Jak pokonać efekt jojo?

W dół i w górę. W dół i górę. Potem znowu trochę w dół, ale na koniec niestety trochę więcej. Czy po zakończeniu diety twoja masa ciała wraca do punktu wyjścia? Jeżeli tak, to już na początku odchudzania powinnaś pomyśleć o zapobieganiu efektowi jojo.Według specjalistów o efekcie jojo można mówić, kiedy wahania masy ciała u otyłego pacjenta są większe niż 5 procent w ciągu 5 lat. Za szczególnie duży problem uznaje się sytuacje, gdy wahania te są większe niż 10 procent. Zmiany masy ciała są niekorzystne z kilku względów. Po pierwsze, znika efekt kuracji odchudzającej. Osoba, która przeszła

trudną drogę wyrzeczeń i osiągnęła, chociaż częściowo, wymarzony efekt, traci go. Niestety, jednocześnie traci też motywację do dalszej pracy nas swoim ciałem i kolejne próby walki o idealną sylwetkę są coraz trudniejsze. Efekt jojo ma również konsekwencje zdrowotne.

Duże amerykańskie badanie Framingham wykazało, że wahania masy ciała u kobiet i mężczyzn zwiększają między innymi  ryzyko choroby wieńcowej serca.


Co zatem zrobić, aby kuracja odchudzająca nie zakończyła się efektem jojo?

Kluczem do sukcesu jest prawidłowy program odchudzania i odpowiednie postępowanie po jego zrealizowaniu. Dobra kuracja odchudzająca powinna zakładać, że masa ciała tracona jest stopniowo. Niekorzystnym zjawiskiem jest szybkie i gwałtowne odchudzanie.

Zdecydowanie lepiej, żeby kilogramów ubywało powoli, ale systematycznie. To między innymi dlatego większość dietetyków kategorycznie odradza stosowanie głodówek i diet o bardzo niskiej kaloryczności. Szybka utrata masy ciała zdecydowanie częściej kończy się nagłym przytyciem.

Aby odchudzanie przebiegało w odpowiednim tempie, ważne jest prawidłowe dobranie kaloryczności diety. Dzienna podaż kalorii powinna być niższa o około 300-­700 kcal niż faktycznie potrzebuje organizm. Dzięki temu miesięczna utrata masy ciała wynosi w przybliżeniu 3-­5 kilogramów. Proces odchudzania nie powinien przebiegać szybciej.

Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu o deficycie kalorycznym, w którym dokładnie rozwinęliśmy ten temat.

W obliczaniu prawidłowej kaloryczności diety, bardzo pomocny jest  Kalkulator Odchudzania, udostępniony w naszym serwisie. Dzięki temu prostemu narzędziu można dowiedzieć się, jakiej maksymalnej dziennej ilości kalorii nie należy przekraczać, aby chudnąć w odpowiednim tempie.


kalkulator odchudzania


Jaki jest jednak główny grzech, będący bezpośrednią przyczyną efektu jojo?

Traktowanie diety jako krótkiej kuracji, którą zakańcza się wraz z osiągnięciem wymarzonej masy ciała! Niestety, większość osób, gdy tylko zauważy pozytywne zmiany w swoim wyglądzie powraca do zwyczajowej diety. Nic więc dziwnego, że razem z powrotem do poprzedniego stylu odżywiania wraca również poprzednia masa ciała, prawda? Każda dieta powinna być traktowana jako zmiana nawyków żywieniowych. Prawdziwą sztuką nie jest miesięczna mobilizacja, w czasie której dokładnie analizowany jest każdy spożywany produkt.

Największy sukces to nauczenie się, które produkty są zdrowsze, a których lepiej unikać oraz, jakie z nich są bardzo kaloryczne i można sięgać po nie od czasu do czasu, a jakie wprost przeciwnie, powinny dominować na naszych stołach. Dzięki temu, nawet po schudnięciu, można łatwo zapanować nad masą ciała i cieszyć się idealną sylwetką przez długi czas.

Odchudzanie to jednak nie tylko dieta. Sukces zależy również od aktywności fizycznej. Należy znaleźć na nią czas kilka razy w tygodniu... nawet wtedy, kiedy wymarzona masa ciała została już osiągnięta. Tutaj obowiązuje podobna zasada – to, że udało się schudnąć nie oznacza, że nie powinno się nadal troszczyć o zdrowy styl życia.

Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu nie tylko zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest większe, ale także nadal kształtowane są poszczególne partie mięśni, co wyraźnie wpłynie na kształt sylwetki.

Sprawdż także, tabele spalania kalorii, w których łatwo porównasz, jakie rodzaje treningów najbardziej sprzyjają odchudzaniu.

Efekt jojo

Podsumowując, co należy zrobić, aby odchudzanie było zakończone długotrwałym sukcesem?

● Zwróć uwagę na odpowiednią kaloryczność diety i zapobiegaj zbyt gwałtownemu

spadkowi masy ciała,

● nie przerywaj diety w momencie osiągnięcia docelowej masy ciała. Oczywiście, twoje

jadłospisy nie muszą być już tak restrykcyjne jak wcześniej, ale cały czas powinnaś

zwracać uwagę, na to, co trafia na twój talerz,

● kontynuuj treningi; traktuj je jako element zdrowego stylu życia i przeznaczaj czas na

aktywność fizyczną co najmniej 2 razy w tygodniu,

● pamiętaj o tym, aby w ciągu dnia regularnie sięgać po wodę,

● nie zapominaj o produktach bogatych w błonnik pokarmowy.


O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore