Obalamy 5 mitów o spalaniu tkanki tłuszczowej

 

Pomysły o tym jak szybko spalić tkankę tłuszczową różnią się między sobą i niestety większość z nich okazuje się mitami, które wciąż wprowadzają nas w błąd. W tym artykule wymienię  pięć najczęstszych mitów mówiących o tym jak szybko pozbyć się nadmiaru tłuszczu.  A ty padłeś ich ofiarą ?
 
 

Mit nr 1: Aby spalić tłuszcz potrzebny jest długi i intensywny wysiłek kardio.

Cały czas słyszę, że dopiero po 30 a nawet 40 minutach treningu nasze ciało zaczyna spalać tłuszcz. Mam dobrą wiadomość dla początkujących. Nasz organizm spala tkankę tłuszczową już od początku treningu, ale dopiero po pół godzinnym wysiłku proces ten osiąga optymalny próg, gdzie procent zużycia energii z nagromadzonego tłuszczu jest największy. Ten poziom utrzymuje się przez około 90 minut treningu. 
Jest też druga strona medalu. Długi i nadmiernie natężony wysiłek kardio może mieć negatywne skutki, takie jak podwyższony poziom kortyzolu. Kortyzol jest naturalnym hormonem stresu, ale gdy jest nadmiernie wytwarzany w organiźmie, powoduje rozkład tkanki mięśniowej i pobudza odkładania się tłuszczu.
Wysokiej intensywności treningi interwałowe, takich jak sprint, też skutecznie spalają tkankę tłuszczową . Taki trening składa się zazwyczaj z 30 sekund bardzo intensywnego wysiłku, a następnie 60 sekund odpoczynku.
 

Mit nr 2: Należy wystrzegać się tłuszczu jak ognia

Strach prze tłuszczem, zwłaszcza dla tych, którzy próbują pozbyć się  fałdków tłuszczu, osiągnął rozmiar niemalże fobii. Ilość “zdrowej", niskotłuszczowej żywności na sklepowych półkach jest rekordowa.
Tłuszcz ma najwięcej kilodżuli na gram czyli najwięcej energii,  dlatego też daje nam uczucie sytości i dodaje energii przez długi czas. Zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, olej kokosowy, oliwa z oliwek,  orzechy jedzone w odpowiedniej ilości mogą być doskonałym źródłem szybkiej i trwałej energii.
 
 
 
 

Mit nr 3: Trzeba ćwiczyć dużo ciężej na siłowni

Oczywiście, że dbałość o szczupłą i wysportowaną sylwetkę wymaga dużo pracy, ale  kiedy jesteś na diecie twój organizm pracuje na znacznie mniejszych obrotach niż jest przyzwyczajony. Jeśli próbujesz zwiększać intensywność każdego treningu,  twój postęp będzie powolny i możesz szybko się wypalić. Podczas diety, ćwicz mądrzej, a nie ciężej. Słuchaj swojego ciała i odpowiednio dostosuj swoje treningi do jego potrzeb, robiąc sobie nawet dzień wolny w razie potrzeby.
 

Mit nr 4: Ćwiczenia należy wykonywać z lekkim obciążeniem i wielokrotnie je powtarzać 

Mit o tym, że aby osiągnąć smukłą sylwetkę, należy wielokrotnie powtarzać ćwiczenia z jak najmniejszym obciążeniem jest przestarzały i już dawno obalony. Tak naprawdę nie ma określonego zakresu powtórzeń, który zagwarantuje osiagnięcie wysportowanej i szczupłej sylwetki. To błędne przekonanie jest szczególnie powszechne wśród kobiet, które często boją się podnosić ciężkie ciężary, by ich ciała nie stały się za bardzo umięśnione.  To kolejny mit, sam w sobie, więc nie będę wchodzić w szczegóły.
Podnoszenie umiarkowanej wagi ciężarów w zakresie 8-10 powtórzeń doda trochę więcej tkanki mięśniowej i pozwoli ci ją utrzymać, szczególnie wtedy, gdy jesteś na diecie. Nie bój się więc podnosić ciężarów, gdyż  jest to bardzo korzystne dla utraty tłuszczu i utrzymania mięśni.
 

Mit nr 5: Musisz się głodzić

Jest to poważny problem, szczególnie wśród osób, które próbują stracić znaczną ilość masy ciała w krótkim czasie. Wtedy myślą, że jeżeli zmniejszą drastycznie ilość kalorii, nawet do poziomu głodzenia się, ich organizm nie będzie miał wyboru i zacznie czerpać energię z tkanki  tłuszczowej. 
Niestety to nie dokońca tak działa. Może też  spowodować poważne problemy, które są gorsze od nagromadzonego tłuszczu w organiźmie. Podsumowując, kiedy spożycie kalorii zostaje drastycznie zmniejszone poniżej pewnego poziomu, który jest indywidualny dla każdej osoby, metabolizm  gwałtownie zwalnia. Twój organizm myśli, że głodujesz i stara się utrzymać jak najwięcej tkanki tłuszczowej, ponieważ tłuszcz zawiera najwięcej energii. Nie mając innego wyjścia, ciało jest zmuszone do spalania tkanki mięśniowej. Tą sytuację jest bardzo łatwo uniknąć. Jeśli zamierzasz zastosować dietę odchudzającą należy obniżyć ilość spożywanych kalorii stopniowo i nigdy do tego stopnia, że zaczynasz głodować. Stopniowe obniżenie kalorii sprawia, że ​​twój metabolizm działa poprawnie, dzięki czemu można podtrzymać utratę tkanki tłuszczowej na  dłuższy okres. (jaki jest Twój dzienny limit kaloryczny, który jest uzależniony od Twoich warunków fizjologicznych i celu możesz sprawdzić TUTAJ)

Ikona diety

Ułożymy Ci indywidualną dietę, która uwzględni nie tylko kalorie,
ale także białka, tłuszcze, węglowodany, wapń, jod, selen, błonnik...

Dowiedz się więcej »

Czy wiesz, że...
Nasi dietetycy mogą ułożyć dla Ciebie dietę, idealnie dopasowaną do Twoich preferencji. Dzięki temu dieta będzie nie tylko skuteczna, ale także dopasowana do Twojego trybu życia oraz na pewno będzie Ci smakować.
Więcej informacji na temat naszych diet przeczytasz na stronie zalety Diety Extra Smacznej »

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i zgarnij e-book "30 dietetycznych kolacji"!