Cellulit - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Cellulit, nazywany popularnie pomarańczową skórką, to problem, który dotyczy ponad 85% kobiet. Uważny jest za jeden z najmniej tolerowanych problemów natury estetycznej, a reklamy intensywnie informują o coraz nowszych metodach jego usuwania. Sprawdź, jakie są przyczyny cellulitu, jak można mu zapobiegać i w jaki sposób skutecznie leczyć.


Wbrew powszechnej opinii cellulit i cellulitis to nie to samo. Z medycznego punktu widzenia, cellulit związany jest ze zmianami zwyrodnieniowymi tkanki podskórnej. Terminu tego użyto po raz pierwszy już w 1920 roku i do dzisiaj uważany jest za stan patologiczny skóry. Cellulitis to z kolei zapalenie tkanki łącznej, które nie ma nic wspólnego z objawem „pomarańczowej skórki”.

Specjaliści rozróżniają dwa rodzaj cellulitu. Typ wodny, nazywany również miękkim, oraz twardy, określany inaczej jako twardy. Ten pierwszy atakuje zazwyczaj kobiety aktywnie fizyczne, które nie mają problemu z nadmierną masą ciała. Z kolei cellulit tłuszczowy rozwija się najczęściej u osób o małej aktywności fizycznej oraz po gwałtownej utracie masy ciała.


W ocenie stopnia zaawansowania cellulitu stosowana jest czterostopniowa skala. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego ze stopni


STOPIEŃ 0 – Skóra nienaciągnięta wygląda prawidłowo. Pobruzdowania widoczne są podczas ujęcie fałdy skórnej, ale nie są mocno nasilone. Naczynia włosowate tracą prawidłową przepuszczalności i pojawiają się obrzęki węwnątrzkomórkowe. Komórki tłuszczowe zwiększają swoje rozmiary i łączą się w nieduże skupiska

STOPIEŃ 1 – po ujęcie fałdu skórnego widoczne są wgłębienia widoczne są zagłębienia. W przestrzeni międzykomórkowej gromadzą się płyny, a skóra staje się mocniej obrzęknięta

STOPIEŃ 2 – zmiany w postaci zagłębień widoczne są podczas napinania mięśni, np. w pozycji stojącej.  Komórki tłuszczowe zostają otoczone włóknami kolagenowymi, co ogranicza ich ukrwienie.

STOPIEŃ 3 – grudki tkanki tłuszczowej są coraz większe i przyjmują rozmiary 2-20mm. Skóra jest wyraźnie pofałdowana. Zmiany widoczne są gołym okiem, także w spoczynku. W zaawansowanym stadium zmiany mogą być bolesne.


Dlaczego powstaje cellulit?

Przyczyn powstawania cellulitu jest kilka. Dolegliwość ta dotyka głównie kobiety (chociaż może pojawić się również u mężczyzn). Częściej atakuje osoby rasy białej niż kobiety pochodzenia afroamerykańskiego czy azjatyckiego. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne.

Cellulit jest także związany z gospodarką hormonalną i pojawia się najwcześniej w okresie pokwitania. Dolegliwość dotyka częściej kobiety o dużej zawartości tkanki tłuszczowej podskórnej.

Duże znaczenie mają również czynniki związane z trybm życia, przede wszystkim aktywność fizyczna i zwyczajowa dieta. Powstawaniu cellulitu sprzyjają niezbilansowane jadłospisy, zawierająca duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów (przede wszystkim węglowodanów prostych) oraz soli. Niekorzystny jest również niedobór błonnika pokarmowego w diecie.

Kolejny czynnikami, które zwiększają ryzyko pojawienia się zmian są siedzący tryb życia, długie przebywanie w jednej pozycji, noszenie obuwia na wysokim obcasie, długotrwałe przebywanie na słońcu czy gorące kąpiele. Specjaliści podkreślają również niekorzystny wpływ stresu, depresji i zaburzeń emocjonalnych.


deficyt kaloryczny kalkulator


Jak zapobiegać?

Profilaktyka cellulitu jest bardzo ważna, ponieważ zaawansowane zmiany są trudne do usunięcia. Największe znaczenie mają właściwa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia pielęgnacja ciała.


Dieta

Zalecane jest spożywanie co najmniej trzy porcje warzyw i owoców dziennie. W jadłospisach powinny pojawiać się również niskoprzetworzone produkty zbożowe, oleje roślinne, pestki i orzechy. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie cukru, soli, produktów z białej mąki, tłustych gatunków mięs oraz wszystkie produkty o wysokim stopniu przetworzenia.


Ważne jest również duże spożycie płynów, około 2-3 litrów dziennie. Szczególnie zalecana jest woda, ale można sięgać również po świeże soki, herbaty czy napary ziół. Ograniczyć należy spożycie mocnej herbaty i kawy oraz alkoholu.


Aktywność fizyczna

Osoby chcące zapobiegać cellulitowi muszą znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. Ruch powoduje spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia stan skóry oraz ma pozytywny wpływ na krążenie. Zalecane są ćwiczenia aerobowe, jak pływanie czy jazda na rowerze, wykonywane co najmniej 3 razy w tygodniu.


Pielęgnacja ciała

Podczas kąpieli zaleca są masaże specjalnymi szczotkami, rękawicami czy masażerami. Korzystne są również natryski, naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Dwa razy w tygodniu należy wykonywać peeling ciała. Warto stosować także specjalistyczne balasami i wprowadzać je poprzez 20 minutowy masaż. Bezpośrednio po masażu dobrze jest przez 20 minut odpoczywać z uniesionymi nogami.


Polecamy także nasze poradniki: Ile można schudnąć w miesiąc? oraz Deficyt kaloryczny, czyli klucz do sukcesu w odchudzaniu.


Jak leczyć?

Działania zapobiegawcze nie wystarczą, żeby zlikwidować zaawansowane stadia cellulitu. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, należy stosować zabiegi, które poprawią krążenie, wzmocnią naczynia krwionośne, pobudzą produkcję kolagenu i elastyny, a także złuszczą naskórek. W gabinetach kosmetycznych dostępne jest wiele różnorodnych zabiegów, jak mezoterpaia, lipoliza, endermologia, krioterapia, karboksyterapia, body wrapping czy drenaż limfatyczyny. Dobrze dobrane zabiegi, wykonywane z odpowiednią częstotliwością przynoszą bardzo wyraźne efekty.


Cellulit jest powszechną dolegliwością. Jego powstawanie jest  silnie związane ze stylem życia, w szczególności z aktywnością fizyczną i dietą, a więc czynnikami, które można łatwo zmodyfikować. Zasady jego profilaktyki są zbieżne z zasadami zdrowego odżywiania, dlatego warto je stosować, nawet, jeżeli na skórze nie widać żadnych zmian.


O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore