Diety cud - czy rzeczywiście działają?

Cudowne diety, reklamowane jako świetny sposób na szybki spadek masy ciała, były są i najprawdopodobniej jeszcze przez długi czas będą bardzo popularne. O diecie kapuścianej, kopenhaskiej czy białkowej słyszał prawie każdy. Czy warto zaprzątać sobie nimi głowę?


Popularne diety cud to propozycje planów żywieniowych, które mają powodować szybki i duży spadek masy ciała. Pierwsze efekty mają pojawiać się szybko, a co najważniejsze sugeruje się, że będą bardzo wyraźne. Rzeczywiście, większość tego rodzaju diet skutkuje gwałtownym odchudzaniem. Zazwyczaj już po dwóch tygodniach sylwetka zaczyna wyglądać lepiej. Nie oznacza to jednak, że wspomniane diety można nazwać skutecznymi.

Dlaczego? Przedstawiamy 5 najważniejszych powodów.


1. Nie uczą zdrowych nawyków żywieniowych

Jednym z ważniejszych celów diety odchudzającej jest nauka zdrowych nawyków związanych z  stylem życia – dietą oraz aktywnością fizyczną. Wypracowanie dietetycznych kompromisów i włącznie ich na stałe  do jadłospisów (nie tylko na okres odchudzania!) to klucz do długotrwałego sukcesu. Dieta cud nie uczy, jakie produkty są wartościowe i zalecane, a których należy kategorycznie unikać. Po zakończeniu odchudzania nie wiadomo, jak dalej postępować i co zrobić, aby nie przytyć.

Polecamy również artykuł: Dieta i co dalej? Jak zachowac efekty odchudzania.


oblicz bmi


2. Są zbyt monotonne i niezbilansowane

Diety cud często opierają się tylko na jednym lub kilku produktach spożywczych. To duży błąd! Nie ma produktu, który zawierałby wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Dobrym przykładem jest tutaj dieta kapuściana. Kapusta jest bardzo wartościowym warzywem i dobrze jest ją uwzględniać w codziennych jadłospisach. Nie może jednak stanowić jedynego składnika diety. Kapusta zawiera chociażby niewielkie ilości białka o niedużej wartości odżywczej. Jak wiadomo, jest to jeden z ważniejszych składników zdrowej diety odchudzającej.


Jedną z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania jest urozmaicanie jadłospisów. Dzięki różnorodnej diecie organizmowi nie zabraknie żadnego składnika odżywczego.

Polecamy również artykuł o dietetycznych obiadach na szybko, w którym znajdziesz mnóstwo inspiracji na ułatwienie gotowania.


3. Prowadzą do zbyt gwałtownej utraty masy ciała

Mimo że szybkie efekty najbardziej cieszą, wcale nie są pożądane. Wolna, ale systematyczna utrata masy ciała, w dłuższej perspektywie czasu daje najlepsze efekty. Dietetycy zalecają, aby chudnąć 0,5-1kg tygodniowo, a więc nie więcej niż 4 kilogramy miesięcznie. Cudowne diety zawierają zazwyczaj bardzo małe ilości kalorii (czasami nawet mniej niż 1000kcal dziennie!) i prowadzą do gwałtownego spadku masy ciała. Czasami jest to nawet kilka kilogramów tygodniowo.


kalkulator chudnięcia


4. Powodują efekt jojo

Zbyt szybka utrata masy ciała zwiększa ryzyko pojawienia się efektu jojo w przyszłości.  W czasie stosowania diety o bardzo niskiej kaloryczności organizm  obniża swoje wydatki energetyczne. Skutkiem tego po powrocie do zwyczajowej diety, zdecydowanie łatwiej jest przytyć. Efekt ten jest szczególnie wyraźny, ponieważ tak, jak zostało to wspomniane wcześniej, diety cud nie uczą, jak jeść zdrowo i jak utrzymać osiągnięta masę ciała.

Polecamy również artykuł: Jak uniknąć efektu jojo?


5. Nie motywują do ćwiczeń

Skuteczna kuracja odchudzająca powinna składać się z dwóch elementów – indywidualnej diety oraz regularnych ćwiczeń. Diety cud ograniczają się jedynie zmiany sposobu odżywiania. Co więcej, ich niska kaloryczność i wartość odżywcza powodują zazwyczaj pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i rozdrażnienie. Skutkiem tego na aktywność fizyczną po prostu brakuje energii i najczęściej w ogóle się z niej rezygnuje.


Polecamy również artykuł o naszym sposobie odchudzania, w którym przedstawiliśmy 4 najważniejsze filary skutecznej kuracji odchudzającej. 


Diety cud istnieją, jest ich całkiem sporo i cieszę się dużą popularnością. Nie można również zaprzeczyć, że powodują szybką utratę masy ciała. Nie są jednak zdrowym sposobem odchudzania i w dłuższej perspektywie czasu ich stosowanie nie przynosi dobrych efektów.


A jakie są Wasze doświadczenia z takimi dietami?


O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore