Dieta na piękne włosy, skórę i paznokcie
Która z kobiet nie marzy o lśniących włosach, silnych paznokciach i promiennej skórze? To w końcu podstawowe atrybuty kobiecości. Co więcej, często są bezpośrednim odzwierciedleniem kondycji organizmu. Jeśli zauważysz, że zaczyna dziać się coś niepokojącego: Twoje paznokcie stają się łamliwe, zaczynają wypadać Ci włosy, a skóra straciła dawny blask, to znak, że najwyższy czas zacząć działać. Tu pojawia się pytanie, co robić?
Zamiast sięgać po kolejne cudowne tabletki i niepotrzebnie faszerować się farmakologią, znacznie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie zmiana diety. Wystarczy, że zadbasz o zdrowe, odpowiednio zbilansowane pożywienie, a kondycja Twojej skóry, włosów i paznokci radykalnie się poprawi.
Chcesz wiedzieć, co jeść, aby cieszyć się tymi częściami Twojego ciała? Koniecznie przeczytaj nasz tekst!
Skąd wynikają problemy ze skórą, włosami i paznokciami?
Główne czynniki negatywnie oddziałujące na stan włosów, skóry oraz paznokci to:
- czynniki genetyczne i zaburzenia hormonalne,
- stres i napięcie,
- nieregularne posiłki i śmieciowe jedzenie,
- brak ruchu,
- używki (palenie papierosów i spożywanie alkoholu --> wysuszają skórę, zmniejszają jej elastyczność, uwydatniają zmarszczki),
- promieniowanie UV (przede wszystkim zbyt częste wizyty w solarium, które znacznie przyspieszają procesy starzenia się skóry),
- uszkodzenia mechaniczne i termiczne (między innymi noszenie tipsów, nadmierne stosowanie suszarki, prostownicy, lokówki, a nawet zwykłe czesanie mogą mieć negatywny wpływ na stan włosów i paznokci),
- a także nadmierne zażywanie leków (szczególnie przeciwzakrzepowych i przeciwdrgawkowych; pamiętaj jednak, aby nigdy nie odstawiać ich bez konsultacji z lekarzem).
Wśród tych czynników kluczowe znaczenie odgrywa Twoje pożywienie. Czy zastanawiasz się nad tym, co jesz? Nie dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin, kondycja Twoich włosów, cery i paznokci dość szybko znajdzie się w opłakanym stanie. Po czym poznasz, że dzieje się coś niedobrego? Twoja skóra stanie się sucha, mniej elastyczna, wyraźnie zarysują się zmarszczki. Ponadto zmieni kolor na bardziej ziemisty. Przeglądając się w lustrze bez trudu zauważysz, że wyglądasz starzej. Co z włosami? Staną się bardziej łamliwe, sianowate i zwiększy się ich wypadanie. Paznokcie również przestaną być Twoją wizytówką. Mogą zmienić swój kolor i kształt.
Jak poprawić wygląd skóry włosów i paznokci?
Przede wszystkim powinnaś zacząć od zmiany diety i swoich nawyków żywieniowych. Aby poprawić wygląd swojej cery, paznokci i włosów musisz poznać produkty, które mają poztywny wpływ na ich kondycję, a także te, które zdecydowanie im szkodzą.
Istotne znaczenie odgrywa również prawidłowe nawodnienie organizmu. Pamiętaj, że tracisz dziennie około 2-2,5 litrów wody, co ma negatywne konsekwencje nie tylko dla Twojej skóry, ale również dla Twojego zdrowia, a nawet życia. Wypijaj w ciągu dnia do 3 litrów wody, a dzięki temu Twoja skóra będzie odżywiona i bardziej promienna. Odzyska dawny blask, a Ty będziesz wyglądała młodziej. Poza wodą możesz z powodzeniem sięgnąć po soki owocowo-warzywne (najlepiej świeżo wyciskane bez dodatku cukru), herbaty owocowe i ziołowe, a także napoje mleczne (mleko, kefir). Te ostatnie nie tylko uzupełnią niedobory płynów w organizmie, ale również dostarczą cennych składników odżywczych.
Polecamy także artykuł: Sprawdź, jakie błędy żywieniowe popełniasz
Z czego zrezygnować?
Jeśli chcesz mieć piękną i lśniącą cerę, włosy i paznokcie zrezygnuj z:
- nadmiernego spożycia kawy i czarnej herbaty,
- alkoholu,
- cukru (w tym słodyczy i sztucznych słodzików)
- soli,
- żywności wysoko przetworzonej (np. fast food’ów),
- produktów z białej mąki,
- słodkich, gazowanych napojów,
- płatków śniadaniowych,
- szynek sklepowych i parówek.
Jakie produkty mają zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie?
Wiesz już, z czego powinnaś zrezygnować i które potrawy wyeliminować lub chociaż znacząco ograniczyć. Jeśli chcesz zachować swoje paznokcie, skórę i włosy w dobrej kondycji zadbaj o to, aby dostarczyć im niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Co zatem włączyć do codziennego menu, aby olśniewać pięknym wyglądem?
Po pierwsze, witaminy. Przede wszystkim w Twojej diecie nie powinno zabraknąć następujących witamin: A, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C, E, H. Ich brak lub nadmiar z pewnością negatywnie wpłynie na wygląd Twojej cery, paznokci oraz skóry. Zachowaj więc zdrowy rozsądek.
Witamina A to doskonały antyoksydant, które na dłużej zachowuje młodość Twojej skóry. Wspomaga jej regenerację, przeciwdziała rogowaceniu i poprawia ogólne nawilżenie. Ponadto wpływa na wzrost paznokci i gładkość płytki paznokciowej. Zapobiega ich kruchości. Stymuluje także prawidłowy rozwój włosów. Dzięki niej Twoje włosy nie będą suche, słabe i łamliwe.
Witaminę A znajdziesz m.in. w marchwi, botwinie, jarmużu, morelach, podrobach, maśle, rybach i jajach.
Witaminy z grupy B biorą czynny udział w produkcji i regeneracji komórek Twojego ciała. Aktywnie przeciwdziałają łamliwości paznokci, zapobiegają zniekształceniom płytki oraz pobudzają ich wzrost. Dbają o dobrą kondycję włosów, stymulują ich porost, przeciwdziałają siwieniu i łysieniu, wzmacniają również ich kolor. Zapewniają także świetny wygląd skórze. Chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, usprawniają krążenie, odpowiadają za regulację pracy gruczołów łojowych i nadają skórze zdrowy kolor.
Witaminę B2 dostarczysz sobie dzięki spożywaniu m.in. mięsa, jajek, nabiału, grzybów
Witamina B3 znajdziesz w drobiu, chudym mięsie, rybach, warzywach strączkowych, drożdżach, orzechach, produktach pełnoziarnistych.
Bogatym źródłem witaminy B5 są m.in. jajka, kurczak, wątróbka i otręby pszenne
Witaminę B6, dostarczysz swojemu organizmowi sięgając po ryby (sardynki, łosoś, tuńczyk),drób, awokado, rośliny strączkowe, orzechy, mleko i przetowry mleczne.
W witaminę B9 obfitują m.in. kapusta, brukselka, brokuły, szpinak, buraki czy wątróbka.
Witamina B12 występuje przede wszystkim w mięsie, rybach, jajach i przetworach mlecznych.
Polecamy również artykuł: Jak jeść zdrowo? 12 zasad zdrowej diety
Nie zapominaj o witaminach młodości, czyli witaminie C i E, które są najsilniejszymi naturalnymi antyoksydantami. Skutecznie hamują procesy starzenia się cery, odbudowują zniszczone komórki, a także chronią Twoją skórę przed uszkodzeniami. Ponadto witamina C zwiększa odporność na szkodliwe działanie drobnoustrojów i bakterii. Co więcej, poprawia kondycję naczyń krwionośnych i zapobiega ich pękaniu. Wzmacnia płytkę paznokcia i hamuje rozwój chorób w jego obrębie. Z kolei witamina E, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym jest niezwykle skuteczna w leczeniu szeregu chorób skórnych (oparzeń słonecznych, trądziku, czy łojotokowego zapalenia skóry). Dodatkowo chroni skórę przed działaniem szkodliwych czynników, świetnie ją nawilża i zapobiega jej nadmiernemu wysuszeniu. Ponadto zmniejsza plamy starcze i zapobiega łamliwości paznokci.
Witaminę C znajdziesz m.in. w: zielonej pietruszce, jarmużu, papryce, świeżych owocach, owocach dzikiej róży czy żurawinie.
Z kolei doskonałym źródłem witaminy E są oleje roślinne, orzechy, pestki i awokado.
Jeśli chcesz złagodzić objawy łuszczycy, walczyć ze słabymi, wypadającymi włosami i nadmiernym łysieniem, dostarczaj swojemu organizmowi witaminy H, czyli biotyny. Znajdziesz ją w takich produktach jak wątróbka, sardynki czy orzechy
Koniecznie dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników mineralnych. Szczególnie zwróć uwagę na cynk, miedź, krzem, żelazo i wapń. Dzięki nim Twoja skóra nie będzie przesuszona i szorstka. Włosy i paznokcie będą mocne i lśniące. Znikną problemy z ich łamliwością.
Cynk odpowiada za prawidłowy wygląd skóry i nadaje jej odpowiedni kolor. Ponadto przyspiesza jej regenerację i gojenie się ran. Wydatnie przyczynia się do zmniejszenia trądziku. Wzmacnia również włosy, zapobiegając ich wypadaniu oraz paznokcie.
Znajdziesz go przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych i owocach morza.
Miedź zapobiega rozdwajaniu się paznokci, przyspiesza gojenie się ran i zwiększa sprężystość skóry, ponieważ bierze udział w produkcji kolagenu.
Doskonałym źródłem miedzisą również nasiona roślin strączkowych i produkty z pełnego ziarna, a także orzechy i jajka
Krzem odpowiada za elastyczność i jędrność skóry, opóźnia procesy starzenia oraz sprzyja jej regeneracji. Zapobiega również rozwojowi trądziku. Ma także zbawienny wpływ na paznokcie. Wzmacnia je i sprzyja ich wzrostowi. Krzem zawarty jest głównie w herbatkach ze skrzypu polnego, pokrzywy, rdestu i mniszka lekarskiego.
Żelazo to konieczny element zdrowej skóry i mocnych paznokci. Zwiększa twardość płytki, zapobiega jej rozwarstwianiu. Ponadto hamuje wypadanie włosów. Żelazo występuje w: czerwobym mięsie, rybach i jajach.
Wapń sprzyja przede wszystkim Twoim paznokciom. Dzięki niemu przestaną się łamać, zadzierać, rozwarstwiać. Staną się mocne i twarde. Wapń dostarczysz swojemu ciału głównie dzięki spożywaniu mleka i jego przetworów.
Białko to bardzo ważny budulec Twojego organizmu i również nie może go zabraknąć w Twojej diecie. To ono między innymi zapewni Ci mocne i piękne paznokcie. Gdzie znajdziesz białko? przede wszystkich w chudym mięsie, rybach, jajach, nasionach roślin strączkowych i przetworach mlecznych.
Polecamy także artykuł: Białka, tłuszcze i węglowodany. Poznaj najważniejsze składniki żywności.
Kwasy tłuszczowe także sprzyjają kondycji Twoich włosów, skóry i paznokci. Szczególne znaczenie mają kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego nie powinno ich zabraknąć w Twojej diecie . Posiadają silne właściwości ochronne, redukują skutki poparzeń słonecznych, a także łagodzą podrażnienia.
Ich źródłami są tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, pestki, algi.
Polecamy także artykuł: Dieta a łysienie, czyli co jeść, aby poprawić kondycję włosów.
Podsumowanie
Pamiętaj, że sama możesz zadbać o zdrowy wygląd cery, włosów i paznokci. Aby Twoja skóra znów nabrała blasku, włosy stały się lśniące, a paznokcie mocne i odporne na złamania powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to, co trafia na Twój talerz. To naprawdę prosta i skuteczna metoda. Spróbuj, a sama się przekonasz.