Dieta Paleo

Typ: Niskowęglowodanowa 

Cel : Utrata masy ciała i utrzymanie osiągniętego celu; zapobieganie lub walka z wieloma chorobami cywilizacyjnymi jak cukrzycą typu 2 i chorobami serca.

Przekonanie: Będziesz prowadzić zdrowszy tryb życia.

Teoria:
Nasza codzienna dieta jest przepełniona wysoko przetworzonymi produktami, przesyconymi węglowodanami i to właśnie jest przyczyną otyłości i wielu chorób cywilizacyjnych. Dlatego najlepszym sposobem, aby to zmienić jest powrót to nawyków żywieniowych podobnych do okresu paleolitu, ponad 10.000 lat temu, gdy nasza dieta nie składała się z fast foodów i makaronu. Zwolennicy diety Paleo mówią, że powinniśmy jeść jak nasi przodkowie czyli proste białko zwierzęce i rośliny.

 

Jak działa dieta Paleo?

Dieta Paleo opiera się na prostym założeniu, jeżeli nasi przodkowie- jaskiniowcy tego nie jedli, ty tego robić też nie powinieneś. Pożegnaj się więc z rafinowanym cukrem, nabiałem, roślinami strączkowymi i z produktami pełnoziarnistymi. Wprowadź do swojego menu chude mięso, ryby,owoce i warzywa . Co możesz jeść i ile zależy od twoich celów i szczegółowego programu jaki wybrałeś.
Dieta Paleo  oferuje 3 " poziomy " wtajemniczenia od najłagodnieszego do najbardziej restrykcyjnego. Możesz rozpocząć od pierwszego poziomu i stopniowo przechodzić do bardziej restrykcyjnych lub po prostu pozostać już na nim. Możesz też rozpocząć od trzeciego, najbardziej restrykcyjnego poziomu.

Czy można schudnąć na diecie Paleo?

Trudno powiedzieć. Jeszcze nie przeprowadzono zbyt wielu badań dotyczacych rezultatów tej diety. Jeżeli stworzysz odpowiedni deficyt kalorii uzależniony od Twojego celu (odchudzanie lub poprawa sylwetk) - na pewno zrzucisz nadprogramowe kilogramy. Jak szybko i czy utrzymasz swoją wagę ciała zależy w dużej mierze do Ciebie.
Ważne wskazówki, które mówią jak w ogóle rozpocząć odchudzanie i przetrwać cały ten proces osiągając jak najlepsze efekty znajdziesz w naszym krótkim Poradniku efektywnego Odchudzania

Czy dieta Paleo jest bezpieczna dla zdrowia?

Być może. Chociaż poprzez unikanie nabiału i produktów pełnoziarnistych, narażasz swój organizm na niedobór wielu składników odżywczych. 
Warto rozważyć rozmowę z lekarzem przed wprowadzeniem zmian do swojego planów posiłków .

Czy dieta Paleo spełnia twoje zapotrzebowania na makro i mikroskładniki ?

Tłuszcz: Powinien stanowić 35 procent wszystkich kalorii spożywanych podczas jednej doby– badana, przykładowa propozycja menu diety Paleo przekroczyła ten limit o 3 procent (wynosiła 38 procent).
Białka: Zalecane ilość białka powinna wynosić od 10 do 35 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie. Dieta Paleo dostarcza około 38 procent białek.

Węglowodany: Dieta Paleo dostarcza średnio 23 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie pochodzącego z węglowodanów, to dużo mniej niż jest wymagane (od 45 do 65 procent).

Sól: Zalecana dzienna maksymalna dawka sodu to 2300 miligramów,ale jeśli masz powyżej 51 lat lub/i masz nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub przewlekłe choroby nerek, twój limit wynosi 1500 mg.  Nie będziesz miał problemu z utrzymaniem zalecanego limitu soli podczas tej diety, gdyż jaskiniowcy nie mieli soli kuchennej, a nieprzetworzone produkty są praktycznie pozbawione soli.

Inne kluczowe składniki odżywcze:

Błonnik: Zalecana dawka, która promuje uczucie sytości i dobre trawienie, to 22 do 34 gram błonnika dziennie. Jeżeli bedziesz spożywał dużo owoców i warzyw – masz szansę dostarczać zalecaną ilość błonnika na tej diecie.

Potas: Zalecana ilość tego pierwiastka wynosi 4700 mg na dobę – nie jest tak łatwo ją dostarczyć ją z żywnością  (np. banany są bogate w potas, ale musiałbyś jeść około 11 bananów dziennie, by dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę potasu). Badana próbka diety Paleo prawie podwoiła zalecaną ilość potasu- jedna z niewielu diet, której udaje się to zrobić.

Wapń: Ten pierwiastek jest niezbędny nie tylko do budowy kości, ale również naczyń krwionośnych i prawidłowego funkcjonowania mięśni. Zalecana dzienna ilość wapnia wynosi od 1000 do 1300 mg. Ponieważ w diecie Paleo nie wolno jeść nabiału, dlatego dostarcza ona średnio tylko 700 mg wapnia.

Witamina B12: Dorośli powinni spożywać dziennie 2,4 mikrogramów tego składnika, który jest krytyczny dla prawidłowego metabolizmu komórkowego. Nie będziesz miał problemów spełnić te zalecenia - ryby i mięso są bogate w witaminę B 12.

Witamina D: Dieta Paleo dostarczy bardzo mało albo w ogóle witaminy D, więc albo trzeba ją uzupełnić w postaci suplementów diety lub po prostu upewnij się, że wystarczająco dużo czasu spędzasz na słońcu, aby uzyskać zalecanych 15 mikrogramów witaminy D dziennie . Niektórzy eksperci sugerują, około 30 minut na słońcu między 10 rano i 3 po południu, dwa razy w tygodniu (bez ochrony przeciwsłonecznej).

Zalecane suplementy diety?

Dieta Paleo zaleca suplementy witaminy D. Jeśli nie lubisz ryb i skorupiaków, kapsułki oleju rybnego mogą być ci również potrzebne. Niektóre źródła sugerują również sumplementację wapnia .

Jak łatwo jest stosować dietę Paleo?

Czy możesz się przyzwyczaić do kanapki bez pieczywa ? Czy nie będzie Ci brakować nabiału i produktów mlecznych? Diety, które wykreślają ze swojego menu całe grupy produktów żywnościowych są trudne do wprowadzenia w życie. Z drugiej strony są trzy stopnie wtajemniczenia, więc sam możesz wybrac stopień rygorystyczności diety.

Wygoda: Istnieje dużo przepisów kucharskich, które ułatwią Ci przyrządzenie potraw pasujących do diety Paleo.

Jedzenie w restauracji: Myślisz pewnie, że to oznacza kolację w jaskini? Nie martw się, kolacja w restauracji jest wykonalna. Dieta Paleo zaleca prostotę: zamów chude mięso lub owoce morza z warzywami i świeżymi owocami.
Alkohol: Nie jest przewidziany w diecie Paleo.  Chociaż możesz wypić od czasu do czasu kieliszek wina lub szklankę piwa podczas posiłku. Alkohol posiada tylko puste kalorie, dlatego jeśli starasz się schudnąć, powinieneś go unikać. 
Uczucie sytości : Nie powinieneś czuć głodu na tej diecie, białko i błonnik są bardzo sycące. 

Smak: Smak w dużej mierze zależy od Ciebie, gdyż to ty przyrządzać swoje posiłki.

Czy dieta Paleo jest kosztowna?

Dieta Paleo może być kosztowna, gdyż mało przetworzone produkty potrafią być dość drogie.

Jaka jest rola ćwiczeń?

Aktywność fizyczna jest zalecana, chociażby dlatego że jaskiniowscy, szczególnie myśliwi byli zawsze w ruchu.

Zobacz inne diety:

Komentarze

dietetyczka

Schudnij do końca roku

Dowiedz się jakie błędy żywieniowe popełniasz i co zrobić by schudnąć.

Rozpocznij analizę