Obalamy 5 mitów o spalaniu tkanki tłuszczowej

Spalanie tkanki tłuszczowej to wynik racjonalnej diety o odpowiednio dobranej kaloryczności. Dla lepszego efektu dobrze wspomagać to aktywnością fizyczną, również odpowiednio dobraną do możliwości danej osoby. Teoria odchudzania jest bardzo prosta, ale praktyka już niekoniecznie. Dochodzi tu jeszcze walka z dotychczasowymi przyzwyczajeniami i nawykami, co często bywa najtrudniejsze. Dodatkowo wokół tematu narosło wiele mitów, odnalezienie się w ich gąszczu również bywa mylące. Poniższy artykuł ma ułatwić proces odchudzania przez wyjaśnienie często powtarzanych błędów. Przyjrzyjmy się pięciu największym mitom dotyczącym spalania tkanki tłuszczowej.

 
 

Mit nr 1: Aby spalić tłuszcz potrzebny jest długi i intensywny wysiłek kardio.

Często słyszy się, że dopiero po 30 a nawet 40 minutach treningu nasze ciało zaczyna spalać tłuszcz. Tymczasem każda, nawet krótka, aktywność fizyczna spala kalorie. Jeśli dzięki temu nasz bilans kaloryczny będzie ujemny to i tak spalimy tłuszcz.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia minimalna aktywność fizyczna to 150 minut tygodniowo ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75 minut o dużej. Najlepsze efekty dla zdrowia przyniesie aktywność na poziomie 300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo, czyli np. jazda na rowerze, spacer, nordic walking przez 1 godzinę dziennie 5 razy w tygodniu. Aktywność fizyczna na tym poziomie zmniejsza ryzyko nadciśnienia, zawału, chorób układu krążenia, cukrzycy, depresji, niektórych nowotworów, a także wpływa pozytywnie na budowę kości i mięśni.
Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej to nie tylko piękna sylwetka, ale też lepsze zdrowie. Dlatego nie należy rezygnować z żadnych ćwiczeń i zasłaniać się brakiem czasu lub skutecznością krótkiego wysiłku. Nawet krótki spacer przez 15-20 minut będzie korzystniejszy niż spędzenie tego czasu przed telewizorem.

Mit nr 2: Należy wystrzegać się tłuszczu jak ognia

Strach przed spożywaniem tłuszczu, zwłaszcza dla tych, którzy próbują pozbyć się niechcianych fałdków, osiągnął rozmiar niemalże fobii. Ilość “zdrowej", niskotłuszczowej żywności na sklepowych półkach jest rekordowa.
Tłuszcz dostarcza 9 kcal/1g i jest to najwięcej ze wszystkich makroskładników (dla porównania białko i węglowodany dostarczają 4 kcal/1g). Jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są kluczowe w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz wzroku. Witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego bez jego podaży w diecie nie będą one prawidłowo przyswojone. Niektóre kwasy tłuszczowe biorą udział w tworzeniu hormonów np. płciowych.  Zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, oliwa z oliwek, orzechy jedzone w odpowiedniej ilości powinny być składnikiem racjonalnej diety.

Mit nr 3: Trzeba ćwiczyć dużo ciężej na siłowni

Oczywiście, że dbałość o szczupłą i wysportowaną sylwetkę wymaga dużo pracy, ale kiedy jesteś na diecie twój organizm pracuje na znacznie mniejszych obrotach niż jest przyzwyczajony. Jeśli próbujesz zwiększać intensywność każdego treningu, twój postęp będzie powolny i możesz szybko się wypalić. Podczas diety, ćwicz mądrzej, niekoniecznie ciężej. Słuchaj swojego ciała i odpowiednio dostosuj swoje treningi do jego potrzeb.
Pamiętaj, że aktywność fizyczna musi być dostosowana do twojej kondycji, stanu zdrowia, masy ciała, a także preferencji! Intensywne ćwiczenia, z dużym obciążeniem lub dużą ilością podskoków nie są dla każdego. Osoby z otyłością, niewytrenowane podczas takich ćwiczeń nadmiernie obciążają stawy, co może przyczynić się do kontuzji i unieruchomienia. Dlatego na początku warto wybierać aktywność o umiarkowanej intensywności - szybkie spacery, jazdę na rowerze, pływanie, taniec, wchodzenie po schodach i przyzwyczajać organizm do cięższych treningów. Co więcej, codzienne ćwiczenia mogą doprowadzić do przetrenowania. Dlatego pamiętaj o regeneracji i dniu wolnym od ćwiczeń!

Mit nr 4: Ćwiczenia należy wykonywać z lekkim obciążeniem i wielokrotnie je powtarzać 

Mit o tym, że aby osiągnąć smukłą sylwetkę, należy wielokrotnie powtarzać ćwiczenia z jak najmniejszym obciążeniem jest przestarzały i już dawno obalony. Tak naprawdę nie ma określonego zakresu powtórzeń, który zagwarantuje osiągnięcie wysportowanej i szczupłej sylwetki. To błędne przekonanie jest szczególnie powszechne wśród kobiet, które często boją się podnosić ciężkie ciężary, by ich ciała nie stały się za bardzo umięśnione. Tymczasem uwydatnienie mięśni pięknie kształtuje sylwetkę i pozwala uwydatnić kobiece atuty. 
Podnoszenie umiarkowanej wagi ciężarów w zakresie 8-10 powtórzeń doda trochę więcej tkanki mięśniowej, jeśli twój bilans kaloryczny jest dodatni lub pozwoli ci ją utrzymać na diecie. Nie bój się więc podnosić ciężarów, gdyż  jest to bardzo korzystne dla utraty tłuszczu i utrzymania mięśni. Pamiętaj jednak, że obciążenie musi być dostosowane do twoich umiejętności i kondycji.

Mit nr 5: Musisz się głodzić

Jest to poważny problem, szczególnie wśród osób, które próbują stracić znaczną ilość masy ciała w krótkim czasie. Drastyczne zmniejszenie kilokalorii i głodówka mają przynieść szybkie efekty. Niestety nie ma szans, żeby taka dieta była odpowiednio zbilansowana i uczyła zdrowych nawyków, o czym więcej możecie przeczytać tutaj
Zbyt niska podaż kalorii może spowodować poważne problemy, które są gorsze od nagromadzonego tłuszczu w organizmie. Jeśli schodzimy z kalorycznością poniżej podstawowej przemiany materii metabolizm  gwałtownie zwalnia. Twój organizm myśli, że głodujesz i stara się utrzymać jak najwięcej tkanki tłuszczowej, ponieważ tłuszcz zawiera najwięcej energii. Nie mając innego wyjścia, ciało jest zmuszone do spalania tkanki mięśniowej.
Tej sytuacji można uniknąć. Jeśli zamierzasz zastosować dietę odchudzającą, a nie jesteś osobą otyłą, pamiętaj, żeby nie schodzić od razu do bardzo niskich kaloryczności. Dieta 1000 kcal nie zapewni twojego zapotrzebowania na składniki odżywcze i wcale nie spowoduje na dłuższą metę najlepszych efektów. Najlepiej, jeśli skonsultujesz swój deficyt kaloryczny z dietetykiem, który ustali go indywidualnie na podstawie twoich parametrów i stylu życia.
 
ebook Chcesz dowiedzieć się jak ćwiczyć, żeby skutecznie spalić tkankę tłuszczową? Przygotowaliśmy dla Ciebie bezpłatny e-book, z którego dowiesz się:
1. Jaka jest rola diety i aktywności fizycznej w procesie odchudzania?
2. Jak ćwiczyć, żeby efektywnie spalać tłuszcz?
3. Co jeść przed, a co po treningu?
4. Jakie korzyści daje rozgrzewka i rozciąganie?
Pobierz e-book "Jak ćwiczyć, aby skutecznie spalać tkankę tłuszczową"

Pobierz ebooka

 

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Polecane artykuły