Dieta Kopenhaska - jadłospis na 13 dni

Dieta Kopenhaska ma pomóc w szybkiej utracie wagi i zwiększeniu tempa przemiany materii. Niezależnie od tego, co będziesz jeść po zakończeniu diety, zwolennicy tego programu twierdzą, że dodatni wpływ na metabolizm będzie utrzymywał się aż do dwóch lat. 

13-dniowa dieta Kopenhaska ma powodować utratę od 5 do 10 kilogramów wagi, jest to bardzo dużo, biorąc pod uwagę czas jej trwania. Jednak wielu ekspertów sądzi, iż najbardziej zdrowe i zrównoważone tempo utraty masy ciała powinno wynosić nie więcej niż 1 kg wagi na tydzień. W innym wypadku rezultat może być krótkotrwały lub powodować efekt jo-jo, szczególnie jeśli po zakończeniu diety wrócisz do swoich dawnych nawyków żywieniowych. 

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym dokładnie polega dieta Kopenhaska oraz kiedy warto ją stosować!

Umieść tą INFOGRAFIKĘ na swojej stronie! ▼

Kod na stronę:

Możesz dowolnie powielać tą grafikę pod warunkiem umieszczenia linku zwrotnego do naszego serwisu.

Zasady Diety Kopehaskiej:

Dieta Kopenhaska narzuca 13-dniowy, restrykcyjny jadłospis, w ramach którego należy zmniejszyć ilość posiłków i łączną ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia. Jadłospis diety kopenhaskiej składa się z 7 zestawów posiłków, z czego 6 zestawów powtarza się w kolejnym tygodniu diety. Podstawowe zasady diety Kopenhaskiej to:

 • Spożywanie trzech posiłków dziennie.
 • W miarę możliwości wszystkie posiłki należy jeść o stałych porach: śniadanie między 8:00 a 9:00, obiad między 12:00 a 14:00, kolację między 17:00 a 18:00.
 • Należy całkowicie wykluczyć z diety alkohol, słodycze i produkty zbożowe.
 • Podjadanie między posiłkami jest zakazane.
 • Dodawanie potraw do jadłospisu lub jakiekolwiek odstępstwa od jadłospisu są zabronione.
 • Codziennie należy wypić co najmniej 1,5 l wody niegazowanej.

Choć dieta Kopenhaska trwa zaledwie 13 dni, to jednak mocno oddziałuje na organizm, dlatego zaleca się, aby nie powtarzać jej częściej niż raz na dwa lata.

Dieta Kopenhaska — jadłospis na 13 dni

Dieta Kopenhaska to jedna z najpopularniejszych diet niskokalorycznych, jakie kiedykolwiek wymyślono. Do dziś nie wiadomo jednak, kto jest jej autorem. Najczęściej można spotkać się z hipotezą, że została opracowana przez lekarzy rządowego szpitala w Kopenhadze. Dieta Kopenhaska jest znana na całym świecie. Wiele osób zgodnie twierdzi, że udało się im bardzo dużo schudnąć, dzięki zastosowaniu restrykcyjnego jadłospisu.

Ta dieta trwa 13 dni, jednak nie każdy jest w stanie wytrwać do jej końca, ponieważ mała ilość kalorii powoduje silne uczucie głodu, bóle głowy i osłabienie. Restrykcyjne zasady diety Kopenhaskiej mogą też bardzo negatywnie wpływać na zdrowie osób cierpiących na cukrzycę, choroby serca lub tarczycę. Wynika to z faktu, że dieta Kopenhaska jest uboga w węglowodany, tłuszcze i błonnik pokarmowy. Jakie posiłki znajdziesz w menu diety Kopenhaskiej? Są to między innymi:

 • Filiżanka kawy z jedną kostką cukru spożywana na śniadanie, której nie można zastąpić herbatą. W niektóre dni do kawy można zjeść grzankę.
 • Dnia 5. i 12. zamiast kawy należy zjeść 1 dużą startą marchewkę z sokiem z cytryny, natomiast dnia 7. na śniadanie jest przewidziana herbata bez cukru.
 • Obiady są bardziej zróżnicowane. W menu znajdziesz na przykład: gotowaną lub duszoną pierś z kurczaka, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny. Inny zestaw zawiera jajko na twardo, tartą marchewkę, mały twarożek lub serek wiejski.
 • Kolacje w diecie Kopenhaskiej również są dosyć urozmaicone, choć wciąż pozostają niskokaloryczne. Przykładowy zestaw składa się z 2 jajek na twardo, plastra szynki (najlepiej chudej), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny. W inne dni należy spożyć pół szklanki kompotu z owoców bez cukru oraz 2/3 szklanki jogurtu naturalnego.

Dieta Kopenhaska — na jakie efekty możesz liczyć?

Największą zaletą diety Kopenhaskiej niewątpliwe jest jej skuteczność i dokładny jadłospis, dzięki któremu krok po kroku przejdziesz przez cały proces odchudzania w zaledwie 13 dni. Na tej diecie można dużo schudnąć w krótkim czasie. Szybkie efekty pozytywnie wpływają na nastrój i motywację do dalszej walki z nadprogramowymi kilogramami. Na diecie Kopenhaskiej spożywa się bardzo mało kalorii. Jeśli zaraz po jej zakończeniu wrócisz do spożywania ciężkostrawnych posiłków i niezdrowych przekąsek, szybko doświadczysz efektu jojo, co bardzo negatywnie wpłynie na Twoje nastawienie do odchudzania.

Wady i zalety diety Kopenhaskiej

Dieta Kopenhaska obniża poziom cukru we krwi, pomaga zredukować tkankę tłuszczową i oczyścić organizm z toksyn. Jednak ta restrykcyjna dieta odchudzająca ma też pewne wady. Choć zwolennicy tej metody uważają, że nie da się doprowadzić do poważnych niedoborów w niecałe dwa tygodnie, to jednak wielu dietetyków ma na ten temat odmienne zdanie. Spektakularne efekty diety Kopenhaskiej mogą też stanowić duże ryzyko dla zdrowia.

Niestety dieta Kopenhaska nie jest zalecana osobom, które cierpią na jakiekolwiek schorzenia lub infekcje, ponieważ może dodatkowo osłabiać organizm. Niska wartość energetyczna diety powoduje też, że nie powinny po nią sięgać osoby z chorymi nerkami, chorobami układu krwionośnego i pokarmowego, a także osoby starsze, osoby pracujące fizycznie, dzieci, młodzież oraz sportowcy.

Teorie twórców diety Kopehanskiej

Założenia diety Kopenhaskiej są bardzo proste, dzięki czemu łatwo można ją wdrożyć w życie. Obecnie istnieją 2 teorie, które mają udowodnić skuteczność tej diety i potwierdzić zasadność jej stosowania:

 • Pierwsza mówi o tym, że przemiana materii nie zwalnia tempa, pomimo iż dieta jest niskokaloryczna, ponieważ jadłospis ułożony jest tak, aby dni nisko i wyżej kaloryczne występowały naprzemiennie.
 • Druga teoria zakłada, że dieta może pobudzić konkretny gen, nazwany SIRT1, który ma rzekomo blokować inny gen, który jest zaangażowany w magazynowanie tłuszczu w organizmie i skłonić organizm do wykorzystania większej ilości zapasów tłuszczu.

Podsumowanie

 • Dieta jest bardzo restrykcyjna i krótkotrwała.
 • Nikt nie podpisuje się jawnie jako twórca tej diety.
 • Zachęca do jedzenia dużych ilości białka, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
 • Eliminuje ważne wartości odżywcze zawarte w owocach i warzywach.
 • Dieta nie jest modyfikowania indywidualnie i zachęca do pomijania posiłków.

Dieta ta została sklasyfikowana jako niebezpieczna przez wielu renomowanych ekspertów w dziedzinie zdrowia. Odchudzanie to ciężka praca polegająca na zdrowym odżywianiu się i zwiększeniu aktywności fizycznej.

Diety takie jak dieta Kopenhaska w rzeczywistości mogą doprowadzić do dodatkowych problemów zdrowotnych, zamiast pomóc w odchudzaniu, dlatego należy do nich podchodzić z dużą dozą ostrożności.

Dieta Kopenhaska - najczęściej zadawane pytania

Na czym polega dieta Kopenhaska?

Jest to niskokaloryczna dieta, którą należy stosować przez 13 dni. W jej ramach otrzymasz konkretny jadłospis, którego nie można w żaden sposób ulepszać ani modyfikować. Po zakończeniu diety Kopenhaskiej powinieneś odnotować znaczący spadek masy ciała.

Czy dieta Kopenhaska dostarcza niezbędnych witamin i minerałów?

Według specjalistów dieta Kopenhaska jest uboga w składniki odżywcze, dlatego nie powinna być stosowana przez osoby, które cierpią na różnego rodzaju choroby i niedobory. W takim wypadku dieta trzynastodniowa może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Czy dieta Kopenhaska jest dobra?

Dieta Kopenhaska może być dobrym wyborem dla osób, które chcą szybko się odchudzić. Jednak należy pamiętać o możliwych, negatywnych konsekwencjach związanych z jej stosowaniem. Ta restrykcyjna metoda odchudzania nie zastąpi Ci zdrowej i zbilansowanej diety.

O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore