Dieta Makrobiotyczna

Typ: Zbilansowana
Cel: Zdrowie i profilaktyka chorób cywilizacyjnych 
Przekonanie: Unikniesz i/lub wyleczysz się z chorób taki jak choroby serca, cukrzyca, a nawet nowotwory. Niektórzy zwolennicy mówią, że dieta ta jest gwarancją zdowego, szczęśliwego, długiego życia.
Teoria: Jedzenie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i dlatego znalezienie diety, która jest odpowiednia dla Ciebie jest gwarancją dobrego samopoczucia.
Jak dieta makrobiotyczna działa?
Dieta makrobiotyczna istnieje już od wieków i ma zwolenników na całym świecie, więc istnieje wiele jej odmian. Powinna ona opierać się głównie na tym co twoje ciało " mówi ",  że jest najlepsze dla ciebie.
Dieta makrobiotyczna wywodzi się ze wspólnego menu, jednak niektórzy są w zasadzie wegetarianinami
(a niektórzyweganami). Dieta ta podkreśla znaczenie naturalnej i lokalnie uprawianej, organicznej  żywności: pełnoziarnistych produktów takich jak brązowy ryż, jęczmień, owies, żyto, grykę, warzywa, strączki i produkty sojowe. Owoce, ryby oraz owoce morza, orzechy mogą znaleźć się w menu raz lub dwa razy w tygodniu, ale nabiał, jaja, drób, czerwone mięso, a przede wszystkim sztuczna, przetworzona lub z dodatkami chemicznymi żywność jest zakazana.
Chęć osiągnięcia równowagi wewnętrznej jest siłą napędową , według współczesnego Makrobiotyka. 
Są różne zasady diety  w zależności od indywidualnego podejścia do niej. Niektóre z nich uwzględniają nie tylko jadłospis, ale też techniki medytacji lub zawierają informacje na temat buddyzmu i azjatyckiej filozofii yin i yang.

Czy można schudnąć na diecie makrobiotycznej?

Prawdopodobnie tak. Chociaż brakuje dokładnych badań klinicznych analizujących potencjał diety makrobiotycznej pod względem utraty wagi. Zakaz spożywania żywności przetworzonej, nacisk na zdrowe i sycące, pełnoziarniste produkty, warzywa i strączki prawdopodobnie pomogą ci zgubić nadprogramowe kilogramy. Wystarczy zbudować " deficyt kalorii, czyli jeść mniej kalorii niż indywidualne dzienne zapotrzebowanie na kalorie, które możesz sprawdzić TUTAJ. Możesz też spalić dodatkowe kalorie ćwicząc.
Ważne wskazówki, które mówią jak rozpocząć odchudzanie i przetrwać cały ten proces osiągając jak najlepsze efekty znajdziesz w naszym krótkim Poradniku efektywnego Odchudzania 
Czy istnieje ryzyko dla zdrowia ?
Raczej nie, chociaż jesteś narażony na niedobór witaminy B12, która znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, rybach i skorupiakach. Dotyczy to również witaminy D, jeśli nie jesz wystarczająco dużo nabiału lub ryb (lub nie zażywasz wystarczająco dużo słońca). Bardzo wczesna wersja diety makrobiotycznej. która zalecała spożywanie tylko brązowego ryżu i wody narażała osoby, stosujące tą dietę na bardzo ciężkie niedobory żywieniowe.

Czy dieta makrobiotyczna spełnia zapotrzebowania na makro i mikroskładniki?

Tłuszcz: Podczas diety makrobiotycznej źródłem tłuszczu są głównie oleje roślinne i orzechy. Na tej diecie będziesz prawdopodobnie spożywać nieco mniej zalecanego dziennego zapotrzebowania na kalorie pochądzącego z tłuszczu, który wynosi od 20 do 35 procent wszystkich kalorii.
Białko:  Dieta makrobiotyczna dostarcza zaleceną ilość białek, która powinna wynosić od 10 do 35 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Węglowodany: Będziesz spożywał średnio 68 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie pochodzące z weglowodanów, co nieznacznie przekracza ich rekomendowaną ilość, która wynosi od 45 do 65 procent wszystkich kalorii.
Sól: Większość z nas spożywa zbyt dużo soli. Zalecana, dzienna, maksymalna dawka sodu to 2300 miligramów, ale jeśli masz 51 lat lub jesteś starszy, masz nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub przewlekłą chorobę nerek twój limit dzienny wynosi 1500 mg. Ilość spożywanej soli podczas diety makrobiotycznej zależy w dużej mierze od ciebie.
Inne kluczowe składniki odżywcze :
Błonnik: Zalecana dawka, która promuje uczucie sytości i dobre trawienie, to 22 do 34 gram błonnika dziennie. Na diecie obfitującej w produkty pełnoziarniste i warzywa dostarczysz więcej błonnika niż jego zalecana ilość.
Potas: Zalecana ilość tego pierwiastka wynosi 4700 mg na dobę – nie jest tak łatwo ją dostarczyć z żywnością (np. banany są bogate w potas, ale musiałbyś jeść 11 bananów dziennie by dostarczyc organizmowi odpowiednią dawkę potasu). Próbka menu diety makrobiotycznej zawierała około 3600 mg potasu.
Wapń: Ten pierwiastek jest niezbędny nie tylko do budowy kości, ale również naczyń krwionośnych i prawidłowego funkcjonowania mięśni. Zalecana dzienna dawka wynosi od 1000 do 1300 mg. Przykładowa próbka menu diety makrobiotycznej wyniosła 859 mg . 
Witamina B 12:  Dorośli powinni dostarczać dziennie 2,4 mikrogramów tego składnika, który jest krytyczny dla prawidłowego metabolizmu komórkowego. Witaminę B12 można znaleźć głównie w produktach zwierzęcych. Jeżeli uwzględnisz ryby i owoce morza w swoim jadłospisie, powinnieneś dostarczyć swojemu organizmowi wystarczającą ilość witaminy B12, w przeciwnym wypadku dieta może nie dostarczyć w ogóle witaminy B12.
Witaminy D:  Dorośli, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego muszą dostarczyć 15 mikrogramów witaminy D z jedzeniem lub jako suplement diety (ważne dla obniżenia ryzyka złamań kości). Ryby i słońce są  podstawowym źródłem witaminy D podczas diety makrobiotycznej.
Zalecane suplementy diety? Nie.

Jak łatwo jest stosować dietę Makrobiotyczną?

Zrezygnowanie z nabiału, jaj oraz mięsa może być dość trudnym wyzwaniem. Pamiętaj, że możesz troszkę nagiąć zasady diety makrobiotycznej na indywidualne potrzeby swojego organizmu.
Wygoda:
Podczas diety makrobiotycznej będziesz musiał gotować według przepisów uwzględniających tylko dozwolone produkty, ale również będziesz musiał przyrządzać je w sposób przyjazny dla twojego organizmu, co może oznaczać dla ciebie zrezygnowanie z kuchenek mikrofalowych lub wymiana wszystkich garnków i patelni.
Jedzenia w Restauracji: 
Jest możliwe, ale nie należy do najłatwiejszych. Twórcy diety zalecają zamówienie np. makaronu z czosnkiem i oliwą,  brokuł i zielonej sałaty. Prawdopodobnie będziesz musiał zapomnieć o posiłku w restauracji, jeśli nie wiesz, gdzie uprawiano warzywa z których składa się twój potencjalny posiłek.
Alkohol: Nie zalecany
Uczucie sytości:  Eksperci żywieniowi podkreślają znaczenie sytości w dietach odchudzających. Głód nie powinien być problem podczas tej diety, błonnik ma działanie sycące, a będziesz go spożywał duże ilości w produktach pełnoziarnistych i warzywach.
Smak : Jeżeli przygotowujesz swoje posiłki sam, od ciebie zależy ich smak.

Czy dieta makrobiotyczna jest kosztowna ?

Warzywa, rośliny strączkowe, owoce są stosunkowo tanie. 

Jaka jest rola aktywności fizycznej ?

Twórcy diety makrobiotycznej zalecają regularne ćwiczenia: spacery, jogę, sztukę walki lub taniec. Każdy dorosłych powinien ćwiczyć co najmniej 2 i pół godziny w tygodniu.

Zobacz inne diety:

Komentarze

Ikona diety

Ułożymy Ci indywidualną dietę, która uwzględni nie tylko kalorie,
ale także białka, tłuszcze, węglowodany, wapń, jod, selen, błonnik...

Dowiedz się więcej »