dieta dla par
Computer Phone Computer Phone

Poznaj 10 zasad zdrowego grillowania

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-10 11:25:36

Potrawy z grilla są smaczne, aromatyczne i zazwyczaj proste w przygotowaniu. Czy jednak można nazywać je zdrowymi? Sprawdź, jak grillować, aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi. Przedstawiamy 10 zasad zdrowego grillowania.Jedną z największych zalet potraw grillowanych jest ich niższa kaloryczność w stosunku do tej samej potrawy, która byłaby przygotowana w tradycyjny sposób, na patelni. Po pierwsze do potraw grillowanych nie dodaje się tłuszczu smażalniczego. Po drugie tłuszcz pochodzący z mięsa wytapia się. Z tych dwóch powodów dania grillowane polecane są osobom odchudzającym się.

Warto również pamiętać, że grillowane warzywa poddawane są dość krótkiej obróbce termicznej (krótszej niż np. podczas ich gotowania), dzięki czemu zachowują więcej swoich właściwości. Brak kontaktu warzyw z wodą powoduje również ograniczenie wypłukiwania z nich cennych składników mineralnych.

Dlaczego więc grillowanie budzi kontrowersje? Problemem pojawiającym się podczas grillowania są szkodliwe substancje zawarte w dymie oraz przypieczonej żywności. Najważniejsze z nich to heterocykliczne aminy aroamtyczne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz nadtlenki lipidowe. Substancje te mają działanie rakotwórcze oraz zwiększają ryzyko chorób układu krążenia.


Jak zatem grillować, aby ograniczyć powstawanie szkodliwych związków i sprawić, żeby posiłek był bardziej dietetyczny?
 

1. Do grillowania zawsze używaj staranie umytego rusztu. Nie jest dopuszczalne, aby znajdowała się na nim stara warstwa tłuszczu i spalenizny. Znajdują się w niej duże ilości szkodliwych substancji, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością.


2. Do grillowania używaj specjalnych tacek z aluminium lub folii aluminowej. Dzięki temu topiący się tłuszcz nie będzie spadał na rozrzażony węgiel. To właśnie w wyniku tego zjawiska podczas grillowania powstaje szkodliwy benzopiren, który następnie wraz  dymem dociera do żywności. Stosowanie tacek skutecznie temu zapobiegnie.


3. Do węgla nie dodawaj drewna z roślin iglastych, szyszek ani igieł. Zawierają one żywice, które również po kontakcie z wysoką temperaturą przyczyniają się do powstawania szkodliwych związków chemicznych. Niedopuszczalne jest również używania papieru, starych gazet czy kawałków mebli.


4. Używaj małe ilości podpałki, a najlepiej zupełnie z niej zrezygnuj. 


5. Mięso zacznij grillować dopiero, kiedy brykiet zacznie się żarzyć. Nie należy umieszczać żywności w ogniu ani bardzo blisko płomieni. Jeżeli potrawa mimo to się przypiecze, zeskrob zwęglone kawałki, a najlepiej zrezygnuj z niej. Takie danie jest szczególnie niezdrowe, a dodatkowo może spowodować problemy żołądkowe.


6. Pamiętaj, żeby preferować chude gatunki mięs – kurczaka czy indyka. Wieprzowina jest zdecydowanie tłustsza i najlepiej z niej zrezygnować.


7. Warto grillować również ryby. Przygotowane w ten sposób smakuję wyśmienicie, a przy tym są cennym źródłem wielu składników odżywczych – jodu, nienasyconych kwasów tłuszczowych, pełnowartościowego białka.


8. Zamiast kupować przyprawione mięso grillowe ze sklepu, lepiej samodzielnie przygotować zdrową marynatę i samemu doprawić danie. Wykorzystaj zioła, paprykę, pieprz, sól niskosodową, sok z cytryny i odrobinę oleju. Dodatkowo aromatu nadasz potrawom, dorzując do ognia owoce jałowca czy łupiny orzechów. Dzięki temu rozwiązaniu unikniesz zbędnych chemicznych dodatków.


9. Nie zapominaj o warzywach! Powinny być zawsze spożywane razem z daniami grillowanymi. Możesz je również ugrillować, ale dobrze jest zajadać się świeżymi sałatkami. Warzywa to doskonałe źródło antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki tlenowe, powstające podczas grillowania. Nie może ich zabraknąć na żadnym grillowym spotkaniu.


10. Pamiętaj o kaloriach! Imprezy grillowe obfitują w duże ilości mięsa, alkoholu, kolorowych napojów gazowanych, soków i słonych przekąsek. Jeden wieczór przy grillu może wiązać ze spożyciem naprawdę dużej ilości kalorii, dlatego, tak jak zawsze – trzeba zachować umiar.

Wartość kaloryczną poszczególnych potraw możesz sprawdzić w Kalkulatorze Kalorii, a jeżeli chcesz zaplanować dietetyczny posiłek lub cały jadłospis, możesz użyć wygodną aplikację - Dziennik Kalorii.


Potrawy z grilla nie mogą stać się podstawą letnich jadłospisów, ale spożywane z umiarem nie są niebezpieczne dla zdrowia. Przestrzegając powyższych zasad, można przygotować smaczny i pożywny posiłek, który znakomicie urozmaici monotonne menu.


zdrowa dieta online


 
O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus