Nasiona chia – hit czy kit?

Nasiona chia – hit czy kit?

Szałwia hiszpańska, której nasiona popularnie nazywane są nasionami chia, stała się bardzo popularnym składnikiem diety. Można znaleźć je w każdym sklepie ze zdrową żywnością, sprzedawcy zachwalają ich prozdrowotne właściwości, a Internet pełen jest dietetycznych przepisów z ich wykorzystaniem. Czy rzeczywiście warto po nie sięgać?

 

 

Szałwia hiszpańska to jednoroczna roślina występująca naturalnie na terenach rozciągających się od Meksyku do Gwatemali. Roślina ma około jednego metra wysokości, a w jej kwiatach wykształcają się niewielkie, nasiona, w kolorze czarnym, brązowym lub białym – nasiona chia. Uprawiana była już w czasach prekolumbijskich. Jej nasiona wraz z amarantusem, fasolą i kukurydzą stanowił podstawę diety Azteków. W Meksyku jest nadal bardzo popularna i chętnie stosowana do przygotowywania codziennych posiłków. W ostatnich latach ze względu na swoje wartości odżywze zdobyła dużą popularność także w Europie.


Nasiona chia w około 25-30% składają się z tłuszczu. Przeważają w nich cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których brakuje w diecie przeciętnego Europejczyka. Dominującym kwasem tłuszczowym jest kwas a-linolenowy, należący do grupy kwasów omega-3. Stanowi niezbędny składnik diety każdego człowieka. Ludzki organizm nie potrafi go syntetyzować, mimo że jest niezbędny dla jego prawidłowego funkcjonowania.  Spożywanie kwasów omega-3 polecane jest szczególnie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, chorobach alergicznych, schorzeniach autoimmunologicznych czy stanach zapalnych.

 

Ikona diety

Dieta Kalkulatora Kalorii to:

Smaczne potrawy, wygoda stosowania i opieka specjalisty.

Dowiedz się więcej »


Ważnym składnikiem nasion chia jest błonnik pokarmowy. Substancja ta m.in. działa oczyszczająco, zwalcza zaparcia, i wspomaga odchudzanie. Dodawanie nasion do posiłków jest więc polecane osobom mającym problemy z perystaltyką jelit i stosujących dietę odchudzającą. 100g nasion stanowi źródło około 26,5g błonnika. Dla porównania, Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne zaleca spożywanie około 25-30g błonnika dziennie. Nasiona można więc traktować je jako istotne źródło tej substancji w codziennej diecie.


Szałwia hiszpańska to także dobre źródło białka. Składnik ten stanowi około 15-25% masy nasion. Nie zawierają one białek glutenowych, co oznacza, że mogą być bezpiecznie stosowane przez osoby chorujące na celiakię i stosujące dietę bezglutenową.


Nasiona chia charakteryzują się również dużą zawartością witaminy E, nazywanej często witaminą młodości i witaminą płodności. Witamina E jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że posiada zdolność zmiatania szkodliwych wolnych rodników. Polecana jest w celu spowalnia procesów starzenia.


Warto również zwrócić uwagę na wysoką zawartość składników mineralnych, szczególnie wapnia, magnezu, żelaza, cynku i potasu. Należy jednak pamiętać, że z względu na znaczną zawartość błonnika, tylko częściowo, mogą być one wykorzystane przez organizm.


Podsumowując, z żywieniowego punktu widzenia nasiona szałwii hiszpańskiej są wartościowym urozmaiceniem diety.  Polecane są szczególnie profilaktycznie i wspomagająco w leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Warto również, aby pamiętały o nich osoby mające problemy z zaparciami, stosujące dietę odchudzające i chcące wzbogacić swoją dietę o cenne składniki żywieniowe.

 

Czy wiesz, że...
Nasi dietetycy mogą ułożyć dla Ciebie dietę, idealnie dopasowaną do Twoich preferencji. Dzięki temu dieta będzie nie tylko skuteczna, ale także dopasowana do Twojego trybu życia oraz na pewno będzie Ci smakować.
Więcej informacji na temat naszych diet przeczytasz na stronie zalety Diety Extra Smacznej »

Polecamy także:

Skomentuj ten artykuł:

comments powered by Disqus