Motywacja do ćwiczeń - skąd ją wziąć?

Od dawna powtarzasz sobie, że pora wziąć się za siebie, a cały czas nie masz czasu na pierwszy trening? Pamiętaj, regularna aktywność fizyczna nie tylko powoduje spalanie tkanki tłszczowej. To także świetny sposób na wymodelowanie sylwetki, nadanie jej atrakcyjnego wyglądu i zadbanie o swoje zdrowie. Nie ma na co czekać. Poznaj strategię, dzięki której ćwiczenia staną się stałym elementem twojego planu dnia.1. Wyznacz cel

Musisz wiedzieć, do czego dążysz. Po co chcesz ćwiczyć? Co chcesz osiągnąć? Poniżej znjadziesz  listę najważniejszych korzyści, jakie daje regularna aktywność fizyczna. Przemyśl, które są dla ciebie najważniejsze.

  1. Zmniejeszenie ilości tkanki tłuszczowej
  2. Rozbudowa mięśni
  3. Zwiększenie wydolności organizmu
  4. Poprawa wyglądu sylwetki
  5. Rozładowanie stresu
  6. Poprawa samopoczucia
  7. Poprawa zdrowia

Jeżeli głównym celem jest odchudzanie, wyznacz konkretną masę ciała, która z jednej strony mieści w prawidłowych granicach BMI, z drugiej będzie dla ciebie satysfakcjonująca.

Pamiętaj, że cel musi być realny do osiągnięcia. Jeżeli masz dużą nadwagę lub otyłość i do zrzucenia jest kilkadziesiąt kilogramów, wyznaczaj cele stopniowo. Na początek wystarczy, że będą to 2 czy 5 kilogramów. Gdy już uda Ci się tyle schudnąć, ustal kolejny cel – kolejne kilka kilogramów. Dzięki temu twoja motywacja do działania będzie zdecydowanie silniejsza.


oblicz bmi

2. Przygotuj plan


Na początku zastananów się, jaka forma aktywności sprawi ci najwięcej radości. Nawet jeżeli obiło Ci się o uszy, że cross fit jest genialnym rozwiązaniem na rozbudowę masy mięsniowej, nie decyduj się na niego, gdy wiesz, że tego typu treningi nie będą ci odpowiadać. Sport powinien sprawiać przyjemność.

Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Nie musi to być tradycyjna siłownia. Równie dobrze możesz zapisać się na zumbę, kurs tańca towarzyskiego, fitness czy aquaerobic.

Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy, rozwiązaniem jest bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia w domu czy Nordic – Walking.

Gdy jesteś ograniczony czasowo wygodnym rozwiązaniem będą ćwiczenia w domu. Możesz zdecydować się na ćwiczenia z odpowiednim sprzętem lub aerobic przed telewizorem. Jest w czym wybierać.

Nie jest prawdą, że nie masz czasu na ćwiczenia. Jeżeli rzeczywiście ci zależy, na pewno go znajdziesz. Poświęć kilkanaście minut na przeanalizowanie swojego planu dnia. Znajdź w nim wolne luki, pomyśl, co można zmienić, jak wykorzystywać czas efektywniej.

Na koniec zrób bardzo konkretny plan. Ustal w jakie dni tygodnia, o jakich godzinach będziesz ćwiczyć. Treningi powinny na stałe wpisać się w twój rytm życia. Dobrze jest poinformować o nich także rodzinę.


3. Zadbaj o towarzystwo

Razem będzie raźniej. Pomyśl kto z rodziny, przyjaciół czy znajomych z pracy mógłby rozpocząć ćwiczenia razem z tobą. Jeżeli zdecydujesz się na zajęcia poza domem, każdy trening warto odbywać wspólnie. W przypadku, gdy wybierzesz ćwiczenia w domu, możecie wzajemnie przypominać sobie o swoich postanowieniach, mierzyć razem efekty i motywować do kolejnych zmian. Element rywalizacji na pewno jeszcze bardziej zachęci cię do regularnych treningów.


licznik spalonych kalorii


4. Nagradzaj się!

Mimo nadmiaru obowiązków udało Ci się schudnąć? A może minął już miesiąc od kiedy co trzeci dzień meldujsz się na siłowni? Jeżeli udaje Ci się osiągać cele, pamiętaj o nagrodzie. Może dobrą nagordą będzie wyjście na masaż, nowa książka, wizyta w kinie?  Nie wstydź się tego, że udało ci się coś osiągnąć. Wręcz przeciwnie, mów o tym głośno. W końcu jest się czym chwalić.

Polecamy również artykuł: Nie trać motywacji! 8 wskazówek, dzięki którym wytrwasz na diecie


5. Gdy coś idzie nie tak

Plan na ten tydzień legł w gruzach? A może choroba przeszkodziła Ci w jego realizacji i do tej pory nie możesz zapanować nad zaplanowanym rytmem dnia? Nie załamuj się tylko działaj. Pamiętaj, że zawsze możesz zacząć na nowo - wyznaczyć cele, zrobić plan i rozpocząć treningi. Tym razem zrób jednak wszystko, żeby Twoje cele były realizowane regularnie.

Polecamy również artykuł Jak ćwiczyć, żeby schudnąć? oraz poradnik, w którym tłumaczymy, ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg.


O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore