Czy ćwiczenia zwiększają apetyt?

Wszyscy wiemy, że ćwiczenia spalają kalorie, ale jak to jest możliwe, że niektórzy po treningu czują się tak głodni, że gotowi są wyczyścić całą lodówkę, a innym wystarczy jedno, małe jabłko? Okazuje się, że to nieprzyjemne uczucie pustego żołądka pojawiające się po wysiłku fizycznym zależy od płci, budowy ciała oraz intensywności treningu.
 
 
 
 

Co powinieneś wiedzieć

 
Ostatnie badania nad zależnością uczucia głodu i ćwiczeniami donoszą, iż bardziej intensywne sesje treningowe mogą zmniejszyć nasz apetyt. Naukowcy przeprowadzili doświadczenie wśród grupy zdrowych mężczyzn w wieku pomiedzy 20 a 30 lat, borykających się z lekką nadwagą. Część badanych ćwiczyło na rowerkach stacjonarnych, a inni poprostu odpoczywali. Następnie mierzono, jak dużo wszyscy jedli wtrakcie posiłku po zakończonym treningu. Okazuje się, że mężczyźni, którzy odpoczywali lub ćwiczyli na rowerze w umiarkowanym tempie jedli znacznie więcej niż mężczyźni, którzy ukończyli najbardziej rygorystyczne treningi. Ci, którzy przeszli przez trudny trening mieli również niższy poziom greliny i wyższy poziom mleczanów oraz cukru we krwi. Wszystkie te substancje związane są ze zmniejszeniem apetytu. 
 
Natomiast u kobiet po ćwiczeniach ochota na podjadanie po wysiłku może być nawet silniejsza u niż u mężczyzn. Może to być związane z nieco innym mechanizmem gospodarki tłuszczowej, a w szczególności magazynowaniem tkanki tłuszczowej. Dlatego też warto nie przeceniać ilości spalonych kalorii podczas popołudniowego biegu, gdyż jeden batonik czy kawałek ciasta może wyrównać ilość spalonych kalorii podczas nielada wysiłku. Cchcesz sprawdzić, ile kalorii spalasz podczas trenignu? Skorzystaj z Kalkulatora Spalania Kalorii. To świetne narzędzie, które pomoże Ci w planowaniu treningów i szacowaniu waydatków energetycnych z nimi związancyh.
 
Naukowcy również odkryli, że otyłe kobiety bywają bardziej głodne po treningu ze względu na większą odporność organizmu na leptynę, hormonu, który utrzymuje równowagę energetyczną w ryzach  i może pomóc hamować apetyt. Natomiast u osób o zdrowej wadze, ćwiczenia mogą hamować apetyt poprzez zmianę stężenia hormonów greliny i peptydu YY .
 
kalkulator odchudzania
 
 
 

Jak pohamować nadmierny apetyt po treningu?

 
Ci, którzy nie czują się głodni po treningu, powinni zjeść małą, proteinową przekąskę w ciągu dwóch godzin po ćwiczeniach, bez względu na to co żołądek ma im do powiedzenia. Utrzyma ona odpowiedni poziom energii i pomoże w procesie regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. Poza tym brak apetytu po ćwiczeniach może być krótkotrwały, a głód może ponownie pojawić się ze wzmożoną siłą.
 
Natomiast ci, którzy czują się supergłodni natychmiast po treningu, powinni pić dużo wody i zadbać o małą przekąskę przed ćwiczeniami, aby unikać przejadania się po wysiłku fizycznym. Zadajcie sobie też ważne pytanie: czy żołądek naprawdę burczy, czy poprostu mamy ochotę wrzucić coś na ząb? Niektórzy naukowcy sugerują, że sięganie po batonik, ciastka czy opakowanie chipsów po ćwiczeniach może być po prostu sposobem nagradzania siebie samego za mobilizację i wysiłek podczas treningu. Jeżeli zależy Ci na utracie wagi, warto znaleźć kilka niejadalnych nagród w zamian za kaloryczną przekąskę, jak naprzykład masaż, który może być równie satysfakcjonującym rozwiązaniem.
 
Chcesz w wygodny sposób kontrolować kaloryczność swojej diety? Skorzystaj z Dziennika Kalorii - aplikacji do planowania diety i aktywności fizycznej.
Dziennik Kalorii:
  • pomoże Ci dobrze zaplanować dietę,
  • podpowie, ile białek, tłuszczów, węglowodanów i kalorii powinieneś zjadać każdego dnia,
  • oszacuje, ile kalorii spalasz podczas wykonywanych treningów,
  • pomoże Ci wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe i zmienić styl życia na lepszy.
  •  

dziennik kalorii

 
O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus