Alkohol a odchudzanie

Spożywanie alkoholu na diecie i poza nią jest kontrowersyjnym tematem. Zalecenia mówią jednoznacznie - alkohol należy wyeliminować z diety, ponieważ jego spożycie niesie więcej szkód niż pożytku. W praktyce może być to jednak trudne. Dlatego w tym artykule rozważymy, czy można pozwolić sobie na lampkę wina w trakcie odchudzania, jaki alkohol zawiera najmniej kcal oraz co zrobić, żeby spotkanie towarzyskie przy napojach wysokoprocentowych nie skończyło się dietetyczną katastrofą.

Spis treści:

Kaloryczność alkoholu

1 gram czystego alkoholu dostarcza aż 7 kcal. Dla porównania węglowodany i białka to 4 kcal/1 g, a tłuszcze 9 kcal/1 g. Alkohol jest bardzo kaloryczny i dostarcza jedynie pustych kalorii, w przeciwieństwie do pozostałych makroskładników. Określenie „puste kalorie” odnosi się do produktów o wysokiej wartości energetycznej i znikomej wartości odżywczej.

Ich spożywanie zdecydowanie zwiększa kaloryczność diety, ale nie wiąże się z dostarczaniem do organizmu witamin, składników mineralnych i innych cennych składników odżywczych. Picie alkoholu negatywnie wpływa też na kondycję fizyczną i utrudnia utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Z tego powodu najlepiej całkowicie zrezygnować z alkoholu na czas odchudzania. Eliminację z diety produktów, które są źródłem jedynie pustych kalorii, ułatwia Dziennik Kalorii -  jest to narzędzie do kontrolowania kaloryczności oraz zawartości makroskładników w diecie.

Najmniej kaloryczny alkohol

Porównując wartość kaloryczną napojów alkoholowych w 100 ml, najmniej kcal znajduje się w piwie bezalkoholowym lub w piwie o niewielkiej zawartości alkoholu. Natomiast najwięcej kalorii mają różnego rodzaju likiery i nalewki oraz miód pitny.

Dzieje się tak, ponieważ alkohole smakowe zawierają dużą ilość cukrów prostych, etanolu, barwników i aromatów, które wpływają na ich poziom kaloryczności.

Należy zwrócić również uwagę na zwyczajowe porcje, w jakich dany trunek się spożywa. Wysokokaloryczny likier jest podawany w kieliszkach o pojemności 40 ml, podczas gdy kufel dużego piwo ma aż 500 ml. Zatem standardowa porcja likieru zawiera zdecydowanie mniej kcal niż porcja piwa.

Najmniej kalorii dostarczy nam porcja brandy lub whisky, natomiast najgorzej wypada porcja mocnego, ciemnego piwa. Dlatego będąc na diecie, warto znacząco ograniczyć jego spożycie.

Które trunki zawierają najwięcej kalorii? Odpowiedź znajdziesz w naszej tabeli!

Kaloryczność alkoholu - tabela

Rodzaj alkoholu Kcal/100 ml Porcja (ml) Kcal/porcję
Piwo bezalkoholowe 37 500 ml 185
Piwo Radler cytrynowe 39 500 ml 195
Piwo 43 500 ml 215
Cydr jabłkowy 47 500 ml 235
Piwo typu strong 49 500 ml 245
Wermut (wino) 62 150 ml 93
Grzaniec (wino) 66 150 ml 99
Wino białe wytrawne 66 150 ml 99
Piwo Porter 68 500 ml 340
Wino czerwone wytrawne 68 150 ml 102
Prosecco 69 150 ml 103,5
Wino musujące 72 150 ml 108
Wino białe półwytrawne 81 150 ml 121,5
Wino białe półsłodkie 82 150 ml 123
Szampan półwytrawny 83 150 ml 124,5
Wino czerwone półsłodkie 96 150 ml 144
Wino czerwone słodkie 106 150 ml 159
Pina colada 174 450 ml 783
Brandy 220 40 ml 88
Whisky 220 40 ml 88
Koniak 225 40 ml 90
Cytrynówka 230 40 ml 92
Rum 231 40 ml 92,4
Tequilla 231 40 ml 92,4
Wódka 231 40 ml 92,4
Jagermeister 250 40 ml 100
Gin 262 40 ml 104,8
Ajerkoniak 280 40 ml 112
Likier Advocat 280 40 ml 112
Likier Sheridan 290 40 ml 116
Nalewka Babuni wiśniowa 309 40 ml 123,6
Miód pitny (13%) 355 40 ml 142

Jak widzisz, najwięcej kcal mają wszelkiego rodzaju drinki. Jest to spowodowane sporą zawartością etanolu, a także zastosowaniem słodkich i wysokoprzetworzonych dodatków, takich jak: soki owoce, barmańskie syropy, śmietanka czy tłuste mleko. Za najbardziej kaloryczne drinki uważa się Long Island Ice Tea, Margaritę oraz Pina Coladę. Drinki bezalkoholowe, mimo że zdrowsze, również stanowią źródło "pustych kalorii".

Sięgając po alkohol, należy również pamiętać o kaloryczności napojów, którymi zwykle popija się mocniejsze trunki. Soki, słodkie, gazowanego napoje są źródłem pustych kalorii, a dodatkowo mają wysoki indeks glikemiczny. Kaloryczność wódki z sokiem będzie prawie dwukrotnie wyższa niż czystej wódki. Dlatego pijąc mocniejsze alkohole najlepiej popijać je wodą z dodatkiem cytryny lub napojami typu zero.

Kaloryczność poszczególnych napojów alkoholowych i nie tylko można sprawnie kontrolować przy pomocy Dziennika Kalorii. Uzupełnienie go zajmuje dosłownie kilka chwil, a dzięki temu zyskujesz pewność, że nie przekraczasz deficytu kalorycznego.

Nasz Kalkulator Kalorii, można potraktować jako kalkulator kaloryczności alkoholu i porównać w nim kaloryczność wielu różnych napojów wysokoprocentowych. W efekcie z łatwością zapanujesz nad ilością wypijanych procentów i zniwelujesz negatywny wpływ alkoholu na zdrowie.

Nasz Kalkulator Kalorii, można potraktować jako kalkulator kaloryczności alkoholu i porównać w nim kaloryczność wielu różnych napojów wysokoprocentowych.

Dieta keto a picie alkoholu

Alkohol potęguje uczucie głodu, przez co nie jest polecany w diecie ketogenicznej.

Głównym założeniem tej diety jest bardzo znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów i wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Zwolennicy tego sposobu odżywiania sugerują, aby całkowicie zaprzestać picia alkoholu podczas diety. Za główny argument podają, że spora dawka węglowodanów może wytrącić organizm ze stanu ketozy.

W takim wypadku nawet niewinna lampka wina negatywnie wpłynie na odchudzanie i utrudni osiągnięcie wymarzonego celu.

Dieta Dukana a alkohol

Dieta Dukana charakteryzuje się dużą zawartością białka oraz tłuszczów. W czasie jej stosowania należy całkowicie wyeliminować alkohol w pierwszych dwóch etapach diety. W ostatniej fazie diety Dukana, czyli fazie utrwalenia można zrobić drobne odstępstwo i napić się niewielkiej ilości alkoholu.

Jednak warto pamiętać, że alkohol wpływa na metabolizm i może doprowadzić do jego spowolnienia. Wypicie nawet jednego kieliszka ulubionego trunku może dodatkowo obciążyć wątrobę lub spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlaczego tak się dzieje?

Organizm nie potrafi magazynować energii z alkoholu w żadnej formie. Po wypiciu alkoholu jest on metabolizowany w pierwszej kolejności, co powoduje, że energia z pożywienia magazynowana jest w postaci tkanki tłuszczowej.

kalkulator idealnej wagi


Alkohol na diecie - jak wpływa na zdrowie? 

Picie alkoholu na diecie odchudzającej jest niezalecane przede wszystkim ze względu na jego wpływ na organizm. Kilka porcji alkoholu może zaburzyć Twój plan żywieniowy i spowodować, że zrzucenie zbędnych kilogramów zajmie Ci zdecydowanie więcej czasu niż powinno. Bezpieczna dawka etanolu to:

 • 1 porcja (15 g) dla kobiet,
 • 2 porcje dla mężczyzn.
 • 1 porcja etanolu odpowiada: 500 ml piwa 5%, 150 ml wina (10%), 40 ml wódki (40%).

Alkohol wpływa na odchudzanie i na zdrowie. Regularne picie napojów procentowych może prowadzić do występowania wielu niebezpiecznych schorzeń:

 • Chorób nowotworowych - większe ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej, krtani, przewodu pokarmowego, odbytu, piersi.
 • Chorób układu krążenia - większe ryzyko występowania nadciśnienia, zawału serca czy udaru mózgu.
 • Chorób układu pokarmowego - drażniące działanie alkoholu wywołuje stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, przełyku, żołądka i dwunastnicy. Może to prowadzić do wystąpienia choroby wrzodowej, co z kolei predysponuje do powstawania nowotworów. Alkohol spowalnia metabolizm i działa szkodliwie na trzustkę.
 • Chorób wątroby - wątroba w głównej mierze odpowiada za metabolizm alkoholu. U osób nadużywających alkoholu może wystąpić stłuszczenie tego organu, które w dłuższej perspektywie czasowej przekształca się w marskość wątroby i prowadzi do jej nieodwracalnego uszkodzenia.
 • Zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego - u kobiet mogą pojawić się zaburzenia cyklu menstruacyjnego, obserwuje się również przyspieszenie procesu wystąpienia menopauzy. Natomiast u mężczyzn zmniejsza się ilość testosteronu, a zwiększa estrogenu.

Sprawdź koniecznie, jak się odżywiać, żeby zmiejszyć ryzyko zachowowania na nowotwory.

Ponadto nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z występowaniem niektórych zaburzeń psychicznych np. depresji oraz uzależnienia.

Alkohol ma również działanie odwadniające, dlatego nie jest polecany osobom łączącym dietę ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Pogarsza również jakość snu i obniża powysiłkową regenerację, dlatego nie jest polecany osobom intensywnie trenującym.

Co zrobić, aby jeden wieczór nie zamienił się w kaloryczną katastrofę?

Picie alkoholu negatywnie wpływa na odchudzanie, co nie oznacza, że okazjonalnie nie można pozwolić sobie na drinka lub dwa. Za każdym razem należy wszystko skrzętnie zapisywać w Dzienniku Kalorii. Sporadyczne picie umiarkowanych ilości alkoholu nie spowoduje kalorycznej katastrofy. Jeśli masz ochotę na wypicie alkoholu, kieruj się następującymi zasadami:

 1. Zamiast drinków sięgaj po gotowe napoje alkoholowe – np. piwo, cydr, wódkę czy wino. Najlepiej sprawdzi się czerwone wytrawne wino - ma ono niewiele kcal, a dodatkowo dostarcza polifenoli, które korzystnie oddziałują na organizm. Pamiętaj, że nadmierne spożycie wina, może zniwelować jego dobroczynne właściwości.
 2. Spożywaj alkohol wyłącznie w umiarkowanej, najlepiej zaplanowanej z góry ilości. Dużo łatwiej będzie Ci kontrolować się na imprezie, jeżeli przed wyjściem ustalisz, że możesz pozwolić sobie na wypicie np. 2 kieliszków wódki. Alkohol i odchudzanie to złe połączenie, dlatego pamiętaj jednak, że możesz pozwalać sobie na takie przyjemności jedynie okazjonalnie.
 3. Pamiętaj o kaloryczności „popitek”. Cola czy sok pomarańczowy to kolejne, zbędne kcal, które trzeba wliczyć do bilansu energetycznego.
 4. Zwróć uwagę na to, co jesz. Niestety, alkohol podawany jest zazwyczaj z niezdrowymi, wysokokalorycznymi przekąskami – chipsami, paluszkami, orzeszkami. Należy ich bezwzględnie unikać!
 5. Alkohol wzmaga apetyt. Przed wyjściem z domu zjedz zdrowy, wartościowy posiłek, dzięki temu unikniesz napadu głodu. Nie pij na pusty żołądek - powoduje to jego podrażnienie, a dodatkowo przyspieszy działanie alkoholu.
 6. Pamiętaj, że nadmiar alkoholu prowadzi do odwodnienia organizmu. Warto podczas imprezy zadbać o picie odpowiedniej ilości wody, co korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie kolejnego dnia.

Na koniec ciekawostka: jaki alkohol nie powoduje kaca? Żaden, jeśli będzie spożywany w odpowiedniej ilości :-) Alkohol na diecie nie jest wskazany. Jeśli już musisz się napić, wybieraj jasne alkohole - białe wino, jasne piwo, wódkę lub gin, ponieważ ciemne napoje takie jak - czerwone wino, whiskey, brandy, ciemne piwo zawierają więcej kcal i będą wzmagały nieprzyjemne dolegliwości kolejnego dnia.

Okazjonalne picie alkoholu nie jest niczym złym, natomiast kluczowy jest umiar. Picie kalorycznych drinków lub alkoholu z dodatkiem soków i napojów w dużej ilości, może doprowadzić do kalorycznej katastrofy. Zwłaszcza, jeśli towarzyszyć będzie temu wzmożony apetyt na słone, kaloryczne przekąski. Jeżeli się odchudzasz, a Twoim „problemem” są częste spotkania rodzinne lub imprezy, nasi dietetycy moga Ci pomóc i ułożyć dietę odchudzającą, uwzględniającą przekąski i dania imprezowe. Nasza dieta jest zawsze dopasowana do potrzeb pacjenta i uwględnia jego preferencje smakowe i styl życia. Takie podejście pozwala osiągnąć długofalowe efety, a to przecież w odchudzaniu jest najistotniejsze.


dieta online


Picie alkoholu na diecie - najczęściej zadawane pytania

Czy można pić piwo na diecie?

Picie alkoholu podczas odchudzania nie jest zalecane. Ta zasada dotyczy w szczególności piwa, które cechuje się wysoką kalorycznością i zwykle jest spożywane w większych ilościach niż inne rodzaje alkoholu. Dlatego będąc na diecie, warto całkowicie zrezygnować z piwa lub wybierać piwo bezalkoholowe.

Jaki alkohol można pić na diecie?

Jeśli jesteś na diecie, to na pewno bardzo skrupulatnie liczysz wszystkie kalorie. Choć nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu dla osób walczących z nadprogramowymi kilogramami, to jednak warto pamiętać, że dużo kcal zawiera nie tylko alkohol, ale także dodatki do drinków i niezdrowe przekąski. Dlatego lepiej wybierać czysty alkohol i pić go w małych ilościach.

Ile alkoholu można wypić na diecie?

Będąc na diecie, należy unikać spożywania alkoholu w większych ilościach. Picie alkoholu zdecydowanie utrudnia dojście do wymarzonego celu wagowego, dlatego najlepiej będzie ograniczyć jego spożycie do minimum. Jedynie od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na jedną lampkę wina, porcję whiskey lub innego, ulubionego trunku.

O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus