dieta dla par dieta dla par
Computer Phone Computer Phone

Ile można schudnąć w miesiąc?

Można dużo, ale bywa to bardzo niebezpieczne i niezdrowe... Każdy odchudzający się marzy o szybkich i trwałych efektach. Ile można schudnąć w tydzień? Ile można schudnąć w miesiąc? O to często pytamy. Odpowiedzi poznane w internecie mogą napawać nadzieją na szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów, ale lepiej nie ufać rewelacjom mówiącym o pozbyciu się kilkudziesięciu kilogramów w cztery tygodnie.

W Europie otyłość to już epidemia, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na naszym kontynencie nadmierna masa ciała stanowi przyczynę jednego miliona zgonów rocznie. Nic więc dziwnego, że wiele osób się odchudza i próbuje robić to na skróty... Bardzo niebezpieczne skróty.


Ekstremalne przypadki

 

„Schudłam 10 kg w miesiąc”, „Schudłam 15 kg w miesiąc”, a nawet „Schudłam 20 kg w miesiąc” – takie rewelacje możemy znaleźć na forach internetowych poświęconych odchudzaniu.

Sposoby na tak duże pozbycie się wagi są drastyczne. Jedna z forumowiczek pisze: „połknęłam kapsułki z jajeczkami tasiemca uzbrojonego”. Inna zdradza: „jadłam tylko sałatę i popijałam wodą”. To nie są zdrowe sposoby na schudnięcie! Co więcej, mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.


Konsekwencje zbyt drastycznego odchudzania

Jeśli będziemy chudnąć zbyt szybko, możemy się łatwo doprowadzić do efektu jojo. Cóż to takiego? To wahania masy ciała, mające miejsce podczas odchudzania i po nim. Jojo to czasowa zmiana wagi, charakteryzująca się szybkim tyciem oraz chudnięciem. Jak zabawka jojo toczy się po sznurku w dół i w górę, tak nasza waga wędruje w dół i w górę. Gdy szybko schudniemy (i nasza waga szybko zleci w dół), możemy jeszcze szybciej przytyć i to nawet więcej, niż wcześniej straciliśmy (tak jojo nabiera rozpędu).

Drastyczne odchudzanie prowadzi też do rozregulowania metabolizmu. Oznacza to, że nasz organizm będzie wolniej reagował na diety. Wygląda to tak, że gdy ograniczamy liczbę przyjmowanych kalorii, nasz organizm włącza „tryb oszczędzania”. Po osiągnięciu upragnionej wagi zaczynamy jeść tyle samo, co przed dietą (a nawet więcej), tymczasem nas organizm wciąż pamięta czasy, kiedy jedzenia było mniej. I szybciej tyje. To może nas doprowadzić właśnie do efektu jojo. A na pewno może sprawić, że trudniej będzie nam utrzymać wagę.

Ale to nie wszystko. Drastyczna dieta bardzo osłabi nasz organizm, doprowadzi do niebezpiecznych niedoborów witamin i minerałów, a nawet obniży nam zdolność koncentracji. Możemy nabawić się anemii, osłabienia organizmu, zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Włosy nam mogą wypadać na potęgę, paznokcie stać się słabe i łamliwe. Możemy mieć zawroty głowy i doprowadzić się do zbytniej nerwowości, a nawet depresji.


Zdrowe tempo chudnięcia

 

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia chudnąć powinniśmy od pół do kilograma na tydzień. Jest to zdrowe tempo chudnięcia, które zapobiega takim nieprzyjemnościom, jak osłabienie organizmu czy anemia. Takie tempo jest też przyjazne dla naszej skóry. Gdy tracimy zbyt szybko kilogramy, nasza skóra wiotczeje, obwisa. Gdy chudniemy zdrowo i powoli, nasza skóra ma czas na dopasowanie się do nowej sylwetki.


Ile można zdrowo schudnąć w miesiąc?

Jeśli zdrowe tempo chudnięcia zakłada od pół do kilograma tygodniowo, to w cztery tygodnie możemy schudnąć w zgodzie ze swoim organizmem od dwóch do czterech kilogramów (zobacz jak się efektywnie odchudzać).

Jak dużo kalorii zawiera kilogram ludzkiej tkanki tłuszczowej? Zacznijmy od wartości energetycznej składników pokarmowych: 1 g białka to ok. 4 kcal, 1 g węglowodanów to ok. 4 kcal, a 1 g tłuszczów to ok. 9 kcal. To oznacza, że kilogram czystego tłuszczu to ok. 9000 kcal. Pamiętajmy jednak, że komórki tkanki tłuszczowej zawierają też inne składniki (tkanka tłuszczowa składa się z trójglicerydów, czyli glicerolu związanego z kwasem tłuszczowym oraz wody). Dzięki temu kilogram tkanki tłuszczowej to ok. 7000 kcal. Tyle potrzebujemy spalić, aby zrzucić jeden kilogram tłuszczu.

Jeśli każdego dnia obetniemy nasz bilans kaloryczny o 1000 kcal, to w ciągu tygodnia powinniśmy schudnąć kilogram, a w ciągu miesiąca – ok. 4 kilogramy. Jeśli zaś ograniczymy nasz jadłospis o 500 kcal dziennie, to uzyskamy pół kilo w tydzień i około dwa kilogramy w miesiąc.


Jak się do tego zabrać?

 

Odpowiednia dieta powinna być pełnowartościowa i zbilansowana. To oznacza, że musi ona zawierać odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu. Czytajmy etykiety na opakowaniach, korzystajmy z kalkulatora kalorii i odpowiednio bilansujmy nasze posiłki. Ich kaloryczność powinna być odpowiednio dobrana do tempa naszego metabolizmu, a także do naszego zapotrzebowania energetycznego. To wyliczymy na podstawie naszej wagi, trybu życia i wieku.

Pamiętajmy, że dieta powinna uwzględniać nasz stan zdrowia, przebyte choroby i zażywane leki. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej, która zwiększa zużycie energii. WHO zaleca osobom dorosłym przynajmniej 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności (spacer, jazda na rowerze, prace domowe, prace w ogrodzie, taniec, chodzenie po schodach lub uprawianie sportów).

Zdrowa dieta to taka, która jest oparta o produkty z różnych grup żywności. Nie możemy całkowicie wykluczać żadnych grup składników np. owoców, nabiału czy węglowodanów. W skład produktów spożywczych wchodzą niezbędne składniki odżywcze zawarte w różnych ilościach i proporcjach. Jak podkreśla Instytut Żywności i Żywienia, nie ma produktu żywnościowego, który dostarczałby wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. Dlatego, aby nie dopuścić do powstania niedoborów, należy w codziennym żywieniu uwzględnić produkty ze wszystkich grup: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, produkty dostarczające pełnowartościowego białka.

Co jeść? Przede wszystkim dobre produkty zbożowe. Pamiętajmy, że ich wartość żywieniowa jest uzależniona od stopnia przemiału ziarna, w trakcie którego usuwane są zewnętrzne części bogate w składniki odżywcze. Mniej wartościowe są białe pieczywo i drobne kasze. Pieczywo razowe oraz grube kasze odznaczają się wyższą zawartością witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego. IŻiŻ zaznacza, że mleko i produkty mleczne powinny być stałym elementem codziennej diety. Są one nie tylko głównym źródłem wapnia w naszym jadłospisie, ale dostarczają również białka o wysokiej wartości biologicznej oraz witamin z grupy B, a także A i D, a także magnezu, potasu i cynku.

Mięso powinniśmy spożywać z umiarem, zastępując je rybami i roślinami strączkowymi. Warto ograniczyć spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Codziennie powinniśmy jeść warzywa i owoce, za to unikać cukru i słodyczy, a także ograniczać spożycie soli.

Ważne jest to, aby kontrolować swoją masę ciała. Nie kilka razy dziennie, bo to nie ma sensu, ale raz w tygodniu, na czczo, po porannej toalecie.


Zdrowo, czyli w dobrym tempie

Powyższe zalecenia to nic innego, jak wytyczne co do zdrowego trybu życia. Dzięki nim i dzięki ograniczeniu liczby przyjmowanych kalorii będziemy zdrowo chudnąć. W dobrym tempie, czyli zdrowo. I na długo.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!