Dieta kapuściana
Zalety:
- Krótki czas trwania. Przewidywany czas stosowania diety wynosi zaledwie 7 dni;
- Prostota. Dieta opiera się na prostych i łatwych w przygotowaniu daniach;
- Dostępność i niska cena. Produkty, które należy spożywać w trakcie stosowania diety, są tanie i łatwo dostępne;
- Dobry wpływ na pracę jelit. Za sprawą dużych ilości błonnika, zawartego w spożywanych warzywach, dieta kapuściana przyczynia się do polepszenia pracy jelit.
Wady:
- Monotonia. Dieta kapuściana jest dietą jednoskładnikową, dlatego też po kilku dniach spożywania tych samych potraw może stać się zwyczajnie nudna;
- Brak zbilansowanych posiłków. Spożywanie ograniczonej ilości produktów, może doprowadzić do niedoboru składników odżywczych w organizmie;
- Negatywne wzorce żywieniowe. Dieta kapuściana nie wyrabia nawyku zdrowego odżywiania;
- Wysokie ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Powrót do dawnych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety kapuścianej, powoduje szybki przyrost wagi. Niniejsze zjawisko związane jest z faktem, iż wspomniana kuracja odchudzająca nie kształtuje pozytywnych wzorców odżywiania;
- Częste wizyty w toalecie. Za sprawą dużych ilości błonnika w niniejszej diecie, znacząco zwiększy się potrzeba wizyt w toalecie;
- Negatywny wpływ na wygląd i samopoczucie. Stosowanie się do zasad diety kapuścianej, doprowadzić może do osłabienia organizmu oraz pogorszenia się kondycji skóry, włosów i paznokci.
W skrócie
Dieta kapuściana, nazywana również dietą prezydencką, to szybki, ale ryzykowny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Chociaż posiada ona wielu zwolenników i jest oparta na naturalnych składnikach oraz łatwa w stosowaniu, może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Wszystko to za sprawą niskiej podaży kalorii (wynoszącej zaledwie 1000 kcal na dobę), która doprowadza nie tylko do szybkiej utraty masy ciała, ale również do zaburzenia procesów metabolicznych, których konsekwencją może być złe samopoczucie oraz zwiększone ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.
Na czym polega?
Dieta kapuściana opiera się na prostych zasadach, których należy ściśle przestrzegać przez okres nie dłuższy i nie krótszy niż 7 dni. Podstawą jadłospisu w niniejszej diecie jest zupa przyrządzana z białej, włoskiej lub kiszonej kapusty oraz bigos z dodatkiem warzyw, bez udziału tłuszczu oraz mięsa wieprzowego. Podczas stosowania zasad diety kapuścianej, należy bezwzględnie przestrzegać prawidłowego nawadniania organizmu (wskazane jest, aby spożywać przynajmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej, herbat ziołowych lub soków owocowo-warzywnych na dobę). Ważne jest również uzupełnienie jadłospisu o świeże warzywa i owoce, takie jak pomidory, marchew czy cebula, przy jednoczesnym wyeliminowaniu soli, tłuszczu zwierzęcego oraz pieczywa. Zasady diety kapuścianej, pozwalają na spożywanie maksymalnie 200 gramów mięsa drobiowego lub cielęcego w ciągu doby oraz 2 łyżeczek oliwy z oliwek, na której można przygotowywać dania.
Wśród produktów dozwolonych w niniejszej diecie możemy wyróżnić:
- Warzywa (z wyłączeniem warzyw wysokoskrobiowych);
- Świeże owoce (z wyłączeniem bananów, które można spożywać wyłącznie czwartego dnia diety);
- Chude mięsa (w tym wołowinę, drób oraz ryby);
- Odtłuszczone mleko;
- Brązowy ryż.
Podczas stosowania diety kapuścianej należy ściśle przestrzegać wszystkich podanych wyżej zasad. Według autorów diety tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie upragnionych efektów.
Czy można schudnąć?
Konsekwentne przestrzeganie zasad diety kapuścianej, w krótkim czasie może doprowadzić do utraty zbędnych kilogramów. Szacuje się, że w okresie zaledwie 7 dni, waga może spaść o 3, a nawet 7 kilogramów. Pierwsze efekty, związane z szybką utratą nadmiaru wody z organizmu, można zauważyć już w przeciągu kilku pierwszych dni od momentu rozpoczęcia niniejszej diety. Należy jednak pamiętać, że dieta kapuściana, ze względu na krótki czas trwania oraz nagły powrót do dawnych nawyków żywieniowych, obarczona jest wysokim ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo.
Czy stosowanie diety jest bezpieczne?
Chociaż dieta kapuściana okazuje się być skutecznym sposobem walki z nadmiarem kilogramów, stosowanie jej może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia oraz obniżenia ogólnego samopoczucia. Wszystko to za sprawą monotonii, której skutkiem jest dostarczanie do organizmu zbyt ubogiego zestawu składników odżywczych. I chociaż u osób cieszących się dobrym zdrowiem, stosowanie zaleceń diety kapuścianej (przez okres nie dłuższy niż 7 dni), nie powinno wiązać się z bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, o tyle u osób zmagających się z chorobami przewlekłymi lub zaburzeniami odporności, niniejsza dieta może stać się przyczyną nagłego pogorszenia się ich stanu. Ponadto, stosowanie zasad niniejszej kuracji odchudzającej przez dłuższy okres może doprowadzić do znacznego niedoboru podstawowych mikro- i makro składników pokarmowych. Osoby stosujące dietę kapuścianą, często skarżą się na silne bóle głowy oraz ogólne osłabienie organizmu. Dodatkowo, wysoka zawartość błonnika, w niektórych przypadkach odpowiedzialna jest za wywołanie dotkliwych zaburzeń w obrębie układu pokarmowego. Wśród nich można wyróżnić: bóle brzucha, bolesne wzdęcia, częste biegunki lub zaparcia.
Przed stosowaniem diety kapuścianej powinny wzbraniać się przede wszystkim kobiety znajdujące się w okresie ciąży lub karmienia piersią, pacjenci zmagający się z zaburzeniami metabolicznymi (w tym z cukrzycą lub chorobami tarczycy), jak również młodzież znajdująca się w okresie dojrzewania.
Czy dieta zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze?
Chociaż biała kapusta stanowi bogate źródło witaminy C oraz błonnika, nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb organizmu człowieka. Stosowanie zasad diety kapuścianej, w niektórych przypadkach może doprowadzić do poważnych niedoborów witamin i minerałów, jak również deficytów białka oraz tłuszczów. Dlatego też, większość dietetyków, w czasie trwania niniejszej kuracji odchudzającej, zaleca swoim pacjentom stosowanie odpowiedniej suplementacji witamin i składników mineralnych (najczęściej w formie tabletek).
Czy dieta jest łatwa w stosowaniu?
Łatwość w stosowaniu to jedna z największych zalet diety kapuścianej. Przygotowywanie posiłków jest bardzo proste, a dodatkowo, dzięki niskiej kaloryczności, można jeść je bez ograniczeń. Jak wspomniano w pierwszej części tekstu, podstawą niniejszej kuracji odchudzającej jest spożywanie specjalnie przyrządzonej zupy z kapusty. Dzięki temu możliwe staje się zapewnienie posiłku na dwa, a nawet trzy dni. Na łatwość stosowania diety kapuścianej, pozytywnie wpływa również fakt ogólnej dostępności produktów, na których bazuje. Warzywa takie jak kapusta, brukselka, pomidory, czy brokuły bez trudu można znaleźć w większości sklepów spożywczych. W odróżnieniu od innych diet odchudzających, niniejsza dieta jest również niezwykle tania.
Przepisy
Przepisy w diecie kapuścianej są niezwykle proste. Z resztą nie ma ich zbyt wiele, w końcu jej podstawą jest zupa kapuściana przyrządzana bez udziału soli oraz tłuszczu. Ponadto, w jadłospisie znajdują się nieskomplikowane sałatki z brokułów oraz surówki z udziałem warzyw stanowiących bogate źródło błonnika. Dodatkowo, menu urozmaicić może pożywny obiad, na który składają się: kawałek mięsa drobiowego (przygotowanego na parze), z dodatkiem brązowego ryżu oraz świeżych pomidorów i rukoli.
W celu przyrządzenia zupy kapuścianej, należy przygotować:
- 1 kilogram kapusty włoskiej;
- 4 świeże pomidory lub pomidory w puszcze (około 400 ml);
- Jedną paprykę zieloną oraz czerwoną;
- Dwie cebule (białe lub czerwone);
- Gałązkę selera naciowego,
- Kostkę bulionu warzywnego;
- 2 litry wody;
- Szczyptę kminku;
- Pół łyżeczki suszonego kopru;
- Suszony liść laurowy;
- Szczyptę pieprzu ziołowego; oraz
- Szczyptę majeranku.
Jak przygotować zupę kapuścianą?
Krok I: Białą kapustę należy drobno pokroić, a następnie dodać do niej kostkę bulionową, przyprawy oraz wodę. Wszystkie składniki powinny gotować się w dużym garnku przez około 10-15 minut;
Krok II: Pomidory należy obrać ze skórki i pokroić w drobną kostkę. Następnie trzeba pokroić w małą kostkę paprykę oraz seler naciowy, a cebulę posiekać w pióra;
Krok III: Kiedy kapusta stanie się miękka, należy do niej dodać pozostałe warzywa;
Krok IV: Całość wymaga ponownego gotowania na małym ogniu, przez okres 15 minut.
Tak przygotowana porcja zupy powinna starczyć na 3, a nawet 4 dni. Należy jednak pamiętać, aby przechowywać ją w lodówce, pod szczelnym przykryciem.
Jedzenie w restauracjach
W czasie stosowania diety kapuścianej, lepiej powstrzymać się od spożywania pokarmów w restauracjach. Wszystko to za sprawą ograniczonej liczby dozwolonych produktów oraz przypraw, które stanowią podstawę niniejszej kuracji odchudzającej. Niemniej jednak, w wyjątkowych sytuacjach, dozwolone jest spożywanie posiłków poza domem. Należy pamiętać, aby nie zamawiać wówczas dań zawierających: buraki, rośliny strączkowe, kukurydzę, ziemniaki, mąkę, tłuste mięso wołowe, wieprzowinę, owoce morza, tłuste ryby morskie, drób smażony, produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu (w tym jogurty, kefiry oraz sery), produkty zbożowe, tłuszcze zwierzęce, awokado, orzechy oraz pestki, a także sól.
Alkohol
W czasie stosowania diety kapuścianej, należy wstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych (zwłaszcza piwa). Warto również pamiętać, aby pierwszą dawkę alkoholu spożyć nie wcześniej niż 24 godziny po zakończeniu kuracji odchudzającej.
Uczucie sytości
Stosowanie zasad diety kapuścianej, w większości przypadków zapewnia uczucie sytości. Wszystko to za sprawą nieograniczonych możliwości spożywania specjalnej zupy z białej kapusty lub bigosu, charakteryzującego się niską zawartością kalorii. Jeśli jednak, podczas stosowania diety, mimo wszystko odczuwa się uporczywy głód, wówczas należy sięgnąć po porcję chudego mięsa, z dodatkiem brązowego ryżu i świeżych warzyw (np. pomidorów lub zielonego ogórka).
Smak
Dieta kapuściana jest dość monotonna. Dlatego też, już po kilku dniach, smak zupy kapuścianej może stać się trudny do zniesienia. W takim przypadku, warto skorzystać z przypraw ziołowych lub przecieru pomidorowego, który w łatwy sposób jest w stanie całkowicie odmienić smak potrawy. Kłopotem dla niektórych osób, może stać się również zakaz spożywania soli. Należy jednak pamiętać, że sól z łatwością można zastąpić innymi przyprawami. Warto również zadbać o to, aby mimo ograniczonej liczby produktów, spożywane w ciągu dnia posiłki były różnorodne. Można to osiągnąć za sprawą zróżnicowanych dodatków w postaci warzyw i niektórych owoców.
Monotonna i nudna dieta jest częstym powodem przerywania odchudzania. Właśnie dlatego rozpoczynając walkę z nadmierną masą ciała, warto zdecydować się na urozmaiconą i atrakcyjną pod względem smakowym dietę. Dobrym przykładem jest Dieta Extra Smaczna. To indywidualna dieta odchudzająca, bazująca na aromatycznych i naprawdę smacznych potrawach. Można znaleźć w niej tak popularne dania jak spaghetti, tortille, smaczne sałatki, dietetyczne desery i ciasta.
Koszty
W odróżnieniu od innych kuracji odchudzających, stosowanie diety kapuścianej wiąże się z bardzo niskimi kosztami oraz łatwą dostępnością produktów. Zarówno składniki na zupę, bigos, jak i sałatki warzywne, to wydatek zaledwie kilku złotych za sztukę. Niskie koszty to jeden z największych atutów niniejszej diety.
Rola aktywności fizycznej
Niezależnie od stosowanej diety, ruch powinien zajmować ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Niemniej jednak, ze względu na niewielką ilość kalorii dostarczanych do organizmu w czasie niniejszej kuracji odchudzającej, należy wstrzymać się od wykonywania wymagających ćwiczeń fizycznych oraz nadmiernego wysiłku. Dbałość o odpowiednią aktywność fizyczną, może jednak okazać się niezbędna dla utrzymania osiągniętych efektów, już po zakończeniu stosowania diety kapuścianej.
Okiem dietetyka
Zaledwie kilka lat temu, dieta kapuściana była prawdziwym hitem. Dzisiaj jednak, dzięki rosnącej świadomości dotyczącej znaczenia żywienia w życiu człowieka, do niniejszej kuracji odchudzającej podchodzi się raczej sceptycznie. I chociaż dieta ta jest niezwykle efektywna, może skutkować wywołaniem poważnych niedoborów w organizmie człowieka. Ponadto, spożywanie tak ograniczonej liczby produktów i kalorii przez okres dłuższy niż 5 dni, negatywnie może wpłynąć na metabolizm jednostki, skutkujący tym samym zwiększonym ryzykiem wystąpienia efektu jojo.
Zamiast eksperymentować z monotonnymi dietami cud, zdecydowanie lepiej postawić na zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, która spowoduje nie tylko spadek masy ciała, ale także pozwoli nabyć zdrowe nawyki żywieniowe. To najbezpieczniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze podejście do odchudzania.
Przykładowy jadłospis
Powyższy przykładowy jadłospis został opracowany zgodnie z zaleceniami diety kapuścianej. Składa się z 5 posiłków o dość dużej objętość. Każdy z nich opiera się na warzywach lub owocach, dzięki czemu dieta obfituje w błonnik pokarmowy. W jadłospisie dwa dania bazują na kapuście - sałatka z kapusty pekińskiej oraz zupa z młodej kapusty.