Alkohol, czy można go pić na diecie?

Alkohol jest źródłem kalorii. I to dość sporym. 1 gram czystego alkoholu dostarcza aż 7 kalorii. To właśnie z tego względu osobom odchudzającym się zalecane jest zdecydowane ograniczenie jego spożywania. Czy jednak podczas diety nigdy nie można pozwolić na drinka? Co zrobić, kiedy ktoś zapropnuje lamkę wina? I dlaczego dietetycy nazywają alkohol pustymi kaloriami?


 

Po pierwsze puste kalorie

Określenie „puste kalorie” odnosi się do produktów o dużej energetyczności i znikomej wartości odżywczej. Ich spożywanie zdecydowanie zwiększa kaloryczność diety, ale nie wiąże się z dostarczaniem do organizmu witamin, składników mineralnych i innych cennych składników żywności.

Nawet na diecie odchudzącej możliwe jest sięganie po prawdziwe „bomby kaloryczne”. Warunki są dwa. Po pierwsze należy kontrolować ich ilość w jadłospisie. Po drugie muszą być to produkty o dużej wartości odżywczej.

Awokado, oleje roślinne, pestki czy orzechy są skoncentrowanym źródłem energii, ale jednocześnie dostarczają organizmowi wiele cennych składników odżywczych – witamin, składników mineralnych, zdrowych kwasów tłuszczowych czy błonnika pokarmowego. Bez wątpienia można więc nazywać je wartościowymi składnikami diety. Z napojami alkoholowymi jest zupełnie odwrotnie. Mimo, że są kaloryczne, nie stanowią dobrego źródła praktycznie żadnych subtancji pokarmowych. Ich wyeliminowanie z diety jest więc prostym sposobem na zmniejszenie kaloryczności jadłospisów.


 


 

Powyższa grafika wyraźnie pokazuje, że kalorie to nie wszystko. Awokado, mimo, że bardzo kaloryczne, dostarcza organizmowi cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest także dobrym źródłem witaminy E, potasu (zawiera go więcej niż banany!), witamin z grupy B oraz luteiny i zeaksantyny - barwników o dobrocznnym działaniu na narząd wzroku.

Piwo ma 43 kalorie w 100g. To 4 razy mniej niż awokado. Nie obfituje jednak w żadne skladniki odżywcze. Z żywieniowego punktu widzenia jest więc niepożądanym składnikiem diety. To idealny przykład "pustych kalorii".


 

Czy wysoka kaloryczność napojów alkoholowych to ich jedyna wada?

Absolutnie nie.  Alkohol odwadnia, dlatego nie jest polecany osobom łączącym dietę ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Dodatkowo negatywnie wpływa na syntezę białek, przez co ma niekorzystny wpływ na rozrost mięśni. Zaburza również procesy metaboliczne, pogarsza jakość snu i obniża powysiłkową regenerację.  Ograniczenie spożywania alkoholu rekomenduje się również sportowcom.

Nie można zapominać, że czysty alkohol, a więc etanol, jest dla ludzkiego organizmu trucizną. Według Światowej Organizacji Zdrowia jego spożywanie to trzeci najważniejszy czynnik ryzyka dla zdrowia populacji świata. Napoje alkoholowe działają szczególnie niekorzystnie na układ nerwowy, ale także zwiększa ryzyko nowotworów, powoduje choroby wątroby i trzustki, działa destrukcyjnie na przewód pokarmowy, układ hormonalny, sprzyja nadciśnieniu i obniża odporność. Lista wszystkich szkód, jakie może spowodować zażywanie etanolu jest bardzo długa.


Jaki alkohol jest najmniej kaloryczny?

Porównując wartość kaloryczną napojów alkoholowych w 100ml najkorzystniejszym wyborem jest piwo (43 kalorie w 100g). Najbardziej kaloryczne są natomiast likiery (np. likier advocat ma 280 kalorii) oraz drinki. Wódka ma 231 kalorii w 100g, a wino około 100 kalorii. Należy zwrócić uwagę na zwyczajowe porcje w jakich dany napój się spożywa. Wysokokaloryczny likier wypija się zazwyczaj w objętości 50ml, podczas gdy standardowe duże piwo ma aż 500ml.  Porcja likieru jest więc mniej kaloryczna niż porcja piwa.

Poniższe zestawie w interaktywnej formie znajdziesz TUTAJ.


 


 


 


 

Ile kalorii mają drinki?

Dużo. Jest to spowodowane sporą zawartością alkoholu, a także kalorycznymi dodatkami – sokami owocowymi, barmańskimi syropami, śmietanką czy tłustym mlekiem. Za najbardziej kaloryczne drinki uważa się Long Island Ice Tea, Margaritę oraz Pinacoladę. Drinki bezlalkoholowe, mimo, że zdrowsze, również stanowią źródło "pustych kalorii".


 


Co zrobić, aby jeden wieczór nie zamienił się w kaloryczną katastrofę?

Niestety, przygotowanie niskokalorycznego drinka jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli więc w czasie imprezy przychodzi ochota na alkohol, najlepiej zdecydować się na gotowy napój alkoholowy. Aby jeden wieczór nie spowodowała kalorycznej katastrofy w diecie, dobrze jest przestrzegać poniższych zasad.
 

1. Zamiast drinków sięgają po gotowe napoje alkoholowe – np. piwo, cydr, wódkę czy wino.


2. Spożywaj alkohol wyłącznie w umiarkowanej, najlepiej zaplanowanej z góry ilości. Dużo łatwiej będzie Ci kontrolować się na imprezie, jeżeli przed wyjściem ustalisz, że możesz pozwolić sobie na spożycie np. 2 kieliszków wódki. Pamiętaj jednak, że możesz pozwalać sobie na takie przyjemności jedynie okazjonalnie.


3. Pamiętaj o kaloryczności „popitek”. Cola czy sok pomarańczowy to kolejne, zbędne kalorie, które należy wliczać do bilansu energetycznego.


4. Zwróć uwagę na to, co jesz. Niestety, alkohol podawany jest zazwyczaj z niezdrowymi, wysokokalorycznymi przekąskami – chipsami, paluszkami, orzeszkami. Unikaj ich!


5. Alkohol nasila apetyt. Przed wyjściem zjedz zdrowy, wartościowy posiłek, dzięki temu unikniesz napadu głodu.


6. W międzyczasie spożywaj inne płyny, najlepiej wodę.


W naszym kręgu kulturowym trudno jest całkowicie zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych. Zmniejszenie częstotliwości sięgania po alkohol oraz kontrolowanie ilości wypijanych kieliszków, nie powinno jednak stanowić problemu. Właśnie takie, racjonalne podejście polecane jest wszystkim dorosłym, także tym, którzy walczą z nadmierną masą ciała.

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły