7 rzeczy, których NIE należy robić podczas odchudzania

Katarzyna Janiak Katarzyna Janiak
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-02 10:38:07

Odchudzanie może być łatwe i przyjemne, o ile wiemy jak się za nie zabrać. Czasami  kierujemy się mitami i przestarzałymi zaleceniami nieświadomie utrudniając sobie ten proces. Bywa też, że nie zdajemy sobie sprawy z ważnego czynnika, który istotnie wpływa na naszą masę ciała. Dlatego przygotowaliśmy 7 rad dotyczących rzeczy, których nie powinno się robić w trakcie diety, jeśli chce się osiągnąć zadowalający i trwały efekt odchudzania.

Spis treści:

Nie stosuj głodówek

Głodówka wiąże się z niedoborem niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania makro- i mikroskładników. Stosowanie niskiej kaloryczności diety przez dłuższy czas może powodować nieprzyjemne dolegliwości:

 • uczucie głodu,
 • zmęczenie, 
 • apatię, 
 • uczucie senności,
 • niepokój,
 • zaburzenia koncentracji,
 • uczucie zimna, 
 • wypadanie włosów, 
 • łamliwość paznokci.

Stosowanie głodówki może również doprowadzić do wystąpienia efektu jo-jo po kuracji odchudzającej. Bardzo niska kaloryczność diety nie sprzyja budowaniu zdrowych nawyków. Jej stosowanie jest bardzo trudne do utrzymania przez dłuższy czas z powodu ciągłego uczucia głodu i osłabienia. Dlatego po zakończeniu takiej kuracji odchudzającej szybko wraca się do starych nawyków żywieniowych, a co za tym idzie, do masy ciała sprzed diety. Niektórzy tyją nawet więcej. Według statystyk 83% osób na diecie wróciło do swojej pierwotnej masy ciała w ciągu dwóch lat po kuracji odchudzającej. 50% z nich przytyło nawet 4 kg więcej w stosunku do wyjściowej wagi.

Jak zatem dobrać odpowiednią dla siebie kaloryczność diety? Można to szybko zrobić przy pomocy Kalkulatora Odchudzania. Wystarczy, że uzupełnisz w nim swoje podstawowe parametry oraz określisz tempo odchudzania, żeby dowiedzieć się ile kalorii powinna mieć twoja dieta.

Pamiętaj, że im większe tempo sobie narzucasz tym większy możesz mieć problem z odczuwaniem sytości na diecie. Warto też obliczyć swoją podstawową przemianę materii - jest to ilość energii potrzebna do utrzymania funkcji życiowych. Poniżej tej wartości nie należy schodzić w trakcie odchudzania. 


deficyt kaloryczny kalkulator


Nie wierz w diety cud

Utrata masy ciała to tylko połowa sukcesu. Kolejnym wyzwaniem jest jej utrzymanie. Osoby korzystające z tzw. diet-cud, czyli jadłospisie o restrykcyjnych zasadach i zwykle niskiej kaloryczności, na krótką metę mogą osiągnąć świetne rezultaty. Natomiast zupełnie nie radzą sobie po zakończeniu odchudzania. Całe życie nie można przecież stosować się do drastycznych restrykcji diety kopenhaskiej czy kapuścianej. Diety te nie uczą zdrowych nawyków, które byłyby możliwe do stosowania na co dzień. Dlatego cały wysiłek włożony w ścisłe przestrzeganie zasad diety-cud idzie na marne już po kilku miesiącach po jej zakończeniu.

Najlepsze, długotrwałe efekty daje racjonalna, zbilansowana dieta, której stosowanie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych. Wolniejsza, ale systematyczna utrata masy ciała zmniejsza ryzyko pojawienia się efektu jo-jo. Dodatkowo jej stosowanie jest zdecydowanie mniej obciążające dla organizmu, nie wiąże się z ciągłym uczuciem głodu i jest zdecydowanie przyjemniejsze. 

Nasi dietetycy mogą ułożyć dla Ciebie indywidualną dietę online. Wezmą pod uwagę potrzeby Twojego organizmu i Twój styl życia. Uwzględnią w jadłospisach produkty, które lubisz, a pominą te, za którymi nie przepadasz. Przeciętny klient chudnie na naszej diecie aż 12 kilogramów. Ty też możesz osiągnąć taki efekt!


dieta online


Polecamy również artykuł: "Dieta i co dalej? Jak zachować efekty odchudzania i nie dopuścić do efektu jo-jo"


Nie stosuj tabletek odchudzających

Niestety, cudowne tabletki odchudzające nie istnieją. Owszem, na rynku dostępne są produkty, które mogą ułatwić utratę masy ciała, ale należy je traktować jedynie jako dodatek do zmiany stylu życia. Odpowiednia dieta i dobrze zaplanowane treningi pozwalają osiągać naprawdę spektakularne rezultaty, a stosowanie wspomagaczy to tylko zbędna strata pieniędzy. Zdecydowanie należy unikać tabletek o nieznanym składzie i pochodzeniu, ponieważ znane są przypadki, że ich zażywanie skończyło się tragicznie.

Podobnie wygląda sytuacja z środkami przeczyszczającymi. Ich stosowanie powoduje, że masa ciała wyraźnie spada. Nie jest to jednak wynik spalania tkanki tłuszczowej, ale odwodnienia. Środki przeczyszczające nie mają właściwości odchudzających i sięganie po nie zamiast stosowania diety zupełnie mija się z celem. Co więcej, nadużywanie produktów przyspieszających perystaltykę jelit może prowadzić do dość poważnych konsekwencji zdrowotnych – utraty elektrolitów, chronicznych zaparć, a nawet uzależnień. Nawet osoby mające problemy z zaparciami powinny sięgać po środki przeczyszczające z rozwagą.


Nie kontroluj swojej masy ciała zbyt często 

Częste ważenie może wydawać się sprzyjające w kontrolowaniu efektów odchudzania, ale to tylko pozory. Masa ciała jest zależna od wielu czynników, na które wpływa nie tylko zawartość tkanki tłuszczowej, ale też nawodnienie, zawartość żołądka, materiał zapasowy w postaci glikogenu zmagazynowany w mięśniach i wątrobie. Spore różnice w masie ciała mogą wynikać z zatrzymania wody w organizmie, na które wpływa m.in.:

 • cykl miesiączkowy u kobiet, 
 • zaburzenia snu, 
 • stres, 
 • problemy hormonalne, 
 • niektóre schorzenia, 
 • przyjmowane leki, 
 • złe nawodnienie, 
 • skrajna redukcja.

Ważenie się codziennie, a nawet kilka razy dziennie jest więc zupełnie niepotrzebne. Różnice w wadze, jej zatrzymanie lub wzrost mogą powodować niepotrzebny stres i nakładanie na siebie coraz to większych restrykcji.

Prawidłowa kontrola masy ciała powinna odbywać się:

 • nie częściej niż raz w tygodniu,
 • na czczo,
 • w bieliźnie lub lekkich ubraniach.

Warto też dodatkowo kontrolować swoje obwody w kluczowych miejscach - pasie, biodrach, talii. Mierzenie centymetrem będzie bardziej realnie oddawało rzeczywiste zmiany w objętości tkanki tłuszczowej.


Nie pij soków i alkoholu

Większość osób pewnie nie sięgnęłaby po colę czy inny słodki napój na diecie, ale co z sokami? Są przecież zrobione z owoców, czy w takim razie są zdrowe? Niekoniecznie. Sok zawiera bardzo podobną ilość kalorii, co dosładzane napoje. W przeciwieństwie do owoców nie zawiera on błonnika, który spowalnia wchłanianie cukru z jelit do krwi. Nie można więc stosować soków, nawet tych świeżo wyciskanych, jako zamiennik owoców. Nie polecamy ich również do picia - 1 szklanka soku dostarcza, aż 118 kcal! W to miejsce można zjeść drobną przekąskę, która o wiele lepiej nasyci i nie dostarczy tyle cukrów prostych.

Picie alkoholu w trakcie odchudzania również nie będzie najlepszym pomysłem. Jest on bardzo kaloryczny (1 g czystego alkoholu to aż 7 kcal) i dostarcza jedynie pustych kalorii. W dodatku po spożyciu alkoholu może wzrastać apetyt na niezdrowe przekąski. Mocne alkohole często są wypijane razem z sokami i napojami, co dodatkowo zwiększa ich kaloryczność. Najlepiej więc odstawić alkohol na czas diety lub przynajmniej kontrolować jego spożycie przy użyciu Dziennika Kalorii.

Przeczytaj także: "Alkohol, czy można go pić na diecie?"


Nie zapomnij o liczeniu kalorii, nawet ze zdrowych produktów

Jesz zdrowo? To świetnie, ale pamiętaj, że nawet zdrowe produkty mogą być bardzo kaloryczne. Weźmy na przykład różnego rodzaju pestki, orzechy, nasiona - 1 łyżka dostarcza ok. 90 kcal. Dodawanie tak kalorycznych produktów do posiłku “na oko” lub ich niekontrolowane podjadanie może doprowadzić do znacznego niedoszacowania kaloryczności diety. Warto więc kontrolować kaloryczność spożywanych produktów, zwłaszcza na początku odchudzania, kiedy nie znamy ich dokładnej wagi i gęstości energetycznej.

Problem ten eliminuje stosowanie układane przez naszych dietetyków indywidualnej diety online.  Jest ona zbilansowana w taki sposób, żeby dostarczać wszystkich niezbędnych makro- i mikroskładników przy kaloryczności zapewniającej stały spadek masy ciała. Jej stosowanie nie będzie wiązało się z dietetycznymi wtopami, ponieważ pacjent otrzymuje gotowy jadłospis z dostosowaną gramaturą danych dań i przekąsek.


Nie zarywaj nocek 

Rada pozornie zupełnie nie związana z dietą. Tymczasem niedosypianie wpływa na nasz cały organizm, w tym gospodarkę hormonalną i wydzielanie hormonów głodu i sytości. Hormon głodu - grelina po nieprzespanej nocy jest wydzielany w zwiększonej ilości, a leptyna - hormon sytości - w niedoborze. Z tego powodu następuje zwiększenie spożycia kalorii, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do przyrostu masy ciała. Rośnie też apetyt na słodkie, niezdrowe przekąski, co dodatkowo może zaburzyć bilans energetyczny diety.


Przestrzeganie naszych rad w znacznym stopniu pomoże wytrwać na diecie i osiągnąć wymarzoną sylwetkę na lata! Jeśli chcesz zyskać pewność, że dieta przyniesie spodziewane skutki skorzystaj z pomocy naszych dietyetyków, którzy mogą mogą ułożyć dla Ciebie dietę odchudzającą online. Jadłospis będzie dostsowany do Twoich preferencji smakowych oraz stylu życia. Dzięki temu będziesz zrzucać zbędne kilogramy, jedząc pysznie i zdrowo.


O autorze

Katarzyna Janiak Katarzyna Janiak

Dietetyk kliniczny, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Propaguje racjonalną, zbilansowaną dietę i filozofię zero waste.  Pracuje z pacjentami z nadwagą, chorobami dietozależnymi oraz sportowcami.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus