Nie trać motywacji! 8 wskazówek, dzięki którym wytrwasz na diecie

Rozpocząć kurację odchudzającą jest całkiem łatwo. Znacznie trudniejszym zadaniem jest wytrwanie w niej przez kilkanaście tygodni, a czasami nawet miesięcy lub lat. Jak sobie z tym radzi?

Co zrobić, aby nie zabrakło motywacji do odchudzania i całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem?

Przedstawiamy 8 praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci osiągnięcie wymarzonej masy ciała.

kobieta z owocami


1. Wyznacz cele

Już na samym początku kuracji odchudzającej należy jasno ustalić, do czego dążysz. Wyznacz konkretny cel, najlepiej konkretną masę ciała, która będzie Cię satysfakcjonować i oblicz ilość tygodni, którą potrzebujesz, aby ją osiągnąć. Pamiętaj, że wyznaczony cel musi być możliwy do zrealizowania! Nie jest dobrze, jeżeli zostaje bardzo zawyżony, a jego osiągnięcie będzie bardzo trudne.

Specjaliści zalecają, aby podczas odchudzania tracić na masie ciała około 0,5-1kg tygodniowo, a więc maksymalnie 4kg w miesiącu. Jako pierwszy dietetyczny cel ustala się zazwyczaj schudniecie 5-10kg masy ciała. 

Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Skorzystaj z naszego Kalkulatora Odchudzania!


kalkulator diety


2. Zrób plan

Jeżeli już wiesz, do czego dążysz, zastanów się, jak to osiągnąć. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć indywidualne jadłospisy oraz aktywność fizyczną. W ustaleniu kaloryczność diety pomoże Ci  aplikacja Dziennik Kalorii, natomiast rodzaje i częstotliwość ćwiczeń należy zaplanować samodzielnie.


Bardzo ważne jest, aby ustalić konkretne dni tygodnia i godziny treningów, tak aby na stale wpisały się w Twój kalendarz i nie kolidowały z innymi zajęciami.  Dobrze jest wybrać taki rodzaj sportu, który lubisz i którego uprawianie sprawia Ci przyjemność. Możliwość jest mnóstwo – od zajęć na siłowni z trenerem personalnym, przez kurs tańca, do ćwiczenia w domu przed komputerem.

waga


3. Uświadom sobie, dlaczego chcesz być szczupła

Aby nie stracić motywacji do odchudzania, musisz dokładnie wiedzieć, po co całe to zamieszanie. Nie podobasz się sobie? Marzy Ci się założenie sukienki w rozmiarze S? Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może Twoim największym marzeniem było zawsze chodzenie bez skrępowania w bikini? Zastanów się nad tym, zapisz na kartce i przypominaj, kiedy będzie braknąć Ci sił do odwiedzenia siłowni czy ugotowania dietetycznej kolacji.


4. Znajdź osoby, które też się odchudzają

Jeżeli wśród Twoich znajomych są osoby, które również wspominają o odchudzaniu, zaproponuj im współpracą. To bardzo pomaga! Razem będzie przyjemniej w klubie fitness, będzie kogo podpytać o wątpliwości związane z dietą, a gdy stracisz pierwsze kilogramy, taka osoba najlepiej zrozumie Twój sukces! Grupa bardzo motywuje do działania i daje możliwość rozmowy z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Podczas korzystania z Dziennika Kalorii dodatkową motywacją jest współzawodnictwo z jej innymi użytkownikami! Za każdy dzień odchudzania przyznawane są punkty, na podstawie których tworzony jest ranking użytkowniów, osiągających najlepsze sukcesy. Taka "zdrowa" motywacja przynosi wiele radości i satysfakcji, a także bardzo skutecznie nakłania do dalszych działań.


ranking dk


5. Poinformuj najbliższych o diecie

Osoby odchudzające się często robią to w ukryciu. Tymczasem wyraźne poinformowanie o diecie, może zapobiec różnym nieprzyjemnym sytuacjom na co dzień. Poinformuj partnera, że starasz się schudnąć i w związku z tym prosisz, aby przestał kupować czekoladki. Wspomnij o tym koleżankom z pracy, żeby wiedziały, że nie mają Cię namawiać na szybki lunch na mieście, bo Ty i tak przychodzi z przygotowanym w domu lunchboxem. Wytłumacz kolegom, że źle wyglądasz, chcesz cos z tym zrobić i przez to nie mają kupować dla Ciebie kolejnego piwa na meczu. Dzięki wyraźnemu komunikatowi będzie po prostu łatwej, a co więcej możesz liczyć na to, że kolejne osoby będą Cię wspierać w drodze do sukcesu.


6. Naucz się rozładowywać stresjoga

Wiele osób reaguje na stres objadaniem się. Relaksują się po tym, jak poczują, że ich żołądek się wypełnia,a ciało przyjemnie rozgrz ewa pod wpływem pokarmu. Jeżeli Ty również „zajadasz stresy” koniecznie przygotuj plan radzenia sobie w nerwowych sytuacjach.


Po pierwsze uświadom sobie, najważniejsze stresy w Twoim życiu. Gdy już będziesz w stanie je wymienić i spisać na kartce, zastanów się, jak można im zapobiec lub chociażby zminimalizować ryzyko ich powstania. Jeżeli nie wszystkie sytuacje są od Ciebie zależne i na niektóre po prostu nie masz wpływu, pomyśl, w jaki sposób możesz odreagować stres z nimi związany. Może skuteczne będzie bieganie? Joga i ćwiczenia relaksacyjne? Znalezienie czasu na hobby?


7. Przygotuj się na porażki

Niestety, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i lepiej jest być na to przygotowanym. Jeżeli zdarzy Ci się dietetyczna wpadka albo z jakiegoś powodu ominiesz zaplanowany trening, nie załamuj się. Sukcesem będzie wówczas rozpoczęcia kolejnego dnia zgodnie z planem i szybkie zapomnienie, że coś poszło nie tak. Po problematycznym dniu, koniecznie zajrzyj do spisanego przez siebie planu i powodów, dla których starasz się zrzucić dodatkowego kilogramy i rozpocznij walkę na nowo.

kobiety

8. Świętuj sukcesy

Każda pozytywna zmiana, którą uda Ci wprowadzić w życie jest Twoim sukcesem. Pamiętaj o tym! Sukcesem nie jest jedynie zmniejszenie masy ciała. 

Osiągnięciem jest również zaprzestanie podjadania, rozpoczęcie samodzielnego gotowania czy zrezygnowanie z picia soków. 

Pamiętaj, żeby siebie doceniać i nie skupiać sie wyłącznie na tym, co się nie udało. 


Polecamy także nasz artykuł o słodyczach na diecie.

Te 8 rad z pewnością pomoże Ci w zrelizowaniu Twoich dietetycznych marzeń.  Koniecznie je przemyśl, zapisz najważniejsze wnisoki i walcz o motywację przez cały okres odchudzania!

O autorze

Może zainteresować Cię również:

Skomentuj:

comments powered by Disqus