Jak mieć płaski brzuch?
Płaski, atrakcyjny brzuch to marzenie prawie każdej kobiety i większości mężczyzn. Nawet osoby z prawidłową masą ciała mogę mieć problem z za dużym, odstającym, wyraźnie zaznaczonym brzuchem. Co zrobić, żeby się go pozbyć? Poznaj 7 skutecznych wskazówek.
1. Jeżeli masz nadwagę, zacznij od diety
Zacznij od sprawdzenia swojego BMI. Możesz to zrobić przy pomocy poniższego kalkulatora. Dzięki tym wyliczeniom dowiesz się, czy twoja masa ciała jest prawidłowa, czy też należy nad nią popracować.
Jeżeli wskaźnik BMI jest wyższy niż 25, koniecznie musisz rozpocząć stosowanie diety odchudzającej, o obniżonej wartości kalorycznej. Możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy naszych dietetyków, układających spersonalizowane diety online lub samodzielnie zadbać o swój sposób odżywiania.
Osobom decydującym się na drugie rozwiązanie polecamy kompleksowe kompendium wiedzy Jak ułożyć skuteczną dietę? Konsekwentne stosowanie diety niskoenergetycznej przynosi naprawdę spektakularne efekty, o czym możesz się przekonać, czytając wywiady z naszymi pacjentami.
2. Wybieraj produkty bogate w błonnik
Błonnik pokarmowy to ważny składnik diety. Po pierwsze wspomaga odchudzanie. Dzięki temu, że pęcznieje w żołądku i zwiększa swoją objętość, łatwiej jest zmniejszyć objętość zjadanych posiłków. Po drugie, ma znakomity wpływ na jelita. Przyspiesza ich pracę i ułatwia wypróżnianie. Działa jak szczotka, która wymiata z jelit wszystkie zalegające w nich resztki. Dzięki temu brzuch jest mniej wzdęty i atrakcyjniej wygląda.
Produkty bogate w błonnik to warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe. Powinny one stanowić sporą część Twoich jadłospisów. Pamiętaj jednak, że ilość błonnika w diecie należy zwiększać stopniowo, a każdy posiłek bogaty w ten składnik pokarmowy należy popić porządną porcją wody.
Polecamy również artykuł Błonnik pokarmowy. Czy nie brakuje go w twojej diecie?
3. Uważaj na produkty wzdymające
Niektóre produkty powodują nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach, a przez to wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha. Jest to niekomfortowe, czasami bolesne i niestety negatywnie wpływa na wygląd. Czasami jeden posiłek obfitujący w fasolę, kapustę lub czereśnie potrafi spowodować, że trudno jest dopiąć spodnie czy naciągnąć na brzuch ulubioną bluzkę.
Produkty o właściwościach wzdymających:
- grzyby
- nasiona roślin strączkowych (np. fasola, groch, soja)
- cebula, czosnek, por, papryka
- kapusta, brokuły, brukselka, szparagi, karczochy
- duże ilości owoców
- potrawy smażone
Nie ma konieczności eliminowania wszystkich wymienionych produktów z diety. Wystarczy je testować i obserwować, czy ich spożywanie jest przyczyną dyskomfortu i wzdęć. Jeżeli któreś z nich nie będą Ci służyć, lepiej ograniczyć ich spożywanie.
4. Zwróć uwagę na produkty mleczne
Mleko i jego przetwory również mogą być przyczyną wzdęć. Dotyczy to osób mających problemy z trawienie laktozy, czyli cukru mlecznego. Jak sprawdzić, czy trawienie laktozy w twoim organizmie przebiega prawidłowo? Obserwuj się. Zwracaj uwagę, czy po spożyciu produktów mlecznych ( w szczególności mleka) nie pojawiają się wzdęcia, nadmierne gazy, biegunki czy pobolewanie brzucha. Jeżeli zauważysz taką zależności, najlepiej ograniczyć spożywanie produktów zawierających laktozę. Dzięki temu zapobiegniesz powiększaniu obwodów brzucha.
Jeżeli podejrzewasz u siebie problem z trawieniem mleka, zajrzyj do naszego poradnika: Nietolerancja laktozy. Co jeść, a czego unikać?
5. Zadbaj o florę jelitową
Od stanu mikroflory jelit zależy funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Produkty zawierające bakterie probiotyczne, jak kiszone ogórki i kapusta, naturalne jogurty czy preparaty probiotyczne z apteki ograniczają produkcję gazów, a także zapobiegają wzdęciom i zaparciom. Są również polecane osobom z nietolerancją laktozy. Zadbaj o to, aby regularnie pojawiały się w jadłospisach.
6. Unikaj wody gazowanej
Zrezygnuj z napojów gazowanych, które wprowadzają do przewodu pokarmowego powietrze. Jest to bezpośrednia przyczyna nadmiernych gazów i wzdęć brzucha. Dodatkowo, ogranicz ilość żutych gum (podczas żucia dochodzi do połykania powietrza) i jedz powoli i dokładnie przeżuwając jedzenie. Ważne jest także, aby spożywać posiłki w spokoju i bez stresu. Zaleca się również ograniczać rozmowy w czasie jedzenia.
7. Sięgaj po zioła
Rumianek, koper włoski, majeranek czy mięta mają świetny wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Niektóre zioła, takie jak wspomniany majeranek, ale też bazylia, tymianek czy rozmaryn znakomicie poprawiają trawienie i warto stosować je jako przyprawy. Inne można spożywać w formie naparów np. koper włoski, miętę, dziurawiec, mniszek lekarski czy krwawnik. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne gotowe mieszanki herbat wspomagające trawienie i pracę przewodu pokarmowego. Znakomicie ułatwiają rozkład tłuszczów, zwiększają wydzielanie żółci, zapobiegają zaparciom i łagodzą wzdęcia. W przypadku problemów z nieatrakcyjnym wyglądem brzucha, warto sięgać po nie chociażby raz dziennie.
8. Ćwicz!
Mimo, że jest to ostatnie zalecenie w zestawieniu, należ traktować je jako jedno z najważniejszych. Odpowiednia dieta powinna iść w parze z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Polecane są ćwiczenia aerobowe (np. jogging, jazda na rowerze, orbitrek, Nordic-Walking czy pływanie), powodujące najefektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz wzmacniające (np. popularne brzuszki pozycja deski, pompki, nożyce), które prowadzą do rozbudowy mięśni i nadają im atrakcyjnego wyglądu. Na trenigni należy znaleźć czas co najmniej 2-3 razy w tygodniu, ale należy pamiętać, że im częściej są powtarzane, tym lepiej. Czas trwania pojedynczego trenignu nie powienien być krótszy niż 30 minut.
Polecamy również artykuł: Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?
A Wy? Macie jakieś sprawdzone sposoby na płaski brzuch?