Co wybrać - rower stacjonarny, orbitrek czy bieżnię?

Jeżeli chcesz się zdrowo i bezpiecznie odchudzać, to musisz pamiętać nie tylko o diecie, ale także regularnej aktywności fizycznej. Kupienie do domu orbitreka, rowerka stacjonarnego, a nawet bieżni jest świetnym rozwiązaniem, z którego często korzystają sportowcy- zawodowcy i sportowcy-hobbyści .Przed kupieniem któregoś z wymienionych sprzętów, warto przeanalizować, który będzie dla ciebie najkorzystniejszy. Weź pod uwagę m.in. cenę, wielkość sprzętu, korzyści dla zdrowia i odchudzania oraz swoją wygodę.


Trening na orbitreku

Orbitrek jest maszyną eliptyczną, wykorzystywaną głównie do ćwiczeń kardio, czyli takich, które wykonuje się w równym, wolnym tempie, ale przez dłuższy czas. Trening na orbitreku daje możliwość umiarkowanego, ale bardzo wydajnego treningu. Nie tylko chudniesz, ale także stajesz się sprawniejszy, a twoje ciało jest bardziej sprężyste i delikatnie umięśnione. W ciągu półgodzinnego treningu na orbitreku, w zależności od swojej wagi, możesz spalić od 200 do 300 kCal (wartości orientacyjne).


Ćwicząc kardio na orbitreku nie tylko spalasz kalorie, ale także poprawiasz ogólną wydolność i wytrzymałość organizmu. Specjaliści podkreślają, że podczas treningu na orbitreku wykorzystuje się ok. 80% mięśni ciała. Zatem, nie ćwiczysz tylko mięśni nóg, czy ramion, ale także mięśnie brzucha, pleców, klatki piersiowej i pośladków. Ponadto ćwicząc na orbitreku nie nadwyrężasz mięśni i stawów, dlatego jest to także sprzęt polecany do rehabilitacji i dla osób starszych.
Kupując orbitrek zwróć uwagę na rodzaj sprzętu.

Im lepszej klasy orbitrek, tym lepsze właściwości i więcej możliwości treningu. W nowocześniejszych modelach można regulować obciążenie nóg i ramion, długość kroków oraz mierzyć tętno. Na rynku dostępne są orbitreki mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne.

 1. Orbitrek mechaniczny jest najmniej wydajny i najszybciej się zużywa.
 2. Orbitrek magnetyczny jest nowocześniejszy, ćwiczy się na nim płynnie i bardziej komfortowo. Jest cichy i precyzyjny.
 3. Trening na orbitreku elektromagnetycznym jest zdecydowanie najbardziej komfortowy, gdyż posiada on wbudowany silnik elektromagnetyczny, który umożliwia ustawianie różnych programów treningowych przy pomocy komputera i wyświetlacza.

kalkulator diety


Podsumowanie

Zalety orbitreku:

 1. Jednocześnie trenujesz dolne i górne partie ciała
 2. Poprawiasz ogólną wydolność całego organizmu (płuca, układ krążenia, mięśnie, układ kostny, stawy)
 3. Nie ryzykujesz urazami oraz obciążeniami stawów i mięśni
 4. Systematycznie chudniesz i rozwijasz mięśnie całego ciała
 5. Praktycznie nie ma ograniczeń wiekowych i zdrowotnych
 6. Sprzęt pracuje cicho
 7. Niektóre modele można składać i schować np. do szafy lub pod łóżko

 
Wady orbitreku:

 1. Najlepsze efekty dla sylwetki uzyskuje się ćwicząc 60 minut non stop
 2. Monotonia treningu i konieczność utrzymywania stałego tempa ćwiczeń
 3. Tylko dobrej klasy sprzęt (orbitreki elektromagnetyczne) gwarantuje wygodę i komfort ćwiczeń

Trening na rowerku stacjonarnym

Jeżeli chcesz szybciej spalać kalorie, to zdecyduj się na rower stacjonarny. Rower stacjonarny tym różni się od zwykłego roweru, że w przypadku tego pierwszego możesz regulować obciążenie kół, a w czasie ćwiczeń przybierać prostą postawę, co pewnością jest korzystniejsze dla twojego kręgosłupa.


Wystarczy 30-40 minut intensywnego treningu na rowerze, by skutecznie się odchudzać. W czasie 15 minut umiarkowanej jazdy możesz, w zależności od swojej wagi, spalasz od 125 do 156 kCal (sprawdzisz to dokładnie w Kalkulatorze Spalonych Kalorii). W czasie półgodzinnego treningu możesz spalić od 250 do 330 kCal (wartości orientacyjne).


Trening na rowerku przebiega inaczej niż na orbitreku. Przede wszystkim trenujesz głównie dolne partie mięśni – ud, pośladków i łydek, ale także wzmacniasz biodra i mięśnie brzucha. Pedałowanie wyraźnie wzmacnia mięśnie trójgłowe i czworogłowe łydek oraz redukuje cellulit.


Systematyczne ćwiczenia na rowerze (3-4 razy w tygodniu)  sprawią, że pozbędziesz się nadmiaru „złego” cholesterolu, czyli tego, który jest sprawcą problemów z układem krążenia oraz nadwagą. Ruch na rowerze jest naturalny i w niewielkim stopniu obciąża stawy i układ kostny.


W sklepach możesz kupić trzy podstawowe rodzaje rowerów stacjonarnych: mechaniczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne. Ponadto, są także rowery pionowe, poziome i spinningowe, które różnią się pozycją, którą się przybiera w czasie ćwiczeń.

 1. Rower mechaniczny jest najtańszy i najprostszy, dlatego często niedoskonały.
 2. Rower magnetyczny jest stabilniejszy i umożliwia płynniejszą jazdę, gdyż wyposażony jest w koło zamachowe, dzięki któremu trening przypomina jazdę na klasycznym rowerze.
 3. Rower elektromagnetyczny wyposażony jest w silnik i sterowany jest komputerem. Można w nim nie tylko regulować obciążenie, ale także w zależności od potrzeb możesz ustawiać różnorodne plany treningowe, na przykład: trening interwałowy, intensywne spalanie tłuszczu, wolniejszą i trudniejszą jazdę „pod górkę” lub szybszą „jazdę z górki”.

Podsumowanie

Zalety roweru treningowego:

 1. Szybko wzmacniasz mięśnie nóg i chrząstki stawowe
 2. Najniższa cena sprzętu (w porównaniu do bieżni i orbitreku)
 3. Zapewnia szybki i intensywny trening
 4. Wystarczy 30 minut ćwiczeń 3-4 razy w tygodniu, by spalać kalorie i skutecznie chudnąć
 5. Możesz ustawiać różnorodne plany treningowe
 6. Szybciej zredukujesz cellulit
 7. Możesz wybrać zarówno rower pionowy, jak i poziomy
 8. Istnieje niewielkie ryzyko obciążenia stawów i mięśni

Wady roweru treningowego:

 1. Trenujesz tylko dolne partie ciała
 2. Zazwyczaj trening na rowerze trzeba uzupełniać innymi ćwiczeniami

 
Trening na bieżni

Biorąc pod uwagę spalanie kalorii, to bieżnia zdecydowanie wygrywa zarówno z rowerem, jak i orbitrekiem. Podczas 30 minut „truchtu”, w zależności od swojej wagi, możesz spalić nawet do 500 kCal. Jeżeli chcesz szybko schudnąć, to z pewnością powinieneś zdecydować się na bieżnię.
Ponadto bieganie zapobiega osteoporozie (buduje się masa kostna), a także wzmacnia mięśnie nóg i ścięgna. Niektórzy uważają, że trening na bieżni wyraźnie poprawia ich samopoczucie, a to wszystko dzięki wydzielaniu się endorfin.
Ważne jest to, że do ćwiczenia na bieżni powinno się przygotować specjalistyczne obuwie, podobnie jak do tradycyjnego biegania. Trening na bieżni jest bardziej obciążający dla stawów i mięśni, dlatego musisz stopniowo przygotowywać organizm do dłuższego biegania. Na bieżni szybciej możesz nabawić się kontuzji, niż na przykład na orbitreku. Z drugiej strony, trening na bieżni umożliwia ci szybsze nabranie kondycji i siły.

Na rynku dostępne są bieżnie magnetyczne i bieżnie elektryczne.

 1. Bieżnia magnetyczna jest z reguły tańsza, gdyż nie posiada silnika elektrycznego. Można jednak w niej regulować obciążenie, mierzyć prędkość, dystans, czas, spalone kalorie i puls.
 2. Bieżnia elektryczna umożliwia nie tylko regulowanie obciążenia i kontrolowanie parametrów, ale także ustawianie indywidualnych programów treningowych pod kątem wieku, płci, wagi i wzrostu. Widzisz, ile spalasz kalorii, a także posiadasz możliwość ustawienia różnych tras i kontrolowania efektów treningowych. Ponadto trenując na bieżni posiadasz możliwość ustawienia różnych planów treningowych, np.: spokojny marsz, trucht, sprint, wchodzenie lub bieg “pod górkę” (jeżeli istnieje możliwość zmiany kąta nachylenia w modelu), a także trening interwałowy (na zmianę - raz szybki bieg, raz wolniejszy).

oblicz bmi

Podsumowanie

Zalety bieżni:

 1. Najszybsze spalanie kalorii
 2. Posiadasz możliwość różnorodnych ćwiczeń
 3. Szybko redukujesz podskórną tkankę tłuszczową
 4. Bieganie najszybciej poprawia samopoczucie (wydzielanie endorfin)
 5. Efektywnie trenujesz mięśnie nóg i brzucha

 
Wady bieżni:

 1. Możliwe zaburzenia błędnika
 2. Ryzyko przeciążenia stawów i kontuzji
 3. Powinno się posiadać specjalistyczne obuwie do biegania
 4. Wysoka cena (w porównaniu do orbitreku i roweru)
 5. Głośna praca sprzętu
 6. Zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu
O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus

Nowość!

Wszystkie funkcje Kalkulatora w Twoim telefonie.

Screeny z aplikacji Screeny z aplikacji
Ściągnij z Google Play Ściągnij z AppStore
Screeny z aplikacji

Pobierz teraz:

Ściągnij z Google Play

Ściągnij z AppStore