Dieta kopenhaska
Wady:
- restrykcyjny charakter - jest to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet odchudzających (dziennie, dostarcza organizmowi tylko 500-800 kcal),
- bardzo niska kaloryczność diety może sprawić, że nawet w tak krótkim czasie pojawi się odczucie głodu, rozdrażnienia, zmęczenia czy spadek koncentracji (dietę zaleca się stosować maksymalnie 13 dni),
- mało urozmaicone posiłki (produkty bazowe to warzywa, jajka, mięso),
- ograniczenie posiłków do trzech dziennie (śniadanie, lunch, obiad),
- sztywne godziny posiłków (śniadanie między godziną 8 a 9, lunch między 12 a 14, kolacja do godziny 18), co sprawia, że może być ciężko dostosować ją do rytmu dnia.
Zalety:
- szybkie efekty diety.
W skrócie
Dieta kopenhaska zaliczana jest do, tzw. “diet cud”. Oznacza to, że ma za zadanie w cudowny sposób pomóc zgubić zbędne kilogramy w zaledwie kilkanaście dni. Jednak, aby to osiągnąć, trzeba nastawić się na cały szereg wyrzeczeń. Jest to jedna z najbardziej rygorystycznych diet odchudzających. Zakłada mocne restrykcje kaloryczne, ograniczony wybór produktów spożywczych oraz sztywne godziny posiłków.
Na czym polega?
Dieta kopenhaska jest jedną z najbardziej rygorystycznych diet odchudzających. Zgodnie z jej założeniami, dzienny jadłospis powinien dostarcza od 500 do 800 kcal i składać się z trzech posiłków spożywanych o określonych porach. Istotne jest również, że oprócz liczby kcal znacznym restrykcjom podlegają produkty, które trafiają na talerz. Podstawą są tutaj jajka, mięso, warzywa. Tak rygorystyczny sposób żywienia zaleca się stosować przez maksymalnie 13 dni. Dietę można powtórzyć, ale nie wcześniej niż po upływie dwóch lat.
Czy można schudnąć?
Autorzy diety kopenhaskiej zapewniają, że daje ona spektakularne efekty. Według nich tak duże restrykcje kaloryczne mogą przynieść efekt w postaci zgubienia nawet 8 kg w 13 dni. Jest to bardzo duża utrata masy ciała, mocno odbiegająca od zaleceń, zgodnie, z którymi redukcja masy ciała nie powinna przekraczać 0,5 - 1 kg na tydzień. Dlatego przed wdrożeniem tak specyficznej diety warto zastanowić się, czy na pewno warto. Co prawda efekt może być spektakularny, ale zazwyczaj jest bardzo nietrwały. Po tak dużych restrykcjach, ciągłym uczuciu głodu, szybko wraca się do starych nawyków żywieniowych. Konsekwencją może być efekt jojo, który sprawi, że szczupła sylwetka w krótkim czasie zniknie. Może okazać się, że dieta kopenhaska to dobre rozwiązanie jedynie na chwilę. Wynika to z faktu, że nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych, które są kluczem do trwałej poprawy sylwetki i dobrego stanu zdrowia.
Zupełnie inne założenia ma układana przez naszych dietetyków Dieta Extra Smaczna. Jej celem jest systematyczna, ale nie gwałtowna utrata masy ciała. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko efektu jojo. Dieta Extra Smaczna opiera się na tradycyjnych, domowych potrawach. Przepisy, które wykorzystują nasi dietetycy można serwować całej rodzinie i wykorzystywać także po zakończeniu odchudzania.
Czy stosowanie diety jest bezpieczne?
Dieta kopenhaska jest bardzo restrykcyjna, dlatego nie można powiedzieć, że jest całkowicie bezpieczna. Co prawda jej czas trwania jest stosunkowo krótki, ale jeśli w organizmie już wcześniej pojawiły się niedobory żywieniowe i/lub choroby przewlekłe, nawet tak krótki okres może okazać się szkodliwy. Niestety jest to dieta, którą stosuje się przede wszystkim na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Może być to bardzo zgubne, ponieważ patrząc na jej charakterystykę, istnieje wiele przeciwwskazań do jej rozpoczęcia. Z pewnością diety kopenhaskiej powinny unikać, m.in.:
- osoby bardzo młode znajdujące się w fazie intensywnego wzrostu,
- osoby starsze,
- kobiety w ciąży i karmiące piersią,
- osoby o wysokiej aktywności fizycznej (także wynikającej z pracy o charakterze fizycznym), które ze względu na znaczny wysiłek fizyczny mają wyższe zapotrzebowanie kaloryczne,
- osoby chorujące przewlekle (m.in. cukrzyca, choroby przewodu pokarmowego, choroby układu krążenia, osteoporoza, choroby nerek),
- osoby cierpiące na niedobory żywieniowe
- osoby w okresie rekonwalescencji.
Czy dieta zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze?
Zaleca się, aby dietę kopenhaską stosować przez okres maksymalnie trzynastu dni przy zastrzeżeniu, że nie należy powtarzać jej przez najbliższe dwa lata. Jest to stosunkowo krótki czas. W związku z tym istnieje niewielkie ryzyko rozwoju niedoborów żywieniowych. Nie jest to jednak wykluczone, ponieważ wszystko zależy od wyjściowego stanu zdrowia, a także od tego jakie „zapasy” udało się zgromadzić przed stosowaniem diety kopenhaskiej. Niedobory mogąobjawić się np. zmęczeniem, gorszą koncentracją, bladością skóry, bólami i zawrotami głowy.
Czy jest łatwa w stosowaniu?
Dieta kopenhaska mocno zawęża listę produktów, które mogą pojawić się w jadłospisie osoby, która decyduje się na jej stosowanie. Z jednej strony jest to ułatwienie, ponieważ nie trzeba przeznaczać dużej ilości czasu na długie zakupy i szukać produktów, które nie zawsze są łatwo dostępne. Produkty zalecane w diecie kopenhaskiej to tylko jajka, mięso i warzywa, które bez problemu każdy znajdzie w sklepie spożywczym. Z drugiej strony tak mocne ograniczenie jadłospisu może być utrudnieniem i stanowić dużą pokusę by urozmaicić posiłki.
Przepisy
W związku z rosnącym zainteresowaniem zdrowym stylem życia i dążeniem do szczupłej sylwetki, pojawia się coraz więcej diet odchudzających. Wiele z nich doczekało się specjalnych stron internetowych czy książek, które stanowią zbiór przepisów spełniających wymogi danej diety. Natomiast w przypadku diety kopenhaskiej nie pojawiają się tego typu opracowania. Wynika to z faktu, że jadłospis jest ściśle określony i nie ma możliwości jego modyfikacji. Został on przedstawiony poniżej.
Dzień 1 i 8
Śniadanie: czarna kawa (1 kubek) z jedną kostką cukru.
Obiad: jajka na twardo (2 sztuki), gotowany szpinak lub brokuły (1 szklanka), pomidor (1 sztuka).
Kolacja: befsztyk wołowy (1 sztuka - 200 g), sałata (5 liści) z jedną łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny.
Dzień 2 i 9
Śniadanie: czarna kawa (1 kubek) z jedną kostką cukru.
Obiad: befsztyk wołowy (1 sztuka - 200 g), sałata (5 liści) z jedną łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny, surowy owoc (1 sztuka - grejpfrut, ananas lub jabłko).
Kolacja: szynka, np. drobiowa (100 g), jogurt naturalny (⅔ szklanki).
Dzień 3 i 10
Śniadanie: czarna kawa (1 kubek) z jedną kostką cukru, mała kromka pieczywa - grzanka (1 sztuka).
Obiad: jajka na twardo (2 sztuki), szynka (100 g), sałata (5 liści) z jedną łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny.
Kolacja: brak.
Dzień 4 i 11
Śniadanie: czarna kawa (1 kubek) z jedną kostką cukru.
Obiad: jajko na twardo (1 sztuka), marchewka (1 duża sztuka), serek wiejski/twarożek naturalny (100-150 g).
Kolacja: kompot z owoców bez cukru - owoce należy następnie zjeść (½ szklanki), jogurt naturalny (2/3 szklanki).
Dzień 5 i 12
Śniadanie: starta marchewka (1 sztuka dużej wielkości) z sokiem z cytryny.
Obiad: chuda gotowana/smażona bez tłuszczu ryba (pstrąg, dorsz lub sola - 300 g) z sokiem z cytryny.
Kolacja: befsztyk wołowy (200 g), 5 liści sałaty, gotowane brokuły (6-8 główek).
Dzień 6 i 13
Śniadanie: czarna kawa (1 kubek) z jedną kostką cukru, mała kromka pieczywa - grzanka (1 sztuka).
Obiad: duszona pierś kurczaka bez skóry (1 sztuka), sałata (5 liści) z jedną łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny.
Kolacja: jajka na twardo (2 sztuki), starta marchewka (1 sztuka dużej wielkości).
Dzień 7
Śniadanie: herbata - najlepiej zielonej (1 kubek) bez dodatku cukru.
Obiad: kurczak grillowany/pieczony (150 g), surowy owoc (1 sztuka).
Kolacja: brak.
Jedzenie w restauracji
Niestety dieta kopenhaska uniemożliwia stołowanie się w restauracjach, ponieważ należy przestrzegać z góry ustalonego jadłospisu. Dlatego przez trzynaście dni jej stosowania posiłki przygotowuje się samodzielnie. Jedynym odstępstwem może być spożywanie śniadań w wybrane dni. Jeśli w jadłospisie pojawi się akurat kubek kawy lub herbaty, śniadanie można spożyć w restauracji lub kawiarni.
Uczucie sytości
Dieta kopenhaska dopuszcza spożywanie warzyw. W jadłospisie dla diety kopenhaskiej często pojawiają się one w formie surowej, np. przytoczona powyżej surówka z marchewki. Na pewno jest to pozytywny aspekt diety. Obecność warzyw (szczególnie tych w formie surowej) sprawia, że w jadłospisie pojawia się błonnik pokarmowy. Jest to składnik posiłków, dzięki któremu uczucie sytości po jedzeniu utrzymuje się przez dłuższy czas. Jednak tak naprawdę surowe warzywa nie muszą i według przykładowych jadłospisów nie pojawiają się w każdym z posiłków. Dlatego nie po każdym z nich pojawi się sytość. Problemem mogą być również długie przerwy między śniadaniem, lunchem, a kolacją. Spożywanie tylko trzech posiłków dziennie, dodatkowo posiłków o bardzo niskiej kaloryczności na pewno nie sprzyja uczuciu sytości. W związku z tym stosowanie diety kopenhaskiej będzie wiązało się uczuciem głodu i towarzyszącym mu spadkiem energii, rozdrażnieniem i obniżoną koncentracją.
Smak
Smak diety kopenhaskiej jest dość ograniczony ze względu na krótką listę dozwolonych produktów. Z tego względu jadłospis jest monotonny i trudno może być na nim wytrwać.
Koszty
W diecie kopenhaskiej nie pojawiają się żadne wymyślne produkty, które byłyby trudne w zakupie i drogie. Najdroższym produktem, jaki znajduje się w jadłospisie, jest mięso. Jednak biorąc pod uwagę niską kaloryczność diety nie zaleca się go w dużych ilościach. Dlatego mając na uwadze to, że dieta kopenhaska obejmuje ograniczoną ilość produktów zalecanych w niewielkich ilościach można uznać ją za dietę stosunkowo tanią.
Rola aktywności fizycznej
Najlepszą metodą pozwalającą na uzyskanie szczupłej, atrakcyjnej sylwetki i dobrego samopoczucia jest połączenie zdrowego odżywiania z regularną aktywnością fizyczną. Niestety, autorzy diety kopenhaskiej nie wspominają nic na ten temat. Tak naprawdę przy tak niskiej kaloryczności ciężko byłoby połączyć dietę z regularnymi ćwiczeniami. Każdy wysiłek fizyczny wiąże się z dodatkowym wydatkiem energetycznym natomiast kaloryczność diety kopenhaskiej nie pokrywa nawet zapotrzebowania wynikającego z podstawowej przemiany materii. Należy również wziąć pod uwagę, że pracujące mięśnie potrzebują węglowodanów. Natomiast dieta kopenhaska obfituje głównie w produkty będące źródłem białka, takie jak mięso i jajka. W dodatku występuje ono w niewielkiej ilości, co może przyczynić się do gorszej regeneracji po aktywności fizycznej.
Okiem dietetyka
Najlepszą drogą do osiągnięcia szczupłej sylwetki, która zostanie z nami na dłużej jest świadoma zmiana nawyków żywieniowych. Odpowiednio skomponowany jadłospis powinien dostarczać wszystkich składników niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Tak jest w przypadku Diety Extra Smacznej. To zdrowa, racjonalna i dobrze zbilansowana dieta, której stosowanie pozwala na osiągnięcie naprawdę spektakularnych efektów.
Restrykcyjne sposoby na osiągnięcie szczupłej sylwetki mogą być efektywne, ale na krótką metę. Dieta kopenhaska nie uczy zdrowych nawyków, dlatego po zakończeniu jej stosowania na pewno pojawi się efekt jo-jo. Nadprogramowe kilogramy powrócą jak boomerang, co gorsza może być ich jeszcze więcej niż przed rozpoczęciem diety. Nie można zapominać również o tym, że istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania dlatego pomimo zapewnień o spektakularnych rezultatach lepiej nie stosować jej na własną rękę. Jeśli celem jest osiągnięcie szczupłej sylwetki dobrze jest poszukać diety dobranej do indywidualnych potrzeb danego organizmu.