6 rzeczy, których NIE powinnaś robić na diecie

Rozpoczynasz dietę? W takim razie sprawdź, czego NIE należy robić, aby skutecznie spalać tkankę tłuszczową. Przedstawiamy sześć sprawdzonych rad, których nie można bagatelizować.

 

 

 

RADA PIERWSZA - Nie stosuj głodówek

Głodowanie, nawet przez dzień lub dwa, powoduje niedostarczanie składników organizmowi składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania. Stosowanie głodówek jest niebezpieczne i może powodować nieprzyjemne dolegliwości – zmęczenie, apatię, uczucie senności i zimna. Zwolennicy głodówek twierdzą, że w czasie postu czują się znakomicie i rzeczywiście jest to możliwe. Zjawisko to wiąże się ze zwiększonym powstawaniem związków ketonowych w organizmie. Powodują one pobudzenie, a czasami nawet euforię, ale jednocześnie mogą być przyczyną uszkodzeń układu nerwowego. Dodatkowo, głodówki zmniejszą zapotrzebowanie energetyczne organizmu i mogą wręcz utrudniać odchudzanie.

 

RADA DRUGA - Nie wierz w diety cud

Utrata masy ciała to tylko połowa sukcesu. Kolejnym wezwaniem jest jej utrzymanie. Osoby, korzystające z diet-cud osiągają czasami świetne rezultaty, ale zupełnie nie radzą sobie po ich zakończeniu. Całe życie nie można przecież stosować się do drastycznych restrykcji diety kopenhaskiej czy kapuścianej. Najlepsze, długotrwałe efekty daje racjonalna, zbilansowana dieta, której stosowanie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych. Powolna utrata masy ciała zmniejsza ryzyko pojawienia się efektu jojo. Dodatkowo jej stosowanie jest zdecydowanie mniej obciążające dla organizmu, nie wiąże się z ciągłym uczuciem głodu i jest zdecydowanie przyjemniejsze.

Polecamy również artykuł: "Dieta i co dalej? Jak zachować efekty odchudzania i nie dopuścić do efektu jojo".

 


RADA TRZECIA - Nie pomijaj posiłków

Być na diecie nie zawsze oznacza jeść mniej. Wystarczy wybierać zdrowe produkty i preferować szczególnie te, które w dużej objętości mają mało kalorii. Są to tak zwane produkty o niskiej gęstości energetycznej. Dzięki temu nawet dieta niskokaloryczna nie musi wiązać się z głodowaniem.
Pomijanie posiłków nie jest dobrym nawykiem. Zdrowy jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków, które będą zawierały około 300-800kcal mniej niż wynosi faktyczne zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Rezygnowanie z zaplanowanych w diecie posiłków może za bardzo zmniejszyć kaloryczność jadłospisu (co wbrew pozorom nie jest korzystne), a także znacznie zwiększa ryzyko podjadania lub nagłego ataku głodu. Często kończy się sięganiem po słodycze i szybkie, niezdrowe przekąski.

Polecamy również artykuł: "Jak gotować, żeby schudnąć? 10 sprawdzonych trików".

 

RADA CZWARTA - Nie stosuj tabletek odchudzających

 

Niestety, cudowne tabletki odchudzające nie istnieją. Owszem, na rynku dostępne są produkty, które mogą ułatwić utratę masy ciała, ale należy je traktować jedynie jako dodatek do zmiany stylu życia. Odpowiednia dieta i dobrze zaplanowane treningi pozwalają osiągać naprawdę spektakularne rezultaty, a stosowanie wspomagaczy można uznać za zbędne. Zdecydowanie należy unikać tabletek o nieznanym składzie i pochodzeniu.


RADA PIĄTKA - Nie używaj środków przeczyszczających

Stosowanie środków przeczyszczających powoduje, że masa ciała wyraźnie spada. Nie jest to jednak wynik spalania tkanki tłuszczowej, ale odwodnienia. Środki przeczyszczające nie mają właściwości odchudzających i sięganie po nie zamiast stosowania diety zupełnie mija się z celem. Co więcej, nadużywanie produktów przyspieszających perystaltykę jelit może prowadzić do dość poważnych konsekwencji zdrowotnych – utraty elektrolitów, chronicznych zaparć, a nawet uzależnień.Nawet osoby mające problemy z zaparciami powinny sięgać po środki przeczyszczające z rozwagą.


RADA SZÓSTA - Uważaj na owoce

Czy owoce są zdrowe? Oczywiście! Dobrze jest sięgać po nie każdego dnia. Nie można jednak zapominać, że zawierają duże ilości prostych węglowodanów i są dość kaloryczne. Ich ilość w diecie należy kontrolować. Dla osób odchudzających się najbardziej polecane są świeże owoce, sałatki owocowe i koktajle. Ograniczać należy owoce kandyzowane, suszone i w syropie – są zdecydowanie bardziej kaloryczne.

 

Czy Waszym zdaniem zapomnieliśmy o jakimś radzie?

Czy coś warto byłoby dodać do tego zestawienia?

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły