5 zasad odchudzania, które z góry skazane są na porażkę


Każdy ma inne zdanie na temat najlepszych sposobów, aby schudnąć i najlepszych diet, które pomogą nam to osiągnąć. Niektóre z tych opinii są oparte na dowodach naukowych, inne opierają się na osobistych doświadczeniach, a inne tak naprawdę nie wiadomo skąd się wzięły. Nawet  sprawdzone i renomowane źródła wciąż zmieniają założenia, w zależności od wyników badań, które mogą sugerować, że wcześniejsze tezy były w rzeczywistości błędne.
 
Nie tak dawno temu, byliśmy przestrzegani przed zbyt dużym spożyciem jajek, z powodu obecności cholesterolu w żółtku. Teraz jajka są postrzegane jako ważne źródło pożywienia i są całkowicie bezpieczne dla większości ludzi. Podobnie dziesięć lat temu w centrum uwagi stały tłuszcze, które zostały eliminowane w wielu dietach. Obecny szał polega na cięciu wszystkich rodzajów węglowodanów. Kogo słuchać i jak znaleźć ten “złoty środek”, który pomoże nam zrzucić wszystkie nadprogramowe kilogramy?
 
Przygotowałam kilka klasycznych zasad diety odchudzającej, które mogą nie być tak skuteczne, jak początkowo sądzono, a w rzeczywistości  niektóre z nich mogą być śmiało złamane, jeżeli chcemy osiągnąć wymarzoną sylwetkę.
 
kalkulator odchudzania
 

1. Nie jedz późno w nocy

Powszechnie uważa się, że jedzenie późno w nocy lub nawet po godzinie dziewiętnastej może prowadzić do nadwagi. Idea tego jest taka, że porównując ilość spalonych kalorii w ciągu dnia, w nocy, kiedy śpimy nie spalamy aż tylu kalorii . Jednak ważną rzeczą, jeśli chodzi o utratę wagi nie jest to, kiedy jemy, ale co i ile jemy.
Aby schudnąć, twoje całkowite spożycie kalorii musi być mniejsze niż to, co spalasz podczas ćwiczeń lub ogólnej aktywności fizycznej. Nie ma znaczenia, czy są to kalorie jedzone na śniadanie czy na kolację, jeśli jesz więcej niż spalasz, możesz przytyć.
Nie ma nic złego w jedzeniu w poźniejszych godzinach dnia, pod warunkiem, że odżywiasz się zdrowo nie tylko pod wieczór, ale także  w ciągu całego dnia. 
Jeżeli walczysz codziennie wieczorem, żeby nie sięgnąć po jedzenie, po czym robisz się tak głodny, że ukradkiem podjadasz co tylko nawinie się pod rękę, lepiej zrób sobie lekką kolację i nie mniej przez to wyrzutów sumienia. W tym artykule znajdziesz wiele ciekawych pomysłów na smaczną i lekką kolację: Twoja dietetyczna kolacja
Podpowiedź: Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne uzależnione jest od Twoich potrzeb fizjologicznych. Możesz je szybko oszacowań przy pomocy Kalkulatora PPM i CPM.
 

2. Węglowodany sprawią, że przytyjesz

Produkty takie jak chleb, makaron i ziemniaki były postrzegane w ciągu ostatnich kilku lat jako koszmar wszystkich odchudzających się  i prawdą jest to, że ​​przez zmniejszenie ilości spożywanych tego rodzaju pokarmów, ludzie często szybciej osiągają pożądane efekty. Jednak ta utrata masy ciała jest spowodowana głównie zmniejszeniem ilości spożywanych kalorii, gdyż większość z nas spożywa zbyt duże ilości żywności bogatej w węglowodany, a produkty mączne są dość kaloryczne.
Jednak musimy pamiętać , że żywność składająca się głównie z węglowodanów złożonych dostarcza niezbędnych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy z grupy B oraz energię. Dlatego nie ma przeszkód, aby ziemniaki czy pełnoziarnisty makaron stały się częścią naszej zdrowej diety, pod warunkiem że będą spożywane w umiarkowanych ilościach. 
 

3. Spożywanie tłuszczu powoduje przyrost masy ciała

Kilka lat temu, tysiące nowych produktów beztłuszczowych lub  niskiej zawartości tłuszczu zasypały półki sklepowe. Większość z nas zaczęła kupywać żywność w wersji light, nie zwracając uwagi na całościowy skład spożywanych pokarmów.  Producenci obniżyli zawartość tłuszczu w produktach żywnościowych, dodając do nich często większą ilość cukru w celu poprawy walorów smakowych.
Tłuszcz jest bardzo istotnym składnikiem naszej diety, pozwalającym nam osiągnąć uczucie sytości na dłużej , jak również zminimalizować ryzyko chorób serca. Warunkiem tego jest wybór odpowiednich rodzajów tłuszczu, czyli unikanie tłuszczów trans, zmniejsze ilości spożywanych tłuszczów nasyconych na korzyść olejów i tłuszczy jednonienasyconych i wielonienasyconych. 
Podpowiedź: jakie tłuszcze są zdrowe możesz przeczytać w  artykule: Dobry tłuszcz kontra zły tłuszcz
 

4. Musisz spalić każdą kalorię, którą dostarczyłeś swojemu ciału

Wiele osób jest tak pochłoniętych liczeniem kalorii spożywanych  i ilością kalorii spalanych, że często zapominają, iż organizm potrzebuje energii niezbędnej do podtrzymania podstawowych procesów życiowych czyli krążenia krwi, oddychania, trawienia, termorgulacji itp.
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest  większe u osób z większą masą ciała, u tych z większym poziomem aktywności oraz zazwyczaj u mężczyzn, ponieważ mają większą masę mięśniową niż kobiety. Podczas odchudzania należy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, a najlepiej jeszcze dodatkowo zwiększyć ich spalanie. Jednak ważne jest to, aby pamiętać, by nie ograniczyć spożycia zbyt dużej ilości kalorii, czy zbyt ciężko ćwiczyć bez dostatecznego uzupełniania organizmu w energię, ponieważ może to być szkodliwe dla naszego zdrowia. Organizm wtedy spowolnia wszystkie procesy chemiczne, by oszczędzić energię, którą za bardzo traci lub której za mało dostaje.

Podpowiedź: Jeżeli chcesz schudnąć, powinieneś stworzyć odpowiedni deficyt kaloryczny pomiędzy kaloriami spożytymi a spalonymi - jaki jest Twój indywidualny dzienny kaloryczny ? Możesz go sprawdzić w Kalkulatorze Odchudzania.


5. Pomijanie posiłków pomaga w utracie wagi

Pomijanie posiłków, aby zmniejszyć dzienne spożycie kalorii może wydawać się dobrym pomysłem, ale w rzeczywistości najczęściej powoduje przyrost masy ciała. Gdy organizm nie otrzymuje pożywienia regularnie, nie jest pewien kiedy otrzyma więcej energii, więc zazwyczaj przechodzi w tak zwany tryb oszczędzania i spowalnia metabolizm.
Poza tym osoby, które opuszczają posiłki i nie jedzą regularnie stają się również bardzo głodne, a to może prowadzić do zwiększonego apetytu szczególnie na niezdrowe słodkie i tłuste przekąski, co prowadzi do przejadania się i  zwiększenia masy ciała.
 
Podpowiedź: Kilka pomysłów na zdrowe przekąski znajdziesz w artykule: Zaplanuj dietetyczną przekąskę przed obiadem
 
Chcecesz schudnąć z pomocą profesjonalisty? Nasi dietetycy moga Ci pomóc i ułożyć dietę odchudzającą online.
Dlaczego warto przejść na naszą dietę?
  • zadbamy o smaczne, sycące posiłki,
  • uwzględnimy Twoje preferencje smakowe,
  • dopasujemy jadłospis do Twojego stylu życia.

Spóbujesz z nami powalczyć o piękną sylwetkę?

O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus