Od czego rozpocząć odchudzanie? 4 kroki do sukcesu

Najtrudniej jest zacząć, zebrać siły i ruszyć z działaniem. Przedstawiamy 4 kroki, dzięki  którym dowiesz się, jak rozpocząć odchudzanie i stworzyć skuteczny plan.  Jeżeli podejdziesz do odchudzania rozsądnie, już po kilku tygodniach możesz cieszyć się prawdziwym sukcesem.

odchudzanie


1.    Rozeznaj sytuację


To podstawa. Na samym początku musisz upewnić się, czy odchudzanie na pewno jest potrzebne.  Czym innym jest nadmierna masa ciała i otyłość, które bezwzględnie wymagają zmiany stylu życia i stosowania ubogokalorycznej diety, a czym innym niezbyt atrakcyjna sylwetka, wymajająca tylko jej wyrzeźbienia.


Jak sprawdzić, czy aktualna masa ciała wymaga zmiany? Pierwszym krokiem powinno być wyliczenie wskaźnika BMI.  Jest to znany wszystkim wskaźnik masy ciała, który pomaga ocenić stosunek masy ciała do wzrostu BMI oblicza się, dzieląc masę ciała przez wzrost (wyrażony w metrach) podniesiony do kwadratu. Zamiast liczyć go samodzielnie, prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora BMI.


oblicz bmiWartości BMI poniżej 18,5 wskazują na niedowagę. Przedział powyżej 18,5 do 25 uznaje się za prawidłowy.
Wynik powyżej 25 oznacza nadwagę, a powyżej 30 pozwala zdiagnozować otyłość.


Kolejny krok to oszacowanie należnej lub idealnej masy ciała. Tutaj również pomocne jest korzystanie z fachowych wzorów. Jednym z najbardziej popularnych jest wzór Brocka:

należna masa ciała = wzrost (cm) - 100


Wzór ten używany jest do obliczania należnej masy ciała. Może być stosowany wyłącznie u osób dorosłych, o wzroście 1,6m-1,9m.


Idealną masę ciała oblicza się, odejmując od należnej masy ciała 10%, w przypadku mężczyzn, lub 15%,  w przypadku kobiet.
Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z Kalkulatora Idealnej Wagi.


kalkulator idealnej wagi

Po obliczeniu idealnej  i należnej masy ciała, należy ją porównać do aktualnej. Różnica pozwala oszacować ilość nadmiernych kilogramów.


Podsumowując, jeżeli wskaźnik BMI jest wyższy od 25, należy koniecznie rozpocząć kurację odchudzającą.  W taki przypadku nie chodzi jedynie
o poprawę wyglądu, ale przede wszystkim o zdrowie organizmu.  Gdy wartość BMI mieści się w granicach normy, ale aktualna masa ciała jest wyższa od należnej, również warto rozpocząć kurację odchudzającą.  Jest to najlepszy moment,  aby zapobiec nadwadze i otyłości w przyszłości.
Osoby, których aktualna masa ciała jest niższa niż idealna, nie potrzebują odchudzania. Jeżeli nie czują się dobrze ze swoją sylwetką, powinny skupić się przede wszystkim na  treningach, które rozbudowując poszczególne partie mięśni, w znaczący sposób mogą poprawić wygląd zewnętrzny.


waga

2.    Wyznacz cel


Mogłoby się wydawać, że po obliczeniu należnej i idealnej masy ciała, cel jest już znany. Nie jest to zupełnie prawda.  Docelowo, rzeczywiście powinno dążyć się do osiągnięcia idealnej masy ciała. Warto jednak podzielić odchudzanie na etapy.  Im wyższy stopień nadwagi, tym więcej etapów.
Osoby ze znaczną nadwagą jako pierwszy cel powinny ustanowić zmniejszenie masy ciało o 5-10%. Utrata masy ciała powinna wynosić około 0,5-1kg tygodniowo.


Bardzo ważne jest, aby cele były realne i możliwe do zrealizowania. Istotne jest również, czy jego osiągnięcie jest zdrowe (biorąc pod uwagę także czynniki psychiczne) oraz czy istnieją możliwości jego zrealizowania
(np. organizacyjne, czasowe, finansowe).
Ustalając cel, należy również pamiętać, że odchudzanie nie powinno być gwałtowne. Im wolniej ubywa nadmiernych kilogramów, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że po zakończeniu odchudzania pojawi się efekt jojo.


plan


3.    Zrób plan

Kolejnym krokiem jest stworzenie planu, umożliwiającego osiągnięcie założonego celu.  Co powinno w nim się znaleźć? Przede wszystkim działania, które będą wykorzystywane. W przypadku odchudzania najważniejszymi elementami planu jest przestrzeganie diety oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej.

Bardziej szczegółowy plan, lepiej motywuje. Z tego względu dobrze jest oszacować wartością kaloryczną diety i przygotować konkretne jadłospisy. Pomocne jest tutaj korzystanie z narzędzi, umożliwiających kontrolowanie wartości odżywczej  i energetycznej diety, jak Dziennik Kalorii.


Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety ułożonej przez profesjonalistów. Jeżeli chcesz, nasi doświadczeni dietetycy mogą ułożyć dla Ciebie dietę odchudzającą online Układane przez nas jadłospisy są smaczne, szybkie w realizacji i nieskomplikowane. Wszystko po to, aby dieta nie wywróciła Twojego życia do góry nogami, tylko była miłą i jednocześnie pyszną zmianą.


dieta online


Dobrze jest również z góry ustalić, jaka aktywność fizyczna będzie wykonywana i z jaką częstotliwością. Najlepiej dokładnie zaplanować, w które dni tygodnia będą odbywać się treningi oraz ile czasu mamy zamiar na nie poświęcać.


4.    Mierz efekty

Jeżeli cel został jasno określony i przygotowano indywidualny plan działania, umożliwiający jego realizację, nie pozostaje nic innego jak rozpocząć kurację odchudzającą. Dobrze zaplanowana i skutecznie realizowana pozwala na uzyskanie naprawdę wyraźnych efektów.

Pierwszego dnia kuracji, rano, na czczo i po wypróżnieniu, należy zmierzyć masę ciała oraz obwody talii i bioder.  Następnie pomiarów tych należy dokonywać raz na tydzień.  W przypadku dłuższej kuracji dobrze jest prowadzić dzienniczek i zapisywać obserwowane zmiany.

Nieosiągnięcie efektu może być wynikiem zbyt ambitnego celu, źle stworzenie planu lub też jego nieprzestrzeganie. W takim wypadku dobrze jest skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić, ja powinna wyglądać dobrze ułożona dieta.


Należy jednak pamiętać, że każdy ubytek masy ciała jest sukcesem, który powinien motywować do kolejnych kroków i kontynuowania kuracji.


O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore