne tempo odchudzania, wprost przeciwnie. Umożliwia stosowania diety o wyższej kaloryczności.
 
 
Ustalanie celu i wyznaczanie kaloryczności diety w aplikacji Dziennik Kalorii:
 
Po ustaleniu kaloryczności diety, można zacząć korzystać z najważniejszej funkcji aplikacji - rejestrowania spożytych posiłków. W aplikacji można, a w zasadzie należy, zapisywać każdy zjedzony posiłek i przekąskę. Aplikacja na bieżąco oblicza, ile kalorii zostało spożytych, a na ile można sobie pozwolić do końca dnia.
 
Bieżące notowanie spożywanych posiłków bardzo ułatwiają aplikacje mobilne. Dziennik Kalorii dostępny jest nie tylko w wersji desktopowej, ale także na Androida jak i iOS. Dzięki temu można zainstalować go także na smartfonie i korzystać z niego zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz.
 
Polecamy także artykuł o deficycie kalorycznym, w którym tłumaczymy, jak ważną rolę pełni w procesie odchudzania.
 

Jakie funkcje powinna mieć aplikacja do liczenia kalorii?

Szybkie i wygodne zapisywanie spożytych posiłków

 
Zapisywanie spożywanych posiłków to podstawowa i najważniejsza funkcjonalność każdego programu do liczenia kalorii. Warto zwrócić uwagę, żeby ten proces był szybki, wygodny i intuicyjny. Dużym ułatwieniem jest możliwość zapisywania swoich ulubionych produktów, korzystanie z produktów zapisanych przez innych użytkowników, a także wygodne kopiowanie dań pomiędzy poszczególnymi dniami.
 
W naszej aplikacji traktowaliśmy tą kwestię piorytetowo. Wyszukanie produktu i jego zapisanie w jadłospisie to dosłownie kilka szybkich kliknięć. Po spożyciu posiłku wystarczy odnaleźć w wyszukiwarce zjedzone produkty i je zapisać. Aplikacja obliczy, ile miały kalorii i da Ci, znać, na ile kalorii jeszcze w ciągu danego dnia możesz sobie pozwolić.
 

Rozbudowana baza produktów spożywczych

Szybkie rejestrowanie spożywanych posiłków jest możliwe tylko przy dużej bazie produktów spożywczych. Najważniejsze jest jednak, aby były to produkty dostępne aktualnie w polskich sklepach.
 
Tworząc Dziennik Kalorii, szybko zauważyliśmy, że dla naszych użytkowników najistotniejsze jest, aby w bazie produktów znalazły się produkty z najbardziej znanych sklepów - Lidla, Biedronki czy Żabki. Zadabliśmy o to. W naszej bazie bez problemu znajdziesz nawet produkty marek własnych popularnych dyskontów.
 
Pamiętaj, że nawet bardzo obszerna baza produktów nie będzie przydatna, jeżeli nie znajdziesz w niej tradycyjnego twarogu, typowego polskiego pieczywa czy ulubionego jogurtu z Biedronki. Niestety, wiele aplikacji, szczególnie tych zagranicznych, nie jest dostosowana do polskiego rynku i zawiera olbrzymią liczbę produktów niedostępnych w naszych sklepach.
 
Przykładowy jadłospis zaplanowany w Dzienniku Kalorii. Zapisanie poszczególnych posiłków zajmuje dosłownie kilkadziesiąt sekund, a znalezienie produktów z lokalnych sklepów nie jest żadnym problemem.

Zdrowe przepisy dietetyka

Korzystanie z aplikacji bardzo ułatwiają przepisy wprowadzone przez dietetyka jak i innych użytkowników. Dietetyczne przepisy inspirują, motywują i zdecydowanie ułatwiają planowanie zdrowych, niskokalorycznych jadłospisów.
 
Nasi dietetycy, pracujący nad rozwojem Dziennika Kalorii wprowadzili do niego już ponad 1000 fit przepisów. Regularnie dodają kolejne. Co ważne, są to w większości nieskomplikowane dania, szybkie w przygotowaniu i składające się z łatwodostępnych produktów spożywczych. Większość z nich idealnie sprawdzi się jako zdrowy posiłek dla całej rodziny. Pamiętaj, że do zdrowego trybu życia warto namówić wszystkich domowników. Ze sprawdzonymi, smacznymi przepisami jest to naprawdę proste!
 
Przykładowe przepisy zapisane w Dzienniku Kalorii. Aplikacja zawiera ponad 1000 przepisów opracowanych przez dietetyków:
 

Planowanie treningów

Najlepsze efekty przynosi połączenie stosowania diety z regularną aktywnością fizyczną. Dużym udogodnieniem jest możliwość zarządzania obydwoma kwestiami z poziomu jednej aplikacji. 
 
Zwróć uwagę, że aplikacja do liczenia kalorii na komputer powinna dawać możliwość rejestrowania treningów. Ważne jest, aby miała wbudowaną obszerną bazę różnych aktywności, takich które rzeczywiście wykonujesz w ramach ćwiczeń.
 
Liczba spalonych kalorii podczas treningu powinna zostać wliczona do zapotrzebowania kalorycznego na dany dzień. Dobre aplikacje działają właśnie w ten sposób i na bieżąco aktualizują dzienny bilans energetyczny.
 

Inne przydatne funkcjonalności

Jak wspomnieliśmy na początku, większość aplikacji na komputer jest bardziej rozbudowanych niż ich mobilne odpowiedniki. Część z nich posiada naprawdę ciekawe funkcje, które pomagają skutecznie monitorować codzienną dietę.  Warto z nich korzystać! Jakie funkcjonalności są najbardziej przydatne? W Dzienniku Kalorii przewidzielimśmy mnóstwo różnorodnych funkcji. Z rozmów z naszymi klientami wynika, że najbardziej przydatne są przede wszystkim:
 
  • możliwość dodawania własnych posiłków i produktów,
  • wygodne raporty postępów w odchudzaniu,
  • rejestr spożycia wody i płynów,
  • monitorowanie wartości odżywczych diety, w tym białek, tłuszczów i węglowodanów,
  • możliwość wykorzystywania przepisów wprowadzonych przez innych użytkowników,
  • możliwość obliczania BMI,
  • generowanie listy zakupów.

Przykładowy raport postępów odchudzania z Dziennika Kalorii:

Polskojęzyczna obsługa i rozbudowana społeczność

Najlepsze aplikacje do liczenia kalorii to takie, które łączą zaanagażowanych użytkowników. Dietetycy, obsługa klienta i użytkownicy Dziennika Kalorii to zgrana społeczność. Mamy wspólny cel - poprawić Twoje zdrowie i sylwetkę!  Aby pomóc Ci go osiągnąć, możesz liczyć na naszą pomoc i wsparcie. Z naszymi klientami utrzymujemy kontakt mailowy, a dla użytkowników Dziennika Kalorii stworzyliśmy dedykowaną grupę wsparcia na facebook`u. Możesz tam liczyć na wsparcie innych osób na diecie, wymienić się przepisami czy po prostu podyskutować na dietetyczne tematy.
 
 
 
Warto mieć na uwadze, że na początku korzystania z aplikacji do liczenia kalorii mogą pojawić się jakieś pytania - techniczne lub dietetyczne. Profesjonalna obsługa, dostępna zawsze pod telefonem i mailem (w polskim języku!) jest w takich sytuacjach na wagę złota. Nie zostaniesz ze swoimi wąpliwościami i problemami sam. Wprost przeciwnie, pomożemy Ci najlepiej jak potrafimy.
 

Metamorfozy użytkowników Dziennika Kalorii -  aplikacji do liczenia kalorii i makro

Jak wspomnieliśmy wcześniej, użytkownicy naszej aplikacji do liczenia kalorii tworzą zaangażowaną społecznośc. Wielu z nich kontaktuje się z nami, chwali postępami, przesyła zdjęcia posiłków. Jako twórcy aplikacji najbardziej czekamy jednak na... na zdjęcia metamorfoz! Nic tak nie motywuje nas do dalszej pracy, jak sukcesy naszych klientów. Poniżej prezentujjemy zdjęcia z przemian Pana Bogdana, Pani Iwony i Pana Sebastiana.
 
 
 
 
 
 
Więcej zdjęć od naszych użytkowników, a także wywiady z nimi, znajdziesz w zakładce Metamorfozy.
 
Dobra aplikacja do liczenia kalorii  na windows, Android czy iOS to nie zwykły dzienniczek czy kalkulator kalorii. To świetne narzędzie, które pomoże Ci zapanować nad ilością spożytych kalorii, a także zmotywuje do działania i ułatwi zbudowanie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych. To, czy wybierzesz fitatu, yazio, myfitnesspal, fatsecret, kcalmar czy nasz Dziennik Kalorii zależy od Twoich potrzeb i prefernecji. 
 
Pamiętaj, że wersje płatne aplikacji dają możliwość korzystnia z wielu ciekawych funkcji, którym warto przyjrzeć się, jeszcze przed dokonaniem zakupu. Wybierając aplikację dla siebie, zwróć uwagę m.in. na  bazę produktów spożywczych, wygodne wyszukiwanie produktów, możliwość rejestrowania treningów, a także polskojęzyczną zaangażowaną obsługę i społeczność użytkowników. Wspólne dążenie do celu zwiększa motywację i ułatwia gubienie zbędnych kilogramów.
 
oblicz bmi

FAQ


Co wybrać, aplikację do liczenia kalorii na Windows czy aplikację mobilną?

Najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja, która posiada zarówno wersję komuterową, na Windows,  jak i mobilną. Dzięki temu z rozbudowanych, bardziej zaawansowanych funkcji można korzystać na komputerze, a z podręcznej wersji, na smarfonie. 


Jaka aplikacja do liczenia kalorii jest najlepsza?

Najlepsza aplikacja do liczenia kalorii to taka, która została stworzona na polski rynek, posiadając polską bazę produktów spożywczych i polskojęzyczną obsługę, np. Dziennik Kalorii


Jak sprawdzić, ile coś ma kalorii?

1. Otwórz stronę: Kalkulator Kalorii.

2. W wyszukiwarce wpisz interesujący Cię produkt.

3. Podaj gramaturę wybranego produktu.

Kalkulator obliczy, ile kalorii ma wybrany przez Ciebie produkt, a także poda zawartość makroskładników.


Jak sprawdzić, ile kalorii dziennie jem?

1. Zainstaluj aplikację do liczenia kalorii, np. Dziennik Kalorii.

2. W zakładce "Zjedzone" wpisuj wszystkie spożyte w ciągu dnia posiłki oraz produkty. Pamiętaj także, o wpisywaniu spożytych płynów.

3. Aplikacja na biążąco będzie zliczać liczbę spożytych kalorii. Poprzez podświetlenie całkowitej liczby spożytych kalorii na zielony lub czerwony kolor, poinformuje Cię, czy spożyłeś odpowiednią liczbę kalorii, czy też przekorczyłeś swój limit kaloryczny.


Jak liczyć kalorie za darmo?

1. Otwórz stronę: Kalkulator Kalorii

2. W wyszukiwarce odszukaj wszystkie produkty, z których zostało przygotowane Twoje danie, np. chleb, masło, ser, pomidor.

3. Podaj gramaturę użytych produktów.

4. Po wprowadzeniu powyższych danych, kalkulator obliczy, ile kalorii ma danie.

5. Do regularnego obliczania kaloryczności diety lepiej sprawdzą się bardziej zaawansowane apliakcje, np. Dziennik Kalorii.

O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore