Nasiona chia – hit czy kit?

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska
dietetyk Kalkulatora Kalorii
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-04 09:30:14

Szałwia hiszpańska, której nasiona popularnie nazywane są nasionami chia, stała się bardzo popularnym składnikiem diety. Można znaleźć je w każdym sklepie ze zdrową żywnością, sprzedawcy zachwalają ich prozdrowotne właściwości, a Internet pełen jest dietetycznych przepisów z ich wykorzystaniem. Czy rzeczywiście warto po nie sięgać?Szałwia hiszpańska to jednoroczna roślina występująca naturalnie na terenach rozciągających się od Meksyku do Gwatemali. Roślina ma około jednego metra wysokości, a w jej kwiatach wykształcają się niewielkie, nasiona, w kolorze czarnym, brązowym lub białym – nasiona chia. Uprawiana była już w czasach prekolumbijskich. Jej nasiona wraz z amarantusem, fasolą i kukurydzą stanowił podstawę diety Azteków. W Meksyku jest nadal bardzo popularna i chętnie stosowana do przygotowywania codziennych posiłków. W ostatnich latach ze względu na swoje wartości odżywze zdobyła dużą popularność także w Europie.


Nasiona chia w około 25-30% składają się z tłuszczu. Przeważają w nich cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których brakuje w diecie przeciętnego Europejczyka. Dominującym kwasem tłuszczowym jest kwas a-linolenowy, należący do grupy kwasów omega-3. Stanowi niezbędny składnik diety każdego człowieka. Ludzki organizm nie potrafi go syntetyzować, mimo że jest niezbędny dla jego prawidłowego funkcjonowania.  Spożywanie kwasów omega-3 polecane jest szczególnie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, chorobach alergicznych, schorzeniach autoimmunologicznych czy stanach zapalnych.


Nasi dietetycy, układający diety odchudzające online, również wykorzystują w jadłospisach dania z nasionami chia, przede wszystkim smaczne puddingi i sycące koktajle. Dlaczego?

Ważnym składnikiem nasion chia jest błonnik pokarmowy. Substancja ta m.in. działa oczyszczająco, zwalcza zaparcia, i wspomaga odchudzanie. Dodawanie nasion do posiłków jest więc polecane osobom mającym problemy z perystaltyką jelit i chcących zredukować masę ciała. 

100g nasion stanowi źródło około 26,5g błonnika. Dla porównania, Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne zaleca spożywanie około 25-30g błonnika dziennie. Nasiona można więc traktować je jako istotne źródło tej substancji w codziennej diecie.


zdrowa dieta online


Szałwia hiszpańska to także dobre źródło białka. Składnik ten stanowi około 15-25% masy nasion. Nie zawierają one białek glutenowych, co oznacza, że mogą być bezpiecznie stosowane przez osoby chorujące na celiakię i stosujące dietę bezglutenową.


Nasiona chia charakteryzują się również dużą zawartością witaminy E, nazywanej często witaminą młodości i witaminą płodności. Witamina E jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że posiada zdolność zmiatania szkodliwych wolnych rodników. Polecana jest w celu spowalnia procesów starzenia.


Warto również zwrócić uwagę na wysoką zawartość składników mineralnych, szczególnie wapnia, magnezu, żelaza, cynku i potasu. Należy jednak pamiętać, że z względu na znaczną zawartość błonnika, tylko częściowo, mogą być one wykorzystane przez organizm.


oblicz bmi


Podsumowując, z żywieniowego punktu widzenia nasiona szałwii hiszpańskiej są wartościowym urozmaiceniem diety.  Polecane są szczególnie profilaktycznie i wspomagająco w leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Warto również, aby pamiętały o nich osoby mające problemy z zaparciami, stosujące dietę odchudzające i chcące wzbogacić swoją dietę o cenne składniki żywieniowe.


Sprawdź także nasz poradnik o zdrowych słodyczach.

O autorze

Joanna Grzymisławska Joanna Grzymisławska

Dietetyk kliniczny, absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w odchudzaniu i dietoterapii chorób żywieniowo-zależnych. Na co dzień zajmuje się patronatem merytorycznym nad naszym portalem i układaniem diet naszym pacjentom. Zawodowo, szczególnie zainteresowana dietetyką onkologiczną.

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus