Alkohol a odchudzanie

Spożywanie alkoholu na diecie i poza nią jest kontrowersyjnym tematem. Zalecenia mówią jednoznacznie - alkohol należy wyeliminować z diety, ponieważ jego spożycie niesie więcej szkód niż pożytku. W praktyce może być to jednak trudne. Dlatego w tym artykule rozważymy, czy na alkohol można pozwolić sobie w trakcie odchudzania, jaki alkohol jest najmniej kaloryczny oraz co zrobić, żeby spotkanie towarzyskie przy napojach wysokoprocentowych nie skończyło się dietetyczną katastrofą.


Spis treści:

Kaloryczność alkoholu

Czysty alkohol dostarcza aż 7 kcal w 1 g. Dla porównania węglowodany i białka to 4 kcal/1 g, a tłuszcze - 9 kcal/1 g. Alkohol jest więc kaloryczny. Co więcej dostarcza jedynie pustych kalorii, w przeciwieństwie do pozostałych makroskładników. Określenie „puste kalorie” odnosi się do produktów o dużej energetyczności i znikomej wartości odżywczej.

Ich spożywanie zdecydowanie zwiększa kaloryczność diety, ale nie wiąże się z dostarczaniem do organizmu witamin, składników mineralnych i innych cennych składników żywności. Z tego powodu najlepiej zrezygnować z alkoholu na czas odchudzania i ograniczyć jego spożycie na etapie utrzymania wagi. Eliminację z diety produktów, które są źródłem jedynie pustych kalorii ułatwi Dziennik Kalorii - narzędzie do kontrolowania kaloryczności oraz zawartości makroskładników w diecie.

Sprawdź również artykuł: "Ile można schudnąć w miesiąc?".


Najmniej kaloryczny alkohol

Porównując wartość kaloryczną napojów alkoholowych w 100 ml najmniej kaloryczny alkohol to... piwo bezalkoholowe lub o niewielkiej zawartości alkoholu. Najbardziej kaloryczne są natomiast różnego rodzaju likiery i nalewki oraz miód pitny.

Należy zwrócić uwagę na zwyczajowe porcje w jakich dany napój się spożywa. Wysokokaloryczny likier wypija się zazwyczaj w objętości 40 ml, podczas gdy standardowe duże piwo ma aż 500 ml.  Porcja likieru jest więc mniej kaloryczna niż porcja piwa.

Najmniej kalorii dostarczy nam porcja brandy lub whisky, natomiast najgorzej wypada porcja mocnego, ciemnego piwa.


Kaloryczność alkoholu - tabela

Rodzaj alkoholu Kcal/100 ml Porcja (ml) Kcal/porcję
Piwo bezalkoholowe 37 500 ml 185
Piwo Radler cytrynowe 39 500 ml 195
Piwo 43 500 ml 215
Cydr jabłkowy 47 500 ml 235
Piwo typu strong 49 500 ml 245
Wermut (wino) 62 150 ml 93
Grzaniec (wino) 66 150 ml 99
Wino białe wytrawne 66 150 ml 99
Piwo Porter 68 500 ml 340
Wino czerwone wytrawne 68 150 ml 102
Prosecco 69 150 ml 103,5
Wino musujące 72 150 ml 108
Wino białe półwytrawne 81 150 ml 121,5
Wino białe półsłodkie 82 150 ml 123
Szampan półwytrawny 83 150 ml 124,5
Wino czerwone półsłodkie 96 150 ml 144
Wino czerwone słodkie 106 150 ml 159
Pina colada 174 450 ml 783
Brandy 220 40 ml 88
Whisky 220 40 ml 88
Koniak 225 40 ml 90
Cytrynówka 230 40 ml 92
Rum 231 40 ml 92,4
Tequilla 231 40 ml 92,4
Wódka 231 40 ml 92,4
Jagermeister 250 40 ml 100
Gin 262 40 ml 104,8
Ajerkoniak 280 40 ml 112
Likier Advocat 280 40 ml 112
Likier Sheridan 290 40 ml 116
Nalewka Babuni wiśniowa 309 40 ml 123,6
Miód pitny (13%) 355 40 ml 142

Bardzo kaloryczne są również wszelkiego rodzaju drinki. Jest to spowodowane sporą zawartością alkoholu, a także kalorycznymi dodatkami – sokami owocowymi, barmańskimi syropami, śmietanką czy tłustym mlekiem. Za najbardziej kaloryczne drinki uważa się Long Island Ice Tea, Margaritę oraz Pinacoladę. Drinki bezlalkoholowe, mimo, że zdrowsze, również stanowią źródło "pustych kalorii".

Spożywając alkohol,należy również pamiętać o kaloryczności napojów, którymi zwykle popija się mocniejsze trunki. Soki, słodkie, gazowanego napoje to również źródło pustych kalorii. Kaloryczność wódki z sokiem będzie prawie dwukrotnie wyższa niż czystej wódki. Dlatego pijąc mocniejsze alkohole najlepiej popijać je wodą z dodatkiem cytryny lub napojami typu zero. Kaloryczność poszczególnych napojów alkoholowych i nie tylko można sprawnie kontrolować przy pomocy Dziennika Kalorii. Uzupełnienie go zajmuje dosłownie kilka chwil, a dzięki temu zyskujesz pewność, że nie przekraczasz deficytu kalorycznego.

Nasz Kalkulator Kalorii, można potraktować jako kalkulator kaloryczności alkoholu i porównać w nim kaloryczność wielu różnych napojów wysokoprocentowych.


Dieta keto a alkohol

Alkohol nie jest polecany także w diecie ketogenicznej. Głównym założeniem tej diety jest bardzo znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów i wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Zwolennicy tego sposobu odżywiania sugerują, aby całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu. Za główny argument podają, że spora dawka węglowodanów może wytrącić organizm ze stanu ketozy.


Dieta Dukana a alkohol

Dieta Dukana charakteryzuje się dużą zawartością biała oraz tłuszczów. W czasie jej stososowania również nie jest polecane spożywanie alkoholu, szczególnie w jej początkowej fazie. Na okazjonalne spożycie napojów alkoholowych, można pozwolić sobie dopiero w ostatniej fazie diety Dukana, w tzw. fazie utrwalenia.


kalkulator idealnej wagi


Alkohol a zdrowie 

Spożycie alkoholu jest niezalecane przede wszystkim ze względu na jego wpływ na organizm. Za bezpieczną dawkę etanolu uznaje się:

 • 1 porcję (15 g) dla kobiet,

 • 2 porcje dla mężczyzn.

1 porcja etanolu odpowiada: 500 ml piwa 5%, 150 ml wina (10%), 40 ml wódki (40%).


Regularne picie napojów alkoholowych wiąże się występowaniem wielu niebezpiecznych schorzeń:

 • chorób nowotworowych - większe ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej, krtani, przewodu pokarmowego, odbytu, piersi,

 • chorób układu krążenia - większe ryzyko występowania nadciśnienia, którego występowanie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu,

 • chorób układu pokarmowego - drażniące działanie alkoholu wywołuje stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, przełyku, żołądka i dwunastnicy. Może to prowadzić do wystąpienia choroby wrzodowej, co z kolei predysponuje do powstawania nowotworów. Alkohol działa też szkodliwie na trzustkę,

 • chorób wątroby - wątroba w głównej mierze odpowiada za metabolizm alkoholu. U osób nadużywających alkoholu może wystąpić stłuszczenie tego organu, które może przekształcić się w marskość, co nieodwracalnie niszczy wątrobę,

 • zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego - u kobiet mogą wystąpić zaburzenia cyklu menstruacyjnego, obserwuje się również przyspieszenie procesu wystąpienia menopauzy. U mężczyzn zmniejsza się ilość testosteronu, a zwiększa estrogenu.

Sprawdź koniecznie, jak się odżywiać, żeby zmiejszyć ryzyko zachowowania na nowotwory.


Ponadto, nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z występowaniem niektórych zaburzeń psychicznych np. depresji oraz uzależnienia.

Alkohol ma również działanie odwadniające, dlatego nie jest polecany osobom łączącym dietę ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Pogarsza również jakość snu i obniża powysiłkową regenerację, dlatego nie jest polecany osobom intensywnie trenującym.

Co zrobić, aby jeden wieczór nie zamienił się w kaloryczną katastrofę?

Spożywanie alkoholu powinno być mocno ograniczone, ale okazjonalnie można pozwolić sobie na drinka lub dwa. Za każdym razem należy wszystko skrzętnie zapisywać w Dzienniku Kalorii. Dzięki temu sprawnie można kontrolować ilość spożywanego alkoholu i nie dopuścić do kalorycznej katastrofy. Spożywając alkohol radzimy kierować się kilkoma zasadami:

 1. Zamiast drinków sięgają po gotowe napoje alkoholowe – np. piwo, cydr, wódkę czy wino. Najlepiej sprawdzi się czerwone wytrawne wino - ma ono niewiele kalorii, a dodatkowo dostarcza polifenoli, które mają korzystne działanie na organizm. Pamiętaj, że spożycie wina w nadmiernej ilości zniweluje jego dobre właściwości.
 2. Spożywaj alkohol wyłącznie w umiarkowanej, najlepiej zaplanowanej z góry ilości. Dużo łatwiej będzie Ci kontrolować się na imprezie, jeżeli przed wyjściem ustalisz, że możesz pozwolić sobie na spożycie np. 2 kieliszków wódki. Pamiętaj jednak, że możesz pozwalać sobie na takie przyjemności jedynie okazjonalnie.
 3. Pamiętaj o kaloryczności „popitek”. Cola czy sok pomarańczowy to kolejne, zbędne kalorie, które należy wliczać do bilansu energetycznego.
 4. Zwróć uwagę na to, co jesz. Niestety, alkohol podawany jest zazwyczaj z niezdrowymi, wysokokalorycznymi przekąskami – chipsami, paluszkami, orzeszkami. Unikaj ich!
 5. Alkohol nasila apetyt. Przed wyjściem zjedz zdrowy, wartościowy posiłek, dzięki temu unikniesz napadu głodu. Nie pij na pusty żołądek - powoduje do jego podrażnienie, a dodatkowo przyspieszy działanie alkoholu.
 6. Pamiętaj, że alkohol ma działanie delikatnie odwadniające. Warto podczas imprezy zadbać o picie odpowiedniej ilości wody, co dodatkowo korzystnie wpłynie na samopoczucie kolejnego dnia.

Na koniec ciekawostka - jaki alkohol nie powoduje kaca? Żaden, jeśli będzie spożywany w odpowiedniej ilości :-)  Warto również wybierać jasne alkohole - białe wino, jasne piwo, wódkę, gin. Ciemne napoje takie jak - czerwone wino, whiskey, brandy, ciemne piwo będą wzmagały nieprzyjemne dolegliwości kolejnego dnia.

Przeczytaj nasz artykuł: "Dieta dla mężczyzn - wszytsko, co musisz wiedzieć".


Okazjonalne picie alkoholu nie jest niczym złym, natomiast kluczowy jest umiar. Picie kalorycznych drinków lub alkoholu z dodatkiem soków i napojów w dużej ilości, może doprowadzić do kalorycznej katastrofy. Zwłaszcza, jeśli towarzyszyć będzie temu wzmożony apetyt na słone, kaloryczne przekąski. Jeżeli się odchudzasz, a Twoim problemem są częste spotkania rodzinne lub imprezy, nasi dietetycy moga Ci pomóc i ułożyć dietę odchudzającą, uwzględniającą przekąski i dania imprezowe. Nasza dieta jest zawsze dopasowana do potrzeb pacjenta i uwględnia jego preferencje smakowe i styl życia. Takie podejście pozwala osiągnąć długofalowe efety, a to przecież w odchudzaniu jest najistotniejsze.


dieta onlineO autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus
Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!